Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, akoinonitos είπε

το δευτερο ειναι το trcdrd ,ολοι αυτο το λαθος κανουν κοιτανε την σειρα στο calculator και δεν διαβαζουν το ονομα και στις μητρικες τα εχει αναποδα, συνηθως αυτο που "κλοτσαει" ειναι το Trcdrd ,το Trcdwr κατεβαινει ευκολα

Ειχες δικιο τελικα

ολα γκουντ

Screenshot (23).png

Screenshot (22).png

edit: btw στο revision/raw card μου γραφει B1. Στο rdc εχει Α0/Β0 και Α3/Α2/Β2. Ποιο να χρησιμοποιω?

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

edit: btw στο revision/raw card μου γραφει B1. Στο rdc εχει Α0/Β0 και Α3/Α2/Β2. Ποιο να χρησιμοποιω?

Τα πιο συχνά χρησιμοποιούμενα PCB layouts στα DDR4 memory sticks είναι: A0, A1, A2. Για dual ranked sticks, το A αλλάζει σε B

Νομίζω πως τα x1 PCBs είναι πιο κοντά σε συμπεριφορά στα x2 παρά στα x0. Επειδή όμως το Calculator έχει λίγο πιο σφιχτά presets για τα A2, είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με τα A0 presets και όταν «κλειδώσεις» ένα σταθερό set timings, ξεκινάς να τεστάρεις τα (λίγα) εναπομείναντα σφιχτότερα timings του αντίστοιχου A2 preset.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, parsifal είπε

Νομίζω πως τα x1 PCBs είναι πιο κοντά σε συμπεριφορά στα x2 παρά στα x0. Επειδή όμως το Calculator έχει λίγο πιο σφιχτά presets για τα A2, είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με τα A0 presets και όταν «κλειδώσεις» ένα σταθερό set timings, ξεκινάς να τεστάρεις τα (λίγα) εναπομείναντα σφιχτότερα timings του αντίστοιχου A2 preset.

Ναι για τα ranks το ηξερα, απλα δεν ηξερα που να παιξω μπαλα μεσα στο rdc και τι να επιλεξω μια και δεν εχει A1/B1 πχ.

thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το trtp απο το safe Α2 μου δημιουργει προβλημα και δεν μπορω να bootαρω. Οποτε τωρα θα συνδιασω τα timings απο τα 2. Ειναι σωστο να κανω κατι τετοιο ή υπαρχει πιθανοτητα να αυξησω latency κτλ?

Edit: Ειμαι stable με αυτα τα timings. Να δοκιμασω 14-14-18-18-32 (μα την σειρα του rdc)?

Γενικα εχω κολλησει στο latency 69.5-8

@Sheogorath (μιας και ησουν οκ στο να παρω τις trident neo z μνημες)

Screenshot (10).png

cachemem3.png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To σφιξιμο εχει μια πεπατημενη π είναι κατεβαζεις timings ενα ενα μεχρι να βρεις ασταθεια. Ο calculator είναι μπουσουλας. 

Αν εισαι safe σε καποια timmings τα κρστας και κατεβαζεις εαν ενα τα timmings. Πχ δοκιμασε τα scl 3. Αυτα πρέπει να είναι πάντα ισα μεταξυ τους κλπ κλπ. Ανακατωνοντας timmings του calculator απλά θα χασεις πολυ χρονο .

Επεξ/σία από Dragonitelvl100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Το trtp απο το safe Α2 μου δημιουργει προβλημα και δεν μπορω να bootαρω. Οποτε τωρα θα συνδιασω τα timings απο τα 2. Ειναι σωστο να κανω κατι τετοιο ή υπαρχει πιθανοτητα να αυξησω latency κτλ?

Edit: Ειμαι stable με αυτα τα timings. Να δοκιμασω 14-14-18-18-32 (μα την σειρα του rdc)?

Γενικα εχω κολλησει στο latency 69.5-8

@Sheogorath (μιας και ησουν οκ στο να παρω τις trident neo z μνημες)

Screenshot (10).png

cachemem3.png

Χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί έχω έχω ryzen 3000 που έχουν μεγαλύτερο latency νομίζω ότι το latency σου είναι μια χαρά για 3400mhz. Εγω είχα τόσο με 3600 mhz (με ryzen 3600x ομως)

Μη περιμένεις κάθε αλλαγή στο timing να ρίχνει το latency μπορεί να επηρεάζετε μόνο το bandwidth ή κ σχεδόν τίποτα. Από ένα σημείο κ μετά δεν αξίζει το κόπο το tweaking 

Ουσία θα έχει αν μπορείς να ανεβάσεις ταχύτητα πάνω από 3400 εκεί πιθανόν να κατεβάσεις κ άλλο το latency . Θα πάρεις σαν μπουσουλα πάλι τα safe του calculator κ ξεκινάς δοκιμές 

Edit cl 14 δε ξέρω αν θα παίξει αλλά αν παίξει θα θέλει μπόλικο ρεύμα, περισσότερο από μια αύξηση ταχύτητας 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Το trtp απο το safe Α2 μου δημιουργει προβλημα και δεν μπορω να bootαρω. Οποτε τωρα θα συνδιασω τα timings απο τα 2. Ειναι σωστο να κανω κατι τετοιο ή υπαρχει πιθανοτητα να αυξησω latency κτλ?

Edit: Ειμαι stable με αυτα τα timings. Να δοκιμασω 14-14-18-18-32 (μα την σειρα του rdc)?

Γενικα εχω κολλησει στο latency 69.5-8

@Sheogorath (μιας και ησουν οκ στο να παρω τις trident neo z μνημες)

Screenshot (10).png

cachemem3.png

Αν γνώριζα ότι έχεις διάθεση να τα πειράξεις, θα προτεινα micron rev E.

Τώρα δες για 3600 16-19-19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

3600

στα 3600 δεν bootαρε ουτε με stock timings. Θα δοκιμασω να ανεβω 3466 σαν 1ο βημα και βλεπουμε

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

στα 3600 δεν bootαρε ουτε με stock timings. Θα δοκιμασω να ανεβω 3466 σαν 1ο βημα και βλεπουμε

Τα στοκ δεν είναι 16-18-18; Βάλε 16-19-19 και τάση 1.4 (για αρχή, είναι ίσως ψηλη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο πολλα ic αντεχουν μεχρι το 1.45 απο οτι εχω διαβασει μετα παιζει ρολο η ψυξη . ασχετο που δεν βοηθαει μετα απο ενα σημειο η ταση . Μεχρι τα 1.4 πλην κατι παλια κιτακια crucial και κατι samsung c die ειναι  οκ για καθημερινα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dragonitelvl100 είπε

Τα πιο πολλα ic αντεχουν μεχρι το 1.45 απο οτι εχω διαβασει μετα παιζει ρολο η ψυξη . ασχετο που δεν βοηθαει μετα απο ενα σημειο η ταση . Μεχρι τα 1.4 πλην κατι παλια κιτακια crucial και κατι samsung c die ειναι  οκ για καθημερινα

Σωστός αλλά εννοούσα ότι μάλλον θα χρειάζονται λιγότερη, αφού υπάρχουν κιτ με 16-19-19 στα 1.35 .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Σωστός αλλά εννοούσα ότι μάλλον θα χρειάζονται λιγότερη, αφού υπάρχουν κιτ με 16-19-19 στα 1.35 .

Συγνώμη δε το καταλαβα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...