Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιζει με το τοσο χαλια l3 νουμερα να εχεις errors στις μνημες

 

Απλά ο θείος μου είχε στείλει παλιά έκδοση.

 

Η official δεν έχει 30 μέρες όριο χρήσης?

 

post-164351-0-99881700-1507121239_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα p states ξερουμε κατι παραπανω για το πως να τα ορισουμε?

Δυστυχως η asrock ab350 pro4 δεν εχει enable αλλα απλα auto/custom.

Στο auto ο επεξεργαστης για καποιο λογο μενει στα 2800 αντι για 3800 που τον εχω κλοκαρει.

Αν αφησω τις τιμες του custom τοτε απλα μενει μονιμα στα 3800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα p states ξερουμε κατι παραπανω για το πως να τα ορισουμε?

Δυστυχως η asrock ab350 pro4 δεν εχει enable αλλα απλα auto/custom.

Στο auto ο επεξεργαστης για καποιο λογο μενει στα 2800 αντι για 3800 που τον εχω κλοκαρει.

Αν αφησω τις τιμες του custom τοτε απλα μενει μονιμα στα 3800.

Ριξε μια ματια στο πρωτο post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια στο πρωτο post

Η φαση οπως στο πρωτο ποστ δουλευει μονο με offset.

Εψαξα,εψαξα και δυστυχως με καρφωτο το voltage δε παιζει underclock σε idle.

Γενικα η ΑΒ350 ενω φαινεται καλη μητρικη,το bios δεν εχει και πολλες επιλογες.

Ουτε soc voltage,ουτε llc,ουτε offset.Και γενικα απο οτι ειδα παιζει vdroop αβερτα στους ryzen.Εχει λιγο ευτυχως εμενα.

Και δε νομιζω να τα προσθεσουν και με bios update.

Οποτε με βλεπω να τον αφηνω στοκ προς το παρον και αργοτερα να του δωσω ενα 3,8 και ας μενει καρφωμενο εκει.

Ετσι και αλλιως απο οτι ειδα η διαφορα στη καταναλωση δεν ειναι μεγαλη,αφου και τα volt πεφτουν.

Γενικα παντως το voltage κανει περιεργα σκαμπανεβασματα σε στοκ.

Βλεπω να ακουμπαει στιγμιαια κατι 1,2 και μετα να πεφτει στα 1,07 που δουλευει για τα 3,1 που παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν εχει offset δεν νομιζω να κανεις κατι, τι κουλο ομως να εχουν p states και να μην εχουν offset? Τα σκαμπανεβασματα ισως ειναι λογω του core boost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ακομα και ενα 6μηνο φαινεται οτι θελει δουλεια.

Δε θελω να φανταστω τι θα τραβηξαν οσοι πηραν μολις βγηκαν :P

Το vdroop που βλέπεις όπως και τα κουφά στο BIOS γιατί τα χρεώνεις στα Ryzen δηλαδή στην AMD; Βασικά ούτε στην Asrock θα τα χρέωνα αλλά στο κεφάλι μου που δεν έδωσα κάτι παραπάνω για να το έχω ήσυχο!!

Και το λέω μετά από παθήματα έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια πραγματα γραφετε για τις μνημες. Παω να δοκιμασω και εγω σε κατι RipJaws V που εχω. Προς το παρον ειμαι στα 2933 απο 2800 με CL14. 

 

Ερωτηση, μεχρι ποσο ρευμα δινουμε με "ασφαλεια" στις RAM? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικα η ΑΒ350 ενω φαινεται καλη μητρικη,το bios δεν εχει και πολλες επιλογες.

 

Φίλε μου η συγκεκριμένη μητρική ΔΕΝ έχει καλό VRM , έχω ψάξει όλα τα Β350 και Χ370 mobos που κυκλοφορούν τον τελευταίο μήνα.

