Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Devastor είπε

Ωραίος, μου ρίχνεις 3 σε minimum/95% @kkatzos

TRRDS/L 4/4 και 4/8 TWTRS/L δεν τα σηκώνει?

Σηκώνει αλλά η δοκιμή ήταν για τα timings που θέλει ο Γιάννης.

Ε, με αυτά που λες + tCKE=1 μάλλον ακόμα 1 fps θα έπαιρνε, άντε 2 στο average.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, kkatzos said:

Σηκώνει αλλά η δοκιμή ήταν για τα timings που θέλει ο Γιάννης.

Ε, με αυτά που λες + tCKE=1 μάλλον ακόμα 1 fps θα έπαιρνε, άντε 2 στο average.

To TCKE δεν έχει να κάνει με το Power Down Mode?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με GD OFF πετάει αμέσως error, το 6 που λέει ότι σχετίζεται με τον IMC.

Επίσης, με 3.95 στο cpu, 3400 με τα timings που είπαμε και GD ON πετάει error μετά από 3-4 λεπτά στο ΤΜ5, το 11. Με 3.9, 3400 και GD ON είναι μια χαρά, οπότε έχω μια βάση..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Devastor είπε

To TCKE δεν έχει να κάνει με το Power Down Mode?

Ναι. Στην θεωρία εφόσον είναι disabled το powerdown, η τιμή που θα έχει το tcke δεν έχει κάποια σημασία, δεν χρησιμοποιείται.
Στην πράξη έχω διαβάσει αναφορές για κάποια setups που το ήθελαν σε συγκεκριμένη τιμή για να σταθεροποιηθεί το oc.
Προσωπικά συμφωνώ με την θεωρία, μιας και δεν έχω μετρήσει ποτέ καμία διαφορά στην απόδοση ούτε και στην σταθερότητα ότι τιμή και να έχει. Συνήθως το έχω auto, δεν το κοιτάω καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά το tCKE είχε (μικρή) μέτρήσιμη διαφορά στο MEMbench όταν δοκίμαζα. Έχει νόημα μόνο με GDM=on και δε νομίζω να έχει σχέση με το PowerDown. Άρα στο 3400 config θα κάνει κάτιτις.

 

Στο Ryzen calculator στα Fast το έχει 1 ενώ στα Safe το έχει 8, μάλλον για κάποιο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Xoroxronis said:

Ναι. Στην θεωρία εφόσον είναι disabled το powerdown, η τιμή που θα έχει το tcke δεν έχει κάποια σημασία, δεν χρησιμοποιείται.
Στην πράξη έχω διαβάσει αναφορές για κάποια setups που το ήθελαν σε συγκεκριμένη τιμή για να σταθεροποιηθεί το oc.
Προσωπικά συμφωνώ με την θεωρία, μιας και δεν έχω μετρήσει ποτέ καμία διαφορά στην απόδοση ούτε και στην σταθερότητα ότι τιμή και να έχει. Συνήθως το έχω auto, δεν το κοιτάω καν

 

5 hours ago, kkatzos said:

Αν θυμάμαι καλά το tCKE είχε (μικρή) μέτρήσιμη διαφορά στο MEMbench όταν δοκίμαζα. Έχει νόημα μόνο με GDM=on και δε νομίζω να έχει σχέση με το PowerDown. Άρα στο 3400 config θα κάνει κάτιτις.

Στο Ryzen calculator στα Fast το έχει 1 ενώ στα Safe το έχει 8, μάλλον για κάποιο λόγο.

Με ελάχιστο ψάξιμο (μιάς και δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο timing) πολλοί λένε οτι είναι Clock Enable για το Power Down Mode το οποίο κατεβάζει συχνότητα στις μνήμες, προσωπικά στα Rev E που δοκίμασα δεν έχει διαφορά καθόλου, ούτε σε membench ούτε σε aida/geekbench

Εμένα πάντως και τα TRRDS/L και τα TWTRS/L σε 4/4, 4/8 δεν μου δίνουνε ΟΥΤΕ 1 FPS σε SOTR 292, περάσανε όμως Karhu 20000%, TM5 20 κύκλους, Y-Cruncher 3 literation, GSAT 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Devastor είπε

Εμένα πάντως και τα TRRDS/L και τα TWTRS/L σε 4/4, 4/8 δεν μου δίνουνε ΟΥΤΕ 1 FPS σε SOTR 292, περάσανε όμως Karhu 20000%, TM5 20 κύκλους, Y-Cruncher 3 literation, GSAT 

Α, δεν ξέρω για αυτό. 4/5 (ή 6) και 4/12 τα έχω πάντα.

