Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Devastor είπε

Είσαι τσίτα μην πειράξεις τίποτα

Βέβαια μόλις έφαγα ένα crash to desktop στο Origins, χωρίς να βγάλει κάτι στο event viewer. Ίσως να φταίει το undervolt στην gpu, την γύρισα stock να δω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Devastor είπε

Άντε πάλι τα ίδια..ρε Γιάννη κάνεις κάτι σταθερό και του @#$@#$@#$ μετά.Άστο εκεί

χαχαχα άλλο η gpu :P 

Y.Γ. Δεν έχω ελέγξει με P95 όμως..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, yiannis1991 said:

χαχαχα άλλο η gpu :P 

Y.Γ. Δεν έχω ελέγξει με P95 όμως..

Πέρασες Y-Cruncher, βασικά εγώ θα πρότεινα Karhu ολονύχτιο, άλλο που μπορείς να κάνεις είναι GSAT 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Devastor είπε

Πέρασες Y-Cruncher, βασικά εγώ θα πρότεινα Karhu ολονύχτιο, άλλο που μπορείς να κάνεις είναι GSAT 

Το y-cruncher 120 δευτερόλεπτα είναι αρκετά ή θέλει περισσότερο; Το GSAT ποιο είναι;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, yiannis1991 said:

Το y-cruncher 120 δευτερόλεπτα είναι αρκετά ή θέλει περισσότερο;

Ούτε που θυμάμαι το πόσο κρατάει το κάθε  test, το μόνο που θυμάμαι είναι οτι το SFFT δίνει πόνο.. όταν crashares τι θερμοκρασία είχανε οι μνήμες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Devastor είπε

Ούτε που θυμάμαι το πόσο κρατάει το κάθε  test, το μόνο που θυμάμαι είναι οτι το SFFT δίνει πόνο.. όταν crashares τι θερμοκρασία είχανε οι μνήμες ?

Δεν ξέρω, πάντως μέχρι 45.5 έφτασαν μέσα στο game, αλλά δεν ξέρω αν είχαν τόσο στο crash, δεν είδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Xoroxronis είπε

Ρίξε μια ματιά με translate σε αυτό το πολύ ενδιαφέρον test. Τα ευρήματα τα δικά μου για τα timings και πόσο επηρεάζουν είναι σχεδόν ίδια.

Αυτό είναι μόνο για Zen 2.

Τα ευρήματα του, όπως και τα ευρήματα σου, όπως και πολλών άλλων συμπίπτουν. Αλλά δεν αφορούν του παλιότερους Ryzen.

Π.χ. Ο τύπος από 18-19-19-19  --> 14-14-14-14 κέρδισε μόνο 0,8ns!!!!! (65,1 -> 64,3) Τίποτα δηλαδή. Οι Zen 2 έχουν θέμα: είναι αναίσθητοι στα primary timings.

Σε intel και παλιότερους Ryzen 14-14-14 --> 13-13-13 και παίρνεις 1,5 ns. Φαντάσου τι θα γίνεται από 19άρια σε 14άρια.

 

 

cachemem 4GHz 3200 SR Fast.png

cachemem 4GHz 3200C13 SR Tightest.png

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, kkatzos said:

Αυτό είναι μόνο για Zen 2.

Τα ευρήματα του, όπως και τα ευρήματα σου, όπως και πολλών άλλων συμπίπτουν. Αλλά δεν αφορούν του παλιότερους Ryzen.

Π.χ. Ο τύπος από 19-19-19-19  --> 14-14-14-14 κέρδισε μόνο 0,8ns!!!!! (65,1 -> 64,3) Τίποτα δηλαδή. Οι Zen 2 έχουν θέμα: είναι αναίσθητοι στα primary timings.

