Προς το περιεχόμενο

Γιατί όλοι το παίζουν κατασκευαστες ιστοσελίδων?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρακτική εξάσκηση και εγώ έκανα, υποχρεωτική για την κτίση του πτυχίου. Και πολλοί απο ΑΕΙ κάνουν νομίζω αλλά δεν είναι υποχρεωτικό. Η πρακτική είναι κάτι περίεργο. Μπορεί να αποκομίσεις γνώσεις, μπορεί και όχι. Ας σου φέρω άλλο παράδειγμα λοιπόν : Μηχανολόγοι, Ηλεκτρολόγοι, Πολιτική Μηχανικοί, Αρχιτέκτονες.

 

Θες να σου ονοματίσω ένα πράγμα και να μου το εξηγήσεις; Εντελώς τυχαία: Τι είναι ο χρονοπρογραμματισμός νημάτων;

 

 

Όχι κάποιος που βγαίνει απο τη σχολή δεν έχει την απαιτούμενη εμπειρία και τις γνώσεις για να ανταποκριθεί σε επαγγελματικές δουλειές. Επίσημα όμως (βάση νόμου δηλαδή) θεωρείται Πληροφορικός.

 

 

Δεν αγνόησα τίποτα:

 

"Άμα αυτό συμβαίνει και σε άλλα επαγγέλματα, τότε ναι δε θα έπρεπε να υπάρχει επιμελητήριο ή να είναι κλειστό επάγγελμα."

 

"Στο διαδίκτυο βρίσκεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Θές να σου βρώ εγώ σημειώσεις και βιβλία για πχ το αστικό δίκαιο; Κάθομαι και τα διαβάζω και ξεσκίζομαι. Αυτό με κάνει αυτόματα έξπερ στο αστικό δίκαιο; Ή με κάνει δικηγόρο;"

 

 

Δηλαδή για να καταλάβω, εσύ ως πτυχιούχος "Πληροφορικός", κατάλληλος για εγγραφή σε επιμελητήριο, προσπαθείς να καταλάβεις το coding skill του συνομιλητή σου - θεωρώντας αυθαίρετα ότι δεν έχει τελειώσει και αυτός κάποιο ΑΕΙ/ΤΕΙ - κάνοντας μια ερώτηση σχετικά με threads, χρησιμοποιώντας μάλιστα τον ελληνικό αυθαίρετο (και ατυχή κατά τη γνώμη μου) όρο και περιμένοντας να ακούσεις έναν γενικό ορισμό για να σε πείσει για το επίπεδο μου.

 

Έχεις επιλέξει λάθος κλάδο μου φαίνεται.

 

Επίσης, αποφεύγεις να μου απαντήσεις στο τι ορίζεις εσύ ως "Πληροφορικό" μιας και άμα προσπαθήσεις να το κάνεις, θα αναιρέσεις μόνος σου αυτό που λες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και το οτι μου συγκρινεις την πληροφορικη με την ιατρικη,δικηγορικη σε ακυρωνει.Πηγαινε δηλωσε γιατρος χωρις να εχεις κανει πρακτικη= τον σκοτωσες τον ασθενη,πηγαινε δηλωσε δικηγορος χωρις πρακτικη-τον φυλακισες τον πελατη.Γιατι νομιζεις υπαρχουν επιμελητηρια σε αυτα τα επαγγελματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω, εσύ ως πτυχιούχος "Πληροφορικός", κατάλληλος για εγγραφή σε επιμελητήριο, προσπαθείς να καταλάβεις το coding skill του συνομιλητή σου - θεωρώντας αυθαίρετα ότι δεν έχει τελειώσει και αυτός κάποιο ΑΕΙ/ΤΕΙ - κάνοντας μια ερώτηση σχετικά με threads, χρησιμοποιώντας μάλιστα τον ελληνικό αυθαίρετο (και ατυχή κατά τη γνώμη μου) όρο και περιμένοντας να ακούσεις έναν γενικό ορισμό για να σε πείσει για το επίπεδο μου.

 

Έχεις επιλέξει λάθος κλάδο μου φαίνεται.

 

Επίσης, αποφεύγεις να μου απαντήσεις στο τι ορίζεις εσύ ως "Πληροφορικό" μιας και άμα προσπαθήσεις να το κάνεις, θα αναιρέσεις μόνος σου αυτό που λες.

 

 

 

Πληροφορικός (βάση νόμου) είναι αυτός ο οποίος έχει τελειώσει ΑΕΙ/ΤΕΙ ή Πανεπιστήμιο εξωτερικού αναγνωρισμένο απο το ΔΟΑΤΑΠ.

 

Μιας και απο ότι φαίνεται δεν μπήκες καν στο κόπο να ψάξεις, η απάντηση βρίσκεται στη σελίδα 197 παρ. 2.5.6 του βιβλίου " Σύγχρονα Λειτουργικά Συστήματα" του Andrew S. Tanenbaum δεύτερη έκδοση και είναι αρκετά εύκολη.

