Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα ρε παιδιά είμαι σε ένα δίλημμα με τον 1700 σε GAming 5 motherboard (kraken x62 cooler). Είμαι σταθερός στα 3.8 με 1.32V Aida 64 max temp 70) και σταθερός στα 3.75 με 1.25 (max temp 60). Αξίζει το παραπάνω ρεύμα για 0,5 Gh. Δεν μπορώ να πώ οτί βλέπω ιδιαίτερες διαφορές στην πράξη.

 

Επίσης είναι συνέχεια κλειδωμένος στον δεδομένο  OC χρονισμό, και δεν μπορώ να βρώ πως ρυθμίζονται τα Pstates στην gaming 5. Το C state ειναι enabled.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίδες τα φώτα σας γιατί έμπλεξα

 

Χθες το βράδυ το σταθεροποίησα 3466-14-14-15 κλπ με 1.43 volt.

 

post-164351-0-17498200-1507018542_thumb.jpg

 

Εκτός από το 15αρι η μόνη άλλη αλλαγή που είχα κάνει ήταν το cldo vddp σε 800 από auto.

 

Εντωμεταξύ η μητρική λέει πως για να πάρει το voltage   to cldo vddp θέλει COLD BOOT.

 

Εγώ το cold boot το καταλαβαίνω ότι κάνω manual shut down και μετά power on σωστά;

 

Παρόλα αυτά σήμερα το πρωϊ δεν bootare καν με αυτά τα settings στη μνήμη!

 

Μετά από 4-5 cold boot όπου μια έπαιρνε τα default μια τα δικά μου δουλεύει πάλι κανονικά (τώρα τρέχω prime blend 12 gb)

 

 

Το πρόβλημα είναι ότι τώρα δεν ξέρω πόσο είναι πραγματικά το cldo-vddp (δεν έχει actual value ούτε στο bios). Είναι το 800αρι  ή είναι το Auto? Και πόσο είναι το Auto?

 

Επιπλέον μήπως είναι κάποια άλλη ρύθμιση, μήπως κάτι με τα Ohm?

 

Βοηθήστε γιατί με έχει τρελάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή έχω αυτά τα settings για g.skill aegis 3000mhz 8gb στα 1,4v  και με ryzen 1200 1,31v στα 3,9ghz. Υπάρχει κάτι που να μπορώ να βελτιώσω ακόμα παραπάνω για την μνήμη?ePCXWgN.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντόπισα το θέμα.

 

Ο υπολογιστής με cold boot δεν σηκώνει τις μνήνες στα 3466.

 

οταν φάει ένα 2 κολλήματα και επιστρέψει σε default cldo vddp τότε τα δέχεται και όλα stable!

 

η μητρική λέει πως για να πάρει το voltage   to cldo vddp θέλει COLD BOOT. Οπότε αφού έχει bootarei με default voltages μπορώ να αλλάξω τα άλλα voltages εκτός από το cldo vddp , που έχει κρατήσει το default, και σηκώνει το ram overclock κανονικά.

 

οταν όμως το βάλω στο Auto το cldo vddp που επιλέγει για το overclocked frequency δεν είναι stable!

 

Άρα πρέπει να βρω ποιο είναι το default cldo vddp για μη overclocked ryzen!

 

Φαίνεται το cldo vddp πουθενά στο hwinfo64?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το tcl δεν παει 15 ; μου φαινεται περιεργο , εγω σε 3000 το εχω 14 με το ιδιο ρευμα με σενα

15 το δείχνει στο bios,για κάποιο λόγο στα windows δεν.

Εσύ στο συγκεκριμένο voltage τι settings έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα δικά μου στον  1200 στα 3,9Ghz πιάνω 599 στο cinebenchθα δοκιμάσω τα δικά σου εκτός τα βασικά subtimmings και θα επανέλθω  :-D   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε πιο απλά.

 

Όταν είμαι σε μια διαδικασία ρυθμίσεων-reboot - ρυθμίσεων τελικά η μνήμη δέχεται το 3466 και είναι σταθερότατη (5 ώρες prime).

