Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To  oc στην ram πολύ πιθανών να μην είναι σταθερό .

 

HCI Memtest for Windows

 

HCI Memtest can be run via DOS or Windows. http://hcidesign.com/memtest/

 

An instance needs to be opened for each individual thread, covering a total of 90-95% of memory giving the OS a little breathing room.

 

As an example Ryzen 7 1700 - 16GB RAM

 

16 instances with 850MB per instance.

 

http://www.overclock.net/t/1628751/official-amd-ryzen-ddr4-24-7-memory-stability-thread

 

Κάνε τεστ με HCI Memtest για 400% 

 

Ουσιαστικά έχω Cold boot πρόβλημα το οποίο είναι γενικά ένα θεματάκι με τους o/c Ryzen.

 

κάτι στα 3466 κάνει το σύστημα να μην μπορεί να "επανέλθει" από cold boot.

 

ένα από τα προβλήματα είναι ότι μάλλον η μητρική μου δεν έχει ξεχωριστό ram boot/training voltage ή δεν μπορώ να το βρω εγώ. Οπότε τρώει πακέτο την πρώτη φορά που ανάβει στα 3466...

 

Άλλο θέμα τώρα.

 

Τι είναι σημαντικότερο το ram read/write/copy ή το latency

 

δηλαδή ανάμεσα στο 52000/50000/47000 71 ns και το 54000/52000/49000 73ns τι είναι προτιμότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν έχεις σταθερή ραμ έχεις Cold boot . Για να ελέγξουμε άμα έχουμε σταθερή ram χρησιμοποιούμε το HCI Memtest .

 

400% είναι καλά 

1000% είναι πολύ πιθανών να είναι σταθερά .

Άμα βγάλει 1 error τότε δεν είναι σταθερή η ram και έχεις Cold boot .  

 

Τώρα στο ερώτημά σου δεν ξέρω να σου απαντήσω ..

Πάντως δεν έχω παρατηρήσει αυτό που γράφεις . Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι το latency μειώνεται όταν αυξάνονται τα read/write/copy 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν έχεις σταθερή ραμ έχεις Cold boot . Για να ελέγξουμε άμα έχουμε σταθερή ram χρησιμοποιούμε το HCI Memtest .

 

400% είναι καλά 

1000% είναι πολύ πιθανών να είναι σταθερά .

Άμα βγάλει 1 error τότε δεν είναι σταθερή η ram και έχεις Cold boot .  

 

Τώρα στο ερώτημά σου δεν ξέρω να σου απαντήσω ..

Πάντως δεν έχω παρατηρήσει αυτό που γράφεις . Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι το latency μειώνεται όταν αυξάνονται τα read/write/copy 

Δεν νομιζω το latency εχει να κανει με τα timmings ενω τα read/write/copy με τι ταχυτητα τρεχει η μνημη . Τουλαχιστον ετσι νομιζω και ετσι βλεπω στο δικο μου συστημα. Παντως τι σου κανουν τα samsung b-die ετσι μου ερχεται να αλλαξω μνημες . ανεβασε το tras σε 30 ειναι πολυ χαμηλο στα 27και δοκιμασε . αν παλι δεν ειναι σταθερα πηγαινε τα sub timmings απο 13 σε 14 Και το tras σε 32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φάει τον κόσμο να βρω και εγώ settings/timings για τις μνήμες μου αλλά τζιφός ... είναι δυστυχώς τσιπακι της Micron και δεν έχω βρει τπτ .. Τώρα απλά βάζω το xmp και λίγο voltage και τέλος ... Έχει κανείς καμμία ιδέα ? Οι μνήμες είναι οι cmk16gx4m2a2666c16 της corsair .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φάει τον κόσμο να βρω και εγώ settings/timings για τις μνήμες μου αλλά τζιφός ... είναι δυστυχώς τσιπακι της Micron και δεν έχω βρει τπτ .. Τώρα απλά βάζω το xmp και λίγο voltage και τέλος ... Έχει κανείς καμμία ιδέα ? Οι μνήμες είναι οι cmk16gx4m2a2666c16 της corsair .

