Προς το περιεχόμενο

Δε βρίσκω δυάρι για νοίκιασμα (!) σε λογική τιμή....


mobile_32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, όπως λέω και στο τίτλο, ψάχνω απο πρίν το καλοκαίρι να νοικίασω ένα δυάρι (αναγκαστικά σε όλα τα βόρεια προάστια Αττικής λόγω δουλείας) και οι τιμές σε κάτι αξιοπρεπές δεν πέφτουν κάτω απο 400€/μήνα.

 

 

Αν υπλογίσεις και τα κοινόχρηστα (στη περίπτωση που ανάβουν και θέρμανση) τότε το μήνα αναιβαίνει αρκετά το συνολικό κόστος

 

 

Για να μη παρεξηγηθώ, δεν ψάχνω πολυτέλειες, απλά να είναι κάπως σύνχρονο.....

 

 

Κάνω κάτι λάθος? γιατί και ονομαστική να είναι η τιμή του ενοικίου πόσο θα "πέσει" απο τα 400€....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δυάρι, σχετικά σύγχρονο (από μέσα 90 δηλαδή) και ΒΠ

ε καλά σου λένε 400 και πάνω

 

Τσάμπα το θες;

Αυτές είναι οι τιμές 

 

Έχεις μια ελπίδα για λίγο καλύτερες τιμές αν κοιτάξεις Ν. Ιωνία, καλογρέζα και Ν.Ηρακλειο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν το θέλω τσάμπα και το ΒΠ το θέλω αναγκαστικά λόγω δουλείας.

 

Αν είναι να έχω ένα χαμηλό ενοίκιο σε παλίο σπίτι που θα έχει αρκετά έξοδα (θέρμανσης κυρίως) και να δίνω και λεφτά σε βενζίνη και φθορά αμαξίου πάλι στα ίδια θα έρχομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς φίλε μου ο κάθε κακομοίρης που έχει ένα σπίτι το βάζει όσο γουστάρει. Εδώ βλέπεις κάτι τρωγλες του 60 και του 70 χωρίς καμία ανακαίνιση και ο άλλος το δίνει 250 και 300 ευρώ. Δεν τους νοιάζει καν αν μπορεί να μείνει άνθρωπος εκεί μέσα αρκεί να πάρουν τα φραγκακια.. Ζώα. Ειδικά στην περιοχή που ψάχνεις δυστυχώς εκεί παίζουν.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν το θέλω τσάμπα και το ΒΠ το θέλω αναγκαστικά λόγω δουλείας.

 

Αν είναι να έχω ένα χαμηλό ενοίκιο σε παλίο σπίτι που θα έχει αρκετά έξοδα (θέρμανσης κυρίως) και να δίνω και λεφτά σε βενζίνη και φθορά αμαξίου πάλι στα ίδια θα έρχομαι

άρα που καταλήγεις και με αυτά που λες

πως μια χαρά είναι η τιμή

εναλλακτικά κοιτάς κεντρικότερα που εχει μετρό

Δυστυχώς φίλε μου ο κάθε κακομοίρης που έχει ένα σπίτι το βάζει όσο γουστάρει. Εδώ βλέπεις κάτι τρωγλες του 60 και του 70 χωρίς καμία ανακαίνιση και ο άλλος το δίνει 250 και 300 ευρώ. Δεν τους νοιάζει καν αν μπορεί να μείνει άνθρωπος εκεί μέσα αρκεί να πάρουν τα φραγκακια.. Ζώα. Ειδικά στην περιοχή που ψάχνεις δυστυχώς εκεί παίζουν.

απέκτησε σπίτι με τον ιδρώτα σου και νοίκιαζε το με 50 ευρώ ή τσάμπα μεγαλόψυχε 

έλεος επιτέλους με την κλάψα και την αυτοθυματοποιηση 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μισθοί και οι φόροι όμως δεν ακολουθούν αυτή τη λογική που λές......

μινιμάρεις τον στόχο σου τότε

 

