Προς το περιεχόμενο

Γιατί όλοι το παίζουν κατασκευαστες ιστοσελίδων?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι πολλοί δε θέλουν να πληρώσουν. κοιτάνε να τη βγάλουν στο τζάμπα.

το βλέπω από γνωστούς που είναι στο χώρο μέσα από τις συζητήσεις που έχουμε κάνει.

οπότε εκεί πιστεύω είναι το πρόβλημα.

 

για να κάνει κάποιος μια σωστή δουλειά πρέπει να αφιερώσει χρόνο. κι αυτός ο χρόνος πρέπει να πληρωθεί.

δε θα καθήσει να αφιερώσει χρόνο σε σχεδίαση, κώδικα, seo... όταν ξέρει ότι θα πάρει......

άρα πέφτει και το επίπεδο.

 

μπορεί αυτό που λέω να μην είναι ο κανόνας αλλά σίγουρα συμβαίνει συχνά

 

και να μιλήσω για μένα.

έχει τύχει να μου αναθέσουν δουλειά με αμοιβή πολύ χαμηλή.

2 λύσεις,

ή αρνούμαι

ή δέχομαι, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να δωσω το 100% των δυνατοτήτων μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτά που μας βάζουν να υποστηρίζουμε, ήταν σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα γυρνούσε μπούμερανγκ. Όταν αυτός που έχει σπουδάσει το αντικείμενο(3βάθμια, ΙΕΚ,κλπ), αποθαρρύνεται να το εξασκήσει λόγω του ότι υπάρχουν άλλοι 10 χάλιες στην αγορά, οι οποίοι σκοτώνουν τις τιμές, φυσικό είναι ότι κάποια στιγμή η φούσκα θα σκάσει και στη ...δικιά μας ιστοσελίδα.

Α, μην ξεχάσω, ο Γκέιτς δεν είχε σπουδάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ΜΑΝΩΛΗΣ1 έχεις δίκιο, σε όλες τις δουλειές υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν καλά τη δουλειά τους και άνθρωποι που δεν τη κάνουν καλά. Απλώς σου προτείνω να μην ασχολείσαι με το τι κάνουν οι άλλοι, αλλά να προσπαθείς να βελτιωθείς εσύ ο ίδιος. 

 

 

Η HTML είναι ο "σκελετός" της ιστοσελίδας ενώ η CSS την "ντύνει" ώστε να φαίνεται πιο όμορφη. Η PHP χρησιμοποιείται σε περιβάλλον Server και χρησιμεύει μεταξύ άλλων για τη δημιουργία δυναμικών ιστοσελίδων (αλλάζει το περιέχομένο τους δηλαδή) κλπ. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ενα site μιας εταιριας πρεπει να ειναι υπερπολυτελες και οχι παιδικο δεν το καταλαβαινω.Πχ ο host που χρησιμοποιω εχει ενα απλο site,αλλα απο υπηρεσιες κλπ οι ανθρωποι ειναι τοπ. Το 0/100 και 16/100 ταχυτητες μου φαινονται πολυ κακα για να ειναι αληθινα :P


Και φυσικα οτι πληρωνεις παιρνεις..Ο φιλος σου δηλδαδη ποσα εδωσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα λίγο πολύ, ό,τι δηλώσεις, είσαι.. Αν ο άλλος ξέρει να κάνε φορμάτ, δηλώνει τεχνικός Η/Υ π.χ.

 

και να σκεφτείς ότι δεν υπάρχουν πολλές επιλογές στο format, μόνο "Next, next" hahaha :P

 

@Μανώλη, ζούμε σε μια κοινωνία όπου κοιτάμε να ξεπετάξουμε μια δουλειά (παντού συμβαίνει αυτό). Οπότε κοίτα να γίνεις και εσύ κομμάτι αυτής της κοινωνίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ανεκπαίδευτοι πελάτες... Εδώ έχουμε όλοι μας μερίδιο ευθύνης.
Νομίζω ότι όλοι πρέπει να εξηγούμε στους πελάτες που δεν ξέρουν, τους κινδύνους της προχειρο-δουλειάς.
Τον αρνητικό αντίκτυπο που μπορεί να έχει στην επιχείρηση τους.

2) Ερασιτέχνες.. Ο γνωστός ξάδερφος.
Αγόρασε ένα έτοιμο template το "μοσχοπούλησε" για 200-300€ ενώ δούλεψε 2 απογεύματα και γλυκάθηκε.
Δηλώνει πλέον web developer.

