Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chrisde είπε

Μπλε οθόνη. Πάλι. 

Έτσι τουλάχιστον μπούταρα αλλά μετά από λίγο είχα πολλά errors σε tm5 και restart...

ZenTimings_Screenshot.png.d1fde2b01dc7449bfc4ef872d0ec26ba.png

Να απελπιστώ τώρα ή μετά;:P

Τι να πω οι μνήμες σίγουρα παίζουν και παραπάνω  ο 5800Χ3d θεωρώ είναι οκ όσο χάλια και να ναναι ο IMC μήπως η μητρική ή το βίος δεν μπορεί να παίξει ψηλά; ξέρω γω

Εγω στο τελευταίο βίος που έβαλα AGESA 1.2.0.8 δεν μπορούσα να παίξω στα 3600 είχα αστάθειες και γύρισα στο προηγούμενο 

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, elpenor είπε

Γιατί να απελπιστείς; Πρακτικά η διαφορά στις επιδόσεις του υπολογιστή σου με 2Τ/26Phy και GD on/28Phy είναι αμελητέα. Μόνο κάτι latency test ή games που πάνε στα 300fps θα δείξουν διαφορές.

Για εμένα το RAM OC είναι ευχαρίστηση, ότι τελικά μετά από μέρες προσπάθειας τα κατάφερα και βρήκα πως θα δουλέψει σταθερά και γρήγορα... η διαφορά στις επιδόσεις δεν είναι αισθητή.... Και φυσικά ποτέ δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα δουλέψει εκεί που θέλεις... μπορεί απλά να μην γίνεται.

Τέλος αν και δεν ξέρω συγκεκριμένα τις RAM σου μερικά πράγματα μου φαίνονται πολύ λάθος στα timmings σου. Πχ tRDWR 18.... αντί για 8-9 ίσως από μόνο του δημιουργεί πρόβλημα. Πολλά από τα settings επηρεάζουν τα άλλα, δεν μπορείς απλά να ανεβάζεις χωρίς υπολογισμούς.

 

 

Ναι το ξέρω, δεν έχω ξεκινήσει σφίξιμο ακόμη, τα έβαλα πρόχειρα (σχεδόν) ίσα για να είμαι σταθερός και βλέπουμε. Το ερώτημα παραμένει: που σφίγγω; 3800 ή 3600 με 26Phy;

14 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

Τι να πω οι μνήμες σίγουρα παίζουν και παραπάνω  ο 5800Χ3d θεωρώ είναι οκ όσο χάλια και να ναναι ο IMC μήπως η μητρική ή το βίος δεν μπορεί να παίξει ψηλά; ξέρω γω

Εγω στο τελευταίο βίος που έβαλα AGESA 1.2.0.8 δεν μπορούσα να παίξω στα 3600 είχα αστάθειες και γύρισα στο προηγούμενο 

Α, όπα το τελευταίο bios έχω με AGESA 1.2.0.8. Παίζουν τέτοιες λαλακίες; Fuck... Με τις προηγούμενες μνήμες δεν είχα θέμα...

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ναι το ξέρω, δεν έχω ξεκινήσει σφίξιμο ακόμη, τα έβαλα πρόχειρα (σχεδόν) ίσα για να είμαι σταθερός και βλέπουμε. Το ερώτημα παραμένει: που σφίγγω; 3800 ή 3600 με 26Phy;

Α, όπα το τελευταίο bios έχω με AGESA 1.2.0.8. Παίζουν τέτοιες λαλακίες; Fuck... Με τις προηγούμενες μνήμες δεν είχα θέμα...

Δε ξέρω ψαξτο σου λέω τι μου συνέβη σε μενα στην msi στην αρχή λέω κάτι έκανα λάθος το ξαναβλέπω στο βίος όλα σωστά κατάλαβα ότι κατι δεν τραβούσε στο  βίος το ξηλωνω βάζω 1.2.07 όλα οκ  ξαναβάζω 1.2.0.8 του δίνω 2η ευκαιρία λεω μπας και δεν μπήκε σωστά ομως  πάλι τα ίδια αστάθειες ακόμα και σε xmp γύρισα σε 1.2.0. 7 όλα οκ από τότε!! 

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ναι το ξέρω, δεν έχω ξεκινήσει σφίξιμο ακόμη, τα έβαλα πρόχειρα (σχεδόν) ίσα για να είμαι σταθερός και βλέπουμε. Το ερώτημα παραμένει: που σφίγγω; 3800 ή 3600 με 26Phy;

Το 26/26 + 2T είναι λίγο ταχύτερο από το 28/28 + GDM αλλά αν δε σου δουλέψει δε χάθηκε ο κόσμος.

Το BIOS της Asus μάλλον τα έχει κάνει σκατά με το 2Τ. Οπότε βάζεις GDM on και συνεχίζεις να δεις πόσο μπορείς να ανέβεις. Αφού ανέβεις ψάχνεις να βρεις πόσο μπορείς να σφίξεις τα timings.

