Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, parsifal είπε

Είναι αδυναμία της μητρικής; Γιατί ο συμφορουμίτης έχει Zen2 CPU που έχω δει να κάνουν ακόμη και 4x8GB B-die πολύ παραπάνω, σε midrange mobos.

καλημέρα . Ακριβώς όπως το είπες , δεν πήγα και πήρα έτσι 2ο κιτ  , το έψαξα λίγο στην αρχή μην υπάρχουν θέματα κλπ και βρήκα σε αρκετά φορουμ και δημοσιεύσεις άτομα με την συγκεκριμένη μητρική να έχουν 4x8 ram .

Αν έπαιρνα δλδ ολόκληρο το κιτ με τις 4 μαζί θα ήταν κομπλέ ?

1 ώρα πριν, Devastor είπε

Απλά τα πράγματα, Samsung C-Die σε 4X8 configuration με Daisy chain μητρική οπότε έχουμε και λέμε

ProcODT 53/RTT Nom 34/RTT WR OFF/RTT_PARK 48

Cad_Bus 24-20-20-24

ΤΜ5 με 1usmus config και βλέπουμε, οτιδήποτε αλλο απλά δεν θα βοηθήσει μιάς και τα error θα μείνουνε error χωρίς να υπάρχει η παραμικρή ιδέα τι φταίει πέρα απο 4-5 errors που ξέρω για το Anta 

πρέπει να αλλάξω τπτ ρυθμίσεις ?

τι να κάνω τελικά γιατί με έχει ξενερώσει τελείως το όλο θέμα και κουράζω και εσάς εδώ.

το pc δεν μ εχει βγάλει προς το παρόν blue screen κλπ.. σκέφτομαι να τις πουλήσω να πάρω 2X16 ή ολόκληρο σετ 4x8 αλλα μην έχω πάλι τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Χαρμανης έχω την εντύπωση ότι δεν αρχίσαμε από σωστό σημείο με τις συμβουλές. Αν έκανα εγώ troubleshooting για τον εαυτό μου, η προσέγγισή μου θα ήταν:

1. Όλα Auto στο BIOS

2. Ενεργοποιώ XMP αλλά κατεβάζω RAM speed π.χ. στα 2666

3. Τεστάρω για errors, ανεβάζω speed ένα βήμα, ξανατεστάρω, μέχρι να βρω σε ποιο σημείο αρχίζουν τα λάθη. Έστω ότι είναι π.χ. στα 3066 ή 3133

4. Προσπαθώ να σταθεροποιήσω τις μνήμες εκεί και όχι σε μεγαλύτερες ταχύτητες γιατί είναι πιο εύκολο να βρεις ποια ή ποιες ρυθμίσεις θέλουν tweaking

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, parsifal είπε

@Χαρμανης έχω την εντύπωση ότι δεν αρχίσαμε από σωστό σημείο με τις συμβουλές. Αν έκανα εγώ troubleshooting για τον εαυτό μου, η προσέγγισή μου θα ήταν:

1. Όλα Auto στο BIOS

2. Ενεργοποιώ XMP αλλά κατεβάζω RAM speed π.χ. στα 2666

3. Τεστάρω για errors, ανεβάζω speed ένα βήμα, ξανατεστάρω, μέχρι να βρω σε ποιο σημείο αρχίζουν τα λάθη. Έστω ότι είναι π.χ. στα 3066 ή 3133

4. Προσπαθώ να σταθεροποιήσω τις μνήμες εκεί και όχι σε μεγαλύτερες ταχύτητες γιατί είναι πιο εύκολο να βρεις ποια ή ποιες ρυθμίσεις θέλουν tweaking

πάω οπότε στα bios Και οτι έχει σχέση με ραμ το πάω auto ή πρέπει να πειράξω και τπτ αλλο ?

11 λεπτά πριν, Χαρμανης είπε

πάω οπότε στα bios Και οτι έχει σχέση με ραμ το πάω auto ή πρέπει να πειράξω και τπτ αλλο ?

Πάλι τα ίδια κάνει.  Στο 1ο λεπτό βρήκε errors . Δεν μπορώ να καταλάβω κιόλας τι errors είναι αυτά και που ακριβώς τα βρίσκει στην ραμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Χαρμανης είπε

Πάλι τα ίδια κάνει.  Στο 1ο λεπτό βρήκε errors . Δεν μπορώ να καταλάβω κιόλας τι errors είναι αυτά και που ακριβώς τα βρίσκει στην ραμ

Errors στα 2666 MHz RAM;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μπες BIOS και κάνε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (Load Optimized Defaults ή πώς στο διάτανο λέγεται στο BIOS σου)

2. Reboot και ξανά BIOS

3. Ενεργοποιείς XMP,  αλλά αμέσως μετά ρίχνεις την ταχύτητα της μνήμης στα 2666 MHz

4. Save and reboot

5. Τεστάρεις με TM5 στα Windows, όχι με το anta777 extreme config, αλλά με το 1usmus_v3 config. Αν δεν ξέρεις πώς γίνεται αυτό, ρώτα να σου δώσουμε links και περαιτέρω οδηγίες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, parsifal είπε

Είναι αδυναμία της μητρικής; Γιατί ο συμφορουμίτης έχει Zen2 CPU που έχω δει να κάνουν ακόμη και 4x8GB B-die πολύ παραπάνω, σε midrange mobos.

ξεχασα να αναφερω εχω Zen+ 2700X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Χαρμανης είπε

Στα 7 λεπτά τεστ 50 errors ήδη 

FFS. Για δείξε ZenTimings. Δεν χρειάζεται 4 screenshots όπως την προηγούμενη φορά, όποιο DIMM slot και να επιλέξεις στο drop-down τα ίδια δείχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Χαρμανης είπε

 

εχεις βάλει 4x8 ram και λειτουργεί κομπλε?

Ετσι φαινεται. Εγω ετρεξα passmark memtest 9.0 pro και δεν ειχα θεματα.

Memory Testing with TestMem5 TM5 with custom configs

https://www.overclock.net/threads/memory-testing-with-testmem5-tm5-with-custom-configs.1751608/

 

TestMem5 v0.12 + loaded 1usmus_v3.cfg = test finished with no errors

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sto testmem tm5 μου κρασαρε μετα απο λιγο

17 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ξαναλεω, δοκιμασε μονο το νεο κιτ. Ισως να εχει απλα θεμα αυτο

τις έχω δοκιμάσει και μονες τους και ήταν κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Χαρμανης είπε

sto testmem tm5 μου κρασαρε μετα απο λιγο

τις έχω δοκιμάσει και μονες τους και ήταν κομπλε

Βλέπω ότι στις msi βάζεις override για να θέσεις τιμή στο vsoc. Βάλε 1.05 ή 1.1 και δοκίμασε ξανά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...