Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Γνωστό πρόβλημα του Forza σχεδόν από όταν βγήκε.

Τυχαία crash που και που.

Μάλλον δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου sigh, τελικά για να βγάλει TM5 / Prime πρέπει να πέσω στο 3600Mhz. Το FH5 σταματάει να κολλάει από το 3733.

Αυτές τις RAM τις είχα πάρει πολύ φτηνά, δεν θα ασχοληθώ άλλο, μια χαρά και στα 3600Mhz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Το ίδιο. Τι WHEA;

Σιγουρα 19. για 18 δεν θυμαμαι αν εχει βγαλει καποια στιγμη

1 ώρα πριν, ultraex2003 είπε

whea  σε χαμηλες σχετικα συχνοτητες δεν εχω ξαναδει !! :angry:

Whea ακόμα και σε 3666..ειναι φοβερο πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Τι WHEA σου βγάζει; 18 ή 19;

Ολα 19.

Ακομα και στα 3666 βγαζει WHEA. Δοκιμασα ακομα και τις ρυθμισεις του XMP γιατι αρχισα να αμφιβαλλω για τα παντα ,αλλα φαινονται οκ.

Εχουμε και λεμε.Αυτες ειναι οι ρυθμισεις XMP. Με αυτα ειναι ολα οκ.

IMG_20230408_185657.jpg.38bb730eb7d174b84d3985a9ae9934e8.jpg

Αυτες ειναι οι ρυθμισεις που επιχειρησα να δουλεψω 3666,3733,3800 (ουσιαστικα ειναι σφιγμενα τα Secondary και Tertiary, θα ασχολιομουν με Primary αν ηταν εκει οκ). Με αυτες εμφανιζε WHEA με το καλημερα παντου. Στα 3600 ομως ηταν οκ.

 

IMG_20230408_190714.jpg.ef0f5488ca8feb80dd1c928c23a6cabe.jpg

 

Να φταιει καποια ρυθμιση η απλα ειναι τοσο κακο το IF;

Να σημειωσω οτι με tRFC 512 δε bootαρε και μου ανοιγε το led της CPU και αναγκαζομουν να κανω reset defaults απο τη μητρικη. Με βλεπω να παλευω για 3600C14 :P

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dantε είπε

Με αυτες εμφανιζε WHEA

 

1 ώρα πριν, LionHurt1982 είπε

Whea ακόμα και σε 3666..ειναι φοβερο πραγματικά.

2 ερωτήσεις

1) Έχετε WHEA και χωρίς CO/offset; Εντελώς στοκ δηλαδή η CPU;

2) Ανεβαίνοντας συχνότητα στον FCLK είναι περισσότερα τα WHEA errors;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

 

2 ερωτήσεις

1) Έχετε WHEA και χωρίς CO/offset; Εντελώς στοκ δηλαδή η CPU;

2) Ανεβαίνοντας συχνότητα στον FCLK είναι περισσότερα τα WHEA errors;

1) Νομιζω δοκιμασα 1 φορα με μονο limits(γιατι βραζει ο 5800Χ με τη ψυξη που εχω αν δε του βαλω limits) και χωρις CO και ειχε βγαλει και τοτε. Αλλα δεν ειμαι σιγουρος με τοσες δοκιμες και συνδυασμους που εχω κανει αυτες τις 2 μερες. Αλλα θα το ξαναδοκιμασω.

2) Στα 3666 εβγαλε λιγα και οσο ετρεχα Prime.Στα 3733/3800/3933 εβγαζε με το κιλο στο Desktop ενω δεν εκανες τιποτα, με παρομοιο ρυθμο. Δηλαδη σε 4-5 λεπτα ειχε πεταξει 100+.

Να σημειωσω οτι ειμαι με Agesa 1.2.0.7 και το τελευταιο stable bios της μητρικης μου.Εχουν βγαλει και beta με Agesa 1.2.0.8.

56 λεπτά πριν, kkatzos είπε

1) Έχετε WHEA και χωρίς CO/offset; Εντελώς στοκ δηλαδή η CPU;

Δοκιμασα εντελως στοκ το CPU (μονο limits). Παλι σε 2,5 λεπτα Prime στα 3666 πεταξε WHEA...

