Προς το περιεχόμενο

Πανεπιστήμιο χρηματικό βοήθημα


Markus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα μου εμένα είναι ότι όπου και να περάσω τα χρήματα δεν επαρκούν που μπορεί να διαθέσει η οικογένειά μου , για αυτό αναζητώ εστία και ίσως κάποιο χρηματικό βοήθημα δυστυχώς δεν είμαι στους 3 αριστούχους μαθητές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα ειναι ντροπη να θεωρουν το ουτε 1.5 χιλιαρικο υποτροφία για τον αριστο... Το ποσο αυτό εχει μεινει απο εποχη δραχμών όπου οι 500.000 δραχμες που αντιστοιχεί ήταν σοβαρότατο ποσο τη δεκαετία 80-90... τωρα ειναι ψιχουλα.

Αν λοιπον ειναι σωτηρια τα 121 ευρω το μηνα για καποιον μετα απο 1.5 χρόνο απο την αριστεία του, παω πασο...

ντροπη ειναι;  τωρα αυτο το ποσο δεν ειναι βασικος ουτε 2 μηνων ομως. οποτε δες το κι αναλογικα με την σημερινη εποχη. ποσα να του δινουν; 10.000 ευρω; δεν ζεις Αμερικη. αν για εσενα αυτα ειναι λιγα για καποιον φοιτητη που δεν εχει ισως τις δικες σου ανεσεις μπορει να ειναι το ενοικιο σχεδον ενος χρονου! οποτε μην υποτιμας και τοσο αυτο το ποσο. δεν ειναι και 500 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντροπη ειναι; τωρα αυτο το ποσο δεν ειναι βασικος ουτε 2 μηνων ομως. οποτε δες το κι αναλογικα με την σημερινη εποχη. ποσα να του δινουν; 10.000 ευρω; δεν ζεις Αμερικη. αν για εσενα αυτα ειναι λιγα για καποιον φοιτητη που δεν εχει ισως τις δικες σου ανεσεις μπορει να ειναι το ενοικιο σχεδον ενος χρονου! οποτε μην υποτιμας και τοσο αυτο το ποσο. δεν ειναι και 500 ευρω.

Τουλάχιστον 300€ το μήνα όφειλαν να δίνουν κι ας έδιναν σε λιγότερους. Βέβαια τι περιμένουμε στη χώρα της επιβράβευσης της ανικανοτητας και της "αισθητικής" του μετρίου...

Το πρόβλημα μου εμένα είναι ότι όπου και να περάσω τα χρήματα δεν επαρκούν που μπορεί να διαθέσει η οικογένειά μου , για αυτό αναζητώ εστία και ίσως κάποιο χρηματικό βοήθημα δυστυχώς δεν είμαι στους 3 αριστούχους μαθητές

Στο χέρι σου είναι να είσαι Αρίστος στα εξάμηνα όμως. Από εκεί και πέρα πράγματι δες το ενδεχόμενο για μια δουλειά έστω part time. Εστία αν έχετε χαμηλό οικογενειακό εισόδημα θα πάρεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντροπη ειναι;  τωρα αυτο το ποσο δεν ειναι βασικος ουτε 2 μηνων ομως. οποτε δες το κι αναλογικα με την σημερινη εποχη. ποσα να του δινουν; 10.000 ευρω; δεν ζεις Αμερικη. αν για εσενα αυτα ειναι λιγα για καποιον φοιτητη που δεν εχει ισως τις δικες σου ανεσεις μπορει να ειναι το ενοικιο σχεδον ενος χρονου! οποτε μην υποτιμας και τοσο αυτο το ποσο. δεν ειναι και 500 ευρω.

Βασικά είπε είναι 1.500€ ετησίως.

 

Πάντως 120€ το μήνα είναι έναν σωστό βοήθημα πιστεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 1500αρι του IKY (αν το δινουνε ακομα ειχα παρει 2009 φαση) δεν είν και τοσο εύκολο να το πάρεις πάντως. μιλάμε για 3 πρώτους σε βαθμό ανάμεσα σε 100-200 άτομα του έτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ! Φέτος ήταν χρόνια που έδωσα πανελλήνιες εξετάσεις , ανησυχω για το πώς θα είναι τα πράγματα εκεί που θα περάσω .

Θέλω να μάθω αν γίνετε να μείνω σε εστία τι χρειάζεται και τι άλλα χρηματικά βοηθήματα μπορώ να πάρω .

