Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ναι το ξέρω, από σένα ορμώμενος τις πήρα γιατί θεώρησα ότι τουλάχιστον τα 3866 θα τα έχω. @@... Έχω δοκιμάσει τις ρυθμίσεις σου και πιο χαλαρές, τίποτα. Με gdm disable δεν μπουτάρει καν. Ούτε καν σε 3733... Μέχρι και σε 3666 έχω μπλε οθόνες...

τι να πω πολυ περιεργο ολο αυτο που συμβαινει τουλαχιστον σφιξε οσο παει τα 3600

δοκιμασε και  με 1-1 τη μνημη και εναλαξ  στα σλοτ  επισης στα  2 -4 σλοτ τις εχεις ?  μηπως και καποια εχει θεμα  ψαξτο λιγο

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

τι να πω πολυ περιεργο ολο αυτο που συμβαινει τουλαχιστον σφιξε οσο παει τα 3600

δοκιμασε και  με 1-1 τη μνημη και εναλαξ  στα σλοτ  επισης στα  2 -4 σλοτ τις εχεις ?  μηπως και καποια εχει θεμα  ψαξτο λιγο

Λες να σφίξω 3600 (αν και τώρα που μπήκα διαφορετικά tphyrdl  βλέπω πάλι, wtf?) από το να είμαι με 3800;

Θα δοκιμάσω και reseat μπας και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisde είπε

Μάγκες ρίξτε μια βοήθεια και εδώ γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα. Έχω 5800x3d με asus prime x470 pro και έχω πάρει τις fury regenerade 32gb που είναι dual rank και djr.

Untitled.png.ef23063d403f6956870f49b4feb31055.png

Πέρα από το xmp profile στα 3600 δεν μπορώ με την καμία να βάλω gdm disable και να έχω tphyrdl 26 και στα 2 dim. τι διάολο κάνω; To αγνοώ, πάω για τη μεγαλύτερη δυνατή συχνότητα (φαντάζομαι 3800, δεν με κόβω για παραπάνω) και ξεκινάω σφίξιμο, ή το αφήνω xmp στα 3600 και σφίγγω εκεί;

Δοκιμασε clkdrvstr 30 ή 40 για να βρεις σταθεροτητα σε t2 

Εγω το εχω 30 . Βλεπω οτι εχω και το ckedrvstr 24 αλλα δε θυμαμαι αν παιζει ρολο . Το 1ο παιζει σιγουρα ρολο αλλα αν θυμαμαι καλα πανω απο 40 δεν προτεινεται 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Dantε είπε

Εβαλα υδροψυξη και ειπα να δωσω λιγο στον 5800Χ εξτρα boost.

Εδωσα οποτε +200 και εχω και CO περασμενα.

Το θεμα ειναι οτι σε idle κρασαρει, στον event viewer βγαζει kernel power 41.

Μπορω καπως να δω απο ποιο πυρηνα ειναι για να δωσω λιγο ταση εκει; Η απλα να δωσω +2 σε ολα τα cores να ξεμπερδευω;

Θα μπορούσες να βάλεις τις RAM stock και να τρέξεις core cycler. Κάθε φορά που κρασάρει ένας πυρήνας μειώνεις το CO σε αυτόν. Αν δεις ότι δεν πάει πολύ καλά το πράγμα μειώνεις το +200 σε +75 και δοκιμάζεις πάλι (σε κάθε CPU είναι άλλο το sweet spot).

Ιδανικά θα πρέπει να τεστάρεις και με άλλα προγράμματα, εγώ είχα χρησιμοποιήσει το OCCT, στο corecycler μπορείς να ενσωματώσεις και AIDA stress test και ycruncher εκτός από το default prime.

Όταν το CPU σου είναι 100% stable ξεκινάς να βρεις το stability στη RAM με TM5 ή και άλλα εργαλεία, το error kernel power 41 είναι συχνά θέμα IF/RAM.