1.15 SOC 1.43 ram Auto cldo-vddp

 

Αν κάνω shut-down στο επόμενο boot δεν παίρνει τα memory settings και κάνει retry μέχρι που επιστρέφει σε default.

 

Στα 3333 κανένα θέμα.

 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή έχω αυτά τα settings για g.skill aegis 3000mhz 8gb στα 1,4v και με ryzen 1200 1,31v στα 3,9ghz. Υπάρχει κάτι που να μπορώ να βελτιώσω ακόμα παραπάνω για την μνήμη?ePCXWgN.png

Για τα 4.0-4.1ghz πόση τάση θέλει , έχεις δοκιμάσει?

 

Τι θερμοκρασίες έχεις?

Με το μαμά cooler είσαι ή κάποιο aftermarket?

 

Ρωτάω γιατί O/C σε R3 1200 δεν έχω πετύχει να κάνει κάποιος.

 

Και άλλη μια ερώτηση, cinebench r15 single thread πόσο βγάζεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To  oc στην ram πολύ πιθανών να μην είναι σταθερό .

 

HCI Memtest for Windows

HCI Memtest can be run via DOS or Windows. http://hcidesign.com/memtest/

An instance needs to be opened for each individual thread, covering a total of 90-95% of memory giving the OS a little breathing room.

As an example Ryzen 7 1700 - 16GB RAM

16 instances with 850MB per instance.

 

http://www.overclock.net/t/1628751/official-amd-ryzen-ddr4-24-7-memory-stability-thread

 

Κάνε τεστ με HCI Memtest για 400% 


Πάμε πιο απλά.

Όταν είμαι σε μια διαδικασία ρυθμίσεων-reboot - ρυθμίσεων τελικά η μνήμη δέχεται το 3466 και είναι σταθερότατη (5 ώρες prime).
1.15 SOC 1.43 ram Auto cldo-vddp

Αν κάνω shut-down στο επόμενο boot δεν παίρνει τα memory settings και κάνει retry μέχρι που επιστρέφει σε default.

Στα 3333 κανένα θέμα.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα 4.0-4.1ghz πόση τάση θέλει , έχεις δοκιμάσει?

 

Τι θερμοκρασίες έχεις?

Με το μαμά cooler είσαι ή κάποιο aftermarket?

 

Ρωτάω γιατί O/C σε R3 1200 δεν έχω πετύχει να κάνει κάποιος.

 

Και άλλη μια ερώτηση, cinebench r15 single thread πόσο βγάζεις?

παίζει μεγάλο ρόλο η motherboard που έχεις, εγώ με asrock b350m pro4 με stock cooler αλλά πολύ καλό αερισμό του case πάνω από 58-60 βαθμούς δεν πιάνω σε κανονικό gaming.  Σε single thread είναι στα 155.

Στα 4,1ghz δεν έχω ακούσει κανέναν,ούτε 4 δεν έχω δοκιμάσει αλλά θα θέλει γύρω στα 1,36-1,38

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει μεγάλο ρόλο η motherboard που έχεις, εγώ με asrock b350m pro4 με stock cooler αλλά πολύ καλό αερισμό του case πάνω από 58-60 βαθμούς δεν πιάνω σε κανονικό gaming. Σε single thread είναι στα 155.

Στα 4,1ghz δεν έχω ακούσει κανέναν,ούτε 4 δεν έχω δοκιμάσει αλλά θα θέλει γύρω στα 1,36-1,38

Όπως καταλαβαίνω οι R3 έχουν λίγο μικρότερο IPC από τους R5/R7.

Ίσως λόγω cache. Όχι πολύ όμως ψιλολογια

 

Με τις θερμοκρασίες που εχεις εγώ θα δοκίμαζα με 1.36 για τα 4ghz ... Μην πω και παραπάνω.

 

Η μητρική δεν έχει φόβο, τον μασάει τον 1200 .

 

Αν καταφέρεις τα 4+ghz με μαμά ψύξη, μιλάμε για πολύ καλή περίπτωση budget cpu.

4 πυρήνες με 100€ σε μητρική των 75-80€ είναι σούπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...