Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει τα τσιπάκια που έχετε εσύ και ο spartan ξεφεύγουν εντελώς από αυτά που παίζαν στις πρώτες παρτίδες :) Το 99% δε ποστάρει καν στα 3.7 με κάτω από 1.2 vcore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες λίγο nooboερωτηση αλλά όταν χρονιζετε μνήμες αφήνετε το bios στο manual ή βάζετε τo xmp profile και στην επιλογή χρονισμού ram  ανεβάζετε ? Πρέπει να κάνω λάθος τόσο καιρό και να μην μπορώ να πάω πάνω από 2666 :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ChrisAttart είπε

Παίδες λίγο nooboερωτηση αλλά όταν χρονιζετε μνήμες αφήνετε το bios στο manual ή βάζετε τo xmp profile και στην επιλογή χρονισμού ram  ανεβάζετε ? Πρέπει να κάνω λάθος τόσο καιρό και να μην μπορώ να πάω πάνω από 2666 :/

Εγω παντα ενεργοποιω το docp ,παρολα αυτα αν βαλεις χειροκινητα timings και ρευματα δεν νομιζω οτι θα εχει και διαφορα. Τι μνημες εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εγω παντα ενεργοποιω το docp ,παρολα αυτα αν βαλεις χειροκινητα timings και ρευματα δεν νομιζω οτι θα εχει και διαφορα. Τι μνημες εχεις?

Δυστυχώς 2666 micron , και είναι δράμα σε ryzen , φαίνεται να μην κλοκαρουν πάνω από το xmp με τπτ . Έχεις προσπαθήσει και πιο παλιά να με βοηθήσεις αλλά δεν θέλουν να ανέβουν ούτε 1 MHz , ούτε ο stilt δεν έχει βγάλει ρυθμίσεις για micron . Μάλλον θα φύγει όλο το σετακι μαζί και πάω για x470 , 2700 και B-die . Όχι πως είμαι απογοητευμένος από επιδόσεις αλλά θέλω να το σκαλίσω και δεν με αφήνει :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ChrisAttart είπε

Δυστυχώς 2666 micron , και είναι δράμα σε ryzen , φαίνεται να μην κλοκαρουν πάνω από το xmp με τπτ . Έχεις προσπαθήσει και πιο παλιά να με βοηθήσεις αλλά δεν θέλουν να ανέβουν ούτε 1 MHz , ούτε ο stilt δεν έχει βγάλει ρυθμίσεις για micron . Μάλλον θα φύγει όλο το σετακι μαζί και πάω για x470 , 2700 και B-die . Όχι πως είμαι απογοητευμένος από επιδόσεις αλλά θέλω να το σκαλίσω και δεν με αφήνει :(

Δωστες τωρα που μπορεις να τις δωσεις και να μην εχεις χασουρα. Εγω εχω αλλαξει 3 σετ ραμ ,αλλα λογω της αυξησης των τιμων τους δεν ειχα χασουρα. Βεβαια επρεπε απο την αρχη να παω σε bdies που δεν υπηρχε μεγαλη διαφορα στην τιμη.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιαλη nooboερωτηση , συνήθως κλοκαρετε πρώτα μνήμες να δείτε πόσο φτάνουν και μετά CPU ή το αντίθετο ? 

Επίσης βρήκα εδώ για όποιον ενδιαφέρεται  http://www.overclock.net/forum/11-amd-motherboards/1640394-how-update-bios-correctly-unlocked-amd_cbs-ryzen-motherboard-23.html#/topics/1640394?page=1

Ένα ποστ στο οποίο ανεβάζει ένας developer της amd custom bios που έχει ΟΛΕΣ τις επιλογές που έχει ας πούμε η C6H (και άλλες εταιρίες όχι μόνο asus) και για τις μικρότερες Mobo . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πρωτα μνημες και μετα cpu γιατι μπορει ο cpu να ζηταει παραπανω ταση με τις μνημες ψηλα. Για παραδειγμα ο δικος μου με τις μνημες στα 2133mhz θελει για τα 4ghz 1.29v με τις μνημες στα 3200 θελει 1.325v.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2018 στις 1:05 ΠΜ, Spartan117 είπε

Το 360 rad τελικά μια χαρά, τεστάρω τώρα το σύστημα και η 1080 Ti overclocked 1.0vcore 2025MHz και +750 στις μνήμες παίζει περίπου στους 44-48 βαθμούς σε 4K 100% load στο Far Cry 5. Ο 1700 στους 45-55. Αρκετά χαρούμενος από τα αρχικά αποτελέσματα :D

Ποιο κιτ είναι αυτο;

Για δώσε λινκ  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Δεν ειναι ετσι ακριβως , μακαρι να ειχε ολες τις ρυθμισεις της C6H .Σιγουρα ομως μπορουν να βοηθησουν να γινουν οι μνημες πιο σταθερες. 

Πλεον δεν βοηθαει σε τπτ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχισαν τα οργανα   αλλα ........ με ρευμα στο θεο   !!!!:wub:

Ryzen 5 2600X And Ryzen 7 2700X Zen+ CPUs Reach 5.8GHz Overclocks On LN2

 

http://www.guru3d.com/news-story/ryzen-5-2600x-and-ryzen-7-2700x-zen-cpus-reach-5-8ghz-overclocks-on-ln2.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασχετο αλλα βλεποντας το post του ultraex απο πανω με το validation με msi καπου πηρε το ματι μου εχθες σε validation την ιδια msi με 2400g και την ram στα 4500 mhz... τωρα πως και γτ δεν ξερω...

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ασχετο αλλα βλεποντας το post του ultraex απο πανω με το validation με msi καπου πηρε το ματι μου εχθες σε validation την ιδια msi με 2400g και την ram στα 4500 mhz... τωρα πως και γτ δεν ξερω...

πιθανον  να παιξει εαν ειναι καλο κομματι  αλλα και σε τι συνθηκες  παιχτηκε το 4500 (ρευμα κλπ)  αλλα  θα σταθω στα 5.8++ σε ολα τα cores  μπραβο !!

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...