Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και σας βλέπω οτι είστε ψαγμένοι στο θέμα,συγνώμη εκ τον προτέρων που εισβάλω 

αλλά μπορείτε να ρίξετε μια ματία στα δικά μου specs.

Δεν πάνε με τίποτα στα 3200mhz αρχίζουν τα bsod .

Εχω δοκιμάσει μέχρι και 1,4 vdim.

Manual timings από Dram calculator αλλα τίποτα.gskill.png.a2bb4839ebabbe5d4d12e0047ea9f382.png

Παίρνουν οι συγκεκριμένες tuning η τσάμπα ασχολούμαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tjole7 είπε

Μιας και σας βλέπω οτι είστε ψαγμένοι στο θέμα,συγνώμη εκ τον προτέρων που εισβάλω 

αλλά μπορείτε να ρίξετε μια ματία στα δικά μου specs.

Δεν πάνε με τίποτα στα 3200mhz αρχίζουν τα bsod .

Εχω δοκιμάσει μέχρι και 1,4 vdim.

Manual timings από Dram calculator αλλα τίποτα.gskill.png.a2bb4839ebabbe5d4d12e0047ea9f382.png

Παίρνουν οι συγκεκριμένες tuning η τσάμπα ασχολούμαι.

 

Αν πρόκειται για Samsung C-die τσιπάκια, που είναι πολύ πιθανό από αυτά που δείχνει το Taiphoon, πρέπει να μειώσεις voltage σε 1.33V και να χαλαρώσεις αρκετά τα timings για να χτυπήσεις υψηλά ρολόγια. Δοκίμασε τις παρακάτω αλλαγές (τα υπόλοιπα timings όλα Auto) και ξεκίνα να ανεβάζεις σταδιακά συχνότητα, αρκετοί τις φτάνουν και πάνω από 3600 MT/s:

 

image.png.e50f705302adc38f6486115e6b5674b3.png

 

Τσέκαρε εδώ για μερικά αποτελέσματα:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1dsu9K1Nt_7apHBdiy0MWVPcYjf6nOlr9CtkkfN78tSo/edit#gid=527992713

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, ultraex2003 said:

Κλειστό το έχω το fast boot 

στα 3800 δεν ειχα /εχω λαθη ουτε με προηγουμενα βιος

Τώρα ψάχνομαι  εως τα 2000 ίσως και παραπάνω  και να  δω τι παίζει από λαθη

 

Εκεί ίσως χρειαστεί να παίξεις με command rate 2T και GMD OFF, και θα χρειαστεί να παίξεις με τα setup/TCKE 

2 hours ago, yiannis1991 said:

παιδιά τα settings για cpu στο p95 είναι 32Κ-200Κ, in place, 1m;

Fixed 

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, parsifal είπε

Αν πρόκειται για Samsung C-die τσιπάκια, που είναι πολύ πιθανό από αυτά που δείχνει το Taiphoon, πρέπει να μειώσεις voltage σε 1.33V και να χαλαρώσεις αρκετά τα timings για να χτυπήσεις υψηλά ρολόγια. Δοκίμασε τις παρακάτω αλλαγές (τα υπόλοιπα timings όλα Auto) και ξεκίνα να ανεβάζεις σταδιακά συχνότητα, αρκετοί τις φτάνουν και πάνω από 3600 MT/s:

 

image.png.e50f705302adc38f6486115e6b5674b3.png

 

Τσέκαρε εδώ για μερικά αποτελέσματα:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1dsu9K1Nt_7apHBdiy0MWVPcYjf6nOlr9CtkkfN78tSo/edit#gid=527992713

Οντως έκανε διαφορά.

Επιτέλους βγάζει Dram Mem test χωρίς errors. 

Ευχαριστώ  πάρα πολύ για τον μπούσουλα .

Θέλω να κάνω τις δοκιμές μου με ησυχία να δω μέχρι που μπορoύν να πάνε.

Επεξ/σία από tjole7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@3933 1.35V (auto) Μνημάρες :rolleyes:.

image.png.49d320935de21fc86c9435506c3302c9.png

Σας ευχαριστώ όλους έναν-έναν πάρα πολύ, για τις βοήθειες και τις συμβουλές σας!

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, nikpoth said:

Θέλει prime blend,σε κάτι 1900/2000 if, αλλιώς θα βγάλει σε άκυρη φάση whea. Σε tm5 σπάνια θα εμφανιστούν. 

