Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία δυναμικού site με συνεργασία


kostasxiaomi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήμερα σε όλους,

Επανέρχομαι στο θέμα και ευχαριστώ θερμά όποιον καθίσει και ασχοληθεί ^_^

Έπειτα από μήνες δάκρυα και ιδρώτα το site ξεκίνησε και είναι το kritikes.gr . Τελικά έπειτα από επικοινωνία με αρκετούς developer ήρθα σε επαφή με έναν ικανό και πάνω απ όλα που να μπορώ να συνεργαστώ μαζί του για να βγεί το καλύτερο αποτέλεσμα. Μην «βαράτε» εάν δεν σας φανεί αξιόλογη ιδέα ή δεν το βρείτε όμορφο με λάθη :P

Κάθε πρόταση και παρατήρηση είναι καλοδεχούμενη(έως απαραίτητη...)

Σας Ευχαριστώ πολύ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου ευχομαι να παει καλα!

Πεντε παρατηρησεις, η πρωτη που πιστευω οτι ισχυει για ολους, βγαλε το popup που εμφανιζεται με το που μπεις, η δευτερη εντελως προσωπικη, κανε κατι με τα χρωματα και το ταιριασμα αυτων (μπες στο http://colormind.io/ και προσπαθησε να κανεις σωστο matching).

Η τριτη παρατηρηση ειναι να αφαιρεσεις τα share κουμπια απο τις στατικες σελιδες, δεν νομιζω να ενδιαφερει καποιον να μοιραστει π.χ. τη σελιδα με τους ορους χρήσης.

Τεταρτη, αλλαξε οπωσδηποτε το λογοτυπο, ειμαστε στο 2018, δεν γινεται να εχεις comic sans γραμματοσειρα! Γενικα, αφαιρεσε τη απο παντου και βαλε μια μοντερνα.

Πεμπτη, ασε μεγαλυτερο αερα αναμεσα στο Διάβασε ή Κάνε Kριτική για...Πρόσωπο, Προϊόν, Επιχείρηση και Οργανισμό και τα round elements απο κατω.

 

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Predatorkill Σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου... το popup το έχω γιατί έμπαιναν αρκετοί και μου έλεγαν «Τι να κάνω στην σελίδα», προσπαθώ να το δώσω τελείως μασημένο ^_^

Τα χρώματα τα είδες να χτυπάνε πολύ; Στο σύνδεσμο που μου παρέθεσες τι θα καταφέρω; Για τα share έχεις δίκιο θα τα αφαιρέσω.

18 minutes ago, Predatorkill said:

Τεταρτη, αλλαξε οπωσδηποτε το λογοτυπο, ειμαστε στο 2018, δεν γινεται να εχεις comic sans γραμματοσειρα! Γενικα, αφαιρεσε τη απο παντου και βαλε μια μοντερνα.

Πεμπτη, ασε μεγαλυτερο αερα αναμεσα στο Διάβασε ή Κάνε Kριτική για...Πρόσωπο, Προϊόν, Επιχείρηση και Οργανισμό και τα round elements απο κατω.

Το λογότυπο θα το ήθελα και εγώ πιο ωραίο αλλά κάτι προσπάθειες που έγιναν με τον γραφίστα δεν μου άρεσαν... καταλαβαίνω τι λες και έχεις δίκιο αλλά για την ώρα θα πορευτώ με αυτό. Σίγουρα στο μέλλον όμως θα γίνει πιο μοντέρνο. Σε ευχαριστώ και για τις παρατηρήσεις στην δόμηση της σελίδας και τις κρατάω για να τις δουλέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο colormind δινεις χρωματα και σου επιστρεφει ποια χρωματα ταιριαζουν. Αν για παραδειγμα βαλεις στο πρωτο κουτακι #faa61a (το χρωμα που εχεις ηδη στο site σου) κανοντας κλικ επανω του και στη συνεχεια πατησεις το λουκετακι, τοτε κλειδωνει αυτο το χρωμα και πατωντας generate σου βγαζει ποια χρωματα ταιριαζουν. Μπορεις μετα να κλειδωσεις κι αλλο χρωμα που σου αρεσει και να ξαναπατησεις generate, τοτε θα βγαλει καινουρια παλλετα βασιζομενο στα 2 χρωματα που εχεις κλειδωσει. Πολυ χρησιμο εργαλειο...

