Προς το περιεχόμενο

Δε βρίσκω δυάρι για νοίκιασμα (!) σε λογική τιμή....


mobile_32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα ένα γεγονός που με ξεπερνάει: να νοικιάζεις καινούριο σπίτι και να μην αλλάζεις κλειδαριά την πρώτη μέρα που μετακομίζεις...

 

Θα καθεσαι να αλλαζεις κλειδαρια σε θωρακισμενη πορτα; Επισης ο ιδιοκτητης κραταει ενα κλειδι για ασφαλεια. Εμας μας εχουν καλεσει μεσα στη νυχτα επειδη η νοικαρα εχασε την τσαντα της και εμεινε απεξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα ανακοινώνει δημόσια; Που γίνεται αυτό; Στο taxis;

Ασε καλύτερα μην το συνεχίζεις, γιατί δεν έχεις ιδέα του αντικειμένου.

 

Ρώτα πόσα πληρώνει ένας γιατρος-φαρμακοποιός για ενοίκιο και μετά ρώτα το διπλανό κατάστημα (ή διαμέρισμα) και θα καταλάβεις.

Το ανακοινώνει στην αγγελία που βάζει, στο ενοικιαστήριο που κολλάει, στον μεσίτη που - πιθανώς - θα το αναθέσει, στους ανθρώπους που το διαδίδει. Προφανώς εσύ είσαι αυτός που δεν έχει ιδέα του αντικειμένου, αν είχες θα ήξερες ότι στην συντριπτική πλειοψηφία των αγγελιών ανακοινώνεται και τιμή.

  

Εδώ άλλοι ζητάνε εκκαθαριστικό πριν νοικιάσουν (το έγραψε ένας πιο πάνω!).

Αλλοι ζητάνε σε αγγελίες μόνο δημόσιους υπαλλήλους-στρατιωτικούς.

Μόνο που αυτό το κάνουν στην προσπάθεια τους να ελέγξουν αν ο ενοικιαστής μπορεί να πληρώσει, και όχι για ζητήσουν περισσότερα ή λιγότερα όπως νομίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα διοικητικής κατάταξης μιας περιοχής - τα βόρεια προάστια είναι πιο πολύ γεωγραφικός-κοινωνιολογικός "προσδιορισμός".

 

Ουτε Δυτικα ειναι ομως. Καλογρεζα-Αλσουπολη ειναι κανονικα ΒΠ. Τα περισσοτερα προσφυγικα σπιτια σε ολη τη Ν. Ιωνια αλλωστε εχουν γκρεμιστει τη "χρυση" εποχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα καθεσαι να αλλαζεις κλειδαρια σε θωρακισμενη πορτα; Επισης ο ιδιοκτητης κραταει ενα κλειδι για ασφαλεια. Εμας μας εχουν καλεσει μεσα στη νυχτα επειδη η νοικαρα εχασε την τσαντα της και εμεινε απεξω...

 

Ο ιδιοκτήτης ΔΕΝ προβλέπεται να κρατάει ένα κλειδί για ασφάλεια. Αν ο ενοικιαστής από επιλογή εμπιστεύεται κάποιον άλλον(είτε τον ιδιοκτήτη είτε όχι) να έχει κλειδί, είναι άλλο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα καθεσαι να αλλαζεις κλειδαρια σε θωρακισμενη πορτα; Επισης ο ιδιοκτητης κραταει ενα κλειδι για ασφαλεια. Εμας μας εχουν καλεσει μεσα στη νυχτα επειδη η νοικαρα εχασε την τσαντα της και εμεινε απεξω...

 

Πόσο κάνει μια κλειδαριά θωρακισμένης; 120-150€ μαζί με τοποθέτηση; Θεωρώ ότι είναι μικρό το κόστος για να εξασφαλίσεις ότι δεν θα έχει πρόσβαση στο χώρο σου ένας άσχετος. Φυσικά και δεν κρατάει κλειδί ο ιδιοκτήτης για ασφάλεια, γι' αυτό υπάρχουν οι συγγενείς και οι φίλοι που τουλάχιστον τους ξέρεις κι απο χτες. Και τελοσπάντων, στην ακραία περίπτωση που θα κλειστείς απ' έξω, υπάρχουν και οι κλειδαράδες.

 

 

Μόνο που αυτό το κάνουν στην προσπάθεια τους να ελέγξουν αν ο ενοικιαστής μπορεί να πληρώσει, και όχι για ζητήσουν περισσότερα ή λιγότερα όπως νομίζεις.