Αξιοπρεπές VRM θα βρεις στις ακόλουθες με Β350 :

 

1. Asus B350 Strix (LLC Settings) 125EUR

2. MSI B350 Krait (LLC Settings) 110EUR

3. MSI B350 Carbon (LLC Settings) 130EUR αυτή και η Asus είναι οι top

4. Asrock B350 Pro4 92EUR (η πιο ΤΙΜΙΑ επιλογή σε αυτά τα λεφτά)

5. Asrock Fatal1ty B350 στα 103EUR (απλά οκ για τα λεφτά της)

 

Αν ανέβουμε σε πιο υψηλό εύρος τιμών πάμε στο X370 αν και η Strix όπως και η Carbon είναι υπεραρκετές σε features σε κάποιον που δε θέλει ΤΡΕΛΟ OC (γιατί για νορμάλ OC είναι υπεραρκετές) και δε θα κάνει χρήση του SLI. Προσωπικά πήγα στην X370 ROG Strix αλλά ξέρω εν γνώση μου ότι ίσως δε θα χρησιμοποιήσω ΠΟΛΛΑ από τα features του board και είχα ένα 50αρικο για "πέταμα" σε mobo με καλύτερο VRM. ΞΕΚΑΘΑΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vdroop που βλέπεις όπως και τα κουφά στο BIOS γιατί τα χρεώνεις στα Ryzen δηλαδή στην AMD; Βασικά ούτε στην Asrock θα τα χρέωνα αλλά στο κεφάλι μου που δεν έδωσα κάτι παραπάνω για να το έχω ήσυχο!!

Και το λέω μετά από παθήματα έτσι;

Γιατι βλεπω οτι αρκετοι το εχουν και ακομα και σε πιο ακριβες μητρικες.

Επισης απο οτι διαβασα τα p state δε δουλευουν σωστα σε καμια μητρικη.Αλχημειες κανουν ολοι προκειμενου να δουλεψουν.

Φίλε μου η συγκεκριμένη μητρική ΔΕΝ έχει καλό VRM , έχω ψάξει όλα τα Β350 και Χ370 mobos που κυκλοφορούν τον τελευταίο μήνα.

Αξιοπρεπές VRM θα βρεις στις ακόλουθες με Β350 :

 

1. Asus B350 Strix (LLC Settings) 125EUR

2. MSI B350 Krait (LLC Settings) 110EUR

3. MSI B350 Carbon (LLC Settings) 130EUR αυτή και η Asus είναι οι top

4. Asrock B350 Pro4 92EUR (η πιο ΤΙΜΙΑ επιλογή σε αυτά τα λεφτά)

5. Asrock Fatal1ty B350 στα 103EUR (απλά οκ για τα λεφτά της)

 

Αν ανέβουμε σε πιο υψηλό εύρος τιμών πάμε στο X370 αν και η Strix όπως και η Carbon είναι υπεραρκετές σε features σε κάποιον που δε θέλει ΤΡΕΛΟ OC (γιατί για νορμάλ OC είναι υπεραρκετές) και δε θα κάνει χρήση του SLI. Προσωπικά πήγα στην X370 ROG Strix αλλά ξέρω εν γνώση μου ότι ίσως δε θα χρησιμοποιήσω ΠΟΛΛΑ από τα features του board και είχα ένα 50αρικο για "πέταμα" σε mobo με καλύτερο VRM. ΞΕΚΑΘΑΡΑ.

Η 4 που αναφερεις ειναι αυτη που εχω.

Περα απο αυτο δε πηρα και πεταξα καναν 8πυρηνο και να του κανω oc.Το πιο light cpu που σηκωνει εβαλα οποτε προβλημα με τα vrm δεν υπαρχει περιπτωση να εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακουω ρε παιδια. 80 ευρω μητρικη ειναι αν ειχε μπατζετ για 1700 θα πηγαινε στην ch6 η καποια αλλη χ370 προφανως. τα vrm ειναι μια χαρα για κανονικο o/c. μεχρι τα 1.35v ειναι απολυτα καλα. αλλα δεν πιστευω κανενας να επερνε x370 και να εβαζε τον 1200 η καποιο r5. μια χαρα ειναι οι b350 για αυτα.και 1700 μπορεις να βαλεις, αμα κατααλαβεις οτι το μεγιστο που μπορει να παιζει ειναι γυρω στα 3800mhz.δεν ειναι καμια b350 για 4αρια σε 8πυρηνους.βεβαια χανεις καποια feutures που εχουν τα hi end μοντελα . αλλα οπως ξερουμε δεν ειναι hi end .και εμενα ο 1200 στα 3.7 με 1.2 vcore ειναι σταθερα απο τα πρωτα 10 λεπτα που δουλεψε. μπορει να το φτιαξουν μπορει και οχι αλλα το vfm των b350 δεν πιανετε. οσο για τις msi carbon krait και την rog της asus και αυτες δεν εχουν τα καλητερα vrm.αμα ειναι να δωσεις 120 ευρω για b350 δωσε 30 παραπανω και παρε χ370. το vfm εινα β350 μεχρι 100 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...