Προς το περιεχόμενο

O AMD Ryzen Threadripper “χωρίς καπάκι” είναι… EPYC


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ό 7700Κ με μαμά πάστα τις ΙΝτελ έχει μεγάλες θερμοκρασίες με 24αρια radiators 100fan ακόμα και Noctua D15 να βάλεις υπάρχει πρόβλημα λόγο τις κακής ΙΝτελ παστας .... Ψάχνω μήπως βρω λύση χωρίς να χάσω εγγύηση και δεν βρίσκω. Και ξαφνικά βλέπω τι βάζει η AMD και τους χαίρομαι ... μπράβο στην AMD.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό 7700Κ με μαμά πάστα τις ΙΝτελ έχει μεγάλες θερμοκρασίες με 24αρια radiators 100fan ακόμα και Noctua D15 να βάλεις υπάρχει πρόβλημα λόγο τις κακής ΙΝτελ παστας .... Ψάχνω μήπως βρω λύση χωρίς να χάσω εγγύηση και δεν βρίσκω. Και ξαφνικά βλέπω τι βάζει η AMD και τους χαίρομαι ... μπράβο στην AMD.

 

Από τον 3770Κ και μετά όλοι είχαν. Αν θυμάμαι καλά, ο 2xxx δεν είχε.

Αλλά ο δικός μου πάει με Corsair H100 στα 5,05 ghz στα 1.345v αν θυμάμαι καλά. Τώρα τον έχω στα 4.7 από 3,5 με 1,245v και αντέχει το καλοκαίρι πολύ καλά. Βέβαια το mb έχει επάνω της τα πάντα για stable o/c. Που να του αλλάξω και πάστα...

Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για συνδυασμό καλού κομματιού/mb/τροφοδοτικού/water cooling/κουτιού και πρίζας που εξομαλύνει τις ανωμαλίες στο ρεύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα μεγαλα της τα socket δεν βαζει παστα, αλλα die + ihs  ειναι soldered.

Λάθος πλέον.

 

Στην νέα Χ299 πλατφόρμα οι SkylakeX και KabylakeX είναι με την κουτσουλιά και όχι με soldered IHS.

Ναι $1000 7900X, $2000 18core όλοι με την πάστα πλέον.

 

Ωραια η επιχρυσωση αλλα καπου πηρε το ματι μου οτι με το καιρο καταστρεφεται και αυτη και φυσικα παει περιπατο η θερμικη αγωγιμοτητα.

Α και δεν φτιαχνεται μετα οποτε παει πεταμα το cpu.

Αργει μεν αυτη η διαδικασια,αλλα καλο ειναι να αναφερθει και αυτο.

 

 

Λάθος. Η επιχρύσωση είναι αυτή που επιτρέπει στο solder να αντέξει στο χρόνο, χωρίς αυτή σπάει μετά από καιρό και χάνεται η θερμική αγωγιμότητα. Βασικά περιγράφεις το ανάποδο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δε τη κανει.

Τι θέμα έχει δηλ ο threadripper που είναι renamed Epyc??

Η δουλεια του K επεξεργαστη ειναι να κλοκαρει, και δεν την κανει οταν θελει ψυκτρα 150ε για να μη ψηθει

Τι σχέση έχει ο k επεξεργαστής με την AMD?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα απενεργοποιημενα dies ειναι ελλατωματικα τοτε ΟΚ.

Αν τα 2 dies ειναι dummies για να καθεται ισια ο IHS παλι ΟΚ.

Αν ομως τα 2 απενεργοποιημενα dies ειναι λειτουργικα, τοτε σημαινει οτι η AMD εχει τεραστιο κερδος και μας τους βαραει στα αφτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν έδιναν και τον epyc με 2 ής 2.5 χιλιάρικα και έπαιζε σωστά στις x399 μητρικές η Intel θα τον είχε ρουφήξει κανονικά.

 

Τώρα ας περιμένουμε να δούμε εάν βγάλουν και καμία μητρική mATX και βλέπουμε.

Αν τα απενεργοποιημενα dies ειναι ελλατωματικα τοτε ΟΚ.

Αν τα 2 dies ειναι dummies για να καθεται ισια ο IHS παλι ΟΚ.

Αν ομως τα 2 απενεργοποιημενα dies ειναι λειτουργικα, τοτε σημαινει οτι η AMD εχει τεραστιο κερδος και μας τους βαραει στα αφτια.

Όπως και να έχει πάλι πιο οικονομικό είναι από αυτά που κάνει και η αγαπημένη μας intel.