 

Αυτό ακριβώς. Ποτέ δεν μου έχει τύχει να με ρωτήσουν τι δουλειά κάνω πριν μου ανακοινώσουν την τιμή του ενοικίου. Και βασικά στο 100% των κτιρίων που έχω δει (είτε για μαγαζί, είτε για σπίτι) ήξερα την τιμή εκκίνησης του ενοικίου πριν δω καν το κτίριο. Τα υπόλοιπα ο ιδιοκτήτης τα μάθαινε σε δεύτερη φάση για να εξακριβώσει εάν θα μπορώ να πληρώνω το ενοίκιο στην ώρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για να πω και εγω τη γνωμη μου επειδη χρειαστηκε 2 φορες να ψαξω για σπιτι στην Αθηνα και μια φορα ΒΠ που τελικά δεν χρειαστηκε.

 

Η Αθηνα παιζει να εχει το μεγαλυτερο ποσοστό παρατημενων σπιτιων στην Ελλάδα. Δεν εννοω ακατοικητων αλλά σπιτιων τα οποία δεν ειναι κατοικήσιμα για κάποιον που εχει το παραμικρό στανταρ και απαιτηση απο ενα σπίτι. Σε "λογικες" τιμες βλέπεις υπογεια, ημιυπογεια, δεκαετιας 60, με μπανια και κουζίνες που συχαίνεσαι να πατήσεις, παλια ξυλινα κουφώματα οταν αυτά καθορίζουν την ελάχιστη τιμή στα 150-200 ευρώ τότε μονο προς τα πανω θα πανε και τα υπόλοιπα. Για μενα ειναι μάλλον ενας συνδυασμός αδιαφορίας - μειωμένης δόμησης σε σχέση με τη ζήτηση και περιοχών που εχουν υψηλή ζήτηση. Το ότι μπορεί καποιος να αγορασε ενα σπίτι ακριβά πριν 10-15 χρονια δεν σημαινει ότι δεν θα πρέπει να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα, απο την αλλη εφόσον καταφέρνει να το νοικιάσει δεν εχει λόγο να κατεβάσει την τιμη. Τα ίδια βλέπει κανεις σε μικρότερο βαθμό και στη Θεσσαλονικη.

 

Αντιθετως στην επαρχία που υπήρξε τεράστια αυξηση της δόμησης τις προηγουμενες δεκαετίες σε συνδυασμό με το κλεισιμο καποιων τμημάτων οδηγησε τις τιμες να πεσουν σε εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα. π.χ Εχω παραδειγματα 2αριων επιπλωμένων, καινουριων να νοικιάζονται για 150ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ιδιοκτήτης ΔΕΝ προβλέπεται να κρατάει ένα κλειδί για ασφάλεια. Αν ο ενοικιαστής από επιλογή εμπιστεύεται κάποιον άλλον(είτε τον ιδιοκτήτη είτε όχι) να έχει κλειδί, είναι άλλο θέμα.

 

Δεν σου ειπα οτι αυτο γινεται βασει νομου. Εγω το εχω αναφερει σε ολους οσους εχουν περασει απο το σπιτι και δεν ειχα με κανεναν προβλημα. Γενικα ειμαι υπερ της σωστης σχεσης των δυο πλευρων και οχι της "εχθρικης". Ποτε δεν εχω μπει στο σπιτι χωρις την αδεια του ενοικιαστη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου ειπα οτι αυτο γινεται βασει νομου. Εγω το εχω αναφερει σε ολους οσους εχουν περασει απο το σπιτι και δεν ειχα με κανεναν προβλημα. Γενικα ειμαι υπερ της σωστης σχεσης των δυο πλευρων και οχι της "εχθρικης". Ποτε δεν εχω μπει στο σπιτι χωρις την αδεια του ενοικιαστη 

 

Εσύ δεν το είπες, απλά εγώ το διευκρίνησα.

 

Επίσης εσύ μπορεί να μην έχεις μπει ποτέ στο σπίτι χωρίς την άδεια του ενοικιαστή, δεν είναι λίγες όμως οι περιπτώσεις όμως που άλλοι το έχουν κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ανακοινώνει δημόσια; Που γίνεται αυτό; Στο taxis;

Ασε καλύτερα μην το συνεχίζεις, γιατί δεν έχεις ιδέα του αντικειμένου.

