Προς το περιεχόμενο

Πιθανή απάτη με πώληση κινητού


viopa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.

 

Ζητώ συγνώμη για το καινούργιο θέμα (αν έχω κάνει κάτι λάθος οι mods ας πραξουν τα δέοντα).

 

Το στόρυ λοιπον σε short version:

 

Χτες δέχομαι τηλ απο αποκρυψη, με ζητάνε με το ονοματεπώνυμο μου και μου λένε πως έχω πουλήσει πριν 3-4 μερες κινητό το οποιο εχει προβλημα και ο τυπος θελει τα λεφτα πισω κτλ.

Του εξηγω οτι δεν ειμαι αυτος ο οποιος ψαχνει κτλ κτλ.

Συνεχιζει να μου λεει πως η αγοροπωλησια εγινε μεσω αγγελιας της Χρυσής Ευκαιρίας και ο αριθμός μεσω του οποιου εγινε το deal εχει απενεργοποιηθει μετα την αγοροπωλησια. Επισης ισχυριζεται πως πηγε αστυνομια εκανε αρση απορρητου με εντολη εισαγγελεα και βρηκε το ονομα μου και τον αριθμο στον οποιο με καλει (προφανως ολο αυτο ειναι παραμυθι, η αρση δεν γινεται για τετοιες αφορμες και ΤΟΣΟ γρηγορα, υποθετω πως ειχε καποιον γνωστο σε καταστημα κινητης τηλεφωνιας η κατι τετοιο). Να σημειωσω εδω πως το απενεργοποιημενο νουμερο μου ειναι παντελως αγνωστο και σε παροχο στον οποιο δεν εχω υπαρξει συνδρομητης ποτε.

 

Συνεχιζω να του εξηγω οτι δεν εχω σχεση, μου λεει οτι θα μου κανει μηνυση και του λεω ΟΚ πηγαινε στην αστυνομια.

 

Σημερα ξαναεπικοινωνει (χωρις αποκρυψη) και μου λεει να βρεθουμε (οπου θελω κτλ κτλ) αν δεν με αναγνωρισει ολα καλα και θα ζητησει 1000 συγνωμη κτλ, αν ειμαι εγω και δεν δωσω τα λεφτα θα μου κανει θα μου ρανει..

Ειμαι τωρα σε φαση που πρεπει να αποδειξω πως δεν ειμαι ελεφαντας και δεν ξερω αν για παραδειγμα μαζι με το τηλεφωνο μου, εχει βρει τη διευθυνση η οτιδηποτε αλλο.

 

Το να συναντηθω μαζι του ακομα και σε δημοσιο χωρο ακομα και με συνοδεια αλλων κρυβει ενα κάρο κινδύνους..

 

Εχετε ακούσει παρόμοια ιστορια στο παρελθον; Ή είμαι ο γκαντέμης του 2017;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγνόησέ τον. Και μπλόκαρε τον αριθμό απ' όπου σε καλεί. 

 

Το πιθανότερο είναι ότι δε "βρήκε" κάπως τον αριθμό σου, απλά κάλεσε σε 20 τυχαία νούμερα κι όποιος τσιμπήσει, τσίμπησε.

 

Εννοείται πως ΔΕΝ θα συναντηθείς με έναν άγνωστο που σε απειλεί με τον οποίο δεν έχεις και καμία σχέση. Ακόμα και αν μπορείς να κουβαλήσεις 25 ΟΥΚάδες μαζί σου κι είσαι ασφαλής, γιατί να το κάνεις; Άλλη δουλειά δεν έχεις; 

 

:P

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι ακριβως μπορει να σκαρωνει ο τυπος, παντως μην ξανασχοληθεις μαζι του και σε καμια περιπτωση μην δεχθεις face2face συναντηση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πιθανότερο είναι ότι δε "βρήκε" κάπως τον αριθμό σου, απλά κάλεσε σε 20 τυχαία νούμερα κι όποιος τσιμπήσει, τσίμπησε.

 

 

 

 

 

Και πως ξέρει το όνομά του ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως ξέρει το όνομά του ;

 

Πολλές θέσεις εργασίας υπάρχουν που να δίνουν πρόσβαση σε ονοματεπώνυμα και κινητά ανθρώπων. Ας πούμε ο υπάλληλος που πας να πληρώσεις το λογαριασμό σου στην εταιρεία κινητής / σταθερής και του δίνεις το χαρτί του λογαριασμού (που γράφει ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, ΑΦΜ, κλπ) ξέρεις "τι φρούτο" είναι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως ξέρει το όνομά του ;

 

Αυτο ακριβως ειναι το ερωτημα. Και αντε και τον μπλοκαρω, μπορει να με παρει και απο αλλα νουμερα.

 

Ειλικιρνα η αντιμετωπιση μου αυτη θα λες θα ειναι μαλλον, απλως θελω να τελειωνω. Δεν θελω να μαι στα τηλεφωνα τις επομενες δεκα μερες. Ειναι αυτό που είπα και στο αρχικο ποστ. Πρεπει να αποδειξω πως δεν ειμαι ελεφαντας....

 

Επισης μια στο εκατομμυριο, αν ειναι αληθινη ιστορια, μηπως εχει γινει καμμια μοντα με το ονομα μου και καρτοκινητα; Ναι το ξερω ειναι παρανοικο αλλα just sayin'  :ph34r:  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως ειναι το ερωτημα. Και αντε και τον μπλοκαρω, μπορει να με παρει και απο αλλα νουμερα.

