Προς το περιεχόμενο

Κοστολόγηση eShop


Par1s*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι χωρίς να είμαι γνώστης του χώρου

 

Ένας πίνακας αρκεί για να λειτουργήσει ένα eshop;

 

Δεν πρέπει να γίνεται εισαγωγή των πελατών , παραγγελιών, αγορών , τί απόθεμα υπάρχει στην αποθήκη(βλέπω ότι δεν είναι στην λίστα ενώ νομίζω ότι είναι από τα πιο βασικά αλλιώς θα παραγγέλνει  ο πελάτης κάτι που δεν υπάρχει).

και άλλα που είπε και ο ΜΑΝΩΛΗΣ1

 

Θα βλέπει ο πελάτης τα προιόντα και μετά; θα στέλνει email; 

 

·         Σύνδεση πολλών κωδικών σε ένα προϊόν, όπως για παράδειγμα ένα Ντοσιέ, που είναι το ίδιο προϊόν αλλά διαφορετικοί κωδικοί λόγο διαφορετικών χρωμάτων και μεγεθών κτλ.

Αυτό είναι θέμα της αναζητήσης νομίζω και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι όταν κάποιος ψάχνει ντοσιε κίτρινο θα του βγάλει όλα τα κίτρινα ντοσιέ 

Το πρόβλημα θα υπήρχε εάν σε ένα κωδικό αντιστοιχούσαν διαφορετικά χρώματα ή μεγέθη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Par1s αν θες βοήθεια και από την στιγμή που το site ειναι Online να μας πεις. Μπορείς να το ποστάρεις εδώ και να σε βοηθήσουμε αν θελεις από κάθε πλευρά. Είτε από λειτουργικότητα, είτε από τα διαδικαστικά όπως χρεώσεις , όρους κλπ κλπ

 

Πάντως σχετικά με το data entry βλέπω freelancers Που ζητάνε πχ 25 ευρώ για 100 προϊόντα σε woocommerce Η Opencart. με λίγα λόγια 0,25 το προϊόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι χωρίς να είμαι γνώστης του χώρου

 

Ένας πίνακας αρκεί για να λειτουργήσει ένα eshop;

 

Δεν πρέπει να γίνεται εισαγωγή των πελατών , παραγγελιών, αγορών , τί απόθεμα υπάρχει στην αποθήκη(βλέπω ότι δεν είναι στην λίστα ενώ νομίζω ότι είναι από τα πιο βασικά αλλιώς θα παραγγέλνει  ο πελάτης κάτι που δεν υπάρχει).

και άλλα που είπε και ο ΜΑΝΩΛΗΣ1

 

Θα βλέπει ο πελάτης τα προιόντα και μετά; θα στέλνει email; 

 

·         Σύνδεση πολλών κωδικών σε ένα προϊόν, όπως για παράδειγμα ένα Ντοσιέ, που είναι το ίδιο προϊόν αλλά διαφορετικοί κωδικοί λόγο διαφορετικών χρωμάτων και μεγεθών κτλ.

Αυτό είναι θέμα της αναζητήσης νομίζω και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι όταν κάποιος ψάχνει ντοσιε κίτρινο θα του βγάλει όλα τα κίτρινα ντοσιέ 

Το πρόβλημα θα υπήρχε εάν σε ένα κωδικό αντιστοιχούσαν διαφορετικά χρώματα ή μεγέθη

Όχι δεν θα υπάρχει ένα προϊόν "Νοτσιε Κίτρινο" ένα "Ντοσιέ Μπλε" και ένα "Ντοσιε Πράσινο" Θα υπάρχει ένα προϊόν "Ντοσιε" και μέσα θα έχει επιλογή χρώματος. Όταν θα επιλέξεις χρώμα, αυτόματα ξέρει ποιος κωδικός είναι και ποια η τιμή του αν έχει διαφορά, μπορεί ας πούμε το κίτρινο για κάποιον λόγο να είναι ακριβότερο.

 

Εισαγωγή πελατών τι εννοείς; Ο πελάτης θα εγγραφεί κανονικά στο site όπως γίνεται στα περισσότερα, με το email του, αν δεν θέλω να έχω παραγγελίες χωρίς εγγραφή. Το απόθεμα μπορείς να το καταχωρήσεις και αυτό. Αλλά δεν μας χρειάζεται. Έχει τους προμηθευτές του σε κοντινή απόσταση. Και γενικά είναι άλλο θέμα και είναι δικό του. Πρακτικά όμως ναι, μπορεί να υπάρχει διαχείριση αποθέματος.

 

Ευχαριστώ ΜΑΝΩΛΗΣ1. Αν τύχει και χρειαστώ κάτι θα ζητήσω βοήθεια.