Όσον αφορά τον όρο, στείλε την επισύμανση σου στο μεταφραστή που είναι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ ΕΜΠ. Προφανώς εσύ ξέρεις καλύτερα.

 

 

Τι κάθομαι και απαντάω...

Και το οτι μου συγκρινεις την πληροφορικη με την ιατρικη,δικηγορικη σε ακυρωνει.Πηγαινε δηλωσε γιατρος χωρις να εχεις κανει πρακτικη= τον σκοτωσες τον ασθενη,πηγαινε δηλωσε δικηγορος χωρις πρακτικη-τον φυλακισες τον πελατη.Γιατι νομιζεις υπαρχουν επιμελητηρια σε αυτα τα επαγγελματα; 

 

 

Πάμε πάλι: Ηλεκτρολόγοι, Μηχανολόγοι κλπ σου λένε τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφορικός (βάση νόμου) είναι αυτός ο οποίος έχει τελειώσει ΑΕΙ/ΤΕΙ ή Πανεπιστήμιο εξωτερικού αναγνωρισμένο απο το ΔΟΑΤΑΠ.

 

Μιας και απο ότι φαίνεται δεν μπήκες καν στο κόπο να ψάξεις, η απάντηση βρίσκεται στη σελίδα 197 παρ. 2.5.6 του βιβλίου " Σύγχρονα Λειτουργικά Συστήματα" του Andrew S. Tanenbaum δεύτερη έκδοση και είναι αρκετά εύκολη.

Όσον αφορά τον όρο, στείλε την επισύμανση σου στο μεταφραστή που είναι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ ΕΜΠ. Προφανώς εσύ ξέρεις καλύτερα.

 

 

Μπορείς να μου δείξεις και εμένα αυτόν τον νόμο;

 

Επίσης, σοβαρά τώρα quoteάρεις παράγραφο από βιβλίο;;; Μήπως ήθελες πολύ να γίνεις δικηγόρος όταν ήσουν μικρός;

 

Το ότι κάποιος που τελείωσε ΕΜΠ αποφάσισε να αποδώσει στα ελληνικά αγγλική ορολογία πληροφορικής δε σημαίνει ότι πρέπει να το αποδεχτεί ο κάθε ένας.

 

Κάποια πράγματα δε θα 'πρεπε να μεταφράζονται για consistency. Αλλά κάτι τέτοια μυαλά σαν τα δικά σου, ζητάνε "τον ορισμό του χρονοπρογραμματισμού νημάτων". Το ότι αυτά τα μυαλά είναι απόφοιτοι μιας σχολής με υποτιθέμενο κύρος (που όχι δεν έχει και κάνα τρελό κύρος το ΕΜΠ) δε μου λέει κάτι.

 

 

Και πρόσεξε πόσο πολύ αντιφάσκεις:

 

Η ερώτησή μου ήταν "Ονομάτησέ μου ΕΝΑ πράγμα που μαθαίνει κάποιος στη σχολή και δε μπορεί να το μάθει μόνος του διαβάζοντας από το σπίτι με υλικό από το internet."

 

Προσπάθησες να μου αποδείξεις ότι υπάρχει αυτό το ΕΝΑ πράγμα που δε μπορεί να βρει κάποιος στο Internet, ζητώντας τον ΟΡΙΣΜΟ, από κάτι που όπως είπες συμπεριλαμβάνεται σε ένα από τα πιο διάσημα βιβλία ενός εκ των πιο καταξιωμένων παγκοσμίως στον χώρο των OS. Το οποίο ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ONLINE

 

Πίστεψέ με, ένα πράγμα που είναι απαραίτητο για όποιον δουλεύει στον κλάδο, είναι η λογική. Όταν δε μπορείς να κάνεις μια συζήτηση, απαντώντας σε αυτά που σε ρωτάνε και χωρίς να αντιφάσκεις, πώς περιμένεις να δουλέψεις και να θεωρηθείς "Πληροφορικός";

 

Πλέον μου μοιάζει με ψυχολογικό κόλλημα, του να θες να σου αποδώσουν έναν τίτλο απλά επειδή τελείωσες μια σχολή, επειδή βλέπεις ότι τα πράγματα έξω δεν είναι "quotάρω μια παράγραφο και καθάρισα".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου δείξεις και εμένα αυτόν τον νόμο;

 

Επίσης, σοβαρά τώρα quoteάρεις παράγραφο από βιβλίο;;; Μήπως ήθελες πολύ να γίνεις δικηγόρος όταν ήσουν μικρός;

 

α) Το ότι κάποιος που τελείωσε ΕΜΠ αποφάσισε να αποδώσει στα ελληνικά αγγλική ορολογία πληροφορικής δε σημαίνει ότι πρέπει να το αποδεχτεί ο κάθε ένας.

