Προς το περιεχόμενο

εργασία Σάββατα


santac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εργάζομαι σε μια επιχείρηση η οποία είναι ανοιχτή τις καθημερινές.

το τελευταίο διάστημα έπρεπε να ανοίξουμε και κάποια Σάββατα.

υπολειτουργούσαμε βασικά διότι μόνο 1 ή 2 υπάλληλοι ήταν παρώντες.

εγώ δε χρειάστηκε να πάω μιας και δεν είχε να κάνει με τις αρμοδιότητες μου.

και να ήθελα δε μπορούσα να βοηθήσω, ασχέτως αν τους είπα ότι σάββατο δε παίζει να πάω.

 

αυτοί λοιπόν που δουλέψαν Σάββατο δε πληρώθηκαν αλλά τους έδωσε ρεπό μια άλλη μέρα.

βέβαια στα χαρτιά ήταν όλα τυπικά, πχ ωράριο.

 

η ερώτηση μου είναι, μπορεί να το κάνει ο εργοδότης αυτό;

να σου πει δηλαδή έλα Σάββατο αλλά δε θα πληρωθείς, θα πάρεις ρεπό μια άλλη μέρα.

οκ, μπορείς να αρνηθείς αλλά μετά θα σου τη φέρει με την πρώτη ευκαιρία

 

έχει τύχει να δουλέψω κι εγώ παλαιότερα Σάββατο, ελάχιστες φορές. και είχα πάρει ρεπό μια άλλη μέρα.

 

γενικά μου τη δίνει αυτό το σύστημα, έλα τώρα που σε θέλω και πάρε ρεπό μια καθημερινή.

 

φοβάμαι πως έχω άδικο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

εργάζομαι σε μια επιχείρηση η οποία είναι ανοιχτή τις καθημερινές.

το τελευταίο διάστημα έπρεπε να ανοίξουμε και κάποια Σάββατα.

υπολειτουργούσαμε βασικά διότι μόνο 1 ή 2 υπάλληλοι ήταν παρώντες.

εγώ δε χρειάστηκε να πάω μιας και δεν είχε να κάνει με τις αρμοδιότητες μου.

και να ήθελα δε μπορούσα να βοηθήσω, ασχέτως αν τους είπα ότι σάββατο δε παίζει να πάω.

 

αυτοί λοιπόν που δουλέψαν Σάββατο δε πληρώθηκαν αλλά τους έδωσε ρεπό μια άλλη μέρα.

βέβαια στα χαρτιά ήταν όλα τυπικά, πχ ωράριο.

 

η ερώτηση μου είναι, μπορεί να το κάνει ο εργοδότης αυτό;

να σου πει δηλαδή έλα Σάββατο αλλά δε θα πληρωθείς, θα πάρεις ρεπό μια άλλη μέρα.

οκ, μπορείς να αρνηθείς αλλά μετά θα σου τη φέρει με την πρώτη ευκαιρία

 

έχει τύχει να δουλέψω κι εγώ παλαιότερα Σάββατο, ελάχιστες φορές. και είχα πάρει ρεπό μια άλλη μέρα.

 

γενικά μου τη δίνει αυτό το σύστημα, έλα τώρα που σε θέλω και πάρε ρεπό μια καθημερινή.

 

φοβάμαι πως έχω άδικο ε;

Ότι θες κάνεις στην Ελλάδα, εγώ παράδειγμα δουλεύω 7ωρο καθημερινές και πάω 5 ώρες το Σάββατο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς όταν το κράτος δεν δύναται-θέλει να προστατέψει τον εργαζόμενο έτσι είναι...

πάντως το ίδιο γίνεται και σε μένα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που με ενοχλεί είναι ότι δε πληρώνει την επιπλέον μέρα αλλά σου λέει μην έρχεσαι μια άλλη και πατσίσαμε

Έτσι κάνουν οι πιο πολλοί, είναι νόμιμο μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι τα ελαστικά ωραρια παιδιά. 40 ώρες τη βδομάδα αλλά δεν είναι απαραίτητο να πάει 5*8. Νομίζω ότι πλέον είναι νόμιμο, ας πει όμως κάποιος που ξέρει καλύτερα την εργατική νομοθεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα εμπορικά είναι και πάντα ήταν ανοιχτά Σάββατο.

