Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ναι και με 0.9 δεν. Θα δοκιμασω και 0.95

Με 0.95 vddp περασε στο 1ο cycle τα τεστ 6,12 αλλα εδωσε ερρορ το 2 μονο. Καμια ιδεα μιας και βλεπω οτι και το 2 αφορα αντιστασεις και voltage (αλλα λογικα οχι dram voltage αφου για αυτο ειναι το ερρορ 0?)

Δεν έχει νόημα αυτό που κάνεις.

Για να δουλέψει στα 3600 (που από ότι φαίνεται δε θα γίνει) θα ανεβάσεις πάρα πολύ όλα τα timings και τελικά θα έχεις χειρότερη απόδοση.

Δεν έχεις Ryzen 3000, έχεις Zen+ όπου τα primary timings μετράνε πολύ στην απόδοση και εσύ τα ανεβάζεις όλα, όπως και τις τάσεις για τον IMC προσπαθώντας να το επιτύχεις.

Το γεγονός ότι bootάρεις στα 3600 είναι ενθαρρυντικό για σταθερή λειτουργία στα 3466 C14. Εκεί εστίασε και άσε τα 3600.

1 ώρα πριν, NikosTsia είπε

Προς το παρόν τις τρέχω 3800 cl 16 με fabric clock 1:1 στο μέλλον ίσως πάω για 3600 cl 14 

Εσύ πάλι έχεις Ryzen 3xxx οπότε το καλύτερο που μπορείς να επιτύχεις είναι τα 3800 ανεξάρτητα από τα primary timings. Οι Zen 2 δε σκαμπάζουν από χαμηλά primary timings, οπότε κανένα νόημα στην προσπάθεια επίτευξης C14.

Κοινώς, καλύτερη απόδοση έχεις στα 3800 C16 από 3600 C14. Έχουν κάνει διάφοροι δοκιμές και το μόνο που είναι (ελάχιστα) ταχύτερο από 3800C16 είναι το 3733C14.

Μείνε στα 3800 και σφίξε μόνο τα sub-timings.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν έχει νόημα αυτό που κάνεις.

Για να δουλέψει στα 3600 (που από ότι φαίνεται δε θα γίνει) θα ανεβάσεις πάρα πολύ όλα τα timings και τελικά θα έχεις χειρότερη απόδοση.

Δεν έχεις Ryzen 3000, έχεις Zen+ όπου τα primary timings μετράνε πολύ στην απόδοση και εσύ τα ανεβάζεις όλα, όπως και τις τάσεις για τον IMC προσπαθώντας να το επιτύχεις.

Το γεγονός ότι bootάρεις στα 3600 είναι ενθαρρυντικό για σταθερή λειτουργία στα 3466 C14. Εκεί εστίασε και άσε τα 3600.

Θεωρεις οτι αξιζει να παω καποια στιγμη στον 3600xt με αυτο το mb? Γενικα οσα vs βλεπω online με τον 2600 δεν φαινεται να αξιζει τοσο στα fps, αλλα απο την αλλη δεν ξερω και αν εχουν πειραξει τοσο πολυ τα timings. Σιγουρα θα παρω πιστευω fps και μονο που θα παω στον 3600, αλλα δεν θα παρω και επιπλεον επειδη θα εχω την δυνατοτητα να ανεβασω και αλλο τις μνημες μου?

Για 3466 να δοκιμασω με τα τωρινα timings?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Θεωρεις οτι αξιζει να παω καποια στιγμη στον 3600xt με αυτο το mb? Γενικα οσα vs βλεπω online με τον 2600 δεν φαινεται να αξιζει τοσο στα fps, αλλα απο την αλλη δεν ξερω και αν εχουν πειραξει τοσο πολυ τα timings. Σιγουρα θα παρω πιστευω fps και μονο που θα παω στον 3600, αλλα δεν θα παρω και επιπλεον επειδη θα εχω την δυνατοτητα να ανεβασω και αλλο τις μνημες μου?

Για 3466 να δοκιμασω με τα τωρινα timings?

στο sotr του θείου/o.g. τι βγάζεις σε cpu score? δοκιμάζεις καθόλου όταν αλλάζεις timings? από περιέργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

στο sotr του θείου/o.g. τι βγάζεις σε cpu score? δοκιμάζεις καθόλου όταν αλλάζεις timings? από περιέργεια

Το τελευταιο με τα τωρινα timings

Screenshot (169).png

Screenshot (173).png

Screenshot (187).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

my eyes arent what they used to. Αλλά βλέπω στο min έπεσες. Είχες κανένα πρόγραμμα πίσω? διαφορετικά δεν φένεται τόσο σταθερό το o.c.

επίσης δεν βλέπω να ρίχνει μπουκάλι ο cpu στα 1080p (τουλάχιστον σε αυτό το game) άρα ψιλοάσκοπο να κάνεις αναβάθμιση ακόμα θεωρώ εκτός αν βρεις κανέναν φθηνό 3600x

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

my eyes arent what they used to. Αλλά βλέπω στο min έπεσες. Είχες κανένα πρόγραμμα πίσω? διαφορετικά δεν φένεται τόσο σταθερό το o.c.

