Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Γενικά δεν αγοράζεις ποτέ 2 διαφορετικά κιτς των 2 dimms. Ακόμα και σε ίδιο τσιπακι να έπεσες, θα έχουν διαφορά. Τα κιτς των 4 modules είναι εργοστασιακά επιλεγμένα και παίζουν το ίδιο. 

Anyway και εγώ μια περίοδο αγόρασα άλλα 2χ8 και μετά από ένα μήνα τα πούλησα όλα και πήγα σε 2χ16 και ησύχασα. Δεν ήταν σταθερά ούτε στα xmp profile τους μαζί για κάποιο λόγο. 

Εσένα με 4 DIMMs θα έπρεπε να δουλεύει καλύτερα από ότι με 2.

Μάλλον είχες πέσει σε διαφορετικό IC.

----

3600ΧΤ έχει ο φίλος. Μια χαρά θα του δούλευαν οι μνήμες αν ήταν το ίδιο IC.

Μάλλον δεν είναι λοιπόν.

@Χαρμανης Κατέβασε το Thaiphoon Burner και δες τι τσιπάκια φοράνε οι μνήμες σου. Έλεγξε όλα τα slot.

Θα βάλεις τα πιο μάπα στις δυνατές θέσεις Α2/Β2 (βλέπε σελ. 4) και τα πιο δυνατά στις Α1/Β1 και θα δουλεύουν λογικά όλες στα 3200 χωρίς προβλήματα.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, duffyduck said:

daisy chain δεν σημαίνει ότι δεν θα δουλέψει με 4 x DIMM (ίδια kits), απλά θα δουλέψει χαμηλότερα, π.χ. στα 2800 ή 2666 ή 2400 MHz. Σχεδόν 100% πιθανότητα ότι θα δουλέψουν στα 2133MHz.

memtest για σιγουριά. Αν περάσει π.χ. τουλαχιστον 2 x 100% runs  τοτε είσαι OK. Εφόσον βέβαια δεν πειράξεις τα timings και δουλέψεις με τα timings του XMP. π.χ. στις περισσότερες AM4 μητρικές με ενεργοποιημένο το A-XMP profile μπορείς να επιλέξεις συχνότητα για τις μνήμες.

Αν πειράξεις timings, τότε τρέξε memtest για αρκετές ώρες.

Το memtest ειναι αρχαίο και δεν βρίσκει τα λάθος voltages. Τεσταρισμένα πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, parsifal είπε

Τώρα καλά κρασιά, ελπίζω να μη μου τύχει single rank Rev B 16Gbit και να είναι πάλι dual rank Rev E.

Ουφ, ευτυχώς.

BL16G30C15U4R.M16FE1_pic1.jpg.b1403ba107bb8cb8121e27e2a2025da9.jpg

Άντε να δούμε και τί ψάρια πιάνουν σε OC σε σχέση με το 3200C16 kit που μου έβγαλε την ψυχή!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tjole7 είπε

Στα 3800 αρχιζουν και πεφτουν τα νουμερα.

Πέφτουν γιατί η μητρική σου γυρίζει σε 1:2 την αναλογία.

Πρέπει να βάλεις FCLK = 1:1 ή FCLK=1900/1866 για 3800/3733 αντίστοιχα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, duffyduck είπε

daisy chain δεν σημαίνει ότι δεν θα δουλέψει με 4 x DIMM (ίδια kits), απλά θα δουλέψει χαμηλότερα, π.χ. στα 2800 ή 2666 ή 2400 MHz. Σχεδόν 100% πιθανότητα ότι θα δουλέψουν στα 2133MHz.

memtest για σιγουριά. Αν περάσει π.χ. τουλαχιστον 2 x 100% runs  τοτε είσαι OK. Εφόσον βέβαια δεν πειράξεις τα timings και δουλέψεις με τα timings του XMP. π.χ. στις περισσότερες AM4 μητρικές με ενεργοποιημένο το A-XMP profile μπορείς να επιλέξεις συχνότητα για τις μνήμες.

Αν πειράξεις timings, τότε τρέξε memtest για αρκετές ώρες.

Δεν καθομαι να πειράξω timings κλπ τώρα, μόνο εαν ειναι μεγάλη ανάγκη και πάλι πολύ δύσκολα γιατι δεν έχω και την κατάλληλη εμπειρία., εγω θέλω Plug n' Play φάση μην γινει και κανένα αλλο μπέρδεμα και έχω θέματα μετά..

