Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 minutes ago, parsifal said:

Ναι, δοκίμασα και τους 4 συνδυασμούς. Δεν ήταν το slot.

Αυτό το kit θα πάει μάλλον στο PC της κυράς, παρήγγειλα ένα 2x16GB 3000C15 kit μπας και καταφέρω 3800 με tRCDRD κάτω από 20 αυτήν την φορά. Αυτό έπρεπε να είχα κάνει εξαρχής πριν 10 μήνες 😕 , το PCB είναι ακριβώς ίδιο και όσον αφορά συχνότητα ο buildzoid έχει δείξει ότι όλα πάνε τρένο 5000+. Τώρα καλά κρασιά, ελπίζω να μη μου τύχει single rank Rev B 16Gbit και να είναι πάλι dual rank Rev E.

Το συγκεκριμένο kitaki έχω και δυστυχώς δεν νομίζω να πάνε 3800 με 18 TRCDRD :(

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι οτι το TRCDWR μπαίνει 8 περνάει όλα τα τεστ αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι 8 .. autocorrection σε όλο του το μεγαλείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Devastor είπε

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι οτι το TRCDWR μπαίνει 8 περνάει όλα τα τεστ αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι 8 .. autocorrection σε όλο του το μεγαλείο

Για πες περισσότερα, πώς το διαπίστωσες; Τόσο το AIDA64 όσο και το βασικότερο, το Membench του DRAM Calculator δείχνουν βελτίωση επιδόσεων όσο κατεβάζεις tRCDRW.

Εκτός αν εννοείς ότι πρόκειται συγκεκριμένα για ιδιαιτερότητα του 3000C15 kit, που μου φαίνεται κομμάτι δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, parsifal said:

Για πες περισσότερα, πώς το διαπίστωσες; Τόσο το AIDA64 όσο και το βασικότερο, το Membench του DRAM Calculator δείχνουν βελτίωση επιδόσεων όσο κατεβάζεις tRCDRW.

Εκτός αν εννοείς ότι πρόκειται συγκεκριμένα για ιδιαιτερότητα του 3000C15 kit, που μου φαίνεται κομμάτι δύσκολο.

Κοίτα.. έχω το 3000CL15 kit που έχει και ο buildzoid

Δίνουνε επιδόσεις σε write αλλά δοκιμάζοντας διάφορες τιμές κατεβάζοντας κατα 1 απο κάποια τιμή και κάτω δεν θα δείς αυξημένο το write σου. Εγώ προσωπικά άρχισα απο TRCDWR= TRCDRD και κατέβαινα μέχρι  να δώ που οι επιδόσεις σταματάνε

Το κιτ μου εμένα δεν μπορεί να κάνει tRTP 6 βαράει PCB Crash 

image.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον. Που σταμάτησε να σου δίνει αύξηση επιδόσεων;

btw αυτές είναι οι Ballistix LT ή AT νομίζω που έβγαιναν μέχρι 2020Q1. Το νεότερο μοντέλο εκτός από heatspreaders ίσως έχει και λίγο διαφορετικό PCB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, parsifal said:

Ενδιαφέρον. Που σταμάτησε να σου δίνει αύξηση επιδόσεων;

btw αυτές είναι οι Ballistix LT ή AT νομίζω που έβγαιναν μέχρι 2020Q1. Το νεότερο μοντέλο εκτός από heatspreaders ίσως έχει και λίγο διαφορετικό PCB.

Ακόμα είμαι στο crash testing, το έχω κρατήσει 14 πρός το παρών. Σίγουρα πάντως με το 15 που προτείνει το calculator ήμουνε 600MB κάτω σε write

Επίσης το sisoft sandra multi core efficiency που προτείνουνε στο OCN είναι αρκετά καλό για να δείς αν οι αλλαγές που κάνεις δίνουνε επιδόσεις ή όχι. Πχ εμένα τα TWTR/TRRD κάτω απο 4/12-4/6 δεν δίνουνε τίποτα

Ναι τα νέα 3000CL15/3200CL16 Kits είναι καθαρά A2 PCB ενώ το δικό μου είναι ξεκάθαρο Α1 PCB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Devastor είπε