φόρους και απολαβές έχουμε όλοι όχι μόνο εσύ

Ακόμα και ο ιδιοκτήτης που πληρώνει προφορολόγηση ενοικίου που ΘΑ εισπράξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται αυτο που λες, υπόψιν οτι σχεδόν το 40% ειναι φόρος κ ενφια....ομως κ παλι το ποσο ενοικίου - για τις εποχές μας παντα- ειναι αυξημένο. Ειναι απλά μαθηματικά ...ενοίκιο + έξοδα διαβίωσης= ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά οι περισσότεροι ξέρουμε πως το απέκτησαν αλλά ακόμη και έτσι να ναι τι λέει αυτό; εγώ περνω 490 ευρώ και θα δίνω 350 σε έναν κωλογερο για έναν στάβλο; έχω σπίτι 50 τετραγωνικών ανακαινισμενο το 14 με γυψοσανιδα θερμομόνωση πλακάκια καινούργιο μπάνιο και κουζίνα και το νοικιάζω 220 ευρώ και δεν είμαι μεγαλοψυχος αλλά δεν είμαι ούτε ζώο . και για να σε προλάβω όχι δεν είναι στο κέντρο. Αλλά δεν φταίνε αυτοί, ας υπήρχε ένας αντικριμενικος ελεγχος και ένα πλαφόν να παίρνει η γιαγιάκα 100 ευρώ για το έκτρωμα που νικοιαζει και να μην βγάζει και αχνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται αυτο που λες, υπόψιν οτι σχεδόν το 40% ειναι φόρος κ ενφια....ομως κ παλι το ποσο ενοικίου - για τις εποχές μας παντα- ειναι αυξημένο. Ειναι απλά μαθηματικά ...ενοίκιο + έξοδα διαβίωσης= ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται αυτο που λες, υπόψιν οτι σχεδόν το 40% ειναι φόρος κ ενφια....ομως κ παλι το ποσο ενοικίου - για τις εποχές μας παντα- ειναι αυξημένο. Ειναι απλά μαθηματικά ...ενοίκιο + έξοδα διαβίωσης= ????

δεν είναι αυξημένο

το αντίθετο

το λες και ο ίδιος 

τα μισά σχεδόν λεφτά είναι φόροι

βάλε και τις ζημιές που σχεδόν πάντα κάνει ο ενοικιαστής στο σπίτι

πολλές φορές και σκόπιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν το θέλω τσάμπα και το ΒΠ το θέλω αναγκαστικά λόγω δουλείας.

 

Αν είναι να έχω ένα χαμηλό ενοίκιο σε παλίο σπίτι που θα έχει αρκετά έξοδα (θέρμανσης κυρίως) και να δίνω και λεφτά σε βενζίνη και φθορά αμαξίου πάλι στα ίδια θα έρχομαι

 

Γιατί όλα αυτά που λες πρέπει να ενδιαφέρουν κάποιον που νοικιάζει το σπίτι του ?

 

Δε μπορώ να το καταλάβω.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά οι περισσότεροι ξέρουμε πως το απέκτησαν αλλά ακόμη και έτσι να ναι τι λέει αυτό; εγώ περνω 490 ευρώ και θα δίνω 350 σε έναν κωλογερο για έναν στάβλο; έχω σπίτι 50 τετραγωνικών ανακαινισμενο το 14 με γυψοσανιδα θερμομόνωση πλακάκια καινούργιο μπάνιο και κουζίνα και το νοικιάζω 220 ευρώ και δεν είμαι μεγαλοψυχος αλλά δεν είμαι ούτε ζώο . και για να σε προλάβω όχι δεν είναι στο κέντρο. Αλλά δεν φταίνε αυτοί, ας υπήρχε ένας αντικριμενικος ελεγχος και ένα πλαφόν να παίρνει η γιαγιάκα 100 ευρώ για το έκτρωμα που νικοιαζει και να μην βγάζει και αχνα.

πως το απέκτησαν;

δεν σε αναγκάζει κανείς να μείνεις στο κωλόγερου

τα σπίτια έχουν υπερπροσφορά

βρίσκεις φθηνότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν γίνεται να έχεις ένα σπίτι με μπαλώματα, σάπιο, διαλυμένα όλα σωλήνες μπάνιο κουζίνα, μωσαϊκό, ξύλινα παράθυρα και να το νοικιάζεις 250 και 300 ευρώ μόνο επειδή μπορείς. Και επειδή είχα κάνει μια έρευνα πρόσφατα το 85% των σπιτιων στην Αθήνα έτσι είναι και σε αυτές τις τιμές. Και πως να βρεις εναλλακτική όταν όλοι αυτοί λειτουργούν επί της ουσίας σαν καρτέλ; Και όχι δεν με νοιάζει ο φόρος που δίνεις. Ναι Οκ με νοιάζει αλλά απεχθάνομαι τον τρόπο που προσπαθείς να το ισορροπισεις. Έχει χαθεί κάθε αισθητική και κάθε ενιαια υποχρέωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τι γινεται και τι δε γινεται το καθοριζει η προσφορα και η ζητηση και κανενας αλλος. Και κυριως δεν καθοριζεται μεσα στα τεχνολογικα φορουμ που ο καθενας φανταζεται τα πραγματα οπως τον βολευουν.

 

Οι καραμελες-θεωριες συνομωσιας για καρτελ μεταξυ ιδιωτων αγνωστων μεταξυ τους, ασχολιαστες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...