3) Κακοί επαγγελματίες... Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.
Πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και χρεώνουν πολύ παραπάνω από ότι αξίζουν.
Οι πελάτες που την πατάνε, είναι καχύποπτοι στις μετέπειτα συνεργασίες τους και με το δίκαιο τους!

Το γιατί δηλώνει ο καθένας ότι θέλει... δεν χρειάζεται απάντηση.
Ελεύθερη αγορά έχουμε, από την στιγμή που δεν υπάρχει έλεγχος ο καθένας κάνει ότι θέλει.
Μπορείς εσύ αύριο να δηλώσεις δικηγόρος? Δεν μπορείς... γιατί υπάρχει έλεγχος.
Μπορείς να δηλώσεις Γραφίστας, Φωτογράφος, Developer, Guru και ιπτάμενος ροζ μονόκερος?
Μπορείς άνετα, αρκεί να υπάρχει κωδικός για το επάγγελμα! :/

Τι μπορείς να κάνεις ως σωστός επαγγελματίας για να ξεχωρίσεις?
Να αποκτήσεις τα soft skills που χρειάζονται για να μπορείς να ενημερώνεις και πείθεις τους πελάτες για το ποιο είναι το σωστό βήμα.
Να γίνεις πολύ καλός στην δουλειά σου έτσι ώστε να προβάλλεσαι μέσω αυτής. (Personal Branding)
Το 2ο περιλαμβάνει και ενέργειες όπως να μην ρίχνεις την δουλειά σου και να απορρίπτεις πελάτες ως μη κατάλληλους λόγο budget.
Όχι να παίρνεις την δουλειά και να βγάζεις "μισό" αποτέλεσμα γιατί για τόσο σε πλήρωσε.
Αν το πεις αυτό στον πελάτη και το δεχτεί... μαγκιά σου, αλλά αυτήν την δουλειά θα την δείξει σε άλλους και αν οι άλλοι ξέρουν θα βγεις εσύ ο μαλάκας/ερασιτέχνης.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πληροφορική - ευτυχώς - ότι δηλώσεις είσαι. Είναι πολύ λίγες οι θέσεις στον κλάδο που χρειάζεσαι απαραίτητα κάποιο certificate και δε φτάνει μόνο work experience.

 

Αυτό το επίπεδο για το οποίο μιλάει ο TS, δηλαδή όλους αυτούς που δηλώνουν web developers χωρίς να ξέρουν ούτε τα βασικά, είναι το χαμηλότερο επίπεδο.

 

Επειδή η πληροφορική και πόσο μάλλον το web έχει πολύ χαμηλό entry point, υπάρχουν πολλοί που μπαίνουν, βλέπουν ότι με μπλα μπλα και googling μπορούν να φτιάξουν/πουλήσουν site για 100-200-300 ευρώ και γλυκαίνονται.

 

Το θέμα είναι γιατί να ασχολείσαι με αυτούς; Συνήθως αυτοί είναι άνθρωποι που το ταβάνι τους είναι εκεί, είτε επειδή δε τους ενδιαφέρει να ψαχτούν περισσότερο, είτε επειδή δε μπορούν (για τον οποιδήποτε λόγο).

 

Άμα εσύ κοντράρεσαι με αυτούς όμως, σημαίνει ότι και εσύ σε αυτό το επίπεδο ανήκεις, οπότε δε μπορείς να τους κρίνεις.

 

Στην τελική και να μην υπήρχαν αυτοί στην Ελλάδα, υπάρχει ο Ινδός web dev που παίρνει 100 ευρώ και κάνει όντως δουλειά που αξίζει παραπάνω, επειδή τα 100 ευρώ στην Ινδία είναι αλλιώς.

 

Υπάρχουν επίσης οι site builders που γίνονται καλύτεροι μέρα με την μέρα και σε λίγο καιρό δε θα χρειάζεται κάποιος "επαγγελματίας" για να φτιάξει μια απλή σελίδα προβολής των 100-200-300 ευρώ.

 

Στην πληροφορική, ό,τι υλικό χρειάζεσαι για να εξελιχθείς σαν επαγγελματίας, είναι διαθέσιμο online και free. Αυτό ακριβώς προκαλεί το γεγονός ότι μπορεί ο καθένας να ισχυριστεί ότι είναι επαγγελματίας, όμως αυτό σου δίνει τη δυνατότητα να ξεχωρίσεις και πολύ "εύκολα" συγκριτικά με άλλους κλάδους.