 

Ειλικιρνα η αντιμετωπιση μου αυτη θα λες θα ειναι μαλλον, απλως θελω να τελειωνω. Δεν θελω να μαι στα τηλεφωνα τις επομενες δεκα μερες. Ειναι αυτό που είπα και στο αρχικο ποστ. Πρεπει να αποδειξω πως δεν ειμαι ελεφαντας....

 

Επισης μια στο εκατομμυριο, αν ειναι αληθινη ιστορια, μηπως εχει γινει καμμια μοντα με το ονομα μου και καρτοκινητα; Ναι το ξερω ειναι παρανοικο αλλα just sayin'  :ph34r:  :-D

πηγαινε και οταν σε κλεψουν μην εχεις παραπονο, μην τσιμπατε σε ετσι θεματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ξαναεπικοινωνει (χωρις αποκρυψη) και μου λεει να βρεθουμε (οπου θελω κτλ κτλ) αν δεν με αναγνωρισει ολα καλα και θα ζητησει 1000 συγνωμη κτλ, αν ειμαι εγω και δεν δωσω τα λεφτα θα μου κανει θα μου ρανει.

 

Πες του οτι είσαι Νιγηριανός πρίγκιπας, έχεις αμύθητα πλούτη σε Νιγηρία και Αφρική. Να συναντηθείτε και αν μπορέσει και σε πλακώσει θα του δώσεις τα μισά.....

 

Ρε τι άλλο θα ακούσουμε από απατεώνες. Εννοείται οτι μπλοκάρεις τον αριθμό του με κάθε τρόπο και δεν ασχολείσαι ξανά με αυτόν, αν στο δεύτερο τηλέφωνο δεν σε κάλεσε από απόκρυψη, ψάξε από το internet μήπως τον βρεις, για μένα το πιο σόφρων θα ήταν αν υπάρχει τρόπος να ενημερωθεί κάποιος κρατικός φορέας ή η αστυνομία γιατί παίζει να την πατήσουν και άλλοι από αυτούς με τα ίδια νούμερα. Λογικά τσιγγάνοι θα ήτανε και θα σου έλεγαν να συναντηθείτε σε καμιά απονωμένη περιοχή ή καταυλισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δηλωσεις αριθμο κινητου θελει ταυτοτητα και αφμ νομιζω,εχασες τπτ απο τα δυο ή καποιος μπορει να στα πηρε χωρις να το ξερεις?Αν οχι δεν παιζει να υπαρχει αριθμος ψευτικα δηλωμενος στο ονομα σου.Απο εκει και περα αν εισαι καθαρος(χωρις να το αμφισβητω)η ολη υποθεση να συναντηθειτε ειναι καραυποπτη και μυριζει ψυρισμα στην καλυτερη.

 

Αν σε ξαναπαρει πεστου οτι θα πας αστυνομια,λογικα θα κανει τον λαγο αν ειναι υποπτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω με μερικους,πραγματικα.
Αντι να του κλεισεις το τηλεφωνο και να μην ασχοληθεις ξανα,καθεσαι και δινεις εξηγησεις και ανοιγεις θεματα στο insomnia?

Εκει παταει αυτος,στο οτι ασχολεισαι.

Αν του ριξεις 2 παναγιες οταν ξαναπαρει και δεν απαντησεις ξανα θα σταματησει να ασχολειται.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τον αριθμο του το εψαξα δεν βρηκα κατι.

2. forgotten εννοειται πως δεν θα παω, απλως ψαχνω τροπο να σπασουν τα νευρα μου οσο το δυνατον λιγοτερο.

3. Για την συναντηση παντως μου ειπε οτι μπορουμε να βρεθουμε μεχρι και σε αστυνομικο τμημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δηλωσεις αριθμο κινητου θελει ταυτοτητα και αφμ νομιζω,εχασες τπτ απο τα δυο ή καποιος μπορει να στα πηρε χωρις να το ξερεις?Αν οχι δεν παιζει να υπαρχει αριθμος ψευτικα δηλωμενος στο ονομα σου.Απο εκει και περα αν εισαι καθαρος(χωρις να το αμφισβητω)η ολη υποθεση να συναντηθειτε ειναι καραυποπτη και μυριζει ψυρισμα στην καλυτερη.

 

Αν σε ξαναπαρει πεστου οτι θα πας αστυνομια,λογικα θα κανει τον λαγο αν ειναι υποπτος.

Μονο  ταυτοτητα,οχι αφμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολείσαι.

 

πολύ απλά θα του πεις να πάει στην αστυνομία να κάνει ότι πιστεύει ότι είναι σωστό αλλά αν συνεχίσει να σε παρενοχλεί τότε εσύ θα είσαι αυτός που θα πας στην αστυνομία για καταγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω με μερικους,πραγματικα.

Αντι να του κλεισεις το τηλεφωνο και να μην ασχοληθεις ξανα,καθεσαι και δινεις εξηγησεις και ανοιγεις θεματα στο insomnia?

Εκει παταει αυτος,στο οτι ασχολεισαι.

Αν του ριξεις 2 παναγιες οταν ξαναπαρει και δεν απαντησεις ξανα θα σταματησει να ασχολειται.

 

ΟΚ ως ενα σημειο χεις δικιο, αλλα σκεψου οτι σε περιπτωση απατης εστω και ενας μπορει να βοηθηθει απο το τοπικ.

Ειλικιρνα εγω ετσι το βλεπω. Ειναι σαν τα listings με τηλεφωνικους αριθμους πωλησεων promotion κτλ..

 

Edit Δεν εχω χασει ταυτοτητα η αλλο εγγραφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...