 

Απλά στην τιμή δεν υπολογίζεται ποτέ μόνο το κόστος παραγωγής για να διαμορφωθεί η τιμή. Πρέπει να βγει κέρδος το οποίο να βουλώσει και τρύπες για την έρευνα ανάπτυξη αλλά και το μάρκετινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα απενεργοποιημενα dies ειναι ελλατωματικα τοτε ΟΚ.

Αν τα 2 dies ειναι dummies για να καθεται ισια ο IHS παλι ΟΚ.

Αν ομως τα 2 απενεργοποιημενα dies ειναι λειτουργικα, τοτε σημαινει οτι η AMD εχει τεραστιο κερδος και μας τους βαραει στα αφτια.

δεν θα επρεπε να ειχε κερδος; αμα τους δωσει στο κοστος τι θα βγαλει για ryzen+ ? 3d stacks με τα ιδη υπαρχων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μυρίζομαι πως ήδη μερικοι «ειδικοί » εργάζονται σε hackρισμένα bios για να ξεκλειδώσουν τους υπόλοιπους πυρήνες , αν αυτοί υπάρχουν. μου θυμίζει μία παλιότερη περίπτωση της amd , δε θυμάμαι καλά , που κάποιοι τριπυρηνοι ξεκλειδωναν σε τετραπύρηνους, νομίζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να βαλουμε μια ταξη στο θεμα.Προκειται σιγουρα για λειτουργικους μεν ελατωματικους δε πυρηνες που ομως η amd αλλα και ολες οι εταιρεις χρησιμοποιουν για τον απλο λογο οτι εχουν στησει μια παραγωγη waffer με μια γραμμη παραγωγης για τον εν λογω τυπο επεξεργαστη που ομως κατα την διαδικασια ελεγχου κλειδωνετε και παραμετροποιειται ωστε να μην χρησημοποιουντε τα ελατωματικα μερη.Το ιδιο εγινε με τους amd FX bulldozer που δεν ξεκλειδωσαν ποτε.Οι παλαιοτεροι athlon 64 phenom phenom 2 ξεκλειδωσαν με bios ενω οι παλιοτεροι athlon sempron ξεκλειδωαν με χρηση μηχανικων γεφυρων ,βλεπε pencil brigde.Ετσι στο παρελθον ειχαμε ιδιους σχεδιαστικα επεξεργαστες με υψηλοτερη η χαμηλοτερη ταχυτητα με περισσοτερη η λιγοτερη cache.Αχ αυτη η cache,ελιωνε καρδιες στο παρελθον.intel pentium 3 - celeron.Athlon -duron.amd k6-3 amd k6-2.Η intel παντα κλειδωνε τους επεξεργαστες της σε τροπο που ο χρηστης δεν μ,πορουσε να επεμβει ομως η amd για λογους μαρκετινγκ αφηνε περιθορια για δωρεαν επιπλεον επιδοσεις.Ειναι σιγουρο οτι η ιδια αφηνε η ανοιγε κερκοπορτες ωστε οι enthousiasts να την επιλεγουν.Στατιστικα καποιοι κλειδωμενοι επεξεργαστες ξεκλειδωνουν με πληρης ικανοτητες.Επισης να αναφερθει οτι στο παρελθον η amd προκειμενου να καλυψει την ζητηση στα φτηνοτερα της μοντελα εδινε στην αγορα κλειδωμενους μεν πληρως λειτουργικους δε επεξεργαστες .Ετσι καπου τον ιουλιο 1999 αγορασα athlon 550 week 52 factory 23 dresden που φορουσε σιγουρα 750mhz waffer.Η συσκευασια εγραφε 550 ενω στα εσωψυχα ειχε βαθμο 750mhz.Επισης να αναφερω οτι η τιμη των επεξεργαστων δεν αφορα το κοστος κτησης τους αλλα τον πολυετη σχεδιασμο και τις αμετρητες εργατοωρες και εγκαταστασεις.Ο επεξεργαστης σαν υλικο κοστιζει το πολυ 5ε απο τον ποιο φτηνο μεχρι τον ποιο ακριβο ομως για να τους φτιαξεις......χρειαζεσαι δις σε εγκαταστασεις και εμψυχο δυναμικο.Και αν πας σε τραπεζα.....ολοι ξερουμε ποσο θα κοστισει αν πας σε τραπεζα.Τελος να ευχαριστησουμε την amd που ορθωσε αναστημα και ο ανταγωνισμος δημιουργησε καλητερους επεξεργαστες σε χαμηλοτερες τιμες γιατι αν ηταν στο χερι της intel θα μας ειχε ακομη με τους pentium 4....τους πρωτους που ετρεχαν στα 2,4 ghz που ομως γονατιζαν διπλα στους ομοσταβλους pentium 3 tualatin 1,4ghz.Γιαυτο ας επιλεγετε συνειδητα amd radeon εστω και αν τα προιοντα τους χαρακτιριζοντε μετρια με υστερηση μολις 5% απο το ακριβοτερο και "τελειο" intel.Υποστηριζοντας την amd ,εξασφαλιζουμε ταχυτερους και οικονομικοτερους επεξεργαστες στο παρον και στο μελλον.Αλωστε ποιος ειναι τελειος.Επισης να θυμησω οτι ηταν η amd η εταιρεια της οποιας ο επεξεργαστης εσπασε πρψωτος το 1ghz barrier ενω η intel μετα απο 6 μηνο εμφανισε επιτελους στα περιοδικα 1ghz pentium 3 που ομως τελικα κολλουσαν και αποσειρθηκαν απο την αγορα αποδεικνυοντας οτι η intel δεν επαιζε τοτε τουλαχιστον καθαρα.Και κατι ακομη.Amiga rulez!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο κιόλας ότι είναι λειτουργικοί πυρήνες... :rolleyes:

