Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Καλά, δε χάνεις και τρελές επιδόσεις αλλά μου κάνει τρομερή εντύπωση.

Ανέβασε ένα ZenTimings και δες τι σου δείχνει στο CPU_VDD18 το HWInfo64.

3600/1800 πετυχαίνει χωρίς πρόβλημα και ο τελευταίος R5 3600.

Είναι το γαμώτο όμως γιατί ακούω απ ολους για το 3800/1900 ότι το χουν ανετα. με 5600χ και 3700χ οι ιδιες μνήμες έπαιζαν ανετα 3800/1900.Η  μητρική μου δεν εχει επιλογή για cpu vdd18

σ.PNG

Καταγραφή.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Είναι το γαμώτο όμως γιατί ακούω απ ολους για το 3800/1900 ότι το χουν ανετα. με 5600χ και 3700χ οι ιδιες μνήμες έπαιζαν ανετα 3800/1900.Η  μητρική μου δεν εχει επιλογή για cpu vdd18

Ρίξε 2-3 σκαλιά το Vsoc και τα δύο VDDG. Μάλιστα το VDDG_CCD να είναι 2 κλικ πιο χαμηλά από το VDDG_IO.

Μπορεί στην περίπτωση σου να κάνει κακό η πολλή τάση.

Αν δε δουλέψει τίποτα δοκίμασε με λίγο χαμηλότερο ProcODT ανεβάζοντας ταυτόχρονα το ClkDrvStr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Ρίξε 2-3 σκαλιά το Vsoc και τα δύο VDDG. Μάλιστα το VDDG_CCD να είναι 2 κλικ πιο χαμηλά από το VDDG_IO.

Μπορεί στην περίπτωση σου να κάνει κακό η πολλή τάση.

Αν δε δουλέψει τίποτα δοκίμασε με λίγο χαμηλότερο ProcODT ανεβάζοντας ταυτόχρονα το ClkDrvStr.

Το πρώτο σενάριο το έχω προσπαθήσει ανεπιτυχώς.Με χαμηλοτερο vsoc δεν ποσταρει καν σε οτιδηποτε πανω απο 1800. Θα δοκιμάσω με χαμηλότερο ProcODT  και υψηλότερο ClkDrvStr.

Σ ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Το πρώτο σενάριο το έχω προσπαθήσει ανεπιτυχώς.Με χαμηλοτερο vsoc δεν ποσταρει καν σε οτιδηποτε πανω απο 1800.

Ε, άρα o IMC σου αγαπάει το Vsoc.

Δώσε λοιπόν ένα κλικ παραπάνω και δοκίμαζε σταδιακά να ανεβάζεις RAM/FCLK. Πρώτα 3666/1833 και πάει λέγοντας.

Συνδύασε το και με τα προηγούμενα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορει να μη βοηθαει και ο imc εδω ο 3100 μου μπαλλα πηγαινε τον ειχα 3800/1900 και GDM OFF 1T  και  στα 4600  !!!

image.jpeg.b886d3c2e641a78017b5fbcf89e1b982.jpeg

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταφερα να postαρει στα 2000 FCLK αλλα ηταν τοσο ασταθες που φαγε reboot  στο bios.

Αυτο με VDDP 0,95 VDDG CCD & IOD 1,05 ,VSOC 1,1.

Επιλογη να πειραξω το CPU 1,8 δεν εχει η μητρικη.

Το θεμα ειναι οτι δοκιμασα και 1900 FCLK και πεταει WHEA errors.Ποσο πατατα να ειναι ο 5800Χ που επεσα.

Καμια ιδεα μπας και μου παιξει εστω το 1900; To VDDG δε βοηθαει στα WHEA απο οτι διαβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Dantε είπε

Το καταφερα να postαρει στα 2000 FCLK αλλα ηταν τοσο ασταθες που φαγε reboot  στο bios.

Αυτο με VDDP 0,95 VDDG CCD & IOD 1,05 ,VSOC 1,1.

Επιλογη να πειραξω το CPU 1,8 δεν εχει η μητρικη.

Το θεμα ειναι οτι δοκιμασα και 1900 FCLK και πεταει WHEA errors.Ποσο πατατα να ειναι ο 5800Χ που επεσα.

Καμια ιδεα μπας και μου παιξει εστω το 1900; To VDDG δε βοηθαει στα WHEA απο οτι διαβασα.

