Προς το περιεχόμενο

Τι γίνεται με τα αρχαιοελληνικά ονόματα;


OMpampasMouEinaiAEKtzhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε όποια πλατεία και να πάω ακούω μαμάδες να φωνάζουν τα πιτσιρίκια με αρχαιοελληνικά όλο και πιο συχνά!! Έλεος κοντεύουν να γίνουν πιο συχνά και από το Γιώργος και το Γιάννης.

 

Και τα περισσότερα είναι και άθλια, και νιώθω τυχερός που δεν έχω κανένα αρχαιοελληνικό γιατί θα ντρεπόμουν να συστηθω.

 

Τεσπα, τι γνώμη έχετε περί του θέματος; Γιατί πλέον αποφεύγουν τα κλασικά ονόματα;

Α και επίσης τα ολόκληρα πλεον είτε είναι αρχαία είτε όχι. Όχι Τάσος αλλά Αναστάσιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σε όποια πλατεία και να πάω ακούω μαμάδες να φωνάζουν τα πιτσιρίκια με αρχαιοελληνικά όλο και πιο συχνά!! Έλεος κοντεύουν να γίνουν πιο συχνά και από το Γιώργος και το Γιάννης.

 

Και τα περισσότερα είναι και άθλια, και νιώθω τυχερός που δεν έχω κανένα αρχαιοελληνικό γιατί θα ντρεπόμουν να συστηθω.

 

Τεσπα, τι γνώμη έχετε περί του θέματος; Γιατί πλέον αποφεύγουν τα κλασικά ονόματα;

Α και επίσης τα ολόκληρα πλεον είτε είναι αρχαία είτε όχι. Όχι Τάσος αλλά Αναστάσιος!

 

 

άστα καμία φαντασία και πρωτοτυπία πια, ό,τι γίνει μόδα, το ακολουθούνε σαν πρόβατα όλοι,ιδίως οι κοτάρες οι γυναίκες

χάθηκε να ακουστεί σε μία παραλία : "ομπαμπάςσουείναιαεκτζής, έλα παιδάκι μου, έτοιμο το φαγητό, φεύγουμε"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ξερω γω ο καθενας δινει οτι ονομα γουσταρει στο παιδι του χωρις να σε ρωτησει.Εδω αλλοι μαζευτηκαν να φωναξουν συνθηματα σε μπουλντοζες κ παπαδες χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όποια πλατεία και να πάω ακούω μαμάδες να φωνάζουν τα πιτσιρίκια με αρχαιοελληνικά όλο και πιο συχνά!! Έλεος κοντεύουν να γίνουν πιο συχνά και από το Γιώργος και το Γιάννης.

 

Και τα περισσότερα είναι και άθλια, και νιώθω τυχερός που δεν έχω κανένα αρχαιοελληνικό γιατί θα ντρεπόμουν να συστηθω.

 

Τεσπα, τι γνώμη έχετε περί του θέματος; Γιατί πλέον αποφεύγουν τα κλασικά ονόματα;

Α και επίσης τα ολόκληρα πλεον είτε είναι αρχαία είτε όχι. Όχι Τάσος αλλά Αναστάσιος!

Και εσύ τι θέμα έχεις; Έχω μια κορούλα 7 μηνών και δεν γουστάρω να της δώσω χριστιανικό όνομα και δεν έχει καμία σχέση με μόδα.

Τι σχέση έχουμε εμείς με ονόματα τύπου Άννα, Γιάννης κλπ κλπ

Ξερεις τι σφαγή έχει γίνει για να επικρατήσει ο χριστιανισμός σε αυτά τα εδάφη;

Ξέρεις ποσοι χώροι θρησκευτικής λατρείας καταστραφηκαν, βεβηλωθηκαν και από πάνω χτίστηκαν χριστιανικοί ναοί;

Τώρα ενοχλεί που οι Τούρκοι κάναν τζαμί την Αγία σοφία αλλά όταν κάναν οι χριστιανοί τα ίδια στους Έλληνες αυτά δε τα διδάσκουμε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όποια πλατεία και να πάω ακούω μαμάδες να φωνάζουν τα πιτσιρίκια με αρχαιοελληνικά όλο και πιο συχνά!! Έλεος κοντεύουν να γίνουν πιο συχνά και από το Γιώργος και το Γιάννης.