Y-Cruncher. 1-7-0 4 loops και είσαι κομπλέ. Ανάλογα με το τι crasharei ξέρεις και τι φταίει. Και γενικά μόνο το ΤΜ5 δεν λέει τίποτα απο θέμα stability

Επεξ/σία από Devastor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ καθώς ένα μήνα πάλευα να ανακαλύψω τι φταίει και έτρωγα BSODS.

Σε ένα λεπτό τέλειωσαν όλα.

Eυχαριστώ πολύ και πάλι.gskill.png.9e24bd773c0b47cb3542c7b7bfdc1056.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tjole7 είπε

Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ καθώς ένα μήνα πάλευα να ανακαλύψω τι φταίει και έτρωγα BSODS.

Σε ένα λεπτό τέλειωσαν όλα.

Eυχαριστώ πολύ και πάλι.gskill.png.9e24bd773c0b47cb3542c7b7bfdc1056.png

Ωραίος. Με σταθερό baseline τώρα, μπορείς να δεις τί παραπάνω γίνεται να σφίξεις, π.χ. από το leaderboard που ανέφερα βλέπω:

https://imgur.com/MJwNyPn

 

MJwNyPn.jpg

 

Αυτά που έχουν το πιο μεγάλο impact σε επιδόσεις είναι:

DDR speed, tRCDRD, tRCDWR, tRRDS, tFAW, tWR, tRFC, SCLs (προσοχή, μερικές φορές χάνεις επιδόσεις αν παρασφίξεις τα 2 συγκεκριμένα), tRTP, tRDWR, tWRRD, Gear Down Mode --> disabled

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2021 στις 6:28 ΠΜ, parsifal είπε

Πολύ περίεργο, ο,τι και να έχω δοκιμάσει δε μπορώ να κάνω τις Ballistix να παίξουν σταθερά με πάνω από 1.42V Vdimm.  Ακόμη και με 120mm fan να τις φυσάνε, που ήμουν εντελώς αρνητικός στην ιδέα από αισθητικής απόψεως.

Σίγουρα χρειάζομαι παραπάνω από 1.42V για CL15, που είναι και η μόνη πιθανή περαιτέρω βελτίωση νομίζω. Εδώ το καλύτερο που έχω καταφέρει με 1.39V Vdimm και CPU stock/PBO off:

s3_43_benchmarks.png.a9216ec9826c9fe760d5c8674107e768.png

Self-quote για update σχετικά με τις Ballistix: τελικά ήταν μόνο το ένα από τα δύο sticks που έχει θέμα με voltage πάνω από 1.42V. Το άλλο μόνο του παίζει σταθερά μέχρι 1.49V που δοκίμασα και από πρώτες ενδείξεις μπορεί 3800CL15 με 1.44V. Τί γκαντεμιά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, parsifal said:

Self-quote για update σχετικά με τις Ballistix: τελικά ήταν μόνο το ένα από τα δύο sticks που έχει θέμα με voltage πάνω από 1.42V. Το άλλο μόνο του παίζει σταθερά μέχρι 1.49V που δοκίμασα και από πρώτες ενδείξεις μπορεί 3800CL15 με 1.44V. Τί γκαντεμιά!

Δοκίμασες και τα 2 DIMM στο ίδιο motherboard slot? (Α2 στην συγκεκριμένη περίπτωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Devastor είπε

Δοκίμασες και τα 2 DIMM στο ίδιο motherboard slot? (Α2 στην συγκεκριμένη περίπτωση)

Ναι, δοκίμασα και τους 4 συνδυασμούς. Δεν ήταν το slot.

Αυτό το kit θα πάει μάλλον στο PC της κυράς, παρήγγειλα ένα 2x16GB 3000C15 kit μπας και καταφέρω 3800 με tRCDRD κάτω από 20 αυτήν την φορά. Αυτό έπρεπε να είχα κάνει εξαρχής πριν 10 μήνες 😕 , το PCB είναι ακριβώς ίδιο και όσον αφορά συχνότητα ο buildzoid έχει δείξει ότι όλα πάνε τρένο 5000+. Τώρα καλά κρασιά, ελπίζω να μη μου τύχει single rank Rev B 16Gbit και να είναι πάλι dual rank Rev E.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...