 

 

EDIT: k33theod νομίζω εννοείς πως θα λειτουργεί σαν σύστημα. Υπάρχει κανονικά φόρμα εγγραφής, καλάθι αγοράς, checkout κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν θα υπάρχει ένα προϊόν "Νοτσιε Κίτρινο" ένα "Ντοσιέ Μπλε" και ένα "Ντοσιε Πράσινο" Θα υπάρχει ένα προϊόν "Ντοσιε" και μέσα θα έχει επιλογή χρώματος. Όταν θα επιλέξεις χρώμα, αυτόματα ξέρει ποιος κωδικός είναι και ποια η τιμή του αν έχει διαφορά, μπορεί ας πούμε το κίτρινο για κάποιον λόγο να είναι ακριβότερο.

 

Εισαγωγή πελατών τι εννοείς; Ο πελάτης θα εγγραφεί κανονικά στο site όπως γίνεται στα περισσότερα, με το email του, αν δεν θέλω να έχω παραγγελίες χωρίς εγγραφή. Το απόθεμα μπορείς να το καταχωρήσεις και αυτό. Αλλά δεν μας χρειάζεται. Έχει τους προμηθευτές του σε κοντινή απόσταση. Και γενικά είναι άλλο θέμα και είναι δικό του. Πρακτικά όμως ναι, μπορεί να υπάρχει διαχείριση αποθέματος.

 

Ευχαριστώ ΜΑΝΩΛΗΣ1. Αν τύχει και χρειαστώ κάτι θα ζητήσω βοήθεια.

 

 

EDIT: k33theod νομίζω εννοείς πως θα λειτουργεί σαν σύστημα. Υπάρχει κανονικά φόρμα εγγραφής, καλάθι αγοράς, checkout κτλ.

 

Εσύ δηλαδή δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο ως software είναι όλα έτοιμα, μόνο να περάσεις τα προιόντα ένα πίνακα δηλαδή, οκ κατάλαβα.

 

Χώρος στο server; 

 

Για να μην μπερδευόμαστε το προιόν είναι ένα και στην ουσία είναι ο κωδικός όλα τα άλλα είναι ιδιότητες του κάθε προιόντος.

Αν θες να δεις τα κίτρινα ντοσιέ ή όλα τα κίτρινα προιόντα εκτός από ντοσιέ είναι θέμα ερώτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δηλαδή δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο ως software είναι όλα έτοιμα, μόνο να περάσεις τα προιόντα ένα πίνακα δηλαδή, οκ κατάλαβα.

 

Χώρος στο server; 

 

Για να μην μπερδευόμαστε το προιόν είναι ένα και στην ουσία είναι ο κωδικός όλα τα άλλα είναι ιδιότητες του κάθε προιόντος.

Αν θες να δεις τα κίτρινα ντοσιέ ή όλα τα κίτρινα προιόντα εκτός από ντοσιέ είναι θέμα ερώτησης

Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η απορία σου και τι θέλεις να μάθεις.

 

Παράδειγμα

Κλασέρ - Χρώμα: Μαύρο - Μέγεθος: 4/32 - Τιμή 1.00€ - Κωδικός:123456

Κλασέρ - Χρώμα: Κίτρινο - Μέγεθος: 4/32 - Τιμή 1.00€ - Κωδικός:123457

Κλασέρ - Χρώμα: Κίτρινο - Μέγεθος: 8/32 - Τιμή 1.50€ - Κωδικός:123458

 

3 διαφορετικά προϊόντα, με διαφορετικά χαρακτηριστικά, με διαφορετική τιμή, με διαφορετικό κωδικό. Εγώ όμως τα συνδυάζω για να είναι πιο τακτοποιημένα και να υπάρχει ευκολότερη πλοήγηση, δεν θα κάνω για κάθε προϊόν ξεχωριστά (στην ουσία είναι ξεχωριστά αλλά στην παρουσίαση μέσα στο eshop είναι όπως στην εικόνα).

post-135889-0-66870700-1501150755_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ερώτηση έκανα γιατί δεν ήξερα πως ακριβώς δουλεύει. Ωραίο

Αν ενδιαφέρεσαι μπορείς να ψάξεις για woocommerce variable products. Είναι πολύ χρήσιμο για να μην γεμίζεις το ηλεκτρονικό κατάστημα με πολλές καταχωρήσεις προς εμφάνιση και αρκετά εύκολο στη χρήση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικά το έχω στήσει με Plugins και ελάχιστο κώδικα από google search.

 

 

 Τα πολλα plugins θα σου κανουν και πιο αργη την ιστοσελιδα.Δηλαδη θα σου τρωνε την μιση ραμ του σερβερ μονο τα plugins.Αν ειναι καποιο απλο πραγματακι που μπορεις να το φτιαξεις με κωδικα καλυτερα αφαιρεσαι το plugin.Τεσταρε την ταχυτητα της ιστοσελιδας σου να δεις τι παιζει https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=el

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...