Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία δυναμικού site με συνεργασία


kostasxiaomi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια φιλική υπενθύμιση. Από 25 Μαΐου και μετά (κανονικά και από τώρα ισχύει αυτό, με τους ήδη υπάρχον νόμους) θα αναγκαστειτε να πάρετε την άδεια των ατόμων των όποιον αφορούν οι κριτικές. Πχ αν κάποιος θέλει να ανεβάσει μια κριτική για εμένα θα πρέπει να με ενημερώσετε και να δηλώσω ότι δέχομαι να μου επεξεργαζεστε τα δεδομένα. 

Δυστυχώς, δεν νομίζω να δουλεύει έτσι η πλατφόρμα. Καλύτερα να το αλλάξετε πριν τις 25 Μαΐου γιατι θα έχετε γερό θέμα αλλά και να είστε έτοιμοι για μια τόσο μεγάλη αλλαγή, καθώς, κατά 99% θα χρειαστεί να αφαιρέσετε την δυνατότητα κριτικών στα άτομα.

Υπαρχουν και μεγάλα πρόστημα, από 20 έως 40 εκατομμύρια αν δεν έχετε τζίρο. Χωρίς να θέλω να αγχώσω, αν δεν έχετε δημιουργήσει νομικό πρόσωπο (πχ εταιρεία) καλό είναι να το κάνετε για να μετά θέσετε όλες τις ευθύνες πάνω σε αυτό το πρόσωπο και όχι στο δικό σας. 

 

Κατά τα άλλα good luck! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, flienky said:

Μια φιλική υπενθύμιση. Από 25 Μαΐου και μετά (κανονικά και από τώρα ισχύει αυτό, με τους ήδη υπάρχον νόμους) θα αναγκαστειτε να πάρετε την άδεια των ατόμων των όποιον αφορούν οι κριτικές. Πχ αν κάποιος θέλει να ανεβάσει μια κριτική για εμένα θα πρέπει να με ενημερώσετε και να δηλώσω ότι δέχομαι να μου επεξεργαζεστε τα δεδομένα. 

Δυστυχώς, δεν νομίζω να δουλεύει έτσι η πλατφόρμα. Καλύτερα να το αλλάξετε πριν τις 25 Μαΐου γιατι θα έχετε γερό θέμα αλλά και να είστε έτοιμοι για μια τόσο μεγάλη αλλαγή, καθώς, κατά 99% θα χρειαστεί να αφαιρέσετε την δυνατότητα κριτικών στα άτομα.

Υπαρχουν και μεγάλα πρόστημα, από 20 έως 40 εκατομμύρια αν δεν έχετε τζίρο. Χωρίς να θέλω να αγχώσω, αν δεν έχετε δημιουργήσει νομικό πρόσωπο (πχ εταιρεία) καλό είναι να το κάνετε για να μετά θέσετε όλες τις ευθύνες πάνω σε αυτό το πρόσωπο και όχι στο δικό σας. 

Κατά τα άλλα good luck! 

Μα γι αυτό δεν είναι οι όροι χρήσης τους οποίους αποδέχεται ο χρήστης; Γνωρίζει και έχει αποδειχθεί ότι θα μπορεί να κάνει και να δέχεται κριτική... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ Καλημέρα εύχομαι σε όλους σας...

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει πως μπορεί να γίνει αυτόματο data entry στην σελίδα... Αυτή την στιγμή γίνεται χειροκίνητα από εμένα αλλά κάτι τέτοιο δεν είναι καθόλου αποδοτικό...Λογικά θα μου μιλήσετε για προγράμματα γραμμένα πάνω στα μέτρα της σελίδας άλλα θα ήθελα να μάθω εαν υπάρχουν κάποια database και τα κόστη για την ενοικίαση τους και διάφορα άλλα τέτοια «ζουμερά» θέματα :lol:

Σας εύχομαι σε όλους μία δυνατή ημέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι data ειναι αυτα, σε τι μορφη (excel, csv, json,  xml);

Θες να τα τραβηξεις απο καπου αλλου (scraping απο αλλο site) και να τα εισαγεις στη βαση σου;

Εξηγησε τι εχεις και που θελεις να το εισαγαγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Predatorkill Στην σελίδα απώτερος σκοπός είναι να συγκεντρωθούν και παντός είδους προϊόντα, ακόμα και αυτοκίνητα και μοτοσικλέτες. Εγώ για αρχή θα έχω μέχρι 10 χαρακτηριστικά σε κάθε προϊόν! Τώρα κάνω έρευνα προϊόντων και χαρακτηριστικών τους και τα περνάω όλα εγώ χειροκίνητα απο το διαδίκτυο (wikipedia και άλλα σχετικά με το προϊόν που με ενδιαφέρει site).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostasxiaomi είπε

@Predatorkill Στην σελίδα απώτερος σκοπός είναι να συγκεντρωθούν και παντός είδους προϊόντα, ακόμα και αυτοκίνητα και μοτοσικλέτες. Εγώ για αρχή θα έχω μέχρι 10 χαρακτηριστικά σε κάθε προϊόν! Τώρα κάνω έρευνα προϊόντων και χαρακτηριστικών τους και τα περνάω όλα εγώ χειροκίνητα απο το διαδίκτυο (wikipedia και άλλα σχετικά με το προϊόν που με ενδιαφέρει site).

