Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Άρα πάμε σε bequiet 

Το έβαλα πάλι καπάκι το τεστ νομίζω ότι τα ερρορ ήταν θέμα κρωμ επειδή βλέπω τεστ 4,5 τραβάνε παραπάνω 

Βασικά αν βγάλει πάλι error σταμάτα το, δεν έχει νόημα να το συνεχίσεις αφού έστω και ένα error σημαίνει αστάθεια. Ανέβασε ένα κλικ την τάση και ξαναδοκίμασε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Βασικά αν βγάλει πάλι error σταμάτα το, δεν έχει νόημα να το συνεχίσεις αφού έστω και ένα error σημαίνει αστάθεια. Ανέβασε ένα κλικ την τάση και ξαναδοκίμασε..

Υπάρχει κάποιος πίνακας που δείχνει τι τεστάρει το κάθε τεστ; εκτός από το μικρό πάνω στο πρόγραμμα που είναι live 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

Υπάρχει κάποιος πίνακας που δείχνει τι τεστάρει το κάθε τεστ; εκτός από το μικρό πάνω στο πρόγραμμα που είναι live 

Εδώ είναι τι σημαίνει το κάθε error. credits @ @Devastor

TM5 Errors.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Εδώ είναι τι σημαίνει το κάθε error. credits @ @Devastor

TM5 Errors.png

thanks για το πινακάκι. Το περίμενα ότι δεν θα είχα errors με το που είδα 200mb ελεύθερα όταν έτρεχε το test 4. Όλα καλά λοιπόν (δεν έχω δει και κάποια αστάθεια σε σύστημα/gaming). Θα επιστρέψω όταν πάρω τα φανς θα προσπαθήσω για 3800/c16

798539575_memtest50errors.png.f2378fc51c1f4b6864ed2f04fb09529d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Error 4/5 σημαίνει οτι το tRFC σου κάνει desync το οποίο σημαίνει οτι είναι χαμηλό, η μπορεί το TRDWR/TWRRD να είναι χαμηλά επίσης

Βασικά απόσο βλέπω έχεις βάλει 525 tRFC, δοκίμασε με 530-540, δεν έχει σημασία οτι άνοιξες Chrome, απλά σου έκανε tRFC desync, με λίγα λόγια δεν πρόλαβε να κάνει refresh τα κελιά η μνήμη

Επίσης βάλε τα cad_bus σε 24-20-20-24

@yiannis1991 μετά απο TM5 τρέχεις Y-Cruncher, 3 literation με όλα τα test enabled για να τσεκάρεις τα κύρια voltages (vSOC, VDDG, CLD0_VDDP)

Το καλύτερο είναι Karhu ολονύχτιο με cache enabled, τα αξίζει τα 10 ευρά του

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει την ίδια δουλειά που κάνει το Karhu(Cache enabled) απλά στο P95 ελέγχεις και θερμοκρασία και αστάθεια απο θερμοκρασία δεδομένου οτι όταν παίζεις θα έχεις αυξημένη θερμοκρασία απο την κάρτα γραφικών

Αν όμως έχεις Rev E δεν σε πολυνοιάζει.. ο buildzoid πέταξε πιστολάκι μαλλιών πάνω τους και δεν μασήσανε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Devastor είπε

Κάνει την ίδια δουλειά που κάνει το Karhu(Cache enabled) απλά στο P95 ελέγχεις και θερμοκρασία και αστάθεια απο θερμοκρασία δεδομένου οτι όταν παίζεις θα έχεις αυξημένη θερμοκρασία απο την κάρτα γραφικών

Αν όμως έχεις Rev E δεν σε πολυνοιάζει.. ο buildzoid πέταξε πιστολάκι μαλλιών πάνω τους και δεν μασήσανε 

νομίζω βρήκα γιατί πέταξε ένα έρρορ. Έτρεξα το benchmark του dram calculator και είχα αρκετά χαμηλότερη απόδοση. Μπαίνω bios και βλέπω ότι είχα 1,36v αντί για 1,37 (θα έκανα λάθος o.c. profile load μάλλον αφού δεν έκανε boot στα 1,35)

Ξαναέβαλα 1.37 και cad bus 24/20/20/24 και ξανατρέχω tm5. 

prime δεν νομίζω τρέξω, το θεωρώ άσκοπο να βράσω την cpu (ωστόσο μπορεί να κάνω και λάθος). Άσε που όταν γυρνάνε τα ανεμηστήρια της κάρτας έχω καλύτερο airflow xD

edit: σφάλμα πάλι ακριβώς στο test 4 και 5, δοκιμάζω με tRFC στα 540 από 530 που δοκίμασα πριν. Χρησιμοποιώ πάλι τον chrome  αφού λες δεν έχει πρόβλημα, γιατί πριν βαρούσα μύγες μιάμιση ώρα με το xiaomi να σέρνεται

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σεις μου πέταξε error το ΤΜ5 με 3200 Fast, λολ. Στο 10 τεστ το πέταξε. Μήπως φταίει το OC στην CPU; 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Devastor είπε

Ωραία, πές μας το error 

Αυτό που είπα. Στο 10 τεστ. Κάτι λέει ότι έχει σχέση με τα 5 πρώτα timings. Κάτι παίζει με τα timings μετά το βρομο-update του calculator. TM5 πάντα περνούσα με 3200 Fast. Ή μπορεί και λόγω bios. Θέλω να περάσω το τελευταίο bios που είχε βγει για 2000 series πριν τους 3000 αλλά το flashback δεν δουλεύει ποτέ με κανένα φλασακι που έχω δοκιμάσει..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό που είπα. Στο 10 τεστ. Κάτι λέει ότι έχει σχέση με τα 5 πρώτα timings. Κάτι παίζει με τα timings μετά το βρομο-update του calculator. TM5 πάντα περνούσα με 3200 Fast. Ή μπορεί και λόγω bios. Θέλω να περάσω το τελευταίο bios που είχε βγει για 2000 series πριν τους 3000 αλλά το flashback δεν δουλεύει ποτέ με κανένα φλασακι που έχω δοκιμάσει..

δοκίμασε με κανένα παλιό 2-4gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτσε να δώ τι στο καλό είναι το 10 αν και μου κάνει για voltage 

Error 10 είναι Simple Memory test 8MB, μπορεί να είναι TRRDS/L, Μπορεί voltage

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αλλά φλασάκια παλιότερα δυστυχώς. Προς το παρόν τρέχω ένα ΤΜ5 με XMP και χωρίς OC να δω για hardware πρόβλημα..

3 λεπτά πριν, Devastor είπε

Κάτσε να δώ τι στο καλό είναι το 10 αν και μου κάνει για voltage 

Πιθανώς με το OC στον CPU να χρειάζεται λίγο τάση παραπάνω η RAM..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...