Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, bilythekid είπε

όλα στο auto και να βαλω cpu core ratio 37?και ρευμα auto?

Οχι αν βαλεις ρευμα στο auto θα δωσεις οσο θελει η μητρικη. 

Για αρχη δοκιμασε, manual ταση 1.187v με llc 3, μην ξεχασεις να απενεργοποιησεις το core performance boost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Οχι αν βαλεις ρευμα στο auto θα δωσεις οσο θελει η μητρικη. 

Για αρχη δοκιμασε, manual ταση 1.187v με llc 3, μην ξεχασεις να απενεργοποιησεις το core performance boost.

το core performance boost,γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα.... έχω το εξής σύστημα και θέλω αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το πως θα ανεβάσω τις ram από 2133Mhz που τρέχουν τώρα, σε 2400Mhz, τον Cpu τον έχω ανεβάσει στα 3,8 χωρίς να πειράξω ρεύμα, αλλά το xpm profil των ram δεν δουλεύει.... 

Cpu: Amd A8 9600
Mobo: Asrock ab350m pro4
ram: Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-2400MHz (CMK8GX4M2A2400C14R)
Psu: Corsair CX450M V2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποστάρω και εδώ γιατί στα άλλα threads δεν πήρα απάντηση και το "παράθυρο" για να κάνω την τράμπα θα κλείσει.

έχω G-skil 3200 cl14 b-die που φτάνει μέχρι 3333 cl14.

Αν δεν μου κοστίσει πολύ αξίζει να πάω σε Gskill F4 C15D 16GTZ Memory D4 3600 Tridentz  samsung b-die?

Θα τρέξει 3600 cl15 εύκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, The__Blade είπε

Ποστάρω και εδώ γιατί στα άλλα threads δεν πήρα απάντηση και το "παράθυρο" για να κάνω την τράμπα θα κλείσει.

έχω G-skil 3200 cl14 b-die που φτάνει μέχρι 3333 cl14.

Αν δεν μου κοστίσει πολύ αξίζει να πάω σε Gskill F4 C15D 16GTZ Memory D4 3600 Tridentz  samsung b-die?

Θα τρέξει 3600 cl15 εύκολα;

Δεν θα παιξουν στα 3600 stable οποτε οχι βεβαια εξαρταται και το ποσο  που θα δωσεις

12 ώρες πριν, sariklo είπε

καλησπέρα.... έχω το εξής σύστημα και θέλω αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το πως θα ανεβάσω τις ram από 2133Mhz που τρέχουν τώρα, σε 2400Mhz, τον Cpu τον έχω ανεβάσει στα 3,8 χωρίς να πειράξω ρεύμα, αλλά το xpm profil των ram δεν δουλεύει.... 

Cpu: Amd A8 9600
Mobo: Asrock ab350m pro4
ram: Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-2400MHz (CMK8GX4M2A2400C14R)
Psu: Corsair CX450M V2

Οταν λες το xmp δεν δουλευει τι εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Δεν θα παιξουν στα 3600 stable οποτε οχι βεβαια εξαρταται και το ποσο  που θα δωσεις

 

Δηλαδή θα θέλει δουλειά αντίστοιχη του να κάνω o/c το 3200αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, The__Blade είπε

Δηλαδή θα θέλει δουλειά αντίστοιχη του να κάνω o/c το 3200αρι;

Και δουλεια αντιστοιχη θα θελει και δεν προκειται να δουλεψουν stable στα 3600, δεν ειναι θεμα μνημων ειναι θεμα επεξεργαστη-μητρικης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Και δουλεια αντιστοιχη θα θελει και δεν προκειται να δουλεψουν stable στα 3600, δεν ειναι θεμα μνημων ειναι θεμα επεξεργαστη-μητρικης.

έχασα πολύ χρόνο για να το πάω 3333 cl14 αλλά νομίζω ότι κάποια παιδιά εδώ είχαν καταφέρει τα 3600 ακόμα και σε 3200 kit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, The__Blade είπε

έχασα πολύ χρόνο για να το πάω 3333 cl14 αλλά νομίζω ότι κάποια παιδιά εδώ είχαν καταφέρει τα 3600 ακόμα και σε 3200 kit

Εδω κιολας κανενας, αλλο το stable και αλλο να μπεις windows και να τρεξεις ενα benchmark. Aν ειναι λιγα τα λ7 παρτες να σου λυθει η απορια αλλα δεν παιζει για κανενα λογο.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akoinonitos όταν  επιλέγω το xpm profil από το bios το οποίο είναι 14-16-16-31-47 στα 2400 στον υπολογιστή συνεχίζει να φαίνεται ότι είναι 2133 (για την ακρίβεια 1064,5mhz 15-15-15-36-50).(CPU-Z)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sariklo είπε

akoinonitos όταν  επιλέγω το xpm profil από το bios το οποίο είναι 14-16-16-31-47 στα 2400 στον υπολογιστή συνεχίζει να φαίνεται ότι είναι 2133 (για την ακρίβεια 1064,5mhz 15-15-15-36-50).(CPU-Z)

κανε ενα cmos στο Bios και αν δεν εχεις περασει το τελευταιο bios περασε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Soldered CPU + custom loop είναι καλός συνδυασμός, δώσε τάση και πάνε για 4.1, οι Ryzen είναι αρκετά πιο σταθεροί σε υψηλές συχνότητες όταν τρέχουν κάτω από 70C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...