Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/5/2018 στις 12:20 ΜΜ, marsele είπε

Καλημέρα,  θα ήθελα να μου προτείνετε μερικές "πολύ safe" ρυθμίσεις για overclocking του επεξεργαστή και ram.

cpu: amd ryzen 5 1600

motherboard: asrock ab350m pro4

ram: ADATA XPG Z1 8 GB DDR4 2800 MHz CL17 Memory Modules - Red

Απλά αναφέρω δεν έχω ξανακάνει overclocking (μόλις έστησα το pc)

Καλησπερα ,βασικα θα πρεπει να βρεις μονος σου τι overclock μπορεις να κανεις στο συστημα σου. Ξεκινα απο την πρωτη σελιδα και διαβασε και οτι απορια εχεις ρωτας. 

Εισαι με την στοκ ψυκτρα να φανταστω? Αν ναι μεχρι τα 3750-3800mhz περιπου ισως μπορεις να πας χωρις να εχεις θεμα με θερμοκρασιες αλλα αυτο εξαρταται και ποση ταση θα θελει ο επεξεργαστης σου.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες στα 1.55V ποση ζωη δινεται στο CPU? Για 20λεπτο benchmarking. Θερμοκρασιες ειναι average, πιανει 70αρια αλλα σταθεροποιειται (χωρις throttle). Θα κανω και πατεντα με peltier για να ριξω αλλο ενα 15αρι με 20αρι βαθμους. Το chip ειναι R5 1400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Παιδες στα 1.55V ποση ζωη δινεται στο CPU? Για 20λεπτο benchmarking. Θερμοκρασιες ειναι average, πιανει 70αρια αλλα σταθεροποιειται (χωρις throttle). Θα κανω και πατεντα με peltier για να ριξω αλλο ενα 15αρι με 20αρι βαθμους. Το chip ειναι R5 1400.

Εχω δωσει και παραπανω για ωρες  ,δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να σου πει με ακριβεια ποτε και αν θα παθει κατι ,αν σκοπευεις να το κανεις συστημα μιας και μιλησες για peltier καταλαβαινω οτι δεν σε νοιαζει και πολυ η ζωη η το degrade του chip

31 λεπτά πριν, BabisTs είπε

1,55vvvvv :shock: ........ούτε στον fx 8350 δεν έδινα τόσο......

Εγω στον καρβουνιαρη τον 9590 εδινα και παραπανω :P

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Mιας και περασα παλι το 0509 στην crosshair δοκιμαζω τι μπορω να κανω απο αποψη ram και λιγοτερα volts, οποιος θελει να δοκιμασει τα timings τα θεωρω ακρετα safe για bdies (σε x470 ή σε ακριβες x370)

DRAM: 1.42v / SOC: 1.144v (αλλα παιζει να ειναι και πολυ αυτο που εχω δωσει)

5af602e914f2c_3600cl15stability.thumb.png.95d5b22ee56b5cde79d2c5dbaca31a0d.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αληθεια ειναι οτι προσπαθω να τον καψω. Καλα σε FX εχω δωσει και 1.7 και ολοι επεζησαν του βιασμου ^_^. Αν αναρωτιεστε ΓΙΑΤΙ προσπαθω να τον καψω.... 3.8GHz με 1.37V...... 
Tωρα τον τρεχω στα 4 με 1.44V και μια χαρα εχει τραβηξει 2 εβδομαδες. Απλως θελω να πεθανει με ενα μπαμ που λενε. Να προλαβω να κανω submit στο HW bot τουλαχιστον ;) 

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Η αληθεια ειναι οτι προσπαθω να τον καψω. Καλα σε FX εχω δωσει και 1.7 και ολοι επεζησαν του βιασμου ^_^. Αν αναρωτιεστε ΓΙΑΤΙ προσπαθω να τον καψω.... 3.8GHz με 1.37V...... 
Tωρα τον τρεχω στα 4 με 1.44V και μια χαρα εχει τραβηξει 2 εβδομαδες. Απλως θελω να πεθανει με ενα μπαμ που λενε. 

Βασανιστης cpu εισαι ρε συ ?  :lol: Γιατι ρε συ να τον καταστρεψεις αφου βλεπεις οτι δεν θελει το τσιπακι να πεθανει εχεις βαλει και llc η απλα εβαλες vcore και Multi ? γιατι αν παιζεις εκει χωρις llc δεν προκειται να παθει τπτ μιας και με το vdroop θα πεφτει κατω απο τα 1.36v περιπου

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Βασανιστης cpu εισαι ρε συ ?  :lol: Γιατι ρε συ να τον καταστρεψεις αφου βλεπεις οτι δεν θελει το τσιπακι να πεθανει εχεις βαλει και llc η απλα εβαλες vcore και Multi ? γιατι αν παιζεις εκει χωρις llc δεν προκειται να παθει τπτ μιας και με το vdroop θα πεφτει κατω απο τα 1.36v περιπου

Funny thing about LLC.... Αυτη η μητρικη δεν εχει :). Εχει intergrated LLC (το οποιο μπορω να πω ειναι, εκπληκτικα καλο) αλλα μου την σπαει που δεν μπορω να το ελενξω. Σε φαση Vdroop στα 1.55 εχει 0.030-35V

Επισης ολο το testing κτλ το κανω με πολυμετρο πανω, για να ξερω ακριβως ποσο παιρνει ο επεξεργαστης κτλ, οποτε στο λεω εγγυημενα οτι δεν ντροπαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Nταξει επεζησε bench session στα 1.7V. Αυριο δοκιμαζουμε με 1.9 να δουμε πως θα παει ;) 

Χαχαχαχα δωστο σε κανα χριστιανο που τον εχει αναγκη ρε μην του φερεσε ετσι αφου δεν τον θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...