Προς το περιεχόμενο

Digea: Μονόδρομος η μετάβαση στην τεχνολογία DVB-T2


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε δεν έχει καμιά σχέση αυτό που λες.

1ον Δεν σε υποχρεώνει κανένας να πας σε vdsl, σε αντίθεση με την digea που αν δεν πάρεις αποκωδικοποιητή δεν θα έχεις τηλεόραση.

2ον Ο vdsl router παρέχεται δωρεάν από τον πάροχο όταν κάνεις τη μετάβαση.

Ας μας δώσουν λοιπόν δωρεάν αποκωδικοποιητές και τυο συζητάμε.

Και μερικές ακόμα ερωτήσεις.

Πόσο άχρηστοι πρέπει να είναι εκεί στη Digea? Δηλαδή 3 χρόνια πριν που έγινε η μετάβαση στο ψηφιακό σήμα γιατί δεν υιοθέτησαν το  DVB-T2 πρότυπο αφού ήδη υπήρχε? Μήπως κάποιοι πρέπει να απολυθούν?

Μήπως θα έπρεπε να επέμβει η αδέκαστη και ανεξάρτητη δικαιοσύνη για να προστατεύσει όλους εμάς τους καταναλωτές που υποχρεωθήκαμε πριν από 3 χρόνια να αγοράσουμε καινούριες τηλεοράσεις και αποκωδικοποιητές που τώρα θα είναι άχρηστοι?

Μήπως η ευαισθησία της δικαιοσύνης είναι επιλεκτική?

Μήπως όλα αυτά γίνονται σκόπιμα για να αποκομίσουν υπερκέρδη κάποιοι εισαγωγείς και αλυσίδες καταστημάτων?

Που είναι άραγε η ένωση καταναλωτών να τρελάνει στις μηνύσεις τη Digea και το υπουργείο ψηφιακής πολιτικής?

Τι θα γίνει μετά από άλλα 3 χρόνια? Θα πάμε στο DVB-T3?

Γιατί δεν μοιράζουν τους νέους αποκωδικοποιητές μέσω του "ανταποδοτικού" τέλους της ΕΡΤ?

Αλλά όταν ζεις σε μπανανίες έτσι είναι. Δεν έχεις να περιμένεις και πολλά. Μόνο σανό και Άγιος ο Θεός....  

 

400 χρόνια μνημόνια θες για να στρώσεις :D :D :D :D :D :D :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η Digea δημόσια τηλεόραση?

 

Μη χαλάς τη γκρίνια των ανθρώπων σπαστικέ.

 

Μπορεί να μη ξέρω τι είναι η Digea αλλά ξέρω ότι μου τη δίνουν τα στρουμφάκια.

Φίλε δεν έχει καμιά σχέση αυτό που λες.

1ον Δεν σε υποχρεώνει κανένας να πας σε vdsl, σε αντίθεση με την digea που αν δεν πάρεις αποκωδικοποιητή δεν θα έχεις τηλεόραση.

2ον Ο vdsl router παρέχεται δωρεάν από τον πάροχο όταν κάνεις τη μετάβαση.

Ας μας δώσουν λοιπόν δωρεάν αποκωδικοποιητές και τυο συζητάμε.

Τι πίνεις;

 

Και μερικές ακόμα ερωτήσεις.

Πόσο άχρηστοι πρέπει να είναι εκεί στη Digea? Δηλαδή 3 χρόνια πριν που έγινε η μετάβαση στο ψηφιακό σήμα γιατί δεν υιοθέτησαν το  DVB-T2 πρότυπο αφού ήδη υπήρχε? Μήπως κάποιοι πρέπει να απολυθούν?

Μήπως θα έπρεπε να επέμβει η αδέκαστη και ανεξάρτητη δικαιοσύνη για να προστατεύσει όλους εμάς τους καταναλωτές που υποχρεωθήκαμε πριν από 3 χρόνια να αγοράσουμε καινούριες τηλεοράσεις και αποκωδικοποιητές που τώρα θα είναι άχρηστοι?

Μήπως η ευαισθησία της δικαιοσύνης είναι επιλεκτική?

Μήπως όλα αυτά γίνονται σκόπιμα για να αποκομίσουν υπερκέρδη κάποιοι εισαγωγείς και αλυσίδες καταστημάτων?

Που είναι άραγε η ένωση καταναλωτών να τρελάνει στις μηνύσεις τη Digea και το υπουργείο ψηφιακής πολιτικής?

Τι θα γίνει μετά από άλλα 3 χρόνια? Θα πάμε στο DVB-T3?

Γιατί δεν μοιράζουν τους νέους αποκωδικοποιητές μέσω του "ανταποδοτικού" τέλους της ΕΡΤ?