 

TL;DR άμα σου τρώει τη δουλειά ο "επαγγελματίας" των site του κιλού, δεν απέχει πολύ από το να στην φάει ο Ινδός, το Wix και το SquareSpace. Κάτι κάνεις λάθος ή έχεις βάλει χαμηλά το ταβάνι σου.

 

(Ο πρώτος ενικός δεν απευθύνεται στον TS, απευθύνεται σε όποιον έχει προβληματισμούς σαν του TS)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε έναν προμηθευτή και φίλο στην δουλειά ο οποίος ανανέωσε την σελίδα του χτες . Του ειχε δώσει προσφορά και ένας φίλος επαγγελματίας αλλά τελικά πήγε αλλού

 

Είδα πριν λιγο την ανάρτηση του στο facebook και λέω κάτσε να δω το site.

 

Πέρα την καθυστέρηση η οποία είναι τραγική λέω κάτσε να δω στο pagespeed της google  

0/100 σε κινητά και 16/100 σε desktop. Λέω τυχαίο θα είναι γιατι μπορεί να μην έχουν τελειώσει ακόμα από την εταιρεία

 

Κάτσε λέω να μπω στο site τους να δω τι αλλο εχουν φτιάξει. Πέρα από το site τους το οποίο είναι λίγο παιδικό και αργό είδα ότι έχουν αναλάβει πολλά Projects Πάνω από 300 .Ειδα κάποια από αυτά τα οποια ήταν πάλι αργά και με χαμηλες βαθμολογίες

 

Εντάξει και εγώ λέω ότι φτιάχνω site. Έχω φτιάξει 2-3 αλλά σε φίλους και γνωστούς. Και γω παλιά δεν ήξερα τα pagespeed και ότι μπορει να ελεγξει ένα site για ταχύτητες πέρα από το σχεδιαστικό κομμάτι αλλά όταν είσαι εταιρεία ρε παιδί μου θα πρέπει να ξέρεις τα βήματα. 

Αυτό που βλέπω είναι ότι πολλές εταιρείες σε αυτο το κομμάτι πάνε μόνο για το χρήμα. Για να μην πω για το seo κομμάτι που έχουν βγει ένα σωρό φυντάνια 

 

Τονίζω ότι δεν ειμαι ο εξπέρ και δεν θα ανεβάσω μια σελίδα μόνο για τα χρήματα, αλλά δεν κάνεις online seo με copy paste από το pagespeed insights ουτε offline Με δημιουργια 10 blog σε blogspot

 

Ήδη στις σελίδες που έχω φτιάξει και έχω πάρει χρήματα κάνω δωρεάν ανακατασκευή για να είμαι εντάξει απέναντι στους φίλους και γνωστούς που με βοήθησαν με αυτο τον τροπο

 

Αυτος με τα 300 προτζεκτ ξερει πως να τα πουλησει. Μπορει εσυ να εισαι τοπ στο τομεα σου, αλλα αν δεν μπορεις να πουλησεις την δουλεια σου, ροτε εισαι ενα τιποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι πολλοί δε θέλουν να πληρώσουν. κοιτάνε να τη βγάλουν στο τζάμπα.

το βλέπω από γνωστούς που είναι στο χώρο μέσα από τις συζητήσεις που έχουμε κάνει.

οπότε εκεί πιστεύω είναι το πρόβλημα.

 

για να κάνει κάποιος μια σωστή δουλειά πρέπει να αφιερώσει χρόνο. κι αυτός ο χρόνος πρέπει να πληρωθεί.

δε θα καθήσει να αφιερώσει χρόνο σε σχεδίαση, κώδικα, seo... όταν ξέρει ότι θα πάρει......

άρα πέφτει και το επίπεδο.

 

 

1) Ανεκπαίδευτοι πελάτες... Εδώ έχουμε όλοι μας μερίδιο ευθύνης.

Νομίζω ότι όλοι πρέπει να εξηγούμε στους πελάτες που δεν ξέρουν, τους κινδύνους της προχειρο-δουλειάς.

Τον αρνητικό αντίκτυπο που μπορεί να έχει στην επιχείρηση τους.

