Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@elpenor
48Ω είναι πολύ πάνω από τα recommended για Zen2 ακόμη και για dual rank, είναι προφανές ότι η μητρική σου ζαλίστηκε κατά τη διάρκεια του memory training.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

από ένα post στο reddit

1. πως έχει τόσο χαμηλά core voltage? είναι bug λόγο o.c.?

Οι Ryzen όταν είναι πραγματικά idle έχουν τόσο χαμηλό core voltage. Ο λόγος που δεν το βλέπουμε ποτέ είναι ότι τα windows συνέχεια κάτι κάνουν και ότι το HWInfo από μόνο του είναι βαρύ και δεν αφήνει το CPU να ηρεμίσει.

Αν θέλεις να το δεις και εσύ στο PC σου ξεκίνα με selective startup (msconfig , ξετίκαρε και τα δύο) και μετά άνοιξε CPU-Z ή Ryzen Master. Αν αφήσεις και το HWInfo minimized και ξετικάρεις τα περισσότερα πράγματα που κάνει monitor μπορεί να το δεις στα minimum μερικές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

taiphoon τι σε λέει? @LIGHT1NG

πάντως ακόμα και με 16-16-16 στις neo, έχω διαβάσει βγαίνουν και σε hynix οπότε αν δεν τις πήρες ακόμα παίζεις λίγο λόττο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

εγώ θα φτυσω αίμα σήμερα για τις Ραμ... για να δούμε πως θα ανταποκριθεί η Β550 +3700Χ + gskill neo.. xmp λένε έχει 3600 mhz 16cas ας ελπίσουμε για Samsung chip.. 

Οι F4-3600C16D-16GTZN είναι b-die νομίζω, αυτές έχεις πάρει; Οι F4-3600C16D-16GTZNC είναι οι CJR αλλά η G.Skill έχει πολύ καλές υλοποιήσεις και καλά bin συνήθως.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elpenor είπε

Οι F4-3600C16D-16GTZN είναι b-die νομίζω, αυτές έχεις πάρει;

αυτέ βγαίνουν σε 16-16-16-36 και 16-19-19-39. Οι δεύτερες είναι σίγουρα hynix. Οι πρώτες είναι τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

αυτέ βγαίνουν σε 16-16-16-36 και 16-19-19-39. Οι δεύτερες είναι σίγουρα hynix. Οι πρώτες είναι τύχη σίγουρα B-Die. Δεν κάνει άλλο IC με άνεση 16άρι tRCDRD στα 3600.

Fixed 😉

 

58 λεπτά πριν, elpenor είπε

Η μητρική μου συμπεριφέρεται περίεργα. Με ίδια settings μου έβγαλε άλλο ProcODT χτες και άλλο σήμερα, δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τη θερμοκρασία (χτες είχα τα πάνω ανεμιστηράκια του κουτιού στις 0 στροφές στο idle ενώ σήμερα στο 25%).

Οπότε εκεί ανάμεσα έχεις πολλές επιλογές για να ψαχτείς... Όντως το 48 ProcODT είναι κάπως ψηλά για Zen 2, παρόλα αυτά έχω δει κάποιους να τους δουλεύει καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

taiphoon τι σε λέει? @LIGHT1NG

πάντως ακόμα και με 16-16-16 στις neo, έχω διαβάσει βγαίνουν και σε hynix οπότε αν δεν τις πήρες ακόμα παίζεις λίγο λόττο

είμαι δουλειά τώρα στις 8 θα είμαι σπίτι και θα τα βάλω στο θρυλικό haf x! 