Β0 stepping είναι ο 5800Χ; Αφού άνοιξε σε 2000 FCLK το πιθανότερο είναι ότι μπορεί εύκολα να σταθεροποιηθεί στα 1900.

Όταν λέμε βοηθάνε εννοούμε να έχουν τις κατάλληλες τιμές. Αν βάλεις στο VDDG_IOD 1.2V προφανώς και θα χαλάσει την οποιαδήποτε σταθερότητα.

Τα VDDG πρέπει να είναι χαμηλότερα από το Vsoc, χαμηλότερα από 1V και το VDDG_CCD χαμηλότερα από το IOD. Το CLDO_VDDP καλό είναι να είναι στο 0.9V.

Βοηθάνε VSoc και CPU_VDD1.8 πάρα πολύ. Κυρίως το δεύτερο εξαφανίζει τα WHEA όσο το ανεβάζεις, μέχρι 2V.

Στις MSI το έχουν κλειδωμένο γιατί στο ίδιο κύκλωμα έχουν και άλλα τσιπάκια που μπορεί να την ακούσουν με υψηλότερες τάσεις.

Και βέβαια καλό είναι το χαμηλό ProcODT σε συνδυασμό με το κατάλληλο ClkDrvStr.

Πειραματισμός χρειάζεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kkatzos είπε

Ε, άρα o IMC σου αγαπάει το Vsoc.

Δώσε λοιπόν ένα κλικ παραπάνω και δοκίμαζε σταδιακά να ανεβάζεις RAM/FCLK. Πρώτα 3666/1833 και πάει λέγοντας.

Συνδύασε το και με τα προηγούμενα.

 

Δυστυχως ουτε με παραπανω vsoc. Κατευθειαν whea σε 1833. Δοκιμασα και παραπανω vsoc μεχρι 1.15 τα ιδια. Ουτε το procodt ουτε το clkdrvstr εκανε διαφορα. Μαλλον εχω πεσει στη περίπτωση. Δεν ξερω αν παίζει ρόλο που τον εβαλα πανω χωρις format μετα τον 5600x και που εχω φαει πολλα wheas δοκιμαζοντας τον. Επισης δοκιμασα και το τελευταιο bios με το νεο agesa 1208..τα ιδια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Β0 stepping είναι ο 5800Χ; Αφού άνοιξε σε 2000 FCLK το πιθανότερο είναι ότι μπορεί εύκολα να σταθεροποιηθεί στα 1900.

Όταν λέμε βοηθάνε εννοούμε να έχουν τις κατάλληλες τιμές. Αν βάλεις στο VDDG_IOD 1.2V προφανώς και θα χαλάσει την οποιαδήποτε σταθερότητα.

Τα VDDG πρέπει να είναι χαμηλότερα από το Vsoc, χαμηλότερα από 1V και το VDDG_CCD χαμηλότερα από το IOD. Το CLDO_VDDP καλό είναι να είναι στο 0.9V.

Βοηθάνε VSoc και CPU_VDD1.8 πάρα πολύ. Κυρίως το δεύτερο εξαφανίζει τα WHEA όσο το ανεβάζεις, μέχρι 2V.

Στις MSI το έχουν κλειδωμένο γιατί στο ίδιο κύκλωμα έχουν και άλλα τσιπάκια που μπορεί να την ακούσουν με υψηλότερες τάσεις.

Και βέβαια καλό είναι το χαμηλό ProcODT σε συνδυασμό με το κατάλληλο ClkDrvStr.

Πειραματισμός χρειάζεται.

Ναι Β0. Θα το παλεψω με τις συμβουλες σου να δω αν καταφερω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Δυστυχως ουτε με παραπανω vsoc. Κατευθειαν whea σε 1833. Δοκιμασα και παραπανω vsoc μεχρι 1.15 τα ιδια. Ουτε το procodt ουτε το clkdrvstr εκανε διαφορα. Μαλλον εχω πεσει στη περίπτωση. Δεν ξερω αν παίζει ρόλο που τον εβαλα πανω χωρις format μετα τον 5600x και που εχω φαει πολλα wheas δοκιμαζοντας τον. Επισης δοκιμασα και το τελευταιο bios με το νεο agesa 1208..τα ιδια.. 

