Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, NikosTsia είπε

Γειά σας παιδιά έχω αυτές τις ram έχει ασχοληθεί κάποιος με oc? Είναι δυνατό το 3600 mhz cl 14?

τρέξε taiphoon burner, δες τι είναι (μάλλον micron rev e είναι)

Πες μας και εδώ το υπόλοιπο pc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο y cruncher τι βάζουμε? 0 (full ram), 1 (multi thread) και για 32 gb ram μου έβγαλε μετά το 8 να επιλέξω. Τα υπόλοιπα ήθελαν παραπάνω ραμ. 

 

Σωστά ή κάτι άλλο? 

 

πχ ειναι οκ αυτο το αποτελεσμα?

Screenshot (193).png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, NikosTsia είπε

Micron e είναι cpu ryzen 3600 mobo x470 gaming plus max

Λογικά σηκώνει 3533/3600 με 14-18-14-14 ή 14-19-14-14 και κάπου 1.44-1.45.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Στο y cruncher τι βάζουμε? 0 (full ram), 1 (multi thread) και για 32 gb ram μου έβγαλε μετά το 8 να επιλέξω. Τα υπόλοιπα ήθελαν παραπάνω ραμ. 

Σωστά ή κάτι άλλο? 

πχ ειναι οκ αυτο το αποτελεσμα?

Screenshot (193).png

το component stress test τρέξε, και πάτα 7? νομίζω να ενεργοποιήσεις όλα τα τεστ. Άστο να τρέχει 3 φορές και παρακολούθησε και τις θερμοκρασίες (κοντα στα 18 λεπτά κάθε iteration είναι σε μένα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα το ανεβασα στο 0.850 επειδη στο cod μου εδινε error 6068 (που οπως εχω πει και πιο παλια, οταν αλλαζω κατι στις μνημες που να μην ειναι σταθερο, το πεταει)

 

Τα 115w για τον 2600 ειναι οκ? Δεν ειναι πολλα?

Screenshot (194).png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συμφορουμίτες.

Για όσους είστε μεθοδικοί και σας αρέσει να κρατάτε αναλυτικές σημειώσεις με τα ευρήματα και τα tests σας καθώς κάνετε CPU και/ή RAM overclocking, ρίξτε μια ματιά σε αυτό το Google spreadsheet που χρησιμοποιώ:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1_Sd8pO5SLznYd0bskctkbLSyCPLVTwwZN80x3bCutH4/edit?usp=sharing

Αν σας αρέσει αυτό που βλέπετε, μπορείτε να το κάνετε "fork" και να το προσαρμόσετε στις ανάγκες σας. Έχω μερικά χρήσιμα πραγματάκια, όπως αυτόματο averaging από μετρήσεις AIDA64, RAM configuration code generator (κάτι σαν UUID generator για σετ ρυθμίσεων RAM ώστε να μπορείτε να κάνετε search προηγούμενες μετρήσεις ή να αποφύγετε να ξανατεστάρετε τον ίδιο συνδυασμό κλπ)

Έχω εσκεμμένα αφήσει μερικές από τις μετρήσεις μου, ως placeholders.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, parsifal είπε

Καλησπέρα συμφορουμίτες.

Για όσους είστε μεθοδικοί και σας αρέσει να κρατάτε αναλυτικές σημειώσεις με τα ευρήματα και τα tests σας καθώς κάνετε CPU και/ή RAM overclocking, ρίξτε μια ματιά σε αυτό το Google spreadsheet που χρησιμοποιώ:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1_Sd8pO5SLznYd0bskctkbLSyCPLVTwwZN80x3bCutH4/edit?usp=sharing

Αν σας αρέσει αυτό που βλέπετε, μπορείτε να το κάνετε "fork" και να το προσαρμόσετε στις ανάγκες σας. Έχω μερικά χρήσιμα πραγματάκια, όπως αυτόματο averaging από μετρήσεις AIDA64, RAM configuration code generator (κάτι σαν UUID generator για σετ ρυθμίσεων RAM ώστε να μπορείτε να κάνετε search προηγούμενες μετρήσεις ή να αποφύγετε να ξανατεστάρετε τον ίδιο συνδυασμό κλπ)

Έχω εσκεμμένα αφήσει μερικές από τις μετρήσεις μου, σαν μπούσουλα.