Αν θέλεις να βγάλεις το GDM δοκίμασε να ανεβάσεις TRC, tRFC, να βάλεις 40-30-30-24 τα DrvStr και μείωσε VDDP (στο 1v) σε σχέση με του @ultraex2003.

Επεξ/σία από elpenor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elpenor είπε

Θα μπορούσες να βάλεις τις RAM stock και να τρέξεις core cycler. Κάθε φορά που κρασάρει ένας πυρήνας μειώνεις το CO σε αυτόν. Αν δεις ότι δεν πάει πολύ καλά το πράγμα μειώνεις το +200 σε +75 και δοκιμάζεις πάλι (σε κάθε CPU είναι άλλο το sweet spot).

Ιδανικά θα πρέπει να τεστάρεις και με άλλα προγράμματα, εγώ είχα χρησιμοποιήσει το OCCT, στο corecycler μπορείς να ενσωματώσεις και AIDA stress test και ycruncher εκτός από το default prime.

Όταν το CPU σου είναι 100% stable ξεκινάς να βρεις το stability στη RAM με TM5 ή και άλλα εργαλεία, το error kernel power 41 είναι συχνά θέμα IF/RAM.

Οι ram ειναι σε xmp αρα δεν ειναι το θεμα εκει.

Κρασαρει σε idle και οχι σε load ,αρα πρεπει να ειναι το undervolt σε καποιο core που στο idle ειναι ασταθες. Το θεμα ειναι να βρω ποιος ειναι. Γιατι αλλιως θα πρεπει να κοβω ενα ενα στους πυρηνες μεχρι να μη κρασαρει και ειναι λιγο χρονοβορο.

Για αρχη μειωσα το +200 σε +150 και βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Οι ram ειναι σε xmp αρα δεν ειναι το θεμα εκει.

Κρασαρει σε idle και οχι σε load ,αρα πρεπει να ειναι το undervolt σε καποιο core που στο idle ειναι ασταθες. Το θεμα ειναι να βρω ποιος ειναι. Γιατι αλλιως θα πρεπει να κοβω ενα ενα στους πυρηνες μεχρι να μη κρασαρει και ειναι λιγο χρονοβορο.

Για αρχη μειωσα το +200 σε +150 και βλεπω.

To corecycler που σου έγραψα? Είναι ιδανικό γιατί έχει τα πιο ελαφριά loads και ξεκινάει/σταματάει κλπ. Ακόμα και μόνο το prime να τρέξεις αν αντέξει μία ώρα μετά δύσκολα να έχεις πρόβλημα σε πυρήνα (αν και θέλει παραπάνω χρόνο και test για να είσαι σίγουρος).

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, elpenor είπε

To corecycler που σου έγραψα? Είναι ιδανικό γιατί έχει τα πιο ελαφριά loads και ξεκινάει/σταματάει κλπ. Ακόμα και μόνο το prime να τρέξεις αν αντέξει μία ώρα μετά δύσκολα να έχεις πρόβλημα σε πυρήνα (αν και θέλει παραπάνω χρόνο και test για να είσαι σίγουρος).

Cinebench,prime,gaming,κανονικη χρηση ολα τα περναει.Κρασαρει οταν καθεται μονο του στο desktop. Θα δοκιμασω και το corecycler να δω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Δοκιμασε clkdrvstr 30 ή 40 για να βρεις σταθεροτητα σε t2 

Εγω το εχω 30 . Βλεπω οτι εχω και το ckedrvstr 24 αλλα δε θυμαμαι αν παιζει ρολο . Το 1ο παιζει σιγουρα ρολο αλλα αν θυμαμαι καλα πανω απο 40 δεν προτεινεται 

 

9 ώρες πριν, elpenor είπε

Αν θέλεις να βγάλεις το GDM δοκίμασε να ανεβάσεις TRC, tRFC, να βάλεις 40-30-30-24 τα DrvStr και μείωσε VDDP (στο 1v) σε σχέση με του @ultraex2003.

