Προς το περιεχόμενο

Τι γίνεται με τα αρχαιοελληνικά ονόματα;


OMpampasMouEinaiAEKtzhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

υπάρχουν πολλά μη χριστιανικά ονόματα που οι περισσότεροι που δεν γνωρίζουν την ετοιμολογία τους τα θεωρούν χριστιανικά επειδή χρησιμοποιούνται στον χριστιανισμό. Κάποια ήδη έχουν αναφερθεί και εδώ

Και θα το πάω παραπέρα. Όχι μόνο μπερδεύουν Ελληνικά ονόματα με χριστιανικά, αλλά γενικότερα με ξένα.

 

Μερικοί δεν ξέρουν για παράδειγμα ότι τα ονόματα Βανέσσα και Βερόνικα είναι Ελληνικά...

 

Βανέσσα = το αντίστοιχο θυληκό του (Β)Άναξ στη Μακεδονική Ελληνική διάλεκτο.

Βερόνικα = παρομοίως Μακεδονική, αντίστοιχο με το Φερενίκη της Αττικής (αυτή που έχει τη νίκη, νικηφόρα).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις τι σφαγή έχει γίνει για να επικρατήσει ο χριστιανισμός σε αυτά τα εδάφη;

Ξέρεις ποσοι χώροι θρησκευτικής λατρείας καταστραφηκαν, βεβηλωθηκαν και από πάνω χτίστηκαν χριστιανικοί ναοί;

 

τα περισσοτερα απο αυτα ειχαν εγκαταλειφθει και ερημώσει ήδη απο την εποχή του Στράβωνα, Πλουτάρχου πολύ πριν δηλαδή επικρατήσει ο Χριστιανισμός.

 

πχ για Δωδώνη

Στράβωνος, Γεωγραφικά, 7.7.9.17 Κι όχι μόνο το μαντείο: «η τε Ήπειρος πάσα και ή Ιλλυρίς, νυν δε τα πολλά μεν ερημία κατέχει, τα δ' οικούμενα κωμηδόν και εν ερειπιοις λείπεται».

 

«Εκλέλοιπε δε πως και το μαντείον το εν Δωδώνη, καθάπερ τα άλλα», ότι.τι., 7.7.10.

 

 

για μαντείο Δελφών

 

«μεγάλη γαρ η παλαιά δόξα τής εκεί θεότητας, τα δε νυν έοικεν υπομαραίνεσθαι», Περί των Εκλελειπότων Μυστηρίων 411d. 10-11

 

«πολύν χρόνον έρημον γενέσθαι και απροσπέλαστον» οπ.π. 414 Β1-2

 

 

 

σχετικά τώρα με τα ονοματα, και το Δημήτριος (πχ ο πολυ γνωστος Δημήτριος ο Πολιορκητής), Γεώργιος, Θεόφιλος ή Νικόλαος καθώς και αλλα πολλά ονοματα αγιων αρχαια ελληνικά ονοματα ειναι

 

καποια αλλα οπως Παυλος, Κωνσταντινος, Αντωνιος κτλ ειναι ρωμαικά, καποια αλλα εβραικά.

 

τα ρωμαικα και εβραικά ονοματα ειναι εξελληνισμένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όποια πλατεία και να πάω ακούω μαμάδες να φωνάζουν τα πιτσιρίκια με αρχαιοελληνικά όλο και πιο συχνά!! Έλεος κοντεύουν να γίνουν πιο συχνά και από το Γιώργος και το Γιάννης.

 

Και τα περισσότερα είναι και άθλια, και νιώθω τυχερός που δεν έχω κανένα αρχαιοελληνικό γιατί θα ντρεπόμουν να συστηθω.

 

Τεσπα, τι γνώμη έχετε περί του θέματος; Γιατί πλέον αποφεύγουν τα κλασικά ονόματα;

Α και επίσης τα ολόκληρα πλεον είτε είναι αρχαία είτε όχι. Όχι Τάσος αλλά Αναστάσιος!

 

First-World-Problems.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ λέγομαι Αλέξανδρος και η κόρη μου Εκάτη, που είναι το κακό;

Κανένα, αλλά σκέψου πχ την περίπτωση ενός γείτονα μου που τον λένε Επαμεινώνδα και τον φωνάζουν όλοι Μένη. Ε τι το θες τότε ρε γονέα το αρχαιοελληνικό όταν ο ίδιος το ακυρώνεις πρώτος πρώτος?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και Αγιος Αλέξανδρος υπάρχει

 

Πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως, ονομαστός για την αρετή του. Η μνήμη του εορτάζεται στις 30 Αυγούστου. Την ημέρα αυτή γιορτάζουν ο Αλέξανδρος και η Αλεξάνδρα.