 

Ρώτα πόσα πληρώνει ένας γιατρος-φαρμακοποιός για ενοίκιο και μετά ρώτα το διπλανό κατάστημα (ή διαμέρισμα) και θα καταλάβεις.

 

Εδώ άλλοι ζητάνε εκκαθαριστικό πριν νοικιάσουν (το έγραψε ένας πιο πάνω!).

Αλλοι ζητάνε σε αγγελίες μόνο δημόσιους υπαλλήλους-στρατιωτικούς.

 

Μάλλον εσύ δεν έχεις ιδέα του αντικειμένου και είσαι τόσο άσχετος όσο και οι παπάτζες που γράφεις.

 

Τα ενοίκια είναι στάνταρ και ανακοινώνονται είτε σε αγγελίες είτε στα μεσιτικά γραφεία και σε κάποια βάση δεδομένων που θα ψάξει ο υποψήφιος ενοικιαστής για να ενοικιάσει. Πέραν του οτι κατοικίες και επαγγελματικές στέγες είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα στο θέμα της τιμής, αυτά που λες δεν υπάρχουνε και είναι μόνο προϊόν της φαντασίας σου. Το taxisnet είναι παντελώς άσχετο με το θέμα, εκεί δηλώνεις ηλεκτρονικά το μισθωτήριο δεν έχει καμιά άλλη σχέση με το που θα ανακοινωθεί η τιμή και που θα ψάξει ο ενοικιαστής. Τώρα αν ιδιοκτήτης έχει έναν χώρο μια τιμή Α και εσύ του πεις οτι θες για ιατρείο και σου ανεβάσει την τιμή, δεν νοικιάζεις και ψάχνεις για αλλού.

 

Για το εκκαθαριστικό πριν νοικιάσουν, αν υπάρχουν κάποιοι που ζητάνε στην Ελλάδα θα είναι απειροελάχιστοι, πάντως μάθε οτι στο εξωτερικό συμβαίνει κατά κόρον να ζητάνε συμβόλαιο ή συμφωνητικό με εργοδότη, και δεν τους κατηγορώ κιόλας, γιατί να εμπιστευτεί κάποιος να σου νοικιάσει αν δεν μπορείς να πληρώσεις ή αν είσαι κανένας απατεώνας που θα νοικιάσεις και θα την κάνεις με ελαφρά για αλλού μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παληκαρι μου νοικιασε ενα καλουτσικο διαμερισματακι μακρυα λιγακι και πηγαινε στη δουλιτσα που βρηκες με τη συγκοινωνια εκει στα βπ αν νοικιασεις δεν θα σου μεινει φραγκο στη τσεπη.ολος ο κοσμος καθε μερα ετσι παλευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξαναλέω. Εάν δε βιάζεσαι και έχεις ήδη σπίτι, περίμενε. Ετοίμασε και ένα bookmark με την αναζήτησή όπως τη θέλεις και κάθε πρωί στις 10.00 βλέπε τι υπάρχει. Αργά ή γρήγορα θα βγει κάτι καλό και σε υποφερτή τιμή.

Το κόστος του χαμένου χρόνου στα μέσα ή στο δρόμο με το αμάξι δε το λαμβάνει υπόψη πολύς κόσμος αλλά είναι σημαντικό μιας και ο χρονοσ Μου είναι πολύτιμος για εμένα τουλάχιστον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξαναλέω. Εάν δε βιάζεσαι και έχεις ήδη σπίτι, περίμενε. Ετοίμασε και ένα bookmark με την αναζήτησή όπως τη θέλεις και κάθε πρωί στις 10.00 βλέπε τι υπάρχει. Αργά ή γρήγορα θα βγει κάτι καλό και σε υποφερτή τιμή. 

 Το κόστος του χαμένου χρόνου στα μέσα ή στο δρόμο με το αμάξι δε το λαμβάνει υπόψη πολύς κόσμος αλλά είναι σημαντικό μιας και ο χρονοσ Μου είναι πολύτιμος για εμένα τουλάχιστον.

 

Περιπου σε αυτο το σκεπτικό εχω αρχίσει να κινούμε και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Περιπου σε αυτο το σκεπτικό εχω αρχίσει να κινούμε και εγω.

 

Κάτι τέτοιο σου είπαμε όλοι σχεδόν από την αρχή, είτε νοικιάζεις ακριβώς αυτό που θέλεις με όσα ζητάνε, είτε συμβιβάζεσαι με κάτι που δεν πληρεί όλα τα κριτήρια που έχεις θέσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...