 

 

Αν και δεν ασχολούμαι με κατασκευή ιστοσελίδων, αλλά με hosting μου έτυχαν πέρυσι 3 πελάτες να με ρωτήσουν για πιο λόγο τους χρεώνω με 50 ευρώ / έτος για το πακέτο όταν υπάρχουν άλλοι που χρεώνουν τα μισά.  Για αυτό το λόγο έκατσα και έγραψα ένα άρθρο και το ανέβασα στο wiki μας ( https://wiki.cretaforce.gr/charges ) για να καταλάβουν ότι το hosting δεν είναι κάτι τυποποιημένο που απ' όπου και να το πάρουν είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Προτείνω λοιπόν το ίδιο να κάνετε και όσοι φτιάχνετε sites για να γλιτώνετε χρόνο από το να λέτε τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά.

 

Οι δύο από τους παραπάνω πελάτες κατάλαβαν και παρέμειναν σε εμάς. Ο τρίτος πελάτης με e-shop με είδη γάμου - βάπτισης, ενώ τον είχαμε βοηθήσει δωρεάν (ακόμα και ΣΚ και βραδινές ώρες) άπειρες φορές με θέματα του site του για πολλά συνεχή έτη που ήταν πελάτης μας, χωρίς καν να είμαστε υποχρεωμένοι αφού εμείς hosting κάνουμε και όχι κατασκευή ιστοσελίδων, και αφού είχε λήξει και το πακέτο του για 2 μήνες χωρίς να έχει ανανεώσει ζήτησε να στείλουμε backup για να το μεταφέρει κάπου αλλού φτηνότερα. Ο νέος του πάροχος λοιπόν κατάφερε να του επαναφέρει το site στον server του ύστερα από 2 εβδομάδες και αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες, για μια μεταφορά που κάποιος junior system admin / προγραμματιστής δεν θα ήθελε πάνω από 30 λεπτά. Σκεφτείτε λοιπόν να υπάρξει κάποιο πρόβλημα, πόσο γρήγορα θα του το λύσει.

 

Κάτι τέτοιους πελάτες λοιπόν, που ενώ κάνεις το καλύτερο για αυτούς (με τον συγκεκριμένο εάν σκεφτούμε πόσο χρόνο είχαμε αφιερώσει είχαμε μπει και μέσα) δεν τους θέλεις. Δεν τους θέλεις για την αχαριστία τους και το ότι δεν εκτίμησαν αυτά που τους παρείχες τόσα χρόνια ακόμα και με ζημιά σου.

 

Και προφανώς επιχειρηματίες που δεν καταλαβαίνουν την αξία του χρήματος και του τι πληρώνουν και τι παίρνουν πίσω ως αντάλλαγμα είναι ζήτημα χρόνου να χρεοκοπήσουν τις επιχειρήσεις τους από τις λάθος επιλογές τους. Γιατί δεν μπορώ να διανοηθώ ότι πάνε να κόψουν χρήματα από το hosting και την κατασκευή του site τους και να είναι "large" με τους άλλους προμηθευτές τους. Το να δώσεις λίγα χρήματα για να πάρεις μια κακή υπηρεσία, όποια και να είναι αυτή, μπορεί να τους γλιτώσει τώρα κάποια χρήματα, αλλά μακροπρόθεσμα θα τους κοστίσει πολύ περισσότερο.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς είναι το point μου.
Ο πελάτης και ο κάθε πελάτης, δεν είναι υποχρεωμένος να έχει ιδέα για Hosting & Development.

Δεν σημαίνει ότι είναι κακός, απλά δεν γνωρίζει.
Εκεί έρχεται ο Developer και του εξηγεί τους λόγους.
Αν δεν το καταλαβαίνει, δύο τα τινά:

1) Δεν του το εξηγήσαμε καλά. 
Ναι, κάνουμε και αυτό το λάθος πολλές φορές.

2) Δεν θέλει να καταλάβει, κάτι που σημαίνει ότι ΔΕΝ τον θέλουμε για πελάτη.
Κοινώς, ασ' τον να φάει τα μούτρα του για να μάθει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, αυτό που πολύ δεν καταλαβαίνουν είμαι το πως λειτουργεί η αγορά.

 

Ας πούμε αυτή τη στιγμή, υπάρχει μεγάλη ζήτηση για σουβλάκι. Ο κάθε μάγκας, θα ανοίξει ένα σουβλατζιδικο. Άλλος θα φτιάχνει σουβλάκι τούμπανο, ο άλλος για τα τσιμέντα. Κάποια στιγμή, ο κόσμος το μαθαίνει, ο καλός επιβιώνει, ο κακός κλείνει.

