Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασε σε ολα τα σλοτ τη ram.

να πω οτι τις έχω βάλει στο 1 -2 δίπλα στα 2 σλοτ που ειναι ο επεξεργαστής. Κοτσάνα ; 

 

edit: διαβασα στο manual οτι επρεπε να τις βάλω στις θεσεις A2 B2 αλλα και πάλι τίποτα με ενεργό το XMP και χωρίς !

Επεξ/σία από piranhagr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτές οι μνήμες πρέπει να είναι hynix single rank, αν δεν έχουν τα 3200 τα 2933 τα έχουν σίγουρα. Αναβάθμισε πρώτα από όλα στο τελευταίο bios της killer sli και μετά δοκίμασε να δώσεις τα xmp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω οτι τις έχω βάλει στο 1 -2 δίπλα στα 2 σλοτ που ειναι ο επεξεργαστής. Κοτσάνα ; 

 

edit: διαβασα στο manual οτι επρεπε να τις βάλω στις θεσεις A2 B2 αλλα και πάλι τίποτα με ενεργό το XMP και χωρίς !

Bαλτες οπως σου δειχνει στο manual. Δοκίμασε χωρις να ενεργοποιησεις το xmp ,βαλτες χειροκινιτα στα 2933mhz ,βαλε vsoc 1.1v και vram 1.35v μπας και τις παρει ετσι.

 

Δες και εδω τις ρυθμισεις ενος τυπου με την ιδια μητρικη μηπως σε βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CLDO_VDDO voltage changes move the memory hole

 

Try 800. I have found that running 880 for 3200 ram, and 800 for 3333+ I move the training hole below memory speed.

 

From what I have seen lowering vddp moves the hole down, and raising pushes the hole up. Also it appears the lower down the hole goes, the smaller it gets. 

 

http://www.overclock.net/t/1624603/rog-crosshair-vi-overclocking-thread/18470

 

 

Ξέρει κανείς πόσο είναι το cldo-vddp σε Auto -Default?

 

 

είναι το μισό του RAM Voltage?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα σας,

Εχω αγοράσει ωραια και καλά τα κομμάτια για τον νεο μου υπολογιστή , τα σύνδεσα όλα καλα ΑΛΛΑ δεν μπορω να βρω την κατάλληλη ρύθμηση να δουλεψουν οι μνήμες μου σε παραπάνω απο 2133 Mhz

 

CPU AMD Ryzen 1700

M/B ASRock > X370 Killer SLI/ac

RAM CMK16GX4M2B3200C16W

 

προσπαθω να βρω καμια λύση και στο Google αλλα μέχρι στιγμή τίποτα  :(

 

Όποια πρόταση δεκτή (εαν εχει καποιός πρόταση για ρύθμιση για Bios, εαν ειναι δυνατόν να γραψει για βήματα !!!

(Original Post εδώ )

 

 

Έχω την ίδια mobo (χωρίς ac) και cpu αλλά διαφορετική μνήμη αν και στην ίδια ταχύτητα με την δικιά σου. Για να βάλω να τρέχουν στις 2933 απλά ενεργοποίησα το xmp profile και έβαλα την τιμή 2933. Δεν χρειάστηκε καν να σηκώσω volt. Βέβαια για να πω την αλήθεια πήγα με το memory qvl και αγόρασα τις g.skill F4-3200C16D-16GTZB που είναι συμβατές. Αν και έχω ακούσει εδώ οτι δεν είναι πανάκεια το qvl δοκίμασε με τελευταίο bios αυτό μόνο και γράψε αν έπαιξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι καμιά φορά τα xmp δίνουν περίεργα subtimings και κομπλάρει η μητρική. Οι δικές μου παρότι στο QVLμε το xmp παρουσίαζαν το cold boot bug. Όταν τις έβαλα στα 2933 από το memory try it της msi και έδωσα manual τα vdimm,soc και subtimings έστρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από πολλά ζόρια το δικό μου σύστημα έχει πιάσει ταβάνι.

Το τσέκαρα με prime 95 64bit, για 2 ώρες, OCCT, κ.τ.λ.

 

 Δυστυχώς το cpu μου δε πάει ψηλότερα αλλά σε συνδυασμό με τις μνήμες δεν έχω παράπονο.

 

post-170767-0-18332500-1506946623_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από πολλά ζόρια το δικό μου σύστημα έχει πιάσει ταβάνι.

Το τσέκαρα με prime 95 64bit, για 2 ώρες, OCCT, κ.τ.λ.

 

 Δυστυχώς το cpu μου δε πάει ψηλότερα αλλά σε συνδυασμό με τις μνήμες δεν έχω παράπονο.

 

attachicon.gif Untitled.jpg

Πολύ χαμηλό latency, εγώ στα ιδια ρολόγια έχω 71.5

ασε που δεν είμαι σταθερός στα 3466 και δουλεύω 3333 με latency 72.5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις μνήμες σου.  16gb DDR4 G.Skill Ripjaws V 3200 CL14

 

Παιδιά έχω δοκιμάσει περίεργα ρεύματα σε συνδυασμό με τα ρεύματα για τον επεξεργαστή, και με σφιχτά timings κατάφερα να  τις σταθεροποιήσω.

post-170767-0-39774200-1506952295_thumb.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις μνήμες σου.  16gb DDR4 G.Skill Ripjaws V 3200 CL14

 

Παιδιά έχω δοκιμάσει περίεργα ρεύματα σε συνδυασμό με τα ρεύματα για τον επεξεργαστή, και με σφιχτά timings κατάφερα να  τις σταθεροποιήσω.

attachicon.gif Ryzen DRAM.jpg

 

Πόσο ρεύμα δίνεις στις ΄μνήμες, πόσο στο SOC και πόσο στο cldo-vddp?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σε μένα όλο το κόλπο ήταν σε 2 ρεύματα, δε ξέρω σε σας πως θα δουλέψει.

 

DRAM Voltage                1.420

DDRVPP                         2.340  (default 2.500)

Dram Termination           0.710

 

Cldo-Vddp                      0.980

 

VCore Soc                       1.10625

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

G3fE4Sg.jpgΕγώ εδώ παίζω 24/7 με καλές θερμοκρασίες.

1.395 v-core idle και 1.417 full load sta 4ghz.

Θερμοκρασίες 30 idle και 68 full load

Στις μνήμες 100% σταθερός σε όλα είμαι στα 3333 CL14. Προσπαθώ για 3466, παίζουν άλλα μετά από καμιά ώρα μου βγάζουν error.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την ίδια mobo (χωρίς ac) και cpu αλλά διαφορετική μνήμη αν και στην ίδια ταχύτητα με την δικιά σου. Για να βάλω να τρέχουν στις 2933 απλά ενεργοποίησα το xmp profile και έβαλα την τιμή 2933. Δεν χρειάστηκε καν να σηκώσω volt. Βέβαια για να πω την αλήθεια πήγα με το memory qvl και αγόρασα τις g.skill F4-3200C16D-16GTZB που είναι συμβατές. Αν και έχω ακούσει εδώ οτι δεν είναι πανάκεια το qvl δοκίμασε με τελευταίο bios αυτό μόνο και γράψε αν έπαιξε.

Λοιπόν έτσι φαινεται οτι έπαιξε !!!

Το Bios λεει 2933 και μπούταρε κανονικά !!! (XMP και με το χέρι 2933, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!)

Εχει να προτείνει κανεις καποια αξιόπιστη εφαρμογή να το τσεκάρω εκτός απο το BIOS ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...