Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, parsifal είπε

Ίσως δεν εξήγησα σωστά το σκοπό του post: δεν κάνω share προτεινόμενες ρυθμίσεις, είναι απλώς ένα Google Sheets template για να κρατάτε τις δικές σας σημειώσεις.

Το screenshot που λες δε λειτουργεί γιατί είναι link προς ένα PNG στο Google Drive μου το οποίο δεν έχω κάνει publicly share. Ο σκοπός είναι σε εκείνο το κελί, αφού κάνεις αντίγραφο του template για προσωπική σου χρήση, να βάλεις Taiphoon screenshot από το δικό σου kit. :)

Ναι, το κατάλαβα απλά επειδή έχουμε παρόμοιο σύστημα πολύ πιθανόν να παίξουν κ σε μένα οι ρυθμίσεις σου γιατί αυτές π έχω δοκιμάσει κυρίως από το DRAM Calculator, προς το παρόν δεν μου βγαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kostas123pao είπε

Ναι, το κατάλαβα απλά επειδή έχουμε παρόμοιο σύστημα πολύ πιθανόν να παίξουν κ σε μένα οι ρυθμίσεις σου γιατί αυτές π έχω δοκιμάσει κυρίως από το DRAM Calculator, προς το παρόν δεν μου βγαίνουν.

Έκανα public share to Taiphoon screenshot, ξανατσέκαρε.

Το kit μου είναι αυτό αλλά σε κόκκινο χρώμα (BL16G32C16U4R κόκκινο VS BL16G32C16U4B μαύρο)

https://www.techpowerup.com/review/crucial-ballistix-gaming-memory-ddr4-3200-mhz-cl16/

 

 

Αν έχεις αυτές τις RAM και δε μπορείς να παίξεις σταθερά στα 3200 MT/s με Zen+ και μάλιστα σε MSI μητρική που γενικά είναι καλές σε RAM OC, πρέπει να έχεις χοντρούλι λάθος στις ρυθμίσεις σου.

Τα κλασικά για troubleshooting:

1. Τσέκαρε αν έχεις βάλει τα DIMMs στα προτεινόμενα slots που γράφει το manual της μητρικής σου. Στις περισσότερες 4-slot daisy chain ΑΜ4 τα σωστά slots συνήθως είναι τα Α2 και B2

2. Ανέβασε screenshot από Taiphoon Burner και ZenTimings, συν γράψε Vdimm και CPU settings που έχεις, ίσως εκεί είναι η αστάθεια και όχι απαραίτητα στις RAM

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τα έχω βάλει στις σωστές θέσεις από την ημέρα π έστησα το pc.

2)

Spoiler

zen.png.445966e2b73dda80cd65aac9817dff3b.pngthai.png.9c577ba9b1d533e3096910a24264695b.png

Τις ίδιες ρυθμίσεις τις έχω δοκιμάσει με CLDO auto (0.9500V) και 0.9000V με Vdimm=1.36V. Ενώ περνάω tm5 10 κύκλους κ 1.5 ώρα prime κ λειτουργουν ολα εντάξει για καμια βδομάδα μπορεί στο άκυρο να μου σβήσει η οθόνη. Τώρα δοκιμάζω με 0.7000V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostas123pao είπε

Τις ίδιες ρυθμίσεις τις έχω δοκιμάσει με CLDO auto (0.9500V) και 0.9000V με Vdimm=1.36V. Ενώ περνάω tm5 10 κύκλους κ 1.5 ώρα prime κ λειτουργουν ολα εντάξει για καμια βδομάδα μπορεί στο άκυρο να μου σβήσει η οθόνη. Τώρα δοκιμάζω με 0.7000V

No monitor signal στο άσχετο δεν το έχω δει ποτέ ως αποτέλεσμα ασταθούς RAM OC.