Φίλε δε γίνεται έτσι δουλειά, θα είναι ερασιτεχνικό το αποτέλεσμα αν για κάθε προιον θα παιρνάς διαφορετικά χαρακτηριστικά χειροκίνητα (θα είναι εφιαλτης μόνο και μόνο το data entry χωρίς κάποιο μπούσουλα). Αν θες κάτσε συνεννοήσου με το προγραμματιστή σου, συμφωνήστε σε κάποια ποιοτικά χαρακτηριστικά που θα είναι για όλα τα προιοντα και πες του να σου κάνει μια σωστή βάση δεδομένων για το site που θα έχει ένα rest api για να γίνει επαγγελματικό και όχι προχειροδουλειά. Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mad-proffessor Στο CMS έχω την δυνατότητα να προκαθορίσω ποια θα είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά για το προϊόν που δουλεύω... οπότε στην κατηγορία κινητά εχω 6 χαρακτηριστικά πχ ram rom αριθμό πυρήνων μετά οταν θα εισάγω πλυντήρια θα έχω 5 χαρακτηριστικά πχ στροφές κιλά κλπ! Δεν τα βάζω συνέχεια τα χαρακτηριστικά... βάζω μόνο τα ποσοτικά δεδομένα. Αυτά τα δεδομένα δεν ξέρω πως μπορούν να εισαχθούν αυτόματα. Εαν έχεις την καλοσύνη τσέκαρε τα κινητά οπότε μπορείς για να δεις πως φαίνονται... Σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/17/2018 στις 9:33 ΠΜ, kostasxiaomi είπε

Καλήμερα σε όλους,

Επανέρχομαι στο θέμα και ευχαριστώ θερμά όποιον καθίσει και ασχοληθεί ^_^

Έπειτα από μήνες δάκρυα και ιδρώτα το site ξεκίνησε και είναι το kritikes.gr . Τελικά έπειτα από επικοινωνία με αρκετούς developer ήρθα σε επαφή με έναν ικανό και πάνω απ όλα που να μπορώ να συνεργαστώ μαζί του για να βγεί το καλύτερο αποτέλεσμα. Μην «βαράτε» εάν δεν σας φανεί αξιόλογη ιδέα ή δεν το βρείτε όμορφο με λάθη :P

Κάθε πρόταση και παρατήρηση είναι καλοδεχούμενη(έως απαραίτητη...)

Σας Ευχαριστώ πολύ...

https://icecat.co.uk/ για μια μεγάλη βάση προϊόντων και χαρακτηριστικών. Μερικά προϊόντα είναι διαθέσιμα δωρεάν και άλλα πρέπει να πληρώσεις. Έχει και api. 

 

Εγώ να ρωτήσω; μπορώ να αφήσω κριτική για κάποιον άκυρο, χωρίς να ρωτήσω την άδεια του; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, flienky said:

Εγώ να ρωτήσω; μπορώ να αφήσω κριτική για κάποιον άκυρο, χωρίς να ρωτήσω την άδεια του; 

Όχι δεν γίνεται... κριτικές λαμβάνουν και κάνουν μόνο εγγεγραμμένα μέλοι τα οποία έχουν αποδεχθεί τους όρους χρήσης. Εκεί και αν μου έρχονταν "αεροπλανικά" οι μηνύσεις 😂... Σε ευχαριστώ πολύ για τον σύνδεσμο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostasxiaomi είπε

Πολύ Καλημέρα εύχομαι σε όλους σας...

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει πως μπορεί να γίνει αυτόματο data entry στην σελίδα... Αυτή την στιγμή γίνεται χειροκίνητα από εμένα αλλά κάτι τέτοιο δεν είναι καθόλου αποδοτικό...Λογικά θα μου μιλήσετε για προγράμματα γραμμένα πάνω στα μέτρα της σελίδας άλλα θα ήθελα να μάθω εαν υπάρχουν κάποια database και τα κόστη για την ενοικίαση τους και διάφορα άλλα τέτοια «ζουμερά» θέματα :lol:

Σας εύχομαι σε όλους μία δυνατή ημέρα!

Αυτό εξαρτάτε από την πηγή των στοιχείων. Σαν DB το ιδανικό για αυτό που κάνεις, μιας και τα στοιχεία σου δεν έχουν όλα στο ίδιο shema, θα ήταν το mongo ή couchebase ( η κάποια άλλη shema-less DB )  σε συνδυασμό με  elastic-search για indexing. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ajaxmonkey4hire Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες και γι αυτό σε ευχαριστώ φίλε μου! Απλά σαν αδαής που είμαι έχω κάποιες απορίες (μπορεί να προσβληθούν κάποιοι :rolleyes:) τι εννοείς με τον όρο shema και τους όρους elastic-search για  το indexing; Το πολεμάω παιδιά και δεν θα χρειάζεται να βλέπεται τέτοιες ερωτήσεις στο μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mysql, MariaDB, SqlServer αποθηκεύουν πληροφορίες σε πίνακες όπου κάθε χαρακτηριστικό μπαίνει σε μια στήλη. Η δομή του πίνακα είναι το shema.

Τι κάνεις όμως όταν έχεις στοιχεία με διαφορετικά χαρακτηριστικά;

Για παράδειγμα: Αυτοκίνητα, Πρόσωπα, Καταστήματα, Φωτογραφικές μηχανές..... καθένα από αυτά έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά και δεν μπορείς να τα βάλεις όλα στο ίδιο shema. Φυσικά, όταν έχεις έναν περιορισμένο και γνωστό αριθμό ειδών με γνωστά χαρακτηριστικά μπορείς να φτιάξεις έναν πίνακα για κάθε είδος. Στην περίπτωσή σου όμως τόσο ο αριθμός των ειδών όσο και ο αριθμός τον χαρακτηριστικών είναι μεταβλητός. Με shema-less db γλιτώνεις από τον περιορισμό που θέτουν οι πίνακες και μπορείς να αποθηκεύσεις κάθε είδους record με οποιαδήποτε χαρακτηριστικά.

Για γρήγορη ανεύρεση  βάζεις το elastic search είναι ένα document full text indexer. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...