 

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και στο Web development. Το να φτιάξεις μια σελίδα, είναι απλό. Και παιδάκι του δημοτικού μπορεί. Το να φτιάξεις μια πολύ καλή σελίδα, στα μέτρα του πελάτη και παραπάνω, είμαι κάτι πολύ δυσκολότερο, πόσο μάλλον όταν συμπεριλάβουμε και παραγωντες όπως το seo ανάλυση ανταγωνισμού κτλ.

 

Όταν θες όλο το πακέτο, καλώς ή κακώς πρέπει να πληρώσεις. Αλλά η ελληνική νοοτροπία, είναι του τύπου, σιγά, κλέφτης είναι αυτός που θέλει τόσα, μα..κες ψάχνει, ας πάω στον φτηνό που φαίνεται και καλό παιδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, αυτό που πολύ δεν καταλαβαίνουν είμαι το πως λειτουργεί η αγορά.

 

Ας πούμε αυτή τη στιγμή, υπάρχει μεγάλη ζήτηση για σουβλάκι. Ο κάθε μάγκας, θα ανοίξει ένα σουβλατζιδικο. Άλλος θα φτιάχνει σουβλάκι τούμπανο, ο άλλος για τα τσιμέντα. Κάποια στιγμή, ο κόσμος το μαθαίνει, ο καλός επιβιώνει, ο κακός κλείνει.

 

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και στο Web development. Το να φτιάξεις μια σελίδα, είναι απλό. Και παιδάκι του δημοτικού μπορεί. Το να φτιάξεις μια πολύ καλή σελίδα, στα μέτρα του πελάτη και παραπάνω, είμαι κάτι πολύ δυσκολότερο, πόσο μάλλον όταν συμπεριλάβουμε και παραγωντες όπως το seo ανάλυση ανταγωνισμού κτλ.

 

Όταν θες όλο το πακέτο, καλώς ή κακώς πρέπει να πληρώσεις. Αλλά η ελληνική νοοτροπία, είναι του τύπου, σιγά, κλέφτης είναι αυτός που θέλει τόσα, μα..κες ψάχνει, ας πάω στον φτηνό που φαίνεται και καλό παιδί.

Μπορεί και το αντίθετο, ο καλός επαγγελματίας να κλείσει γιατί δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει και να συναγωνιστεί τον απατεώνα και τα έξοδα που τρέχουν.

Εδώ πρέπει να παρέμβει το κράτος και να μην αφήσει τον κάθε μάγκα να ανοίξει σουβλατζίδικο και αν δεν πάει καλά να γίνει web developer, και γιατρός γιατί όχι.

Θα μου πεις πιο κράτος, μόνο τις εκλογές σκέφτονται κυβέρνηση αντιπολίτευση και λοιπά κόμματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη, τι ρωτάς; Γιατί υπάρχουν σε κάθε σχεδόν κλάδο μαϊντανοί; Επειδή θέλουν να βγάλουν λεφτά. Γιατί βρίσκουν δουλειά οι μαϊντανοί; Επειδή ο πελάτης δε μπορεί να καταλάβει ποιος είναι μαϊντανός, ή δε μπορεί να εκτιμήσει τη σωστή, ποιοτική, όπως θέλεις πέστο, δουλειά. Σ' αυτό το τελευταίο φυσικά υπάγεται και η περίπτωση ψάχνω το πολύ χαμηλό κόστος, προφανώς κανένας σοβαρός και έμπειρος επαγγελματίας δε θα σου το προσφέρει.

 

Εδώ πρέπει να παρέμβει το κράτος και να μην αφήσει τον κάθε μάγκα να ανοίξει σουβλατζίδικο και αν δεν πάει καλά να γίνει web developer, και γιατρός γιατί όχι.

 

Να παρέμβει το κράτος και να πιστοποιεί εμπορικές επιχειρήσεις παροχής τυχαίων υπηρεσιών; Ή σουβλατζήδες; Μήπως γίνεσαι "λίγο" υπερβολικός; Να πιστοποιεί αν είναι και τους σερβιτόρους, μη σου φέρουν ξέρω γω λάθος παραγγελία ή σου προτείνουν κρασί που δεν πάει με το πιάτο που παρήγγειλες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που και σχολη εχω τελειωσει και με το αντικειμενο προσπαθω να ασχολουμαι οσο περισσοτερο μπορω (μιας που δεν εργαζομαι ως web developer) γιατι δεν εχω ουτε ενα πελατη και για να εμπλουτίσω πορτοφόλιο φτιάχνω δικές web based android apps; :P

 

Αδικη κοινωνία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...