 

Και τα περισσότερα είναι και άθλια, και νιώθω τυχερός που δεν έχω κανένα αρχαιοελληνικό γιατί θα ντρεπόμουν να συστηθω.

 

Τεσπα, τι γνώμη έχετε περί του θέματος; Γιατί πλέον αποφεύγουν τα κλασικά ονόματα;

Α και επίσης τα ολόκληρα πλεον είτε είναι αρχαία είτε όχι. Όχι Τάσος αλλά Αναστάσιος!

 

 

 

Τα αρχαιοελληνικά είναι πιο πρωτότυπα. Με το Γιώργος και Μαρία πάντα θα σε φωνάζουν με το επίθετο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πολλοι εχουν βαρεθει το Μαρια, Κωστας κλπ. και επιλεγουν το Αριστοτέλης και το Λήδα. Ποιό το προβλημα; Φοβος οτι θα χαθουν τα χριστιανικα ονοματα; So? Αυτο ελειπε να κανουμε κουμαντο πως θα ονομασει καθενας το παιδι του!

Προσωπικα, τα αρχαιοελληνικα ονοματα απο παιδι θυμαμαι μου αρεσαν πως ακουγονταν και θα ηθελα να με έλεγαν ξερωγω Περσεφονη ή Νεφελη.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν πολλά μη χριστιανικά ονόματα που οι περισσότεροι που δεν γνωρίζουν την ετοιμολογία τους τα θεωρούν χριστιανικά επειδή χρησιμοποιούνται στον χριστιανισμό. Κάποια ήδη έχουν αναφερθεί και εδώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον στρατό ειχα εναν στο λοχο μου που λεγοταν Αστέριος ! (δεν ξερω αν ειναι αρχαιοελληνικο ή οχι και ναι ενας τρολ τον φωναζε αστεριξ ) . Προτιματε μηπως το όνομα Παρθένα που λεγανε μια προγιαγια μου ; ( να σαι και 92 οπως αυτη και να σε φωναζουν ετσι αντι για βαβω γρια κλπ :P :P :P )  Ο συνδυασμος ονοματων ειναι καλος στα σχολικα χρονια , εφοσον τα ονοματα πεφτουν μεσα στη χρονια , τρως γλυκο παραπανω φορες trolololol ( εγω ο καφρος ποτέ δεν κερασααα :D :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εμεις εχουμε ενα κοριτσακι στη γειτονια που το λενε Σεληνη..

Αγαπάει Αλέξη?

Τα καλυτερα ειναι τα αρχαιοελληνικα ονοματα

Αναλόγως, μερικά είναι πολύ hardcore. Βγάζουν μια σοβαροφάνεια που δεν παλεύεται όταν προσφωνείς κάποιον φίλο. Θα νοιώθεις ότι είσαι ο Πόποτας... :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αρχαιοελληνικό έχω και μάλιστα σπάνιο. Μικρή ευχόμουν να με λέγαν Μαρία γιατί οι αναλφάβητοι έκανα λες και δεν το είχαν ξανακούσει στη ζωή τους. Οι ξένοι πάντως το ξέρουν όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όποια πλατεία και να πάω ακούω μαμάδες να φωνάζουν τα πιτσιρίκια με αρχαιοελληνικά όλο και πιο συχνά!! Έλεος κοντεύουν να γίνουν πιο συχνά και από το Γιώργος και το Γιάννης.

 

Και τα περισσότερα είναι και άθλια, και νιώθω τυχερός που δεν έχω κανένα αρχαιοελληνικό γιατί θα ντρεπόμουν να συστηθω.

 

Τεσπα, τι γνώμη έχετε περί του θέματος; Γιατί πλέον αποφεύγουν τα κλασικά ονόματα;

Α και επίσης τα ολόκληρα πλεον είτε είναι αρχαία είτε όχι. Όχι Τάσος αλλά Αναστάσιος!

 

Και το Γεώργιος Ελληνικό είναι. Σημαίνει "αυτός που γεωργεί", που οργώνει τη γη.

Και εγώ αρχαιοελληνικό έχω και μάλιστα σπάνιο. Μικρή ευχόμουν να με λέγαν Μαρία γιατί οι αναλφάβητοι έκανα λες και δεν το είχαν ξανακούσει στη ζωή τους. Οι ξένοι πάντως το ξέρουν όλοι.

Ποιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...