Άρα γιατί να τα σφίξει τόσο κάποιος αφού δε δίνουν τίποτα; Όταν μάλιστα θα χρειάζονται και λίγο υψηλότερη τάση.

1 ώρα πριν, Devastor είπε

Με ελάχιστο ψάξιμο (μιάς και δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο timing) πολλοί λένε οτι είναι Clock Enable για το Power Down Mode το οποίο κατεβάζει συχνότητα στις μνήμες, προσωπικά στα Rev E που δοκίμασα δεν έχει διαφορά καθόλου, ούτε σε membench ούτε σε aida/geekbench

Ελπίζω τη δοκιμή σου να την έκανες; με GDM=on γιατί αλλιώς δεν κάνει διαφορά.

8 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Ναι. Στην θεωρία εφόσον είναι disabled το powerdown, η τιμή που θα έχει το tcke δεν έχει κάποια σημασία, δεν χρησιμοποιείται.
Στην πράξη έχω διαβάσει αναφορές για κάποια setups που το ήθελαν σε συγκεκριμένη τιμή για να σταθεροποιηθεί το oc.
Προσωπικά συμφωνώ με την θεωρία, μιας και δεν έχω μετρήσει ποτέ καμία διαφορά στην απόδοση ούτε και στην σταθερότητα ότι τιμή και να έχει. Συνήθως το έχω auto, δεν το κοιτάω καν

Άμεση σχέση και με GDM το tCKE. Επίσης επηρεάζει διάφορα άλλα κρυφά και μη timings.

tCKE technically is also only used when GDM is enabled, but it isn't doing nothing unless powerdown is also disabled

https://www.overclock.net/threads/official-amd-ryzen-ddr4-24-7-memory-stability-thread.1628751/post-28544222

https://www.overclock.net/threads/official-amd-ryzen-ddr4-24-7-memory-stability-thread.1628751/page-205#post-28543698

https://www.overclock.net/threads/official-amd-ryzen-ddr4-24-7-memory-stability-thread.1628751/page-177#post-28412146

https://www.overclock.net/threads/official-amd-ryzen-ddr4-24-7-memory-stability-thread.1628751/page-172#post-28402964

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, kkatzos said:

Α, δεν ξέρω για αυτό. 4/5 (ή 6) και 4/12 τα έχω πάντα.

Άρα γιατί να τα σφίξει τόσο κάποιος αφού δε δίνουν τίποτα; Όταν μάλιστα θα χρειάζονται και λίγο υψηλότερη τάση.

Ελπίζω τη δοκιμή σου να την έκανες; με GDM=on γιατί αλλιώς δεν κάνει διαφορά.

Άμεση σχέση και με GDM το tCKE. Επίσης επηρεάζει διάφορα άλλα κρυφά και μη timings.

tCKE technically is also only used when GDM is enabled, but it isn't doing nothing unless powerdown is also disabled

https://www.overclock.net/threads/official-amd-ryzen-ddr4-24-7-memory-stability-thread.1628751/post-28544222

https://www.overclock.net/threads/official-amd-ryzen-ddr4-24-7-memory-stability-thread.1628751/page-205#post-28543698

https://www.overclock.net/threads/official-amd-ryzen-ddr4-24-7-memory-stability-thread.1628751/page-177#post-28412146

https://www.overclock.net/threads/official-amd-ryzen-ddr4-24-7-memory-stability-thread.1628751/page-172#post-28402964

Πάντα με GDM on, GDM on tcke 1 και TCKE 8 καμία διαφορά, σε λίγο θα βάλω και φωτογραφίες με SOTR 292 με 4/8 4/4 και 3 στα SCL σε σύγκριση με 4/12 4/6 και 4 στα SCL

Προσωπικά πιστεύω οτι πέρα απο το tRFC/TRDRD τίποτα άλλο δεν κάνει αισθητή διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Devastor είπε

Προσωπικά πιστεύω οτι πέρα απο το tRFC/TRDRD τίποτα άλλο δεν κάνει αισθητή διαφορά

(πέρα από το CL εννοείς προφανώς)

Διαφωνώ.