 

Γενικά μιλώντας όλοι οι υπάλληλοι που δούλευαν και δουλεύουν εκεί εργάζονται 40 ώρες.

 

Ε ξέρω γω, μάλλον παράνομο θα είναι και δεν το έχει πάρει πρέφα κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε δουλεύω σε εμπορικό.

σε κάποιο γραφείο δουλεύω σε σύμβαση αορίστου (4ωρος)

 

το θέμα δεν είναι η εργασία το Σάβ αλλά αυτό που ανέφερα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εργάζομαι σε μια επιχείρηση η οποία είναι ανοιχτή τις καθημερινές.

το τελευταίο διάστημα έπρεπε να ανοίξουμε και κάποια Σάββατα.

υπολειτουργούσαμε βασικά διότι μόνο 1 ή 2 υπάλληλοι ήταν παρώντες.

εγώ δε χρειάστηκε να πάω μιας και δεν είχε να κάνει με τις αρμοδιότητες μου.

και να ήθελα δε μπορούσα να βοηθήσω, ασχέτως αν τους είπα ότι σάββατο δε παίζει να πάω.

 

αυτοί λοιπόν που δουλέψαν Σάββατο δε πληρώθηκαν αλλά τους έδωσε ρεπό μια άλλη μέρα.

βέβαια στα χαρτιά ήταν όλα τυπικά, πχ ωράριο.

 

η ερώτηση μου είναι, μπορεί να το κάνει ο εργοδότης αυτό;

να σου πει δηλαδή έλα Σάββατο αλλά δε θα πληρωθείς, θα πάρεις ρεπό μια άλλη μέρα.

οκ, μπορείς να αρνηθείς αλλά μετά θα σου τη φέρει με την πρώτη ευκαιρία

 

έχει τύχει να δουλέψω κι εγώ παλαιότερα Σάββατο, ελάχιστες φορές. και είχα πάρει ρεπό μια άλλη μέρα.

 

γενικά μου τη δίνει αυτό το σύστημα, έλα τώρα που σε θέλω και πάρε ρεπό μια καθημερινή.

 

φοβάμαι πως έχω άδικο ε;

 

Ξερω οτι παλιοτερα γινοταν αυτο που λες αλλα ειχε μια καποια αυξηση το μεροκαματο του Σαββατου και ξερω οτι σε αλλες χωρες (π.χ. Ολλανδια) ισχυει ακομα, δεν ξερω αν ειναι (πλεον) αναγκασκεμενος ο εργοδοτης στην Ελλαδα να τα δωσει αλλα και να ειναι νομικα αναγκασμενος να τα δωσει δεν τα δινει σχεδον κανεις (πολλοι δεν πληρωνουν καν υπερωριες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει σύμβαση 5μερης εργασίας τότε για εργασία 6 μέρα χρειάζεται να πληρωθεί 30% επιπλέον συν επιπλεον ένσημα.

Αν πληρώνεται με τη μέρα (ημερομίσθιο) τότε ορίζεται πρόγραμμα εργασίας ανακοινώνεται στο Εργάνη και δουλεύει κανονικά Σάββατο με ρεπό άλλη μέρα σταθερό, κυλιόμενο ή όπως θέλει ο εργοδότης.

 

Δεν είναι παράνομο αν έχει κάνει τα παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς όταν το κράτος δεν δύναται-θέλει να προστατέψει τον εργαζόμενο έτσι είναι...

πάντως το ίδιο γίνεται και σε μένα...

Μια χαρά "προστατεύει" τον εργαζόμενο το κράτος. Απλά δεν είσαι στους εργαζόμενους της αρεσκείας του.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με τη σύμβαση που έχεις υπογράψει οπως ειπε ο fylatos. Πολυεθνικές, τραπεζες, μεγάλες εταιρίες κοκ λειτουργουν με το 5νθημερο.

Το οτι μπορει κάποιοι να εργάζονται παραπάνω ώρες ή να πηγαίνουν το Σάββατο ή τη Κυριακή λόγω φόρτου εργασίας, ειναι κάτι εντελως προσωπικο που αν θέλουν μπορουν να το καταγγείλουν.

 

Γενικά γινεται μια προσπάθεια να σπάσει το 5νθημερο και να εργάζονται όλοι, όλες τις ημέρες τις εβδομάδας, αν και το θεωρω δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...