Προς το περιεχόμενο

Digea: Μονόδρομος η μετάβαση στην τεχνολογία DVB-T2


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Εμένα άλλη είναι η απορία μου! Αφού το DVB-T υποστηρίζει 4 HD κανάλια και οι άδειες για κανάλια στην Ελλάδα είναι 4 ποιο το πρόβλημα;! :P

lolwut?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχεις δει τα οικονομικά της ΕΡΤ, πόσα ξοδεύει, πόσα βγάζει από διαφημίσεις και πόσα εισπράτει από το τέλος. Δεν περισσεύουν για να χρηματοδοτήσει κάτι...

 

Aν δεν βγαίνει οικονομικά τότε να κλείσει. Δεν είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω για να παίρνουν μισθους πολλών χιλιάδων ευρώ 3000+ κομματόσκυλα τη στιγμή που τα ιδιωτικά κανάλια λειτουργούν με το 10-15% του προσωπικού.

Από τη στιγμή που πληρώνω όμως έχω και την απαίτηση να μου παρέχει τα ελάχιστα μέσα για να βλέπω και όχι να με αναγκάζει να βάζω συνεχώς το χερι στη τσέπη. Η Nova ή ο ΟΤΕ Tv που πληρώνεις συνδρομή σου δίνει και τον αποκωδικοποιητή. Εδώ γιατί να συμβαίνει το αντίθετο? Ποια η διαφορά? Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποια είναι η ανταποδοτικότητα του τέλους που πληρώνω? Τι παίρνω σε αντάλλαγμα? Μήπως το χειρότερο πρόγραμμα όλων των καναλιών με κονσέρβες και ταινίες που δεν τις ξέρει ούτε ο σκηνοθέτης τους? Ας μου δώσουν αν μη τι άλλο τον αποκωδικοποιητή να δικαιολογήσουν τουλάχιστον μέχρι ένα βαθμό την καταλήστευση που μας έχουν κάνει εδώ και δεκαετίες. Αλλιώς ας καταργήσουν το ανταποδοτικό ας αφήσουν 500 άτομα να δουλεύουν με μισθούς μέχρι 1200€ και θα δεις πως βγαίνουν μια χαρά οι ισολογισμοί. Πλεονασματική θα γίνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν βγαίνει οικονομικά τότε να κλείσει. Δεν είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω για να παίρνουν μισθους πολλών χιλιάδων ευρώ 3000+ κομματόσκυλα τη στιγμή που τα ιδιωτικά κανάλια λειτουργούν με το 10-15% του προσωπικού.

Από τη στιγμή που πληρώνω όμως έχω και την απαίτηση να μου παρέχει τα ελάχιστα μέσα για να βλέπω και όχι να με αναγκάζει να βάζω συνεχώς το χερι στη τσέπη. Η Nova ή ο ΟΤΕ Tv που πληρώνεις συνδρομή σου δίνει και τον αποκωδικοποιητή. Εδώ γιατί να συμβαίνει το αντίθετο? Ποια η διαφορά? Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποια είναι η ανταποδοτικότητα του τέλους που πληρώνω? Τι παίρνω σε αντάλλαγμα? Μήπως το χειρότερο πρόγραμμα όλων των καναλιών με κονσέρβες και ταινίες που δεν τις ξέρει ούτε ο σκηνοθέτης τους? Ας μου δώσουν αν μη τι άλλο τον αποκωδικοποιητή να δικαιολογήσουν τουλάχιστον μέχρι ένα βαθμό την καταλήστευση που μας έχουν κάνει εδώ και δεκαετίες. Αλλιώς ας καταργήσουν το ανταποδοτικό ας αφήσουν 500 άτομα να δουλεύουν με μισθούς μέχρι 1200€ και θα δεις πως βγαίνουν μια χαρά οι ισολογισμοί. Πλεονασματική θα γίνει.

LOL, με διάφορα το πιο άκυρο post του θέματος. Μα σε όλα να πέσεις έξω;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σχόλια για ακόμα μία φορά είναι τραγικά και σχεδόν ηλίθια...Ο ένας λέει τον πόνο του για την TV του παππού του, ο άλλος λέει για τη Digea...

Πριν από 10 χρόνια λοιπόν το DVB-T2 μόλις είχε βγει και οι προδιαγραφές δεν ήταν ακόμα σίγουρες.

Αν σας είχαν στα αναλογικά θα γκρινιάζατε.Τώρα στα ψηφιακά γκρινιάζετε...

Στην τελική η Digea και η κάθε digea δεν υποχρέωσε κανέναν...Δεν είναι συνδρομητική τηλεόραση και ΔΕΝ σας την επιβάλει κανείς.Μπορείτε να μη βλέπετε.

Δε θα κάτσει ο κόσμος πίσω από σας για 20ψωρο ευρώ.