Πάντως στο xmp 3200 Μου πήγε όπως ήταν και πριν που είχα 2x8 oποτε ποιος ο λόγος να καθομαι να το σκαλίσω παραπάνω , ούτε για benchmarks κλπ το θέλω ουτε να πιάσω καμιά τρελή απόδοση .Να δουλεύει σωστά με ενδιαφέρει προς το παρόν.

Ίσως τρέξω MemTest αν καταλάβω πως το κάνεις

3 ώρες πριν, kkatzos είπε

Εσένα με 4 DIMMs θα έπρεπε να δουλεύει καλύτερα από ότι με 2.

Μάλλον είχες πέσει σε διαφορετικό IC.

----

3600ΧΤ έχει ο φίλος. Μια χαρά θα του δούλευαν οι μνήμες αν ήταν το ίδιο IC.

Μάλλον δεν είναι λοιπόν.

@Χαρμανης Κατέβασε το Thaiphoon Burner και δες τι τσιπάκια φοράνε οι μνήμες σου. Έλεγξε όλα τα slot.

Θα βάλεις τα πιο μάπα στις δυνατές θέσεις Α2/Β2 (βλέπε σελ. 4) και τα πιο δυνατά στις Α1/Β1 και θα δουλεύουν λογικά όλες στα 3200 χωρίς προβλήματα.

Τα τσιπάκια και τα 4 είναι Samsung. To τσέκαρα στο CPU-Z

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Χαρμανης είπε

Δεν καθομαι να πειράξω timings κλπ τώρα, μόνο εαν ειναι μεγάλη ανάγκη και πάλι πολύ δύσκολα γιατι δεν έχω και την κατάλληλη εμπειρία., εγω θέλω Plug n' Play φάση μην γινει και κανένα αλλο μπέρδεμα και έχω θέματα μετά..

Πάντως στο xmp 3200 Μου πήγε όπως ήταν και πριν που είχα 2x8 oποτε ποιος ο λόγος να καθομαι να το σκαλίσω παραπάνω , ούτε για benchmarks κλπ το θέλω ουτε να πιάσω καμιά τρελή απόδοση .Να δουλεύει σωστά με ενδιαφέρει προς το παρόν.

Ίσως τρέξω MemTest αν καταλάβω πως το κάνεις

Τα τσιπάκια και τα 4 είναι Samsung. To τσέκαρα στο CPU-Z

Τσέκαρε τα και με το Thaiphoon γιατί τα Samsung είναι πολλών ειδών. Ακριβώς τι Samsung είναι μας ενδιαφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τσέκαρε τα και με το Thaiphoon γιατί τα Samsung είναι πολλών ειδών. Ακριβώς τι Samsung είναι μας ενδιαφέρει.

Και με το thaiphoon Samsung μου τα βγάζει και τα 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν καταλαβαινόμαστε...

α συγνώμη εγω κατάλαβα λάθος.. τι άλλο κοιτάω . το model ?

 

32 λεπτά πριν, Χαρμανης είπε

α συγνώμη εγω κατάλαβα λάθος.. τι άλλο κοιτάω . το model ?

 

Τα 2 είναι GIANTEC  και τα άλλα 2 OnSemi  αν αυτο εννοείς.

Επεξ/σία από Χαρμανης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Χαρμανης είπε

α συγνώμη εγω κατάλαβα λάθος.. τι άλλο κοιτάω . το model ?

Είναι 2 x 2 DIMMs

Οπότε είτε όλα είναι ακριβώς το ίδιο IC (τσιπάκι) είτε η μία δυάδα διαφέρει από την άλλη. Πληροφοριακά η Samsung έχει 5-6 διαφορετικά τσιπάκια DDR4.

Ανέβασε screenshot από αυτήν ακριβώς την οθόνη από 1 DIMMάκι από την κάθε δυάδα. Ένα από το παλιό και ένα από το καινούριο κιτ.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Χαρμανης είπε

Ναι

Φαίνεται να είναι με το ίδιο τσιπ. Καλό αυτό.

Ως πρώτο βήμα άλλαξε θέση τα DIMM. Δοκίμασε 2-3 συνδυασμούς.

Μπορεί να είσαι τυχερός και να λυθεί τόσο απλά το πρόβλημα σου τόσο απλά.

Ενώ θα το κάνεις ανέβασε screenshots από το ZenTimings να δούμε τι αντιστάσεις σου βάζει το BIOS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...