Τζίφος... Έχω βαρεθεί να βλέπω μπλε οθόνες ή να μην ξεκινάει καν. Ίσως μπορέσω να κάνω κάτι στα 3666 μιας και μόνο εκεί μου ξεκινάει με gdm disable και tphyrdl 26 και στα 2. Δεν ξέρω βέβαια αν είμαι σταθερός. Πείτε μου τι προτείνετε γιατί έχω κουραστεί και δεν μπορώ πια να σκεφτώ. Μένω χαμηλά και tphyrdl  στα 26 ή το αγνοώ και πάω για το καλύτερο με GDM enable;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, chrisde είπε

 

Τζίφος... Έχω βαρεθεί να βλέπω μπλε οθόνες ή να μην ξεκινάει καν. Ίσως μπορέσω να κάνω κάτι στα 3666 μιας και μόνο εκεί μου ξεκινάει με gdm disable και tphyrdl 26 και στα 2. Δεν ξέρω βέβαια αν είμαι σταθερός. Πείτε μου τι προτείνετε γιατί έχω κουραστεί και δεν μπορώ πια να σκεφτώ. Μένω χαμηλά και tphyrdl  στα 26 ή το αγνοώ και πάω για το καλύτερο με GDM enable;

αδελφε καλο μηνα  μη κουραζεσαι αλλο δες τι μπορεις να παρεις απο τις μνημες σου με σταθεροτητα και αραξε !!:D

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Τζίφος... Έχω βαρεθεί να βλέπω μπλε οθόνες ή να μην ξεκινάει καν. Ίσως μπορέσω να κάνω κάτι στα 3666 μιας και μόνο εκεί μου ξεκινάει με gdm disable και tphyrdl 26 και στα 2. Δεν ξέρω βέβαια αν είμαι σταθερός. Πείτε μου τι προτείνετε γιατί έχω κουραστεί και δεν μπορώ πια να σκεφτώ. Μένω χαμηλά και tphyrdl  στα 26 ή το αγνοώ και πάω για το καλύτερο με GDM enable;

Ανέβασε ZenTimings screenshot.

Μήπως αφήνεις το command rate 1Τ και πας να βάλεις GDM = off;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Ανέβασε ZenTimings screenshot.

Μήπως αφήνεις το command rate 1Τ και πας να βάλεις GDM = off;

Ποιο απ' όλα, γιατί έχω δοκιμάσει δεν ξέρω και εγώ τι.:P Τώρα είμαι εδώ σταθερός προσωρινά, περιμένω να δω τι θα κάνω αν θα σφίξω έτσι ή αν θα πάω 3600-3666.

ZenTimings_Screenshot.png.01846e833741e42d418625c797164dcd.png

Έχω δοκιμάσει τα DrvStr 40-30-30-24, έχω χαμηλώσει ProcODT, χαλαρώνω τα timings, τζίφος. Και ναι όταν βάζω GDM off βάζω πάντα 2Τ. Ρεύμα είμαι με 1,39 κυρίως, δεν νομίζω ότι παραπάνω έχει νόημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ποιο απ' όλα, γιατί έχω δοκιμάσει δεν ξέρω και εγώ τι.:P Τώρα είμαι εδώ σταθερός προσωρινά, περιμένω να δω τι θα κάνω αν θα σφίξω έτσι ή αν θα πάω 3600-3666.

ZenTimings_Screenshot.png.01846e833741e42d418625c797164dcd.png

Έχω δοκιμάσει τα DrvStr 40-30-30-24, έχω χαμηλώσει ProcODT, χαλαρώνω τα timings, τζίφος. Και ναι όταν βάζω GDM off βάζω πάντα 2Τ. Ρεύμα είμαι με 1,39 κυρίως, δεν νομίζω ότι παραπάνω έχει νόημα...

