Προς το περιεχόμενο

Αίτηση για μεταπτυχιακό στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, είδα σήμερα βγήκε προκήρυξη για αιτήσεις στα μεταπτυχιακά προγράμματα του Ανοιχτού Πανεπιστήμιου. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι εάν χρειάζεται να δώσω κάποιο χρηματικό ποσό για να κάνω την αίτηση. Διάβασα στις οδηγίες ότι πρέπει να γίνει μια κατάθεση μεχρι τις 2 Αυγούστου και να σταλεί μαζί με όλα τα δικαιολογητικά.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο ή διάβασα και κατάλαβα κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι έτσι δεν συμφέρει, να πρέπει να δώσω ενα 650άρι για να κάνω την αίτηση μεχρι 2 Αυγούστου και τα αποτελέσματα θα βγουν 25 Αυγούστου, αν δεν με δεχτουν να τα επιστρέψουν. Δεν θα πάρω, να ήταν κανα σοβαρό πανεπιστήμιο να πω παει στο καλό αλλα να δεσμεύσω τόσα χρήματα για το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο δεν λέει....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ζητάν να πληρώσεις τις θεματικές ενότητες, δηλαδή 650x2 = 1300 ευρώ για το έτος.

 

Αν δεν σε πάρουν τελικά γίνεται επιστροφή φαντάζομαι; Γιατί δεν το αναφέρουν πουθενά αυτό...  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι έτσι δεν συμφέρει, να πρέπει να δώσω ενα 650άρι για να κάνω την αίτηση μεχρι 2 Αυγούστου και τα αποτελέσματα θα βγουν 25 Αυγούστου, αν δεν με δεχτουν να τα επιστρέψουν. Δεν θα πάρω, να ήταν κανα σοβαρό πανεπιστήμιο να πω παει στο καλό αλλα να δεσμεύσω τόσα χρήματα για το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο δεν λέει....

μια χαρά σοβαρό είναι.αν δε το θεωρείς σοβαρό μην ασχοληθείς
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μαθήματα πως γίνονται; Μόνο online; Είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση;

 

Οι εξετάσεις γίνονται στο τέλος του εξαμήνου ηλεκτρονικά ή σε κάποια γραφεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά σοβαρό είναι.αν δε το θεωρείς σοβαρό μην ασχοληθείς

 

Από την στιγμή που η επιλογή των σπουδαστών γίνεται με κλήρωση δεν μπορώ να το θεωρήσω σοβαρό, το είχα σαν επιλογή έτσι για να περάσει ο χρόνος μου και όχι ότι θα πάρω καποιο σοβαρό χαρτί, από την στιγμή που έχω τις ίδιες πιθανότητες με την μάνα μου στο να φοιτήσουμε μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταπτυχιακά του ανοικτού πανεπιστημίου είναι από τα πλέον απαιτητικά που υπάρχουν αυτή τη στιγμή. Όση πάνε με ελαφρά τη καρδία ότι "έλα μωρέ online συζητησούλα και διαβασματάκι" δε βγάζουν ούτε εξάμηνο.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που η επιλογή των σπουδαστών γίνεται με κλήρωση δεν μπορώ να το θεωρήσω σοβαρό, το είχα σαν επιλογή έτσι για να περάσει ο χρόνος μου και όχι ότι θα πάρω καποιο σοβαρό χαρτί, από την στιγμή που έχω τις ίδιες πιθανότητες με την μάνα μου στο να φοιτήσουμε μαζί.

το ότι θα κληρωθεις και θα ξεκινήσεις και εσύ και η μαμά σου δε σημαίνει ότι θα πάρετε πτυχίο και οι δύο. Στη πρώτη ενότητα κατά πάσα πιθανότητα θα τα παρατήσετε λόγω της δυσκολίας των προγραμμάτων
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταπτυχιακά του ανοικτού πανεπιστημίου είναι από τα πλέον απαιτητικά που υπάρχουν αυτή τη στιγμή. Όση πάνε με ελαφρά τη καρδία ότι "έλα μωρέ online συζητησούλα και διαβασματάκι" δε βγάζουν ούτε εξάμηνο.

 

Έτσι ακριβώς!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταπτυχιακά του ανοικτού πανεπιστημίου είναι από τα πλέον απαιτητικά που υπάρχουν αυτή τη στιγμή. Όση πάνε με ελαφρά τη καρδία ότι "έλα μωρέ online συζητησούλα και διαβασματάκι" δε βγάζουν ούτε εξάμηνο.

 

καλά, όλα σχετικά είναι.

 

Έγραψα (ή μάλλον έκανα την αναλυση) το quantitative μέρος της διπλωματικής γνωστού μου σε 2 μέρες.

 

 

από την άλλη, όταν σου λένε γνωστοί ότι ελάχιστοι στην ομάδα/τμήμα τους μπορούν να διαβάσουν ένα paper στα αγγλικά σαν τμήμα εργασίας τους, κάτι λέει και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που η επιλογή των σπουδαστών γίνεται με κλήρωση δεν μπορώ να το θεωρήσω σοβαρό, το είχα σαν επιλογή έτσι για να περάσει ο χρόνος μου και όχι ότι θα πάρω καποιο σοβαρό χαρτί, από την στιγμή που έχω τις ίδιες πιθανότητες με την μάνα μου στο να φοιτήσουμε μαζί.

 

Πλεον τα πιο πολλά πανεπιστήμια παίρνουν όποιον έχει τα 2000-3000 ευρώ για να εισαχθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωρεάν εκπαίδευση.

να τηνε και η χολη :-D .

Κοιτα περα απο την πλακα κατα την αποψη μου το τελευταιο προβλημα(ενταξει οχι το τελευταιο αλλα το ειπα για την υπερβολη και μονο) της εκπαιδευσης στην Ελλαδα ειναι το αν ειναι δωρεαν ή οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...