45 λεπτά πριν, elpenor είπε

Οι F4-3600C16D-16GTZN είναι b-die νομίζω, αυτές έχεις πάρει; Οι F4-3600C16D-16GTZNC είναι οι CJR αλλά η G.Skill έχει πολύ καλές υλοποιήσεις και καλά bin συνήθως.

https://www.skroutz.gr/s/20070821/G-Skill-TridentZ-Neo-16GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C16D-16GTZNC.html

οπότε μάλλον πάλι σε hynix θα πέσω φτου... μακάρι να βγουν σαν τις RipjawsV που έχω να είναι το καλό bin... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LIGHT1NG Hynix θα είναι το ποιο πιθανό μιάς και νομίζω οτι οι συγκεκριμένες δεν βγαίνουνε σε Β-Die πλέον

Τώρα για το bin δεν έχω ιδέα, της έχει πάρει ένας φίλος αλλά για αυτόν το Overclocking κάνει τζίζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kkatzos είπε

Οπότε εκεί ανάμεσα έχεις πολλές επιλογές για να ψαχτείς... Όντως το 48 ProcODT είναι κάπως ψηλά για Zen 2, παρόλα αυτά έχω δει κάποιους να τους δουλεύει καλά.

 Τίποτα απλά δεν μπορεί για κάποιο λόγο η RAM μου να τρέξει με GD off σε αυτή τη μητρική. Έχω δοκιμάσει άπειρους συνδυασμούς.

Τουλάχιστον με όλους αυτούς τους πειραματισμούς μάλλον κατάφερα να ρίξω 10 μονάδες το tRFC και 4 το tRC σε σχέση με πριν (0.1ns καλύτερο latency και ελάχιστο παραπάνω read), μεθαύριο θα ξέρω σίγουρα μόλις τρέχω P95 και anta777 από ένα βράδυ το καθένα.

Χρειάστηκα να αυξήσω το vdimm 10mv για να τα καταφέρω, το περίεργο είναι ότι είχα κάνει την ίδια προσπάθεια πριν από 7-8 μήνες και δεν τα είχα καταφέρει, ίσως τα bios update να κάνουν κάτι.

Spoiler

1usmus_30cycles_no_error.png.3ac109260166355897f45191b30ac43b.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, elpenor είπε

 Τίποτα απλά δεν μπορεί για κάποιο λόγο η RAM μου να τρέξει με GD off σε αυτή τη μητρική. Έχω δοκιμάσει άπειρους συνδυασμούς.

Στο OC.net υποστηρίζουν ότι με χαμήλωμα του ProcODT και ταυτόχρονη αύξηση του ClkDrvStr (CAD_BUS) π.χ. στο 30 ή 40 ή 60 μπορεί να επιτρέψει το GD=off.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Στο OC.net υποστηρίζουν ότι με χαμήλωμα του ProcODT και ταυτόχρονη αύξηση του ClkDrvStr (CAD_BUS) π.χ. στο 30 ή 40 ή 60 μπορεί να επιτρέψει το GD=off.

Και εγώ κάτι τέτοιο κατάλαβα από διάφορα που διάβαζα. Έχω δοκιμάσει όμως όλους τους συνδυασμούς ProcODT ( από 30 μέχρι 80), CAD_BUS (από 20 μέχρι 120), vdimm (από 1.37 μέχρι 1.46), VDDP (από 0.85 μέχρι 1) κλπ κλπ. Στις μισές περιπτώσεις βγάζει error στο tm5 σε όλα τα test (μετά από περίπου 2 λεπτά) στις άλλες μισές δεν μπαίνει καν στα windows.

Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει είναι να ανεβάσω κάποιο timing (πέρα από tRC / tRFC που τα βάζω 60 - 570 για τις δοκιμές).

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, elpenor είπε

Βασικά από χτες το μεσημέρι έχω σταματήσει μόνο για να φάω και να πάρω το μικρό από το σχολείο, στη δουλειά λέω δικαιολογίες 😅, πάρα πολλά clear cmos και restart.

Καλά, γιατί τόσο άγχος για το GD off. Σιγά τη διαφορά. 3800/1900 έχεις, μια χαρά είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Καλά, γιατί τόσο άγχος για το GD off. Σιγά τη διαφορά. 3800/1900 έχεις, μια χαρά είσαι.

Κανένα άγχος, just fun.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...