 μετα  απο  update  σε 1.2.0.8 σε μενα στην msi μου χαλια πηγαινε  ειχα θεματα με μνημες και σταθεροτητα  και ξαναγυρισα στο 1.2.0.7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

 μετα  απο  update  σε 1.2.0.8 σε μενα στην msi μου χαλια πηγαινε  ειχα θεματα με μνημες και σταθεροτητα  και ξαναγυρισα στο 1.2.0.7

εμενα δυστυχως χαλια και σε 1207.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Β0 stepping είναι ο 5800Χ; Αφού άνοιξε σε 2000 FCLK το πιθανότερο είναι ότι μπορεί εύκολα να σταθεροποιηθεί στα 1900.

Όταν λέμε βοηθάνε εννοούμε να έχουν τις κατάλληλες τιμές. Αν βάλεις στο VDDG_IOD 1.2V προφανώς και θα χαλάσει την οποιαδήποτε σταθερότητα.

Τα VDDG πρέπει να είναι χαμηλότερα από το Vsoc, χαμηλότερα από 1V και το VDDG_CCD χαμηλότερα από το IOD. Το CLDO_VDDP καλό είναι να είναι στο 0.9V.

Βοηθάνε VSoc και CPU_VDD1.8 πάρα πολύ. Κυρίως το δεύτερο εξαφανίζει τα WHEA όσο το ανεβάζεις, μέχρι 2V.

Στις MSI το έχουν κλειδωμένο γιατί στο ίδιο κύκλωμα έχουν και άλλα τσιπάκια που μπορεί να την ακούσουν με υψηλότερες τάσεις.

Και βέβαια καλό είναι το χαμηλό ProcODT σε συνδυασμό με το κατάλληλο ClkDrvStr.

Πειραματισμός χρειάζεται.

Νιωθω οτι για καποιο λογο με τρολλαρει ο 5800Χ.

Εχουμε και λεμε:

Δοκιμασα VDDP απο 0,89-1,05

VDDG 0,9-1,05 με διαφορους συνδυασμους μεταξυ IOD&CCD. Αλλοτε ισα μεταξυ τους,αλλοτε το IOD ψηλοτερα οπως προτεινεται.

Δοκιμασα Vsoc 1,05-1,125

ProcoDT 34-53

ClkDrvStr απο 24-60

Και με οποιοδηποτε συνδυασμο απο αυτα για FCLK απο 1866 (ναι ακομα και τοσο χαμηλα) μεχρι 1933 τρωω WHEA απλα καθοντας στο desktop των Windows 11.

Οτι συνδυασμο και να εκανα δε βρηκα να επιβραδυνεται η εμφανιση τους, εστω για να παρω μια ιδεα οτι κατι βελτιωνεται.Σε 1-2 λεπτα αναμονη θα σκασουν.

Γενικα 2 ωρες τωρα μπαινω Bios, αλλαζω settings μπουταρω λειτουργικο αλλα τζιφος.

Προς το παρον δοκιμαζω 1833 μπας και ειναι οκ εκει και να ξεκινησω να σφιγγω ραμ.

Πρεπει να ειναι υπερτατη πατατα ο 5800X και το οτι δεν εχει η μητρικη επιλογη για το 1,8V δε βοηθαει. Τουλαχιστον να καταφερνα κανα 3800C15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Οτι συνδυασμο και να εκανα δε βρηκα να επιβραδυνεται η εμφανιση τους, εστω για να παρω μια ιδεα οτι κατι βελτιωνεται.Σε 1-2 λεπτα αναμονη θα σκασουν.

Τι WHEA σου βγάζει; 18 ή 19;

3 ώρες πριν, LionHurt1982 είπε

Κατευθειαν whea σε 1833

Το ίδιο. Τι WHEA;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω ένα πρόβλημα με το PC του μικρού, έτρεχα τις RAM 3800/16 και όλα ήταν μία χαρά μέχρι που άρχισε να κλείνει μία στο τόσο το FH5 στο τελευταίο expansion. Ίσως να μην έχει καν σχέση με το expansion αλλά με το bios update σε 1.2.0.8. Κατεβάζοντας σε 3733 έφτιαξε.

Anyway η ερώτηση μου είναι από τη στιγμή που δεν έχω δει ποτέ WHEA και που το game απλά κλείνει αυτό σημαίνει ότι το πρόβλημα έχει να κάνει μόνο με τη RAM ή μπορεί να φταίει και το IF;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...