Σε intel και παλιότερους Ryzen 14-14-14 --> 13-13-13 και παίρνεις 1,5 ns. Φαντάσου τι θα γίνεται από 19άρια σε 14άρια.

cachemem 4GHz 3200 SR Fast.png

cachemem 4GHz 3200C13 SR Tightest.png

Κοίτα εγώ ποιο πολύ τώρα κοιτάω για τα Secondaries/Tertiaries, τα Primaries ΔΕΝ πέρνουνε άλλο κατέβασμα και δεν θα δώσω 1.5v στην μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Πρόσφατα αναβάθμισα απο 

Αυτες τις μνήμες

https://www.skroutz.gr/s/10978386/G-Skill-TridentZ-RGB-16GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C16D-16GTZR.html

Στις ίδιες απλα 32gb 

https://www.skroutz.gr/s/20592124/G-Skill-Trident-Z-RGB-32GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C16D-32GTZR.html

Εχω asus x470 και R5 2600x

Οι 16αρες πανε άνετα 3400 mhz 

Οι 32 μεχρι 2866

Μπορείτε να με βοηθήσετε με τις ρυθμισεις στο bios μήπως και ανέβουν τουλάχιστον στο 3400mhz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oof, μεγάλο hit έφαγες.

1. Τί IC φοράει αυτό το kit, Samsung B-dies (ελπίζω, βάσει της τιμής); Δες το Taiphoon Burner τί λεει για αρχή

2. Ποια μητρική έχεις ακριβώς; Σε X470, δε νομίζω κάποια από τις Asus να είχε T-topology στα RAM traces, αν και ποτέ δεν ξέρεις

3. Με ποια μέθοδο τεστάρεις σταθερότητα RAM; Ή είσαι ακόμη σε πρώιμο στάδιο, δηλαδή οι νέες σου RAM δεν κάνουν καν POST πάνω από 2866;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, parsifal είπε

Oof, μεγάλο hit έφαγες.

1. Τί IC φοράει αυτό το kit, Samsung B-dies (ελπίζω, βάσει της τιμής); Δες το Taiphoon Burner τί λεει για αρχή

2. Ποια μητρική έχεις ακριβώς; Σε X470, δε νομίζω κάποια από τις Asus να είχε T-topology στα RAM traces, αν και ποτέ δεν ξέρεις

3. Με ποια μέθοδο τεστάρεις σταθερότητα RAM; Ή είσαι ακόμη σε πρώιμο στάδιο, δηλαδή οι νέες σου RAM δεν κάνουν καν POST πάνω από 2866;

Δυστηχως δεν γνωρίζω παρα πολλα γιαυτο ζηταω την βοήθεια σας

Στις προηγούμενες τις 16αρες που είχα απλα έμπαινα bios και τις επελεγα σε 3400 και παίζανε μια χαρα.

Τα timings τους ήταν 16 16 15 36

Τωρα με τις 32αρες δεν πανε πανω απο 2833 με γυρίζει σε default mode και τις παει 2133 και 1.20 volt

1.αν μπορείς να μου εξηγήσεις που το βλεπω το ic τους. 

2.εχω την asus x470 f-gaming

3.ειμαι σε πρωιμο στάδιο

Ας τις κανω να πανε 3400 και μετα τσεκάρω σταθερότητα.

260 ευρω τις πλήρωσα αμαρτία να δουλεύουν μόνο 2833 με timings 20 20 20 71

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@stavroulis1985 Τις ρυθμίσεις στο bios θα τις πάρεις από το Ryzen Dram Calculator αν δεν το έχεις κάνει ήδη, από εκεί τις έχουμε πάρει όλοι.

Οι μνήμες σου πιστεύω ότι είναι Hynix CJR/DJR Samsung B-die. Αφού είναι 32GB το memory rank είναι 2. Στο PCB revision ξεκίνα με A0/B0 σε συνδυασμό με calculate safe στα 3600Mhz χρησιμοποιόντας το tRFC(alt) και μετά σταδιακά ανέβα στο calculate fast με Α3/Α2/Β2 και κανονικό tRFC.

Προσπάθησε να περάσεις όλες τις recommended ρυθμίσεις που δίνει (Termination / Cad_Bus, ακόμα και τα Cad_Bus timings και PMU training που έχει στο advanced μήπως και η μητρική σου δεν έχει αυτά τα defaults αν και είναι σπάνιο).

Αν έχεις Zen2 (Ryzen 3XXX) θα δουλέψουν σίγουρα αρκετά γρήγορα, αν έχεις Zen/Zen+ μπορεί να σε ταλαιπωρήσει.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, parsifal είπε

Oof, μεγάλο hit έφαγες.