ProcODT είναι πολύ ψηλά, δοκίμασε να το χαμηλώσεις σε 36.9Ω για αρχή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, chrisde είπε

Έχω δοκιμάσει τα DrvStr 40-30-30-24, έχω χαμηλώσει ProcODT, χαλαρώνω τα timings, τζίφος. Και ναι όταν βάζω GDM off βάζω πάντα 2Τ. Ρεύμα είμαι με 1,39 κυρίως, δεν νομίζω ότι παραπάνω έχει νόημα...

Το ProcODT είναι το κυριότερο πρόβλημα σου.

Πρέπει να το βάλεις από 36.9Ω - 43Ω, ότι εκεί ανάμεσα σου προσφέρει σταθερότητα.

CLDO_VDDP (ή σκέτο VDDP) πρέπει να είναι από 0,9 - 0,95V. Πρώτα 0.95V δοκίμασε.

Δοκίμασε αυτά μαζί και GDM off + 2T.

Αλλά βεβαιώσου ότι τις αλλαγές τις κάνεις από το σωστό μενού.

Τα έχουν κάνει μενου-καπέλο τα BIOS menus. Οι ίδιες ρυθμίσεις σε 3-4 διαφορετικά σημεία.

Μπορεί π.χ. το GDM off να το παίρνει αλλά το 1Τ --> 2Τ να μην το παίρνει και για αυτό να κρασάρει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kkatzos είπε

Το ProcODT είναι το κυριότερο πρόβλημα σου.

Πρέπει να το βάλεις από 36.9Ω - 43Ω, ότι εκεί ανάμεσα σου προσφέρει σταθερότητα.

CLDO_VDDP (ή σκέτο VDDP) πρέπει να είναι από 0,9 - 0,95V. Πρώτα 0.95V δοκίμασε.

Δοκίμασε αυτά μαζί και GDM off + 2T.

Αλλά βεβαιώσου ότι τις αλλαγές τις κάνεις από το σωστό μενού.

Τα έχουν κάνει μενου-καπέλο τα BIOS menus. Οι ίδιες ρυθμίσεις σε 3-4 διαφορετικά σημεία.

Μπορεί π.χ. το GDM off να το παίρνει αλλά το 1Τ --> 2Τ να μην το παίρνει και για αυτό να κρασάρει.

Μπλε οθόνη. Πάλι. 

Έτσι τουλάχιστον μπούταρα αλλά μετά από λίγο είχα πολλά errors σε tm5 και restart...

ZenTimings_Screenshot.png.d1fde2b01dc7449bfc4ef872d0ec26ba.png

Να απελπιστώ τώρα ή μετά;:P

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, chrisde είπε

Μπλε οθόνη. Πάλι. 

Έτσι τουλάχιστον μπούταρα αλλά μετά από λίγο είχα πολλά errors σε tm5 και restart...

Να απελπιστώ τώρα ή μετά;:P

Γιατί να απελπιστείς; Πρακτικά η διαφορά στις επιδόσεις του υπολογιστή σου με 2Τ/26Phy και GD on/28Phy είναι αμελητέα. Μόνο κάτι latency test ή games που πάνε στα 300fps θα δείξουν διαφορές.

Για εμένα το RAM OC είναι ευχαρίστηση, ότι τελικά μετά από μέρες προσπάθειας τα κατάφερα και βρήκα πως θα δουλέψει σταθερά και γρήγορα... η διαφορά στις επιδόσεις δεν είναι αισθητή.... Και φυσικά ποτέ δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα δουλέψει εκεί που θέλεις... μπορεί απλά να μην γίνεται.

Τέλος αν και δεν ξέρω συγκεκριμένα τις RAM σου μερικά πράγματα μου φαίνονται πολύ λάθος στα timmings σου. Πχ tRDWR 18.... αντί για 8-9 ίσως από μόνο του δημιουργεί πρόβλημα. Πολλά από τα settings επηρεάζουν τα άλλα, δεν μπορείς απλά να ανεβάζεις χωρίς υπολογισμούς.

 

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...