Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία δυναμικού site με συνεργασία


kostasxiaomi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά Καλησπέρα σας...

 

Επιθυμώ να βρω προγραμματιστή-ες (μέχρι 2 άτομα) για την κατασκευή δυναμικής σελίδας η οποία θα είναι μεγέθους Skroutz.gr (σε καμία περίπτωση όμως άλλο ένα τέτοιο site, θα γελάει ο κόσμος! και σίγουρα όχι τέτοιας τάξης χρημάτων για αρχή) Είμαι ένας νέος άνθρωπος γεννημένος στα μέσα των 80΄s και παρακολουθώ την τεχνολογία και την εξέλιξη στον χώρο των site και του διαδικτύου από μικρός με μεγάλη αγάπη στους η/υ και στην τεχνολογία γενικά! Δυστυχώς λόγω κάποιον γεγονότων δεν μπόρεσα να σπουδάσω αυτό που αγαπάω και κατέληξα στον δημόσιο τομέα (πάλι δυστυχώς!) Μία απλή wordpress την φτιάχνω (έχω φτιάξει) και μόνος μου, δεν μιλάμε για κάτι τέτοιο. Πρόκειται σίγουρα για μία πολύ καλή περίπτωση ιστοσελίδας η οποία τα όριά της θα είναι the sky...γι αυτό και πρέπει να πάει σωστά από την αρχή και ενδεχομένως να πρέπει γραφτεί σε php. Οι περιπτώσεις που με ενδιαφέρουν είναι 2 α) πληρώνω και μου φτιάχνεται κάτι σε αρχικό στάδιο και συνεχίζω από εκεί και μετά μόνος με άλλους ανθρώπους ή β) δημιουργία μίας ΄΄συνεργασίας΄΄ στην οποία πάλι αναλαμβάνω το κόστος της  κατασκευής της αλλά θα περιμένουμε (όσοι είμαστε εν πάσι περίπτωσή) από την σελίδα όταν boostaρει για να λάβουμε, και στις δύο περιπτώσεις με ενδιαφέρει πάρα πολύ οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ...αυτοί είναι που αλλάζουν τον κόσμο! Πρέπει να υπάρξει μία χημεία. Εγώ έτυχα να στερούμε των γνώσεων και ως εκ τούτου ψάχνω συμμάχους στο όνειρό μου! Το έχω μεράκι και είμαι διατεθειμένος να τα δώσω όλα... Για να μην κουράζω άλλο, κερνάω καφέ (στην Αθήνα πάντα κοντά σε μετρό) για να τα πούμε καλύτερα με τον όποιο ενδιαφερόμενο!

 

Υ.Γ. Στην συνάντησή μας δεν θα μπορέσω να είμαι ΄΄εντελώς΄΄ ξεκάθαρος (όσον αφορά όλες τις πτυχές της σελίδας-ιδέας καταλαβαίνετε το γιατί)  αλλά ο καφές θα είναι κερασμένος άρα θα έχετε σπαταλήσει μόνο χρόνο

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

β) δημιουργία μίας ΄΄συνεργασίας΄΄ στην οποία πάλι αναλαμβάνω το κόστος της  κατασκευής της αλλά θα περιμένουμε (όσοι είμαστε εν πάσι περίπτωσή) από την σελίδα όταν boostaρει για να λάβουμε

 

Εγώ έτυχα να στερούμε των γνώσεων και ως εκ τούτου ψάχνω συμμάχους στο όνειρό μου! Το έχω μεράκι και είμαι διατεθειμένος να τα δώσω όλα..

 

Για να μην κουράζω άλλο, κερνάω καφέ (στην Αθήνα πάντα κοντά σε μετρό) για να τα πούμε καλύτερα με τον όποιο ενδιαφερόμενο!

 

Υ.Γ. Στην συνάντησή μας δεν θα μπορέσω να είμαι ΄΄εντελώς΄΄ ξεκάθαρος (όσον αφορά όλες τις πτυχές της σελίδας-ιδέας καταλαβαίνετε το γιατί)  αλλά ο καφές θα είναι κερασμένος άρα θα έχετε σπαταλήσει μόνο χρόνο
 

 

 

Χαρτάκια για σειρά προτεραιότητας να βάλεις για να μη δημιουργηθεί μποτιλιάρισμα από τους ενδιαφερόμενους προγραμματισταράδες που θέλουν να πιουν κερασμένο καφεδάκι (πάντα κοντά σε μετρό) για να ακούσουν τις ενθουσιώδεις αοριστίες σου ώστε να περάσουν audition για τη συμμαχία υλοποίησης του ονείρου σου (όταν "boostάρει"..)

 

Φύλαξε τα λεφτά από τα κεράσματα μέχρι να μαζέψεις budget για να κάνεις το όνειρο σου πραγματικότητα αφού στερείσαι του βασικότερου το οποίο και δεν έχεις να το πληρώσεις.. αν έιχες δε θα ανέφερες τη β) επιλογή ως τυράκι.