επίσης δεν βλέπω να ρίχνει μπουκάλι ο cpu στα 1080p (τουλάχιστον σε αυτό το game) άρα ψιλοάσκοπο να κάνεις αναβάθμιση ακόμα θεωρώ εκτός αν βρεις κανέναν φθηνό 3600x

Ναι τωρα ειδα οτι εκανα υπερβολικο ρεσιζε για να ριξω τα mbs, αντι για crop. Anyway, Ολα bclk 100 εκτος απο το 2ο

image.png.2bbcf4afe727ce31b343a8361cb4b880.png

Screenshot (206).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ναι τωρα ειδα οτι εκανα υπερβολικο ρεσιζε για να ριξω τα mbs, αντι για crop. Anyway, Ολα bclk 100 εκτος απο το 2ο

image.png.2bbcf4afe727ce31b343a8361cb4b880.png

Screenshot (206).png

σε όλα είσαι σταθερός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

σε όλα είσαι σταθερός?

Το έχω στα 40 αρκετές εβδομάδες τώρα. Κάποιες δοκιμές που έκανα 41 με παραπάνω ρεύμα ήταν unstable. Βλέπεις κάτι που δεν βλέπω? Θα έπρεπε να έχω μεγαλύτερο score? (αν και από άλλον εδώ με 2600 έβγαζε περισσότερο cpu fps) 

Θα δοκιμάσω αύριο και στα 3800, από περιέργεια με ίδιο ρεύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, SabotazNic said:

Το έχω στα 40 αρκετές εβδομάδες τώρα. Κάποιες δοκιμές που έκανα 41 με παραπάνω ρεύμα ήταν unstable. Βλέπεις κάτι που δεν βλέπω? Θα έπρεπε να έχω μεγαλύτερο score? (αν και από άλλον εδώ με 2600 έβγαζε περισσότερο cpu fps) 

Θα δοκιμάσω αύριο και στα 3800, από περιέργεια με ίδιο ρεύμα. 

Με 3400 rev E SR και 2600 στα 4 έβγαζα 105 στα min και 108 στο 95%, εσύ με Dual Rank έπρεπε να βγάζεις παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο μεθαύριο θα μπει ένας 3600 σε μια msi b550a Pro, με 2χ8 ballistix 3200/16 (τις "γνωστές") και μία 212 για ψύξη.

Για τις μνήμες θα πέσει μπούσουλας για 3600/16 κι αν κάτσει 3800/16 ακόμα καλύτερα.

1080@60 το monitor, ίσως κάποια στιγμή αλλαχτεί.

Δεν ζητάει πολλά ο κουμπάρος (παρέδωσε πνεύμα η 280Χ πάνω στον 11ετίας 955, προχτές), οπότε δεν θα ρίξω εξωφρενικό tuning.

Στα γρήγορα για τον επεξεργαστή, undervolt+pbo σε κάποιες λογικές τιμές και το ξεχνάω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αύριο μεθαύριο θα μπει ένας 3600 σε μια msi b550a Pro, με 2χ8 ballistix 3200/16 (τις "γνωστές") και μία 212 για ψύξη.

Για τις μνήμες θα πέσει μπούσουλας για 3600/16 κι αν κάτσει 3800/16 ακόμα καλύτερα.

1080@60 το monitor, ίσως κάποια στιγμή αλλαχτεί.

Δεν ζητάει πολλά ο κουμπάρος (παρέδωσε πνεύμα η 280Χ πάνω στον 11ετίας 955, προχτές), οπότε δεν θα ρίξω εξωφρενικό tuning.

Στα γρήγορα για τον επεξεργαστή, undervolt+pbo σε κάποιες λογικές τιμές και το ξεχνάω?

 Προσωπικά με undervolt + pbo είχα χειρότερες επιδόσεις με λίγο καλύτερες θερμοκρασίες (κυρίως αυτά τα 12c spikes single cores) αλλά σταθερά χειρότερες επιδόσεις απότι auto με pbo/amd c&q disabled

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, Πέτρος said:

Αύριο μεθαύριο θα μπει ένας 3600 σε μια msi b550a Pro, με 2χ8 ballistix 3200/16 (τις "γνωστές") και μία 212 για ψύξη.

Για τις μνήμες θα πέσει μπούσουλας για 3600/16 κι αν κάτσει 3800/16 ακόμα καλύτερα.

1080@60 το monitor, ίσως κάποια στιγμή αλλαχτεί.

Δεν ζητάει πολλά ο κουμπάρος (παρέδωσε πνεύμα η 280Χ πάνω στον 11ετίας 955, προχτές), οπότε δεν θα ρίξω εξωφρενικό tuning.

Στα γρήγορα για τον επεξεργαστή, undervolt+pbo σε κάποιες λογικές τιμές και το ξεχνάω?

CTR απο 1usmus και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, εγώ προσωπικά αν είχα Ζεν2 αυτό θα έκανα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα 117 fps με 3800, τα 118 με 4000 +0.02 vcore (1.31). Οποτε δεν νομιζω να ειναι θεμα ασταθειας, απλα καπου χανω απο cpu score. εχω μονο hwinfo στο background. Βασικα υπαρχει κανα app να δω με λεπτομερεια τι τρεχει στο bg? Προσφατα εκανα disable ενα service της asus που αφορουσε το ai suite app της το οποιο εκανε spikes 1-3% cpu usage

 

Edit: εχει καμια σχεση το εχω το vcore με offset και οχι manual mode?

Screenshot (210).png

Screenshot (211).png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...