Για τρέξε μια με tRRDS/tRRDL 6/8 και tFAW 24 και πες μου πόσα fps κάτω είσαι.

Απλά  κάτω από 4/5 (για να μην πω 4/6) μάλλον δε δίνει τίποτα.

Τα xxSCL προσφέρουν κάτι όταν είσαι μακριά από το bandwidth limit. Αλλιώς τίποτα.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πώ την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει κάτι περισσότερο απο 4/6 και 4/12 αλλά σίγουρα θα έχουνε διαφορά.. CL13 σε Rev E θα θέλουνε κανα 1.5 σύμφωνα με απόσο βλέπω στο google docs

Άσχετο αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε αν ένα CPU UNDERVOLT είναι σταθερό? Εννοώ ναι οκ τα P95 κλπ κλπ τα περνάει χωρίς κανένα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1.42v/1.0375v πέρασε 20 κύκλους ΤΜ5 και 3 iterations y-cruncher με 120 δευτερόλεπτα ανά τέστ με GD OFF. Υπάρχει κάτι άλλο να σφίξω, αξίζει ή τέλος;

Spoiler

3.9_3400.png.9ca5c2790fb9b3edc10d8c08af67835e.png

Spoiler

3400_membench.PNG.339a3d0170685bc123bdaaba74673f85.PNG

Spoiler

3400.png.cc07852df34ed618da17e703a48ae15a.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, yiannis1991 said:

Με 1.42v/1.0375v πέρασε 20 κύκλους ΤΜ5 και 3 iterations y-cruncher με 120 δευτερόλεπτα ανά τέστ με GD OFF. Υπάρχει κάτι άλλο να σφίξω, αξίζει ή τέλος;

  Reveal hidden contents

3.9_3400.png.9ca5c2790fb9b3edc10d8c08af67835e.png

  Reveal hidden contents

3400_membench.PNG.339a3d0170685bc123bdaaba74673f85.PNG

  Reveal hidden contents

3400.png.cc07852df34ed618da17e703a48ae15a.png

Είσαι τσίτα μην πειράξεις τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Devastor είπε

Προσωπικά πιστεύω οτι πέρα απο το tRFC/TRDRD τίποτα άλλο δεν κάνει αισθητή διαφορά

Ρίξε μια ματιά με translate σε αυτό το πολύ ενδιαφέρον test. Τα ευρήματα τα δικά μου για τα timings και πόσο επηρεάζουν είναι σχεδόν ίδια.

https://www.hardwareluxx.de/community/threads/ram-timings-und-deren-einfluss-auf-spiele-und-anwendungen-amd-update-23-05-2020.1269156/

Δες και το πινακάκι που εξηγεί τα timings τι λέει για το tcke

Spoiler

bemerkungaajr6.png

 

 

21 λεπτά πριν, Devastor είπε

Άσχετο αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε αν ένα CPU UNDERVOLT είναι σταθερό? Εννοώ ναι οκ τα P95 κλπ κλπ τα περνάει χωρίς κανένα πρόβλημα

Πέρα απ αυτά που έχεις ήδη κάνει, εγώ θα έλεγα η απλή καθημερινή χρήση θα σου δείξει.

Επεξ/σία από Xoroxronis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Xoroxronis said:

Ρίξε μια ματιά με translate σε αυτό το πολύ ενδιαφέρον test. Τα ευρήματα τα δικά μου για τα timings και πόσο επηρεάζουν είναι σχεδόν ίδια.

https://www.hardwareluxx.de/community/threads/ram-timings-und-deren-einfluss-auf-spiele-und-anwendungen-amd-update-23-05-2020.1269156/

Δες και το πινακάκι που εξηγεί τα timings τι λέει για το tcke

  Reveal hidden contents

bemerkungaajr6.png

Πέρα απ αυτά που έχεις ήδη κάνει, εγώ θα έλεγα η απλή καθημερινή χρήση θα σου δείξει.

Πολύ ενδιαφερόν πινακάκι φίλε. Σε ευχαριστώ πολύ και λύνει πολλές απορίες και θεωρίες συνομοσίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...