Να ναι θεμα των Agesa; Γιατι δε μου φαινεται τυχαιο και ο Lionhurt με Β2 επεξεργαστη να του κανει ακριβως τα ιδια πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kkatzos είπε

 

2 ερωτήσεις

1) Έχετε WHEA και χωρίς CO/offset; Εντελώς στοκ δηλαδή η CPU;

2) Ανεβαίνοντας συχνότητα στον FCLK είναι περισσότερα τα WHEA errors;

Εγω εxω whea ακομα και με στοκ cpu. Αυτο που εχω παρατηρήσει ανεβαίνοντας συχνοτητα, θέλει αρκετο soc καθε φορα αλλιως ο κέρσορας τρεμοπαίζει. Περισσότερα whea σε υψηλοτερα fclk δεν νομιζω να βλεπω. Πανω κατω τα ιδια για 3666 και 3733.Γενικα φαινεται οτι ζοριζεται. Ο 5600x που δεν ηταν b2 για πλακα με τη μία έπαιξε 3800.agesa 1205 τοτε

 

Επεξ/σία από LionHurt1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανας δοκιμες με ξεσυνδεδεμενα FCLK και ολα τα αλλα. Αφησα τις μνημες σε ρυθμισεις XMP και ανεβασα IF στα 1900. Παλι WHEA αρα καθαρα θεμα IF. Ανεβασα και Vsoc στα 1,15 (διαβαζε 1,13-1,14) και στα 3666 απλα εμφανιζοντουσαν τα WHEA αργοτερα.Εν τω μεταξυ διαβασα οτι σε καποιους βοηθαγε λιγοτερο Vsoc, δοκιμασα με 1V και δε μπουταρε καν🤣

Αφου λοιπον συνηδειτοποιησα οτι δεν υπαρχει περιπτωση να παιξει πανω απο 1800 το IF αρχισα να σφιγγω εκει.

Πρωτα τεστ με αυτα εδω

ZenTimings_Screenshot.png.801966f8280694288e315936a2b29f1b.png

Ειμαι σταθερος και πηρα στο Aida αυτο

cachemem.png.e1fc03197ae2ba4959da83eeddb4ddc2.png

Ειδα μια καλη μειωση στο Latency αφου πριν ειχα 65,5 ns.

Νομιζω τα Sub timings ειναι μια χαρα.

Το tCL αρνειται να πεσει κατω απο 16. Δοκιμασα 15 και δε μπουταρει καν ο υπολογιστης. Ακομα και με 1,42 Vdimm.

Καμια ιδεα; Θελω να το παλεψω για C14...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δεν μπορεί να πέσει το tCl αν δεν ανέβει το tRCDRD στο 20 το tRDWR 9 και το clkdrvstr 60. Δώσε και λίγο vdimm και το κατεβάζεις στο τέλος.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Το tCL αρνειται να πεσει κατω απο 16. Δοκιμασα 15 και δε μπουταρει καν ο υπολογιστης.

Το tCL πάει πακέτο με το tCWL το οποίο πάντα πρέπει να είναι ζυγό και ίσο ή μικρότερο από το tCL.

Δηλ. CL=15, CWL=14

Έχε υπόψη σου ότι με μονό tCL μπορεί να αναστατωθεί το tPHYRDL. Είτε προς καλύτερο είτε προς το χειρότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Μάλλον δεν μπορεί να πέσει το tCl αν δεν ανέβει το tRCDRD στο 20 το tRDWR 9 και το clkdrvstr 60. Δώσε και λίγο vdimm και το κατεβάζεις στο τέλος.

 

37 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Το tCL πάει πακέτο με το tCWL το οποίο πάντα πρέπει να είναι ζυγό και ίσο ή μικρότερο από το tCL.

Δηλ. CL=15, CWL=14

Έχε υπόψη σου ότι με μονό tCL μπορεί να αναστατωθεί το tPHYRDL. Είτε προς καλύτερο είτε προς το χειρότερο.

Ευχαριστω μου δωσατε πραγματα να δοκιμασω.Δοκιμασα tCWL στο 14 νομιζω και παλι δε μπουταρε. Θα το ξανατσεκαρω.

Παντως με tRC 58 το tPHYRDL ηταν 28. Οταν το ριξα στο 56 ,επεσε στο 26. Δε καταλαβαινω ιδιαιτερα πως λειτουργει :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

 

Ευχαριστω μου δωσατε πραγματα να δοκιμασω.Δοκιμασα tCWL στο 14 νομιζω και παλι δε μπουταρε. Θα το ξανατσεκαρω.

Παντως με tRC 58 το tPHYRDL ηταν 28. Οταν το ριξα στο 56 ,επεσε στο 26. Δε καταλαβαινω ιδιαιτερα πως λειτουργει :P

στις δικες μου μνημες DGR δεν παει με τιποτε το tPHYRDL 26  και στις 2 εαν δεν παιξω με CR2 

το TRFC σου δεν παει ποιο κατω πχ 460?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

στις δικες μου μνημες DGR δεν παει με τιποτε το tPHYRDL 26  και στις 2 εαν δεν παιξω με CR2 

το TRFC σου δεν παει ποιο κατω πχ 460?

Τσου. Κατω απο 512 το tRFC ,δε μπουταρει καν το πισι.

Οπως ειπα εμενα γυρισε στο 26 με αλλαγη του tRC. Δε χανεις κατι να δοκιμασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...