Αλλά όταν ζεις σε μπανανίες έτσι είναι. Δεν έχεις να περιμένεις και πολλά. Μόνο σανό και Άγιος ο Θεός....

 

ΤΙ ΠΙΝΕΙΣ;;;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φίλε δεν έχει καμιά σχέση αυτό που λες.

1ον Δεν σε υποχρεώνει κανένας να πας σε vdsl, σε αντίθεση με την digea που αν δεν πάρεις αποκωδικοποιητή δεν θα έχεις τηλεόραση.

2ον Ο vdsl router παρέχεται δωρεάν από τον πάροχο όταν κάνεις τη μετάβαση.

Ας μας δώσουν λοιπόν δωρεάν αποκωδικοποιητές και τυο συζητάμε.

 

Γιατί δεν μοιράζουν τους νέους αποκωδικοποιητές μέσω του "ανταποδοτικού" τέλους της ΕΡΤ?

Μια μικρή σχέση την έχει. Ούτε τηλεόραση είναι υποχρεωτικό να έχουμε...

 

Δίνουν VDSL router αλλά αν υπάρχουν προβλήματα στην καλωδίωση του σπιτιού, είναι δικό σου έξοδο. Αν το WiFi του router είναι της πλάκας, δικό σου πρόβλημα.

 

Από την άλλη όταν πηγαίνουμε στην κινητή σε μεγαλύτερες ταχύτητες δεν σου παίρνει κάποιος καινούριο κινητό. Από άλλη βέβαια θα μου πεις ότι συνεχίζουν να υπάρχουν 2G/3G αλλά σε κάποιες χώρες έχουν αρχίσει να τα κόβουν κάποιοι πάροχοι (το 2G νομίζω).

 

 

Το ανταποδοτικό τέλος της ΕΡΤ είναι για την EΡΤ, όχι για την Digea ή τα ιδιωτικά κανάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν

1° οι Ιάπωνες είπαν το 2022 θα μεταδόσουν τους ολυμπιακούς σε 8Κ ανάλυση. 2° υπάρχει πρότυπο μετάδοσης σε τουλάχιστον 4Κ?

3° Για μένα η ΕΡΤ είναι ΓΤΠ διότι είναι το μεγαλύτερο συνδρομητικό κάναλι,αν και συνδρομητικό έχει και φουλ διαφημίσεις, τόσα λεφτά και δεν μπορούν να βάλουν ένα NBA να πάρουν κάνα ντέρμπι ελληνικό,ισπανικό, ιταλικό, άντε πες και μια formula 1 . Τουλάχιστον να λέμε χαλάλι τα λεφτά . Ντροπή σε όλους τους δεν θα έπρεπε να υπάρχει σαν κανάλι.ολόκληρη φασαρία που τους έκλεισε ο άλλος και μυαλό δεν έβαλαν .

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα επειδή δεν έχει κάποιος σωστή εγκατάσταση/καλωδίωση σπίτι του θα πρέπει να μείνει στάσιμη η κατάσταση?

 

Kαλα τα λεει. Οτι μεταδιδουν SD ποιοτητα σε καναλια HD. Ειναι γεγονος οτι ελαχιστες εκπομπες ειναι full HD.

Aλλα δε φταιει η εγκατασταση στο σπιτι! Εκει μπερδευεται.

 

Τα καναλια δεν εχουν τον εξοπλισμο (καμερες κτλ.) να υποστηριξουν το 1080p

ή ειναι η πηγη (παλιες εκπομπες) σε χαμηλη αναλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν θα έχουμε έτσι κι αλλιώς 1080p αλλά 1080i...

 

Παρόλα αυτά και το 720p κάνει μπαμ στο μάτι σε σχέση με το SD.

 