 

Ο λόγος που δυστυχώς πλέον έχω σταματήσει να διαβάζω τα σχόλια στα άρθρα του insomnia. Οι περισσότεροι (σχετικοί και, κυρίως, άσχετοι) λένε το μακρύ τους και το κοντό τους, γενικεύουν την κάθε ξεχωριστή περίπτωσή και εν τέλει δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά υπάρχει ανάμεσα στα σχόλια εδώ και σε αυτά πχ. του Πρώτου Θέματος (όπου εννιά στους δέκα λένε για Τσίπρα, Καρανίκα, Καραμανλή, Παπανδρέου ό,τι και να αναφέρεται στην είδηση).

 

Από την εποχή που ξεκίνησε η ψηφιακή τηλεόραση στην Ελλάδα ακούμε τα ίδια και τα ίδια: πως η ΕΡΤ πρέπει να (ξανα)κλείσει γιατί όλοι εκεί μέσα είναι κοπρόσκυλα, πως οι ιδιώτες είναι διαπλεκόμενοι ή/και ερασιτέχνες, πως στη Digea είναι όλοι λαμόγια, πως η τηλεόραση δεν έχει κανένα πρόγραμμα της προκοπής, πως δεν χρειάζεται καν να αγοράσει κάποιος τηλεόραση επειδή πχ. υπάρχει το Ιντερνέτ (sic), πως οι συσκευές αυτές κοστίζουν, πιάνουν χώρο και καίνε ρεύμα, πως όλοι οι άλλοι είναι πρόβατα, πως η δική μου τηλεόραση είναι καλύτερη από τη δική σου, πως εγώ την έχω πιο μεγάλη από εσένα (την κεραία στην ταράτσα).

 

Τα είπα κι εγώ, τα γενίκευσα, πάω για μάσα τώρα πριν μου τα φάει η εκάστοτε κυβέρνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχετε υπόψη, εδώ Berlin το DVB-T1 έχει κοπεί εδώ και τρεις μήνες.

 

Ναι, χρειάζεται καινούριος αποκωδικοποιητής. Αν δεν έχει ενσωματωμένο η TV κοστίζει κάτι του στυλ 30-50 ευρώ. Προσωπικά δεν έχω μπει στον κόπο ακόμα.

Καλησπερα, εδω Ελλαντα ακομη ουτε vdsl ιντερνετ δεν εχουμε σε 3κοσμικες ταχυτητες, θελουμε αναβαθμηση στην ψηφιακη τηλεοραση. Υπαρχει μια σερβικη παρημια:"Οσο υπαρχουν προβατα θα υπαρχει και μαλι"!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εδω Ελλαντα ακομη ουτε vdsl ιντερνετ δεν εχουμε σε 3κοσμικες ταχυτητες, θελουμε αναβαθμηση στην ψηφιακη τηλεοραση. Υπαρχει μια σερβικη παρημια:"Οσο υπαρχουν προβατα θα υπαρχει και μαλι"!

Φίλε μου, εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι ένα μεγάλο μέρος τους πληθυσμού μόλις ακούσει "δεν είναι τζάμπα" βάζει τον εγκέφαλο που έχει (λέμε τώρα) στο off και αρχίζει το κράξιμο κάνοντας ολυμπιακούς αγώνες στο ποιος θα πει τη μεγαλύτερη μαλακία.

 

Οπότε ναι, θα υπάρχει μαλλί. Και μακάρι να ήταν η τηλεόραση το μεγαλύτερο τίμημα για το μαλλί αυτό.

 

Τουλάχιστον είδαν survivor με την υπάρχουσα tv φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλησπερα, εδω Ελλαντα ακομη ουτε vdsl ιντερνετ δεν εχουμε σε 3κοσμικες ταχυτητες, θελουμε αναβαθμηση στην ψηφιακη τηλεοραση. Υπαρχει μια σερβικη παρημια:"Οσο υπαρχουν προβατα θα υπαρχει και μαλι"!

Και να είχαν όλες οι περιοχές νομίζεις ότι υπάρχει ενδιαφέρον της προκοπής? Με το ζόρι 1/5 βάζει, γιατί να τρέξει ένας πάροχος και να επισπεύσει τα έργα ξοδεύοντας περισσότερα λεφτά αφού δεν πρόκειται να υπάρχει ανταπόκριση της προκοπής?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια vdsl, 24άρα διαφημίζουν τόσα χρόνια και πιάνεις τα @@ σου από ταχύτητες. όταν χάνονται κάπου στο υπερπέραν τα 2/3 και μένεις με το 1/3 των 24 καρατίων, τι να λέμε. Είναι αλλού το καφάο, ε να μετακομίσουμε σε σπίτι κάτω από το καφαο...Γελοίοι άνθρωποι γελοίες δικαιολογίες.

 

2-3 τηλεοράσεις περασμένης τεχνολογίας το κάθε σπίτι * 35-40 ευρώ ο κάθε δέκτης σούπερ ντούπερ τεχνολογίας, το πράσινο χαρτονόμισμα των 100 ευρώ έκανε φτερά. Εναλλακτικά 2 των 50 ή 5 των 20. ΣΚΑΡΤ έχουν φαντάζομαι γιατί έχω crt στο εξοχικό...

Πιο σκαρτ ρε μεγάλε και ποια amstel.

 

Ξερόλες το νου σας μην σας φύγει κανα pixel...