Ακόμα είμαι στο crash testing, το έχω κρατήσει 14 πρός το παρών. Σίγουρα πάντως με το 15 που προτείνει το calculator ήμουνε 600MB κάτω σε write

Επίσης το sisoft sandra multi core efficiency που προτείνουνε στο OCN είναι αρκετά καλό για να δείς αν οι αλλαγές που κάνεις δίνουνε επιδόσεις ή όχι. Πχ εμένα τα TWTR/TRRD κάτω απο 4/12-4/6 δεν δίνουνε τίποτα

Ναι τα νέα 3000CL15/3200CL16 Kits είναι καθαρά A2 PCB ενώ το δικό μου είναι ξεκάθαρο Α1 PCB

Ερωτηση το Α2 είναι καλύτερο απο Α1 και Α0;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα μια βοήθεια αν είναι εύκολο παρακαλώ , αναβάθμισα τις ram,  απο 2x8 έβαλα αλλο ενα ακριβώς  ίδιο κιτάκι 2x8 τις κούμπωσα και τις είδε κανονικά  το σύστημα  και χρόνισαν στα 3200 όπως ήταν και πρίν . Απο περιέργεια έτρεξα το Memory test των Windows και μου έβγαλε οτι ΕΝΤΟΠΙΣΤΗΚΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΛΙΚΟΥ..Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα. και μετά το τεστ οταν άνοιξε το PC και μπήκε στην επιφάνεια εργασίας μου πέταξε ενα μυνημα οτι ΄΄Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΝΗΜΗ΄΄ ..Να σημειώσω οτι δεν μου έχει κρασάρει καθόλου.. λειτουργει κανονικά το pc.. Γνωρίζει κανένας τι μπορεί να φταίει ή παιζει να είναι τπτ μπάγκ των windows . ?? Ευχαριστώ πολύ   (tridentZ  rgb 3200 )

Επεξ/σία από Χαρμανης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Χαρμανης said:

καλησπέρα μια βοήθεια αν είναι εύκολο παρακαλώ , αναβάθμισα τις ram,  απο 2x8 έβαλα αλλο ενα ακριβώς  ίδιο κιτάκι 2x8 τις κούμπωσα και τις είδε κανονικά  το σύστημα  και χρόνισαν στα 3200 όπως ήταν και πρίν . Απο περιέργεια έτρεξα το Memory test των Windows και μου έβγαλε οτι ΕΝΤΟΠΙΣΤΗΚΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΛΙΚΟΥ..Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα. και μετά το τεστ οταν άνοιξε το PC και μπήκε στην επιφάνεια εργασίας μου πέταξε ενα μυνημα οτι ΄΄Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΝΗΜΗ΄΄ ..Να σημειώσω οτι δεν μου έχει κρασάρει καθόλου.. λειτουργει κανονικά το pc.. Γνωρίζει κανένας τι μπορεί να φταίει ή παιζει να είναι τπτ μπάγκ των windows . ?? Ευχαριστώ πολύ   (tridentZ  rgb 3200 )

Απλό το θέμα, 4 dimms σε Daisy chain μητρική απλά το ξεχνάς

1 hour ago, Dragonitelvl100 said:

Ερωτηση το Α2 είναι καλύτερο απο Α1 και Α0;

Τα Α2 είναι νέα οπότε ειναι καλύτερα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Devastor είπε

Απλό το θέμα, 4 dimms σε Daisy chain μητρική απλά το ξεχνάς

 

δεν με βοηθάς φίλε μου. Γίνε πιο συγκεκριμένος..Και γιατί τότε δουλεύει κανονικά ? εκτος αμα δεν πήγαινε για εμένα τοτε συγνώμη

Επεξ/σία από Χαρμανης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Χαρμανης said:

δεν με βοηθάς φίλε μου. Γίνε πιο συγκεκριμένος..Και γιατί τότε δουλεύει κανονικά ? 

Το οτι bootarei στα Windows δεν σημαίνει κάτι. 

RAM and motherboard topology considerations - AMD Community

Έκανες λάθος και αγόρασες άλλα 2 DIMMS, η καλύτερη σου επιλογή ήτανε να πάρεις 2Χ16 και να πουλήσεις τα 2Χ8 που είχες ποιό πριν

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Devastor είπε

Το οτι bootarei στα Windows δεν σημαίνει κάτι. 