Από ότι έχω ακούσει πάντως Star και Skai έχουν εξοπλισμό για HD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου θελουν να μας υποχρεώσουν σε αγορά νέου εξοπλισμού γιατι δεν υποχρεώνει το κρατος, τα μελη της digea να εκπεμπουν σε ανάλογο format  ;;;; δλδ εμεις να αγοραζουμε εξοπλισμο για t2 και εκεινοι να εκπεμπουν σε sd; και καποιοι το λετε αυτό εξέλιξη;;;; αληθεια τωρα;;;;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι η μισή Ελλάδα δεν λαμβάνει τις συχνότητες με τα HD κανάλια δεν φταίει η Digea αλλά η ΕΡΤ που δεν μπορεί να ολοκληρώσει σωστά τον διαγωνισμό για την προμήθεια ψηφιακών κεραιοσυστημάτων. Ετσι η ΕΡΤ χρησιμοποιεί την τέταρτη πολυπλεξία της Digea που κανονικά είναι για τα HD των ιδιωτικών.Ετσι η Digea ανάμεσα στα άλλα ανακοίνωσε ότι η ΕΡΤ πρέπει μέχρι 31 Οκτωβρίου να έχει βρει λύση διότι δεν σκοπεύουν να συνεχίσουν έτσι.Native HD προγράμματα μεταδίδουν το STAR ο ΣΚΑΪ και το Μακεδονία. ΑΝΤ1 Έψιλον και Άλφα μεταδίδουν upscaled.Η Digea προτείνει το αυτονόητο με την πρόταση για DVB-T2.Σε όλη την Ευρώπη πηγαίνουν σε αυτή την λύση.Για όσους δεν μπορούν να αλλάξουν εξοπλισμό θα μπορούσε να γίνει ταυτόχρονη μετάδοση σε DVB-T2 & DVB-T (simulcast).Αρα όλοι ικανοποιημένοι. Όμως η κυβέρνηση κινείται στο πως θα μειώσει τον αριθμό των καναλιών η Digea κινείται στο πως θα αποδείξει ότι υπάρχουν τρόποι για περισσότερα κανάλια με την εξέλιξη της τεχνολογίας.Απο απόψε συγκρούονται στο τίμημα της κάθε άδειας η κυβέρνηση δηλώνει σαν βάση τα 250 εκατομμύρια του προηγούμενου διαγωνισμού η ΕΙΤΗΣΕ μια απλή διοικητική πράξη αρκεί.Εγω κλείνω προς την άποψη της Digea/ΕΙΤΗΣΕ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολύτως καμία σχέση με HD το θέμα.

Έχει να κάνει με το hd. Πόσα κανάλια χωράει το παρόν σε HD? 4 . Το άρθρο μόνο του γράφει το πόσα θα χωρέσει από εδώ και πέρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Digea ολοκλήρωσε την μετάβαση σε DVB-T μόλις το 2015.
Πολλοί πληρώνουν ακόμα δόσεις της TV τους.
Ας ξαναπληρώσουμε ότι αγοράσαμε ακόμη σήμερα.
 

ανεβάζοντας σημαντικά την χωρητικότητα του πολυπλέκτη από τα 24 στα 36 Mbit/s.

Καλά θα ήταν...
24 είναι το μέγιστο θεωρητικό, υπό τέλειες συνθήκες.
17 έχει η Digea. 20 η ΕΡΤ.
 

Το πρότυπο επιτρέπει τη μετάδοση 18 καναλιών SD, 6 προγραμμάτων HD έναντι 12 προγραμμάτων SD στην τεχνολογία DVB-T και 4 προγραμμάτων HD.

2-2.5 Mbps για SD, 7-8 Mbps για HD συνήθως.
Προσθέτεις όσα θέλεις, υποχωρώντας στην ποιότητα εικόνας.
 

Μάλιστα αν υιοθετηθεί και ο αλγόριθμος συμπίεσης H.265 HEVC, τότε ανεβαίνει σημαντικά ο διαθέσιμος αριθμός καναλιών σε 30-36 SD και 10-12 HD κανάλια.

Οι δέκτες Τ2 που έχουν έρθει ως τώρα είναι με το παλιό Η.264, πλην 1 μοντέλου (Proton T265).

 

Η Digea δε κρύβει πάντως την ανάγκη μετάδοσης μόνο HD καναλιών

Για κανάλια που έχουν μέτριο SD σήμα ως κακό (π.χ. Αντ1, Ε), χειρότερη εικόνα στο HD τους (π.χ. Ε) και SD περιεχόμενο.
HD με αναλογικό εξοπλισμό, 4-5Mbps/σταθμό, 4:3 κάδρο, upscaled SD και μηδαμινό native HD υλικό/παραγωγές, δεν είναι HD.

 

Με βάση έρευνα, το 82% των ελληνικών νοικοκυριών διαθέτει εξοπλισμό ο οποίος μπορεί να κάνει λήψη HD

9 στους 10 που πουλήθηκαν είναι SD. Λόγω κόστους, αλλά και προδιαγραφών δεκτών από Digea για μόνο SD.
http://download.digea.gr/admin/spaw2/uploads/files/STB%20Requirements%20Ver%201%201.pdf
 

με τους καταναλωτές να δηλώνουν απερίφραστα την πολύ καλύτερη ποιότητα εικόνας που είναι σε θέση να δεχθούν.

Εικόνα γεμάτη macroblocks(πιξέλιασμα) όταν υπάρχει έντονη κίνηση, φτωχά χρώματα, σκιές, έλλειψη γυαλάδας κτλ. Και τo YouTube έχει καλύτερο HD.