Δώστε σανό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL, με διάφορα το πιο άκυρο post του θέματος. Μα σε όλα να πέσεις έξω;

 

Aν είχες κάνει τον κόπο να το διαβάσεις από την αρχή θα έβλεπες ότι αποτελεί απάντηση στο post του συμφορουμίτη ThReSh.

​Θα μπορούσες επίσης να μου εξηγήσεις αγαπητέ μου σε τι ακριβώς πέφτω έξω σε αυτά που αναφέρω?

Με επιχειρήματα παρακαλώ, όχι με lol και λοιπές ανοησίες.

​Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν βγαίνει οικονομικά τότε να κλείσει. Δεν είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω για να παίρνουν μισθους πολλών χιλιάδων ευρώ 3000+ κομματόσκυλα τη στιγμή που τα ιδιωτικά κανάλια λειτουργούν με το 10-15% του προσωπικού.

Από τη στιγμή που πληρώνω όμως έχω και την απαίτηση να μου παρέχει τα ελάχιστα μέσα για να βλέπω και όχι να με αναγκάζει να βάζω συνεχώς το χερι στη τσέπη. Η Nova ή ο ΟΤΕ Tv που πληρώνεις συνδρομή σου δίνει και τον αποκωδικοποιητή. Εδώ γιατί να συμβαίνει το αντίθετο? Ποια η διαφορά? Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποια είναι η ανταποδοτικότητα του τέλους που πληρώνω? Τι παίρνω σε αντάλλαγμα? Μήπως το χειρότερο πρόγραμμα όλων των καναλιών με κονσέρβες και ταινίες που δεν τις ξέρει ούτε ο σκηνοθέτης τους? Ας μου δώσουν αν μη τι άλλο τον αποκωδικοποιητή να δικαιολογήσουν τουλάχιστον μέχρι ένα βαθμό την καταλήστευση που μας έχουν κάνει εδώ και δεκαετίες. Αλλιώς ας καταργήσουν το ανταποδοτικό ας αφήσουν 500 άτομα να δουλεύουν με μισθούς μέχρι 1200€ και θα δεις πως βγαίνουν μια χαρά οι ισολογισμοί. Πλεονασματική θα γίνει.

 

 

Aν είχες κάνει τον κόπο να το διαβάσεις από την αρχή θα έβλεπες ότι αποτελεί απάντηση στο post του συμφορουμίτη ThReSh.

​Θα μπορούσες επίσης να μου εξηγήσεις αγαπητέ μου σε τι ακριβώς πέφτω έξω σε αυτά που αναφέρω?

Με επιχειρήματα παρακαλώ, όχι με lol και λοιπές ανοησίες.

​Ευχαριστώ

 

 

Σε τι να πρωτοαπαντήσω; Στο ότι η ΕΡΤ δεν μπαίνει μέσα αλλά είναι και κερδοφόρα με τους ίδιους υπαλλήλους και με μικρότερο μηνιαίο τέλος πριν το κλείσιμο της το 2013; Η τεράστια πλειοψηφία των υπαλλήλων αμοίβεται με μισθούς ενιαίου μισθολογίου, περί τα 800€.

 

Να σου παρέχει η ΕΡΤ αποκωδικοποιητή επειδή οι ιδιωτικοί σταθμοί μέσω της σκανδαλώδους Digea θέλουν να αλλάξουν σε Τ2 και να επαναληφθεί το πλιάτσικο που έγινε και μέσω δικών τους εταιρειών που πουλούσαν σάπιους δέκτες για 30 και 40€;

 

Αν θεωρείς το πρόγραμμα της ΕΡΤ το χειρότερο όλων των καναλιών, τότε έχεις πολύ χαμηλά στάνταρ αγαπητέ. Επειδή δεν παίζει αμερικανιές, Survivor ή Kardashians και επειδή ο ευρωπαϊκός κινηματογράφος δεν είναι του γούστου σου, δεν σημαίνει ότι είναι κακό. Χώρια τις πολιτικές και ενημερωτικές εκπομπές που απέχουν παρασάγγας από τα σκουπίδια τύπου Μπογδάνου. Για τα ντοκιμανταίρ δεν θα πω, γιατί τα βάζει -κακώς- αργά.

 

Τέλος, επειδή σε καταλήστευαν δεκαετίες για να παίρνει τις εκατοντάδες χιλιάδες Ευρώ ο Παπαδόπουλος και ο Θεοδωράκης, δεν σημαίνει ότι σου χρωστάει κάτι. Πάντα είχες και έχεις ακόμα τη δυνατότητα να μην πληρώνεις τα 3€/μήνα στον λογαριασμό της ΔΕΗ, μια αίτηση είναι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να είχαν όλες οι περιοχές νομίζεις ότι υπάρχει ενδιαφέρον της προκοπής? Με το ζόρι 1/5 βάζει, γιατί να τρέξει ένας πάροχος και να επισπεύσει τα έργα ξοδεύοντας περισσότερα λεφτά αφού δεν πρόκειται να υπάρχει ανταπόκριση της προκοπής?

Κάτι που δεν είναι και παράλογο αφού για τον περισσότερο κόσμο είναι περιττό πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...