1. Τί IC φοράει αυτό το kit, Samsung B-dies (ελπίζω, βάσει της τιμής); Δες το Taiphoon Burner τί λεει για αρχή

2. Ποια μητρική έχεις ακριβώς; Σε X470, δε νομίζω κάποια από τις Asus να είχε T-topology στα RAM traces, αν και ποτέ δεν ξέρεις

3. Με ποια μέθοδο τεστάρεις σταθερότητα RAM; Ή είσαι ακόμη σε πρώιμο στάδιο, δηλαδή οι νέες σου RAM δεν κάνουν καν POST πάνω από 2866;

B-Die dual rank. Σαν τις δικές μου.

Κοπανάνε τρελά τον IMC. Σε Zen/Zen+ πολύ δύσκολα πάνω από 3266. Μόνο σε κορυφαίους IMC πάνε 3333+.

Σε Zen 2 πάνε και 4000+ (βέβαια μέχρι 3800 έχει νόημα).

2 ώρες πριν, stavroulis1985 είπε

Ας τις κανω να πανε 3400 και μετα τσεκάρω σταθερότητα.

260 ευρω τις πλήρωσα αμαρτία να δουλεύουν μόνο 2833 με timings 20 20 20 71

Παρόμοιες μνήμες έχω φίλε και ζορίζομαι να τις πάω πάνω από 3266 παρόλο που έχω αφιερώσει άπειρες ώρες σε RAM tuning.

3400 το ξεχνάς από τώρα. Δεν πειράζει όμως γιατί στα ίδια timings + συχνότητα είναι αρκετά ταχύτερες από τις 16άρες. Οπότε αν καταφέρεις να τις παίξεις στα 3200 θα είναι σε ταχύτητα όπως οι 16άρες στα 3400 (περίπου).

Κατέβασε το Ryzen Calculator, βάλε Samsung B-Die, 3200, Zen+, ranks 2 και βάλε όλα τα timings όπως τα βλέπεις. Λογικά δε θα έχεις θέμα.

6 λεπτά πριν, elpenor είπε

Οι μνήμες σου πιστεύω ότι είναι Hynix CJR/DJR. Αφού είναι 32GB το memory rank είναι 2.

Αν ήταν CJR/DJR θα έπαιζαν στα 3200 τουλάχιστον χωρίς πολλά-πολλά. Οι GTZR είναι B-Die με 16-16-16. Οι GTZRC είναι Hynix με 16-19-19

.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kkatzos είπε

B-Die dual rank. Σαν τις δικές μου.

Κοπανάνε τρελά τον IMC. Σε Zen/Zen+ πολύ δύσκολα πάνω από 3266. Μόνο σε κορυφαίους IMC πάνε 3333+.

Σε Zen 2 πάνε και 4000+ (βέβαια μέχρι 3800 έχει νόημα).

Παρόμοιες μνήμες έχω φίλε και ζορίζομαι να τις πάω πάνω από 3266 παρόλο που έχω αφιερώσει άπειρες ώρες σε RAM tuning.

3400 το ξεχνάς από τώρα. Δεν πειράζει όμως γιατί στα ίδια timings + συχνότητα είναι αρκετά ταχύτερες από τις 16άρες. Οπότε αν καταφέρεις να τις παίξεις στα 3200 θα είναι σε ταχύτητα όπως οι 16άρες στα 3400 (περίπου).

Κατέβασε το Ryzen Calculator, βάλε Samsung B-Die, 3200, Zen+, ranks 2 και βάλε όλα τα timings όπως τα βλέπεις. Λογικά δε θα έχεις θέμα.

Αν ήταν CJR/DJR θα έπαιζαν στα 3200 τουλάχιστον χωρίς πολλά-πολλά. Οι GTZR είναι B-Die με 16-16-16. Οι GTZRC είναι Hynix με 16-19-19

.

Δλδ με λίγα λόγια να δοκιμάσω τις ρυθμίσεις που λέει το ryzen calculator για να πανε με το ζόρι 3200?

Αν βάλω πχ σειρά 3 ryzen θα πάνε 3600?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...