Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Devastor είπε

Και εδώ πάλι βλέπουμε οτι σε Zen2 τα Primary timings μετράνε ελάχιστα. Παρατήρησες καμια διαφορά στο memory/cpu overclocking σε σχέση με την Β550?

Btw το vSoC σου δεν είναι 1.05 :P

μπα δεν παρατηρησα κατι το ιδιαιτερο μεταξυ των μητρικων  απλα η asrock εχει μονο offset ρευμα σε σχεση με τη giga

οχι παλι ξεχασα να το κατεβασω το ρευμα στο soc

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

1.1873 το vsoc σου :P

τρέξε ένα cinebench και άνοιξε το hwinfo64 και πες μας πόσο φτάνει μέγιστο

εκανα 2 run δεν κουνιεται το vsoc εκει ειναι μονιμα !!! τι ειναι τουτο παλι!! κατεβασα το ρευμα στο 1.03 δεν αλλαξε κατι ενω φαινεται οτι το ριχνω μεσα στο βιος

 

φασδχχ.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ultraex2003 είπε

εκανα 2 run δεν κουνιεται το vsoc εκει ειναι μονιμα !!! τι ειναι τουτο παλι!! κατεβασα το ρευμα στο 1.03 δεν αλλαξε κατι ενω φαινεται οτι το ριχνω μεσα στο βιος

φασδχχ.JPG

Clear CMOS, παίξε με το NB llc μήπως ξεκολλήσει, update bios, βάλε προηγούμενο bios αν δεν υπάρχει πιο καινούργιο, πάντως μην το αφήσεις έτσι αν θέλεις τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, elpenor είπε

Clear CMOS, παίξε με το NB llc μήπως ξεκολλήσει, update bios, βάλε προηγούμενο bios αν δεν υπάρχει πιο καινούργιο, πάντως μην το αφήσεις έτσι αν θέλεις τη γνώμη μου.

bro !!οχι το βρηκα  τι εφταιγε οταν ειχα 2χχχ σειρα  2700Χ στο βιος ειχε μονο μια ρυθμιση vsoc και το εβαζα κλασικα πχ 1.05  και ειταν οκ

τωρα λοιπον που εχω 3χχ σειρα  εχει ανοιξει και μια δευτερη ρυθμιση  που την ειχα στο auto  και δεν εδωσα σημασια θεωρουσα οτι ειμουν οκ ουτε που ειδα το ρευμα στο v-soc

οποτε τι εκανα την πρωτη ρυθμιση την αφησα στο auto και την δευτερη την εβαλα με το χερι στο 1.050 τωρα ειμαι οκ  

καλα που μου το ειπατε ρε σεις 

 

βηβηξ.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2020 στις 10:12 ΠΜ, parsifal είπε

Περίεργο. Ορίστε 2 screenshots, ξεκίνα με τα Safe settings και προχώρα σταδιακά προς τα Fast settings:

dcfr-zen2-b550-micron-rev-e-3600-safe.png.8ffed91629b117740dc7a676e481d45c.png

dcfr-zen2-b550-micron-rev-e-3600-fast.png.5ce331bceed4dea8e04cf3da9944a8bb.png

Μετά από τόσο καιρό, σήμερα αξιωθήκαμε να το πασπατέψουμε.

Μπήκε αβίαστα (σε βαθμό εκνευρισμού) το 3600/safe, και έδωσε ωραία πράγματα (κάπου 68ns lat, SOTTR από 111 στα 3200 πήγε στα 115 με πολύ καλά νούμερα στο cpu κομμάτι...περιμένω να μου τα στείλει).

Ίσως τις επόμενες μέρες κάνουμε τίποτα με fast ή με 3800/safe, για το καλό (τον βάζω σιγά-σιγά στο τριπάκι του tuning...χάρηκε με τις διαφορές, αλλά θέλει προσοχή μην τσινήσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν μπορώ να κάνω tRCDRD 14 και GD off, να δοκιμάσω παραπάνω συχνότητα, πχ 3466 ή θα μου βγάλει την πίστη λέτε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αφού δεν μπορώ να κάνω tRCDRD 14 και GD off, να δοκιμάσω παραπάνω συχνότητα, πχ 3466 ή θα μου βγάλει την πίστη λέτε; :P

ψαξου bro!!! δωσε στο μοτερ οτι μπορεις!!:ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

ψαξου bro!!! δωσε στο μοτερ οτι μπορεις!!:ph34r:

Με 1.42 και ίδια όλα τα υπόλοιπα timings με τα 3400 έβγαλε error στο anta extreme μετά από 28 λεπτά, το 3..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Με 1.42 και ίδια όλα τα υπόλοιπα timings με τα 3400 έβγαλε error στο anta extreme μετά από 28 λεπτά, το 3..

κοιταξε δεν υπαρχει κατι σαν οδηγος να τα βαλεις και να εισαι οκ αλλιως παιζει ο ενας imc αλλιως ο αλλος και οι μνημες παλι δεν παιζουν το ιδιο αυτο εχω καταλαβει ακομα και ιδιες

ξεκινας με χαλαρα timmings εκει που στοχευεις και περνα ολα τα τεστ

και αρχινα μετα να σφιγγεις λιγο λιγο......... ξερω παιρνει χρονο αλλα δεν γινεται αλλιως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To calculator για 3466 δίνει 3 timings πιο σφιχτά απ' ότι τα έχω τώρα στα 3400. Θα δοκιμάσω αυτά. Ένα aida64 που έτρεξα στα 3466 έχω το latency που θα είχα στα 3400 με GD OFF και καλύτερο bandwidth..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, yiannis1991 said:

Αφού δεν μπορώ να κάνω tRCDRD 14 και GD off, να δοκιμάσω παραπάνω συχνότητα, πχ 3466 ή θα μου βγάλει την πίστη λέτε; :P

Καλό 2021

1 hour ago, yiannis1991 said:

Με 1.42 και ίδια όλα τα υπόλοιπα timings με τα 3400 έβγαλε error στο anta extreme μετά από 28 λεπτά, το 3..

Κακώς τρέχεις το ANTA777, πέρνα πρώτα 1usmus που μπορείς να διαβάσεις τα errors και μετά κάνε anta777

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Devastor είπε

Καλό 2021

Κακώς τρέχεις το ANTA777, πέρνα πρώτα 1usmus που μπορείς να διαβάσεις τα errors και μετά κάνε anta777

Ναι το σκέφτηκα απλά επειδή είναι πιο βαρύ, είπα αν περάσει αυτό δεν χρειάζεται 1usmus. Αν δεν μπορέσω με 2-3 δοκιμές το anta θα αρχίσω 1usmus..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, yiannis1991 said:

Ναι το σκέφτηκα απλά επειδή είναι πιο βαρύ, είπα αν περάσει αυτό δεν χρειάζεται 1usmus. Αν δεν μπορέσω με 2-3 δοκιμές το anta θα αρχίσω 1usmus..

Ωραία και αν σου σκάσει error στο αντα ξέρεις τι να πειράξεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Devastor είπε

Ωραία και αν σου σκάσει error στο αντα ξέρεις τι να πειράξεις? 

2 προσπάθειες κάνω με voltage με τα ίδια timings με τα 3400. Αν αποτύχουν πάω 1usmus..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...