 

 

...

Simply put, the two ‘disabled’ die aren’t engineered silicon at all, just simple silicon that hasn’t been put through the manufacturing process and added in as spacers for package rigidity. With the Threadripper package being so large, having four places for the mass of the coolers to press onto in the socket for better contact with the socket pins, using spacers would help spread that weight around.

...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό 7700Κ με μαμά πάστα τις ΙΝτελ έχει μεγάλες θερμοκρασίες με 24αρια radiators 100fan ακόμα και Noctua D15 να βάλεις υπάρχει πρόβλημα λόγο τις κακής ΙΝτελ παστας .... Ψάχνω μήπως βρω λύση χωρίς να χάσω εγγύηση και δεν βρίσκω. Και ξαφνικά βλέπω τι βάζει η AMD και τους χαίρομαι ... μπράβο στην AMD.

 

Από τον 3770Κ και μετά όλοι είχαν. Αν θυμάμαι καλά, ο 2xxx δεν είχε.

Αλλά ο δικός μου πάει με Corsair H100 στα 5,05 ghz στα 1.345v αν θυμάμαι καλά. Τώρα τον έχω στα 4.7 από 3,5 με 1,245v και αντέχει το καλοκαίρι πολύ καλά. Βέβαια το mb έχει επάνω της τα πάντα για stable o/c. Που να του αλλάξω και πάστα...

Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για συνδυασμό καλού κομματιού/mb/τροφοδοτικού/water cooling/κουτιού και πρίζας που εξομαλύνει τις ανωμαλίες στο ρεύμα.

Ελπιζω να εννοειται για OC γιατι στις stock ρυθμισεις του, το CPU παει μια χαρα (7700K... το εχω κανενα 5μηνο).

 

Με οση χρηση εχω κανει, δεν ειδα ποτε τρελες θερμοκρασιες σε καμια εφαρμογη της MSI ουτε της Intel (που παρουσιαζουν στατιστικα) (τις κραταω ανοιχτες γιατι απλα μου αρεσει να βλεπω τις μετρησεις, δεν ξερω πολλα ομως). Οταν γυρισω σπιτι σημερα (για να επιβεβαιωσω το νουμερο) θα δω αν εχει περασει ποτε τους 60C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα απενεργοποιημενα dies ειναι ελλατωματικα τοτε ΟΚ.

Αν τα 2 dies ειναι dummies για να καθεται ισια ο IHS παλι ΟΚ.

Αν ομως τα 2 απενεργοποιημενα dies ειναι λειτουργικα, τοτε σημαινει οτι η AMD εχει τεραστιο κερδος και μας τους βαραει στα αφτια.

Δεν ειχε ξαναγινει αυτο? Δες αυτο

 

https://www.techpowerup.com/215001/some-amd-gcn-gpu-disabled-stream-processors-unlockable-via-software

 

http://overclocking.guide/amd-radeon-rx-460-unlocking-1024-stream-processors/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μυρίζομαι πως ήδη μερικοι «ειδικοί » εργάζονται σε hackρισμένα bios για να ξεκλειδώσουν τους υπόλοιπους πυρήνες , αν αυτοί υπάρχουν. μου θυμίζει μία παλιότερη περίπτωση της amd , δε θυμάμαι καλά , που κάποιοι τριπυρηνοι ξεκλειδωναν σε τετραπύρηνους, νομίζω

 

https://www.youtube.com/watch?v=VGKBXgbmCOk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να στεναχωρήσω intelaκιδες αλλα αν κρινω απο τον 555 x2 phenom που εχω ακομη στο pc μου με καλη μητρική τον εχω ξεκλειδώσει σε χ4 απο χ2, η amd το εκανε συχνα αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...