Εάν ξέρετε κάτι παρακαλώ πείτε μου .

 

Δεν θέλω να σου την χαλάσω, αλλά δεν έχουν όλα τα πανεπιστήμια εστίες. Αρκετά πανεπιστήμια σε αρκετές πόλεις δεν έχουν τίποτα για να μείνεις, αναγκαστικά πας σε ενοίκιο. Εκτός φυσικά αν ξέρεις που θα περάσεις και εκεί έχει όντως εστίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σου την χαλάσω, αλλά δεν έχουν όλα τα πανεπιστήμια εστίες. Αρκετά πανεπιστήμια σε αρκετές πόλεις δεν έχουν τίποτα για να μείνεις, αναγκαστικά πας σε ενοίκιο. Εκτός φυσικά αν ξέρεις που θα περάσεις και εκεί έχει όντως εστίες.

 

Απο οτι ξερω οπου δεν υπαρχουν εστιες τους νοικιαζουν σε ξενοδοχεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πανεπιστήμιο Πελοποννήσου είχα ακούσει ότι το έκανε αυτό μέχρι πριν κάποια χρόνια. Νοίκιαζε δωμάτια σε ένα κοντινό -αξιοπρεπές- ξενοδοχείο για όσους δικαιούνταν εστία. Δεν ξέρω αν ισχύει ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ισχύει σίγουρα ?

 

ξερω οτι βαση νομου αυτο ισχυει για να εισαι σιγουρος παρε ενα τηλεφωνο και το υπουργειο παιδειας ή το τμημα που θα περασεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είπε είναι 1.500€ ετησίως.

 

Πάντως 120€ το μήνα είναι έναν σωστό βοήθημα πιστεύω. 

δηλαδη καθε χρονο παιρνει 1500 ευρω; προσωπικα κι εγω συμφωνα ,ειναι κατι παραπανω απο σωστο βοηθημα με τα δεδομενα της εποχης!

Τουλάχιστον 300€ το μήνα όφειλαν να δίνουν κι ας έδιναν σε λιγότερους. Βέβαια τι περιμένουμε στη χώρα της επιβράβευσης της ανικανοτητας και της "αισθητικής" του μετρίου...

 

Κανεις δεν το επιβραβευει ολο αυτο,ομως αυτα ειναι τα δεδομενα σημερα σε αυτην την χωρα.  Δυστυχως. Πολλες φορες μου δινεται η εντυπωση πως καποιοι δεν καταλαβαινετε την κατασταση γιατι δεν βρισκεστε μεσα σε αυτην κι ετσι υποτιματε τα παντα. Καποιος που βγαινει ισα-ισα δεν θα σκεφτοταν ποτε <<επρεπε να μου δινουν 300 ευρω>>. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη καθε χρονο παιρνει 1500 ευρω; προσωπικα κι εγω συμφωνα ,ειναι κατι παραπανω απο σωστο βοηθημα με τα δεδομενα της εποχης!

Κανεις δεν το επιβραβευει ολο αυτο,ομως αυτα ειναι τα δεδομενα σημερα σε αυτην την χωρα.  Δυστυχως. Πολλες φορες μου δινεται η εντυπωση πως καποιοι δεν καταλαβαινετε την κατασταση γιατι δεν βρισκεστε μεσα σε αυτην κι ετσι υποτιματε τα παντα. Καποιος που βγαινει ισα-ισα δεν θα σκεφτοταν ποτε <<επρεπε να μου δινουν 300 ευρω>>. 

υπαρχει τροπος να περνω 1500 τον χρονο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αν περνάς όλα τα δηλωμένα μαθήματα του έτους φοίτησης που είσαι σύμφωνα με τη χρονολογια εγγραφή σου με το μεγαλύτερο μέσο όρο, εφόσον ξεπαγώσουν τον κωδικό για το ΙΚΥ. 

 

Σε ανέκδοτο θα το έλεγαν "πιανίστας σε μπουρδέλο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δινει, τρελό ποσο 1467,35€ το έτος-ενα/εναμισι χρόνο μετα την αριστεία σου, στους 1-3 πρώτους αναλογα με τη δυναμικότητα της σχολής/έτους... Δε ξέρει κανείς που να πρωτοεπενδύσει αυτό το ποσό!

 

Ναι, για να το επενδύσεις άλλωστε στο δίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...