 

Κάποια πράγματα δε θα 'πρεπε να μεταφράζονται για consistency. Αλλά κάτι τέτοια μυαλά σαν τα δικά σου, ζητάνε "τον ορισμό του χρονοπρογραμματισμού νημάτων". Το ότι αυτά τα μυαλά είναι απόφοιτοι μιας σχολής με υποτιθέμενο κύρος (που όχι δεν έχει και κάνα τρελό κύρος το ΕΜΠ) δε μου λέει κάτι.

 

 

Και πρόσεξε πόσο πολύ αντιφάσκεις:

 

Η ερώτησή μου ήταν "Ονομάτησέ μου ΕΝΑ πράγμα που μαθαίνει κάποιος στη σχολή και δε μπορεί να το μάθει μόνος του διαβάζοντας από το σπίτι με υλικό από το internet."

 

β) Προσπάθησες να μου αποδείξεις ότι υπάρχει αυτό το ΕΝΑ πράγμα που δε μπορεί να βρει κάποιος στο Internet, ζητώντας τον ΟΡΙΣΜΟ, από κάτι που όπως είπες συμπεριλαμβάνεται σε ένα από τα πιο διάσημα βιβλία ενός εκ των πιο καταξιωμένων παγκοσμίως στον χώρο των OS. Το οποίο ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ONLINE

 

Πίστεψέ με, ένα πράγμα που είναι απαραίτητο για όποιον δουλεύει στον κλάδο, είναι η λογική. Όταν δε μπορείς να κάνεις μια συζήτηση, απαντώντας σε αυτά που σε ρωτάνε και χωρίς να αντιφάσκεις, πώς περιμένεις να δουλέψεις και να θεωρηθείς "Πληροφορικός";

 

γ) Πλέον μου μοιάζει με ψυχολογικό κόλλημα, του να θες να σου αποδώσουν έναν τίτλο απλά επειδή τελείωσες μια σχολή, επειδή βλέπεις ότι τα πράγματα έξω δεν είναι "quotάρω μια παράγραφο και καθάρισα".

 

 

α) Ε ναι βέβαια αυτό να λέγεται. Όταν δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς καλά τα ελληνικά είναι φυσικό να καταφεύγεις στα αγγλικά που μάλλον ούτε και αυτά τα γνωρίζεις καλά.

 

β) Και βέβαια υπάρχει OnLine. Και φάνηκε πόσο άσχετος είσαι, που δεν μπόρεσες όχι απλά να βρείς τον όρο στα αγγλικά, αλλά ούτε και να μου τον εξηγήσεις με απλά λόγια. Εγώ θα καθόμουν μέχρι να βρώ τη λύση, εσύ την έβγαλες καθαρή με ένα πόστ.

 

γ) Όπως είπα παραπάνω ας δημιουργηθεί το επιμελητήριο και κάθε (ιδιωτική) εταιρεία ας κρίνει αυτή ποιόν πρέπει να προσλάβει. Αλλά μάλλον νιώθεις τόσο ανεπαρκής που τρέμεις ( και εσύ και άλλοι) μήπως χάσεις το τίτλο που έχεις αποδώσει στον εαυτό σου και τη πατήσεις. Οπότε μάλλον άλλος έχει ψυχολογικό κόλλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ε ναι βέβαια αυτό να λέγεται. Όταν δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς καλά τα ελληνικά είναι φυσικό να καταφεύγεις στα αγγλικά που μάλλον ούτε και αυτά τα γνωρίζεις καλά.

 

β) Και βέβαια υπάρχει OnLine. Και φάνηκε πόσο άσχετος είσαι, που δεν μπόρεσες όχι απλά να βρείς τον όρο στα αγγλικά, αλλά ούτε και να μου τον εξηγήσεις με απλά λόγια. Εγώ θα καθόμουν μέχρι να βρώ τη λύση, εσύ την έβγαλες καθαρή με ένα πόστ.

 

γ) Όπως είπα παραπάνω ας δημιουργηθεί το επιμελητήριο και κάθε (ιδιωτική) εταιρεία ας κρίνει αυτή ποιόν πρέπει να προσλάβει. Αλλά μάλλον νιώθεις τόσο ανεπαρκής που τρέμεις ( και εσύ και άλλοι) μήπως χάσεις το τίτλο που έχεις αποδώσει στον εαυτό σου και τη πατήσεις. Οπότε μάλλον άλλος έχει ψυχολογικό κόλλημα.

 

Ακριβώς αυτό φάνηκε. I rest my case.

 

Κέρδισες, έχασα. Καλή σου μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό φάνηκε. I rest my case.

 

Κέρδισες, έχασα. Καλή σου μέρα.

 

 

Και εγώ βαρέθηκα να απαντάω στον κάθε άγνωστο στο φόρουμ. Επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπώστε τα πτυχία σας σε μπλουζάκια για να σας ξεχωρίζουν στον ΟΑΕΔ.

 

Το ότι μερικοί πτυχιούχοι φοβάστε μη χάσετε δουλειές από αλεξιπτωτιστές του χώρου, δείχνει και τη πραγματική αξία ορισμένων πτυχίων.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...