Ο Αλέξανδρος καταγόταν από την Καλαβρία της Ιταλίας και από μικρός αφιερώθηκε στο Θεό. Το 314 διαδέχθηκε τον Μητροφάνη στον πατριαρχικό θρόνο της Κωνσταντινουπόλεως και το 325 ήταν ένας από τους 318 Πατέρες της Εκκλησίας, που έλαβαν μέρος στην Α’ Οικουμενική Σύνοδο της Νικαίας για την καταδίκη της αίρεσης του Αρείου.

 

Ο Άγιος Αλέξανδρος απεβίωσε ειρηνικά το 337.

 


Και τα περισσότερα είναι και άθλια, και νιώθω τυχερός που δεν έχω κανένα αρχαιοελληνικό γιατί θα ντρεπόμουν να συστηθω.

 

 

σαν και αυτά; :-D

 

Ἀγαμήδης

Ἀγαμηδίδας

Αγαμήδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανθρωπος που φερει το ονομα δινει ομορφια σε αυτο και οχι το αναποδο.Τα πιο ομορφα αγορια-ανδρες, κοριτσια-γυναικες που γνωρισα, ειχαν αρχαια-η λιγοτερο γνωστα ονοματα.Να σε κοιτανε μπλε καταγαλανα ματια που τα λενε Λυδια, κουκλος που τον λενε Ορεστη.Εξαλλου τα περισσοτερα απο αυτα, σχεδον το 90% γιορταζουν, καθως υπαρχαν Μαρτυρες και Αγιοι με  τετοια ονοματα, απλως εμεις ξερουμε μονο 4-5, τους πιο γνωστους απο αυτους.

Με λενε Ηρακλη,ειμαι Χριστιανος Ορδοδοξος και γιορταζω 10 Απριλιου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε Παρασκευή.

 

Καλό θεματάκι γιατί μπλέκει ονοματα, θρησκεία, καθωσπρεπισμό και αντίδραση.

 

Απο μενα 6/10

Οκ κλειδώστε το θρεντ μου, μόλις έγραψες δύο πράγματα που με κάνουν να βγάζω σπυριά (Παρασκευή και βαθμολογία). Στο λόγο της τιμής μου δε θα ξανακάνω ποστ την Παρασκευή για να μην ακούω τέτοια σχόλια. Τεσπά, ελπίζω να το δω κλειδωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσύ τι θέμα έχεις; Έχω μια κορούλα 7 μηνών και δεν γουστάρω να της δώσω χριστιανικό όνομα και δεν έχει καμία σχέση με μόδα.

Τι σχέση έχουμε εμείς με ονόματα τύπου Άννα, Γιάννης κλπ κλπ

Ξερεις τι σφαγή έχει γίνει για να επικρατήσει ο χριστιανισμός σε αυτά τα εδάφη;

Ξέρεις ποσοι χώροι θρησκευτικής λατρείας καταστραφηκαν, βεβηλωθηκαν και από πάνω χτίστηκαν χριστιανικοί ναοί;

Τώρα ενοχλεί που οι Τούρκοι κάναν τζαμί την Αγία σοφία αλλά όταν κάναν οι χριστιανοί τα ίδια στους Έλληνες αυτά δε τα διδάσκουμε.

orthodoxia-h-thanatos_6ew4-9m.jpg?t=1413

Ομολογω οτι δεν ηξερα για Βανέσσα-Βερόνικα.

Τωρα μ'αρεσουν πιο πολυ :)

Το thread οτι να'ναι παντως.

 

Ψάξε Veronica Avluv θα σου αρέσει ακόμη πιο πολύ. Πάντως δε ξέρω γιατί άλλα αυτά τα ονόματα συνήθως τα έχουν πουτάνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο ενοχλητικό είναι να ακούω γονείς να λένε τα παιδια τους με σύνθετα ονόματα για να ικανοποιήσουν και τις δυο γιαγιάδες πχ Σοφιανα Μαριατζελα κτλ ή να δίνουν ένα όνομα ενός παππού πχ Γρηγόρης και να το φωνάζουν Ακή παρά να ακούω αρχαιοελληνικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...