γιατι πηρες αυτες με την ιδια τιμη επερνες corsair cl 15 στα 3000 mhz με hynix single rank ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω το latency εχει να κανει με τα timmings ενω τα read/write/copy με τι ταχυτητα τρεχει η μνημη . Τουλαχιστον ετσι νομιζω και ετσι βλεπω στο δικο μου συστημα. Παντως τι σου κανουν τα samsung b-die ετσι μου ερχεται να αλλαξω μνημες . ανεβασε το tras σε 30 ειναι πολυ χαμηλο στα 27και δοκιμασε . αν παλι δεν ειναι σταθερα πηγαινε τα sub timmings απο 13 σε 14 Και το tras σε 32

Όταν πειράζουνε το tRC σε μνήμες  από 3200 MHz και πάνω έχουμε βελτιώσει στο latency 

Στα 3200MHz έχουμε βελτίωση 0.2ns στο latency . 

https://www.overclock3d.net/reviews/cpu_mainboard/amd_ryzen_memory_optimisation_-_the_effect_of_trc_timings/5

Τώρα το βρήκα ούτε εγώ το ήξερα 

Είναι πάρα πολλά πράγματα που δεν τα γνωρίζω σχετικά με τα timmings σε ryzen . Είχα ασχοληθεί πριν 10 χρόνια σε DDR2 και από τότε έχουν αλλάξει τα πάντα  . 

 

Τώρα με 3466Mhz και τα παραπάνω timing είναι σταθερά . Στα 3600 δεν σταθεροποιείται η ram είναι μόνο για benchmark σταθερό . Στα 3600Mhz έφτασα με 3466 και 104MHz Bus speed  .

Επόμενη δοκιμή με 103MHz Bus speed 3570MHz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παίδες έχετε δει διαφορα θεμοκρασίας με αλλαγή biois ?

Εγω διαβαζω διαφορους που λενε για αλλαγη θερμοκρασιας με bios και σκεφτομαι οτι μαλλον ειναι ο καιρος που κρυωνει γτ προσωπικα δεν εχω δει τπτ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι πηρες αυτες με την ιδια τιμη επερνες corsair cl 15 στα 3000 mhz με hynix single rank ...

 

Τις ειχα απο το 6700K συστημα , 105 ευρω απο Πλαισιο παρακαλω :P 

Με το νέο bios από C6h το 1701 λένε ότι η θερμοκρασία αυξάνετε

 

 

Εγω διαβαζω διαφορους που λενε για αλλαγη θερμοκρασιας με bios και σκεφτομαι οτι μαλλον ειναι ο καιρος που κρυωνει γτ προσωπικα δεν εχω δει τπτ :P

 

 

βρε παίδες έχετε δει διαφορα θεμοκρασίας με αλλαγή biois ?

 

 

Eχω δει διαφορα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι οντως πιο ζεστος/κρυος ο Cpu , θεματακια με τους sensors ειναι νομιζω ... εμενα τουλαχιστον η X370 strix μονο με το τελευταιο bios διαβασε σωστα τα temps (λογικα) ...

 

Παραδειγματα bios idle/load σε 1700 

 

1) 402 0c/5c

2) 808 default 0c/5c

3) 808 ppl voltage 1.9 30c/60c

4) 810 default 0c/5c

5) 810 sensemi disabled 35c/65c  

6) 813 default 35c/65c ( oc 3.8 45c/80c)

7) 902 default 30c/60c ( oc 3.8 40c/75c) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω διαβαζω διαφορους που λενε για αλλαγη θερμοκρασιας με bios και σκεφτομαι οτι μαλλον ειναι ο καιρος που κρυωνει γτ προσωπικα δεν εχω δει τπτ :P

με την αλλαγή bios 1403 τώρα με το test CINEBENCH_R15 έχω 47 me το νέο bios 1701 έχω 56 είναι διαφορα . πάνω κάτω και τα αλλα bios 1501-9920 εκεί κοντά ήμουνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σε μένα όλο το κόλπο ήταν σε 2 ρεύματα, δε ξέρω σε σας πως θα δουλέψει.

 

DRAM Voltage                1.420

DDRVPP                         2.340  (default 2.500)

Dram Termination           0.710

 

Cldo-Vddp                      0.980

 

VCore Soc                       1.10625

 

Τις μνήμες σου.  16gb DDR4 G.Skill Ripjaws V 3200 CL14

 

Παιδιά έχω δοκιμάσει περίεργα ρεύματα σε συνδυασμό με τα ρεύματα για τον επεξεργαστή, και με σφιχτά timings κατάφερα να  τις σταθεροποιήσω.

attachicon.gif Ryzen DRAM.jpg

 

Παίζουν και σε μένα! Μόλις έβγαλα για πρώτη φορά memtest 3466 χωρίς error με τα timings σου! Απλά άλλαξα λίγο τα ρεύματα.

1.41 dram και 1.09 vsoc !  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σουπερ ,ζηλευω....

 

Ιoaz αμα εχεις ορεξη καποια στιγμη τρεξε ενα 3dmark physics με τις μνημες στα 3600

Αύριο θα μπορέσω να ανεβάσω :)  

 

 

http://www.insomnia.gr/topic/215678-benchmarking-lets-see-how-good-we-are/?p=55996225

Επεξ/σία από IoaZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...