 

Μετά πήγαινε κατά Upwork.com μεριά και θα βρεις αρκετούς οικονομικούς μισθοφόρους "Συμμάχους" σούπερ(..) ποιότητας από τας Ινδίας και Πακιστάν, κοστίζουν έναν κερασμένο ελληνικό καφέ την ώρα άνευ έξοδα μετακίνησης προς και από το Μετρό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάξε για δωρεάν μαθήματα που προσφέρουν διάφορες εταιρείες π.χ. sociallinov και δήλωσε συμμετοχή. (τσάμπα είναι)

Εκτός του ότι θα μάθεις και κάτι καινούργιο εκεί το κυριότερο είναι πως θα έρθεις σε επαφή και θα γνωρίσεις αρκετό κόσμο που ίσως κ να ενδιαφερθεί για έναν κερασμένο καφέ κ να ακούσει την ιδέα σου.

 

Αν πιστεύεις ότι η ιδέα σου είναι καλή είτε δώσε την για υλοποίηση σε κάποιο s/w house με την ανάλογη πληρωμή κ μετά ανέλαβε να την τρέξεις εσύ είτε γνώρισε κόσμο και στήσε το μαζί τους.

Όπως όμως είπε και ο King, με αοριστίες μην περιμένεις ότι θα κάνεις δουλειά.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα σε αυτά τα project δεν είναι οι Developer αυτούς τους βρίσκεις. Το concept και το Business plan είναι που μετράει.

 

Σε τι θα διαφέρει η σελίδα σου γιατί θα είναι καλύτερη, γιατί θα την χρησιμοποιεί ο κόσμος κτλπ… εάν απαντηθούν αυτά τα ερωτήματα αι πολλά άλλα προχωράς διαφορετικά κάνεις μια τρύπα στο νερό…

 

Θα πρότεινα συνεργασία με ποσοστά για αυτές τις δουλείες και συμβόλαια δεν θέλει πολύ να στην κάνουν οι developer ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές λες σας... τώρα η κουβέντα αποκτά νόημα!Το s/w house @dpolal τι ειναι και @lionheart η σελίδα θα καλύψει μια ανάγκη η οποία α δεν έχει καλυφθεί 100%...

Το εύκολο είναι να κατακρινεις μια ενδεχόμενη αποτυχία, το δύσκολο είναι να δεις την επιτυχία πίσω σε αυτή.

ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πρώτον καταχώρησε με κάποιο τρόπο την ιδέα σου. Γράψε την κάπου, μίλα με κάποιο δικηγόρο για αρχή

 

Και εγώ τις ίδιες βλακείες έκανα. Πάλευα μόνος μου, τα παράταγα , άρχισα να ρωτάω στα forums , πήρα μέρος σε διαγωνισμό και πριν λίγο καιρό είδα την ιδέα μου υλοποιημένη και με βραβείο σε διαγωνισμό...

 

Μπορώ να σε βοηθήσω όχι στο προγραμματιστικό κομμάτι αλλά σε όλα τα υπόλοιπα.Δηλαδή μπορώ και στο προγραμματιστικό αλλά λίγα πράγματα. Και δεν έχω και πολύ χρόνο. Και εγώ τον κόσμο ήθελα να αλλάξω αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να αλλάξω τον εαυτό μου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς απο μόνη της η ιδέα δεν μπορεί να κατοχυρώθει απο όσο έχω διαβάσει και ρωτήσει, εκτός και αν ξέρεις εσυ κάτι παραπάνω σε αυτό το κομμάτι αγαπητέ ΜΑΝΩΛΗΣ1...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να κατοχυρώσεις μια ιδέα για website... Δεν υπάρχει πατέντα. Απλά είσαι ο πρώτος. Αν είσαι μάγκας, μένεις και πρώτος και όταν γίνεις μεγάλος μοσχοπουλας. Αλλιώς σε τρώει ο ανταγωνισμός, και αργοσβηνεις.

 

Στο τσαμπα developer δύσκολα βρίσκεις. Σου εύχομαι καλή τύχη, αλλά να ξέρεις ότι από την ιδέα στην πράξη, και από την πράξη στην είσπραξη υπάρχει πολύ μεγάλος δρόμος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@StigmaX ανώτερος στόχος είναι να υλοποιήσω αυτό που εχω στο μυαλό μου και ας μην πάρω ευρώ... είναι καλύτερο απο το να σκεφτομαι συνέχεια και εαν το ειχα κανει κλπ κλπ... και όπως ανέφερε ενας φίλος πιο πανω είδα ήδη μια ιδέα μου να υλοποιητε απο κάποια εταιρεία η οποία λόγω λανθασμενου marketing(πιστεύω δεν ειμαι ειδικός) δεν πήγε καλά. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πραγματικά πιστεύεις ότι αξίζει η ιδέα σου, στείλε μου προσωπικό μήνυμα ώστε να βοηθήσω στην υλοποίηση της.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς απο μόνη της η ιδέα δεν μπορεί να κατοχυρώθει απο όσο έχω διαβάσει και ρωτήσει, εκτός και αν ξέρεις εσυ κάτι παραπάνω σε αυτό το κομμάτι αγαπητέ ΜΑΝΩΛΗΣ1...