αν θες να προσθέσεις ένα quick test για τα timing της ram, λίγο μπακαλίστικο αλλά 100% λειτουργεί. Ανοίγεις 100 καρτέλες google chrome. Τις κλείνεις μία μία  και κοιτάς, Αν δεν άνοιξε κάποια έχεις θέμα. (θα βγάζει διάφορα, από crash σε hang σε 505 error)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, parsifal είπε

Καλησπέρα συμφορουμίτες.

Για όσους είστε μεθοδικοί και σας αρέσει να κρατάτε αναλυτικές σημειώσεις με τα ευρήματα και τα tests σας καθώς κάνετε CPU και/ή RAM overclocking, ρίξτε μια ματιά σε αυτό το Google spreadsheet που χρησιμοποιώ:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1_Sd8pO5SLznYd0bskctkbLSyCPLVTwwZN80x3bCutH4/edit?usp=sharing

Αν σας αρέσει αυτό που βλέπετε, μπορείτε να το κάνετε "fork" και να το προσαρμόσετε στις ανάγκες σας. Έχω μερικά χρήσιμα πραγματάκια, όπως αυτόματο averaging από μετρήσεις AIDA64, RAM configuration code generator (κάτι σαν UUID generator για σετ ρυθμίσεων RAM ώστε να μπορείτε να κάνετε search προηγούμενες μετρήσεις ή να αποφύγετε να ξανατεστάρετε τον ίδιο συνδυασμό κλπ)

Έχω εσκεμμένα αφήσει μερικές από τις μετρήσεις μου, σαν μπούσουλα.

Οι συγκεκριμένες μνήμες είναι dual rank micron e-die???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kostas123pao απ' όσα διαβάζω στο νετ, η Crucial κάνει αλλαγές στα 32GB Ballistix kits, πηγαίνοντας για λόγους κόστους από 16 τσιπάκια Rev E 8Gbit ανά DIMM σε 8 τσιπάκια Rev B 16Gbit.

Το δικό μου κιτ 3200C16 32GB έχει μερικούς μήνες καιρό που αγοράστηκε και ήταν Rev E Dual Rank. Αυτήν τη στιγμή δεν ξέρω αν στο ίδιο κιτ σου δίνουν Rev B Single Rank ή προς το παρόν έχουν κάνει την αλλαγή μόνο στα 3600C16 32GB και πάνω kits.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το screenshoot που έχεις ανεβάσει από το Taiphoon Burner δεν λειτουργεί. Οι δικές μου μνήμες είναι dual rank 8Gbit Rev E  (19nm) αν και είναι πιο παλιό μοντέλο από το δικό σου. Εγώ είμαι με τον 2700 και την b450 tomahawk max και δεν έχω καταφέρει ακόμα να σταθεροποιηθώ στα 3200 οπότε θα δοκιμάσω τις δικές σου ρυθμίσεις.

Επεξ/σία από kostas123pao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, kostas123pao είπε

Το screenshoot που έχεις ανεβάσει από το Taiphoon Burner δεν λειτουργεί

Ίσως δεν εξήγησα σωστά το σκοπό του post: δεν κάνω share προτεινόμενες ρυθμίσεις, είναι απλώς ένα Google Sheets template για να κρατάτε τις δικές σας σημειώσεις.

Το screenshot που λες δε λειτουργεί γιατί είναι link προς ένα PNG στο Google Drive μου το οποίο δεν έχω κάνει publicly share. Ο σκοπός είναι σε εκείνο το κελί, αφού κάνεις αντίγραφο του template για προσωπική σου χρήση, να βάλεις Taiphoon screenshot από το δικό σου kit. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, haris013 είπε

εχω 2 gskill aegis 8gb συνολο 16gb, το θεμα είναι οτι η μια είναι A die και η άλλη B. Δημιουργεί κάποιο θέμα αυτό στο OCing?

Οι Aegis έχουν SKHynix AFR, τι είναι αυτό το A die και B die που αναφέρεις; Υπάρχει Samsung B-die και Micron A-die αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ να χρησιμοποιούνται σε Aegis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...