RAM and motherboard topology considerations - AMD Community

Έκανες λάθος και αγόρασες άλλα 2 DIMMS, η καλύτερη σου επιλογή ήτανε να πάρεις 2Χ16 και να πουλήσεις τα 2Χ8 που είχες ποιό πριν

Εντάξει συμφωνώ εν μέρη. Αλλά για ποιον λόγο σου δινει μητρική με 4 slots ? Ποιά η ουσία .. και στην τελική δεν ειδα πουθενά στο σύστημα να φαινεται οτι έχει πέσει η απόδοση.. Δηλαδή δεν δουλεύει σωστά θέλεις να μου πείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν αγοράζεις ποτέ 2 διαφορετικά κιτς των 2 dimms. Ακόμα και σε ίδιο τσιπακι να έπεσες, θα έχουν διαφορά. Τα κιτς των 4 modules είναι εργοστασιακά επιλεγμένα και παίζουν το ίδιο. 

Anyway και εγώ μια περίοδο αγόρασα άλλα 2χ8 και μετά από ένα μήνα τα πούλησα όλα και πήγα σε 2χ16 και ησύχασα. Δεν ήταν σταθερά ούτε στα xmp profile τους μαζί για κάποιο λόγο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Γενικά δεν αγοράζεις ποτέ 2 διαφορετικά κιτς των 2 dimms. Ακόμα και σε ίδιο τσιπακι να έπεσες, θα έχουν διαφορά. Τα κιτς των 4 modules είναι εργοστασιακά επιλεγμένα και παίζουν το ίδιο. 

Anyway και εγώ μια περίοδο αγόρασα άλλα 2χ8 και μετά από ένα μήνα τα πούλησα όλα και πήγα σε 2χ16 και ησύχασα. Δεν ήταν σταθερά ούτε στα xmp profile τους μαζί για κάποιο λόγο. 

κατάλαβα, πάντως δεν μου έχει βγάλει ουτε bsod ούτε τπτ για να πείς οτι δεν παίζει σωστά μόνο ενα σφάλμα στο windows memory test που δεν μπορώ ακριβώς να προσδιορίσω τι είναι,  ουτε μου έχει ρίξει επιδόσεις..και στο xmp χρόνισαν κανονικά.. απο κει και πέρα θα δώ πως θα πάει και αναλόγως θα πράξω.. αν δω οτι μου κάνει διάφορα στην πορεία θα τις πουλήσω και θα πάρω 2x16 ...Είναι ακριβώς τα ίδια με τα άλλα δυο που είχα ακριβώς σε κωδικούς κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, SabotazNic said:

Γενικά δεν αγοράζεις ποτέ 2 διαφορετικά κιτς των 2 dimms. Ακόμα και σε ίδιο τσιπακι να έπεσες, θα έχουν διαφορά. Τα κιτς των 4 modules είναι εργοστασιακά επιλεγμένα και παίζουν το ίδιο. 

Anyway και εγώ μια περίοδο αγόρασα άλλα 2χ8 και μετά από ένα μήνα τα πούλησα όλα και πήγα σε 2χ16 και ησύχασα. Δεν ήταν σταθερά ούτε στα xmp profile τους μαζί για κάποιο λόγο. 

Εσένα τουλάχιστον η Crosshair VI που έχεις είναι Τ-Topology, είναι φτιαγμένη για 4 dimms. Ο άλλος έχει daisy chain Μητρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

daisy chain δεν σημαίνει ότι δεν θα δουλέψει με 4 x DIMM (ίδια kits), απλά θα δουλέψει χαμηλότερα, π.χ. στα 2800 ή 2666 ή 2400 MHz. Σχεδόν 100% πιθανότητα ότι θα δουλέψουν στα 2133MHz.

memtest για σιγουριά. Αν περάσει π.χ. τουλαχιστον 2 x 100% runs  τοτε είσαι OK. Εφόσον βέβαια δεν πειράξεις τα timings και δουλέψεις με τα timings του XMP. π.χ. στις περισσότερες AM4 μητρικές με ενεργοποιημένο το A-XMP profile μπορείς να επιλέξεις συχνότητα για τις μνήμες.

Αν πειράξεις timings, τότε τρέξε memtest για αρκετές ώρες.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...