Απλά πρέπει τρέχεις σε κάθε βήμα κάποιο bench όπως AIDA, SOTTR, FC6 για να έχεις ένα σημείο αναφοράς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

Δε ξέρω ψαξτο σου λέω τι μου συνέβη σε μενα στην msi στην αρχή λέω κάτι έκανα λάθος το ξαναβλέπω στο βίος όλα σωστά κατάλαβα ότι κατι δεν τραβούσε στο  βίος το ξηλωνω βάζω 1.2.07 όλα οκ  ξαναβάζω 1.2.0.8 του δίνω 2η ευκαιρία λεω μπας και δεν μπήκε σωστά ομως  πάλι τα ίδια αστάθειες ακόμα και σε xmp γύρισα σε 1.2.0. 7 όλα οκ από τότε!! 

Για την ιστορία, έκανα downgrade το bios, μπορώ να πω πως ήταν χειρότερο... Back to 1.2.0.8....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Για την ιστορία, έκανα downgrade το bios, μπορώ να πω πως ήταν χειρότερο... Back to 1.2.0.8....

οκ απλα το αναφερα  για τη ιστορια διαφορετικες μητρικες !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

οκ απλα το αναφερα  για τη ιστορια διαφορετικες μητρικες !!!!

Καλά εκανες. Κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, parsifal είπε

Και οι B350 έχουν ψυχή!

 

asus-b350-tm5.png

To εντυπωσιακό της υπόθεσης είναι ότι είσαι με Zen2 και τα έπιασες αυτά, όχι το Β350.

IMC είναι το θέμα (και ωρίμανση AGESA), όχι τόσο chipset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

To εντυπωσιακό της υπόθεσης είναι ότι είσαι με Zen2 και τα έπιασες αυτά, όχι το Β350.

IMC είναι το θέμα (και ωρίμανση AGESA), όχι τόσο chipset.

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Μιλάμε για φθηνή μητρική του 60άρικου με 4-layer PCB (και ίσως T-topology που κάνει τα πράγματα ακόμη χειρότερα για 2-dimm setups).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, parsifal είπε

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Μιλάμε για φθηνή μητρική του 60άρικου με 4-layer PCB (και ίσως T-topology που κάνει τα πράγματα ακόμη χειρότερα για 2-dimm setups).

Δεκτό προφανώς, αλλά σκέψου ότι κι εγώ με "Τ" Χ370 είμαι (οκ, σαφώς πιο ακριβή) την οποία όταν πήρα με τον 1700 με το ζόρι έπιασα τα 3000/16 (AFR, εντελώς ανώριμο BIOS τότε), έφτασα 3200 με μεταγενέστερα, και τώρα είμαι 3800/16 (με edies) με τον 5600Χ.

Αν δεν σηκώνει ο ΙΜC, η μητρική δεν θα προσφέρει τίποτα. Αν ο IMC βελτιωθεί με τις γενιές, η μητρική θα δώσει το ταβάνι της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, με την ευκαιρία.

Μειώνω το vdram σιγά σιγά στο 3800/16, ξεκίνησα από 1.44, χτες ήμουν 1.41, όλα καλά.

Το έριξα στο 1.40 σήμερα και στο ΤΜ5 (1usmus config) μου έβγαλε 2 4ρια errors στον 2ο κύκλο και μετά μέχρι και τον 15ο τίποτα.

Το ανέβασα για κάθε ενδεχόμενο στο 1.405, χωρίς να τσεκάρω πάλι. Να ασχοληθώ? Να μείνω εδώ? Να μη δώσω σημασία και να δω για <1.40 αν με παίρνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Πέτρος είπε

To εντυπωσιακό της υπόθεσης είναι ότι είσαι με Zen2 και τα έπιασες αυτά, όχι το Β350.

IMC είναι το θέμα (και ωρίμανση AGESA), όχι τόσο chipset.

Δε νομιζω πως Ζεν 2 ειχαν ποτε θεμα να τα πιασουν αυτα.

Ο πρωτος 3600 που ειχα παρει επαιζε 3800. Ο 3700Χ μετα, 3733. Μονο ο 5800Χ μου πεσε πατατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, johnpopexi είπε

Πως βαστάνε τα vrm ;

Η μητρική δεν έχει δυστυχώς αισθητήρα θερμοκρασίας στα VRM, και βαριέμαι να ψάχνω το θερμόμετρο υπερύθρων για μετρήσεις. Αυτό που έχω κάνει είναι στο BIOS να ενεργοποιήσω PBO manual/advanced με τις εξής τιμές: PPT 140W, TDC 112A, EDC 132A, CPU Thermal Limit 70C. Από ένα γρήγορο stress test με AIDA64 δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα με αυτές τις ρυθμίσεις. Σε low thread count workloads μπουστάρει αρκετά ψηλά. Όχι όσο στην B550 που τον είχα πριν αλλά πολύ ικανοποιητικά δεδομένων των συνθηκών. Αν δω τίποτα προβλήματα, θα αρχίσω να ρίχνω σταδιακά το PPT value, π.χ. 140 > 120 > 100W κ.ο.κ.

Επεξ/σία από parsifal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...