Ξεκινάς να χαλαρώνεις τα παρακάτω σταδιακά μήπως και εντοπίσεις τον φταίχτη (ΑΝ είναι timings και όχι κάτι άλλο):

1. tRCDWR/tRCDRD/tRP βάλε όλα να είναι synced σε 17
2. tRRDS/tRRDL/tFAW: 6-8-24
3. tWR: 24
4. tRDWR: 8
5. tWRRD: 4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Devastor είπε

@kostas123pao Νο monitor signal αν σου ανάβει το CPU LED είναι τάση (CLD0_VDDP/VsoC/ProdODT)

@parsifal Ωραίο το doc, μπερδεμένο αλλά βγάζεις νοήμα 

Ναι, το CPU LED ανάβει. Και γω κάτι τέτοιο υποψιάστηκα ότι κάτι παίζει με την τάση κ για αυτό σβήνει η οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kostas123pao

Έχεις βάλει τις αντιστάσεις τερματισμού από το calculator από ότι βλέπω. Σε MSI με dual rank μνήμες δε δουλεύουν.

Πριν δοκιμάσεις οτιδήποτε άλλο βάλε τις αντιστάσεις τερματισμού στο 60/40/off/off.

Το 60/34/80/240 προσωπικά δε μου δούλεψε ποτέ, αντίθετα με τα 60/40/off/off και 53/48/off/off που δουλεύουν μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, kkatzos said:

@kostas123pao

Έχεις βάλει τις αντιστάσεις τερματισμού από το calculator από ότι βλέπω. Σε MSI με dual rank μνήμες δε δουλεύουν.

Πριν δοκιμάσεις οτιδήποτε άλλο βάλε τις αντιστάσεις τερματισμού στο 60/40/off/off.

Το 60/34/80/240 προσωπικά δε μου δούλεψε ποτέ, αντίθετα με τα 60/40/off/off και 53/48/off/off που δουλεύουν μια χαρά.

Προσωπικά εγώ όταν είχα λάθος αντιστάσεις το TM5 τσινούσε, επειδή είχα και εγώ παρόμοιο ακριβώς πρόβλημα ανεβάζοντας το vSoC λύθηκε

Ακριβώς ίδια μητρική μόνο που έχω Single Rank

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπλεξα. Μετα απο το τελευταιο bios update bootαρει κανονικα το pc στα 3600 mhz. Και μολις τελειωσα με timings στα 3400 😥

Αυτα ειναι τα λαστ στα 3400. Τι να αλλαξω για να μην ξεκινησω απο το 0? φανταζομαι τα primary +2?

Screenshot (190).png

Και εδω τι προτεινει το rdc σε 3400/3600

Screenshot (195).png

Screenshot (197).png

Εβαλα τα rec του rdc και τουλαχιστον aida ειμαι καλυτερα απο πριν (+3κ gb/s, -2.5 ms)

Τωρα θα τρεξω tm5 για κανα 20λεπτο να δω αν ειναι οκ αυτα και θα αρχισω απο αυριο μεγαλυτερα τεστ

cachemem9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2020 στις 2:11 ΜΜ, Sheogorath είπε

Λογικά σηκώνει 3533/3600 με 14-18-14-14 ή 14-19-14-14 και κάπου 1.44-1.45.

Προς το παρόν τις τρέχω 3800 cl 16 με fabric clock 1:1 στο μέλλον ίσως πάω για 3600 cl 14 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Error σε 6 παιρνω (και 12, 2)

Δοκιμασα ολες τις τιμες που δινει rec το rdc για τα ohm. Περα απο αυτα, δεν ξερω τι τιμες αλλες να δοκιμασω. Καμια ιδεα? Νομιζω απορ ευματα ειμαι οκ, ή μηπως θελει και αλλο?

image.png.f40470f9f461c6aa8c7994f162b92f8d.png

Screenshot (198).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sakiz105 είπε

δεν ξέρω τι vddp σηκώνει ο 2600, αλλά στον 3600 έφτιαχνα το error στο test 6 ανεβάζοντας το vddp (0,9 το έχω τώρα)

Ναι και με 0.9 δεν. Θα δοκιμασω και 0.95

Με 0.95 vddp περασε στο 1ο cycle τα τεστ 6,12 αλλα εδωσε ερρορ το 2 μονο. Καμια ιδεα μιας και βλεπω οτι και το 2 αφορα αντιστασεις και voltage (αλλα λογικα οχι dram voltage αφου για αυτο ειναι το ερρορ 0?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...