 

Μπορείς να γράψεις σε ένα κομμάτι χαρτί ολες τις παραμέτρους και όλες τις λειτουργίες και τα οφέλη. Ταχυδρόμησε το στον εαυτό σου για να έχεις ημερομηνία ταχυδρομείου.

Βρες άτομα έμπιστα (λίγο δύσκολο)

Μη μιλάς πολύ για τις λειτουργίες της σελίδας στο internet και στα φορουμς.

Φτιάξε κάτι αρχικά αν μπορείς μόνος σου (να υπάρχει δηλαδή χειροπιαστή η ιδέα) και λάβε μέρος σε κάποιον διαγωνισμό καινοτομίας

Βρες απαντήσεις μέσα από διάφορες οργανώσεις που μπορούν να την χρηματοδοτήσουν.

Αν θες μπορώ να σε βοηθήσω στο αρχικό στάδιο και στο στήσιμο. Δεν ειναι ανάγκη να ξέρω τι θα κάνεις,

Πρέπει όμως

Να βρεις κατάλληλη πλατφόρμα για την υλοποίηση

Κατάλληλα plugins

Να ξέρεις τι προσβάσεις θες να δώσεις , αν θα ειναι σελίδα στην οποία θα συμμετέχουν ενεργά οι πολίτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα

 

Δυστυχώς οι περισσότεροι με τέτοιες ιδέες είναι της λογικής "έχω την τάδε σουπερ-ντουπερ ιδέα και μόλις βρω άτομα να την υλοποιήσω(τζάμπα προφανώς) θα γεμίσουμε κάργα λεφτά" . Το πρόβλημα σε αυτές τις λογικές (για να μην παρεξηγηθώ δεν ταυτίζω τη δική σου αυτές τις ιδέες γιατί δεν τη γνωρίζω) είναι ότι ο κομιστής της ιδέας δεν έχει ούτε χρήματα να διαθέσει (σημαντικό) αλλά ούτε και την τεχνολογική κατάρτιση να αντιληφθεί τι χρειάζεται και γιατί κοστίζει τόσο. 

 

Θα σου παραθέσω μια ιστορία (true story δυστυχώς) που μου έτυχε:

 

Φίλος ήθελε να φτιάξει σελίδα online γνωριμιών αλλά πέρα από λίγο html/css άντε και λίγο wordpress ουδεμία ιδέα είχε για θέματα hosting/sysadmin/backend γενικότερα κλπ ΑΛΛΑ δεν ήθελε να πληρώσει ούτε backend developer ούτε κατάλληλο hosting(free hosters), ούτε γραφίστα ούτε sysadmin ούτε έξοδα διαφήμισης. 

 

Μου λέει την ιδέα του, και του λέω ότι δεν είναι τόσο καλή για τους προαναφερθέντες λόγους. Ακόμα με βρίζει όπως και ακόμα δεν έχει σηκώσει ούτε την εν λόγω σελίδα και ούτε πρόκειται.

 

My point being... ότι είπαν και οι υπόλοιποι. Διάλεξε σωστά τους συνεργάτες σου. Πολλές φορές το πληρωτέο κοστίζει φθηνότερα από το δωρεάν. Γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να φτιάξεις κάτι σε μικρότερη κλίμακα ή αν ντε και καλά θες να μπεις στα βαθιά καλύτερα να αναθέσεις επί αμοιβή το project σου σε μια εταιρεία development.

 

Προσωπικά σου εύχομαι καλή τύχη και να μην τα παρατήσεις με την πρώτη αποτυχία/απογοήτευση :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@becoming_I συνεχίζεται και κρατάτε "καθαρό" το θέμα αυτό από σχόλια τύπου καλως τον επόμενο κύριο Zuckerberg η εσένα περίμενε ο γουγλης για να ασχοληθεί και γι αυτο σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ και πάλι! ούτε με badoo θα ασχοληθώ ούτε με YouTube ουτε με Instagram... υπαρχει κορεσμος εκει και οι ανάγκη των γνωριμιών, αναγνώρισης, αυτοπραγματωσης κλπ εχουν ήδη εξυπηρέτηθει ... οπως προείπα εχω κάποια χρόνια στην πλάτη και παρακολουθώ τα τεκτενομενα! Λεφτά όπως πάλι προανέφερα θα διαθέσω(ο τσάμπας πέθανε και ενεχει κινδύνους) εγω αυτό που ψάχνω τώρα είναι να τα διαθεσω οσο πιο σωστά γίνεται (δλδ σε σωστούς ανθρώπους)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεχε τι θα λες αν συναντηθεις με καποιον. Ξερεις ποσοι μου λενε ιδεες και ενω στην αρχη ειναι μαγκωμενοι οσο περναει η ωρα απο τον ενθουσιασμο τους λενε πραγματα που μπορει να αποκαλυψουν την ιδεα...

 

Αν θες να εχεις καλυψη τοτε ιδωτικο συμφωνητικο εμπιστευτικοτητας (NDA) πριν ξεκινησει ο διαλογος. Τραβηγμενο μεν, δεν υπαρχει αλλος τροπος δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...