 

Όσοι δε διαθέτουν συμβατές τηλεοράσεις, τότε θα πρέπει είτε να προμηθευτούν κάποιο σχετικό αποκωδικοποιητή, με το κόστος τους να υπολογίζεται περίπου στα €24

50€ έχει ο μοναδικός Τ2 δέκτης με Η.265, όπως τους θέλει η Digea.

 

αν έχουν στα σχέδια τους την αγορά τηλεόρασης, οπωσδήποτε αυτή θα πρέπει να υποστηρίζει την τεχνολογία DVD-T2

Οι TV που πωλούνται είναι DVB-T κυρίως. Αχρηστεύονται ακόμη και όσων αγόρασαν φέτος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή σχέση την έχει. Ούτε τηλεόραση είναι υποχρεωτικό να έχουμε...

 

Δίνουν VDSL router αλλά αν υπάρχουν προβλήματα στην καλωδίωση του σπιτιού, είναι δικό σου έξοδο. Αν το WiFi του router είναι της πλάκας, δικό σου πρόβλημα.

 

Από την άλλη όταν πηγαίνουμε στην κινητή σε μεγαλύτερες ταχύτητες δεν σου παίρνει κάποιος καινούριο κινητό. Από άλλη βέβαια θα μου πεις ότι συνεχίζουν να υπάρχουν 2G/3G αλλά σε κάποιες χώρες έχουν αρχίσει να τα κόβουν κάποιοι πάροχοι (το 2G νομίζω).

 

-----------------------------------------------------------------------------

Απαντάς μόνος σου εδώ. 

Οι άλλες χώρες που αναφέρεσαι δεν είναι πτωχευμένες και οι πολίτες τους δεν έχουν φάει 10 μνημόνια 500 φόρους και 1000 μειώσεις μισθών και συντάξεων στο κεφάλι και δεν έχουν 30% ανεργία.

-------------------------------------^^^^^^--------------------------------

 

Το ανταποδοτικό τέλος της ΕΡΤ είναι για την EΡΤ, όχι για την Digea ή τα ιδιωτικά κανάλι.

 

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι εννοώ.

 

πχ1 Τι σχέση έχουν αυτά που λες περί wifi και vdsl? Εγώ δεν θέλω vdsl και παραμένω με adsl. Δεν με υποχρεώνει κανένας να πάω σε vdsl λέγοντας μου ότι αν δεν πάω τότε μου κόβει το internet. Αυτό που λες θα ίσχυε αν παρέμενε το DVB-T σε ισχύ και προσέθεταν και το T2. Αλλά εδώ το ένα θα καταργηθεί άρα όσοι έχουν DVB-T αποκωδικοποιητές δεν θα βλέπουν καθόλου τηλεόραση.

Όπως καταλαβαίνεις η λογική σου μπάζει από παντού.

 

πχ2 λες ότι το ανταποδοτικό είναι μόνο για την ΕΡΤ. Δεν διαφωνώ κάπου. Εγώ όμως πλήρωσα πριν 3 χρόνια νέα τηλεόραση και αποκωδικοποιητές για να βλέπω μόνο ΕΡΤ. Τώρα όμως δεν θα μπορώ γιατί αλλάζουν την κωδικοποίηση. Τι κάνω? Γιατί δεν μου χρηματοδοτεί η ΕΡΤ μέσω του ανταποδοτικού τον αποκωδικοποιητή για να βλέπω ΕΡΤ?

γκε γκε?

 

Διάβασε και τα υπόλοιπα τώρα μήπως καταλάβεις, και σχολίασε τα σοβαρά, και άσε τα "τι πίνεις" γιατί θα αρχίσω και εγώ τα "τι καταπίνεις", αν και μάλλον η απάντηση είναι γνωστή. Σανό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους μπήκε το αβγό στον κ@λο με την αδειοδότηση και τρέχουν να προλάβουν να επιχειρηματολογήσουν ότι πρέπει να δοθούν περισσότερες άδειες. Όλα τα υπόλοιπα είναι αστεία σε μια τηλεοπτική αγορά με διαφημιστική πίτα μικρότερη από τη Β' Εθνική ποδοσφαίρου Αγγλίας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να κάνει με το hd. Πόσα κανάλια χωράει το παρόν σε HD? 4 . Το άρθρο μόνο του γράφει το πόσα θα χωρέσει από εδώ και πέρα.

Τι ακριβώς σε κάνει να πιστεύεις ότι η υπάρχουσα τεχνολογία δεν το έχει να μεταδώσει πάνω από 4 HD κανάλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...