Σε εμενα χτυπανε, το γκρι με το πορτοκαλι δεν καθοταν ποτε καλα στο ματι μου. Σε καποιον αλλο μπορει να αρεσει, γουστα ειναι αυτα.

Στο δικο μου το site το petlocator.gr ειναι βασισμενο σε παλεττες απο το colormind, αγγιζω παστελ χρωματα οπου εκει ειναι λιγο μυστηριο το δεσιμο.

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Predatorkill said:

Στο colormind δινεις χρωματα και σου επιστρεφει ποια χρωματα ταιριαζουν. Αν για παραδειγμα βαλεις στο πρωτο κουτακι #faa61a (το χρωμα που εχεις ηδη στο site σου) κανοντας κλικ επανω του και στη συνεχεια πατησεις το λουκετακι, τοτε κλειδωνει αυτο το χρωμα και πατωντας generate σου βγαζει ποια χρωματα ταιριαζουν. Μπορεις μετα να κλειδωσεις κι αλλο χρωμα που σου αρεσει και να ξαναπατησεις generate, τοτε θα βγαλει καινουρια παλλετα βασιζομενο στα 2 χρωματα που εχεις κλειδωσει. Πολυ χρησιμο εργαλειο...

Ακούγετε πολύ χρήσιμο όντως.Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση. Θα το κοιτάξω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έριξα μια γρήγορη ματιά στους όρους χρήσης και έχετε (ή θα έχετε) αρκετά «θέματα» σχετικά με την εφαρμογή των νέων κανόνων του GDPR που θα τεθούν σε εφαρμογή τον Μάϊο.
Μίλα με κάποιον δικηγόρο που να έχει πιστοποίηση DPO προκειμένου να σας προτείνει τις απαραίτητες αλλαγές.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δική μου συμβουλή πέρα απο τα του design που σου επισήμανε ο φίλος.

Βγάλε τις κριτικές για μεμονωμένα άτομα γιατι θα γεμίσεις με σχόλια στυλ:

 Τρελό αλάνι ο τάδε, ο καλύτερος στο τομέα του ο δείνα κτλ.

Σαν side note σου εύχομαι καλή τύχη όμως οφείλω να σου τονίσω να κρατάς χαμηλά το πήχη, περιπτώσεις στυλ σκρουτζ πέτυχαν γιατί κάλυπταν ένα κενό στην αγορά συν το γεγονός οτι εκείνη την εποχή το έδαφος ήταν πρόσφορο για site και δεν υπήρχε κορεσμός.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kostasxiaomi Είδα το site σου αλλά κάπως μου χτυπάει το concept κριτικές σε άτομα. Δηλαδή αν εγώ έχω πρόβλημα με κάποιο μέλος θα μπω και θα τον κράξω στα ίσα; Εντάξει για προϊόντα και επιχειρήσεις το βλέπω δόκιμο αλλά για άτομα;

Επίσης θα συμφωνήσω ότι το logo σου θέλει σοβαρή δουλειά.

Επεξ/σία από becoming_I
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@becoming_I Σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου... Όλα τα σχόλια περνάνε απο τον διαχειριστή, έτσι αυτά που δεν είναι κόσμια ή περιρχουν ύβρεις θα στέλνονται πίσω σε αυτόν που τα έγραψε να τα διορθώσει και υπάρχει και η δυνατότητα να banαριστει. Σαν "προσωπα" ευελπιστούμε να δούμε καθηγητές φυσικής που κάνουν ιδιαίτερα, αισθητικούς και γενικά όσοι δουλεύουν με μπλοκάκι και δεν προβάλλονται κάπου. 

1 hour ago, mad-proffessor said:

side note σου εύχομαι καλή τύχη όμως οφείλω να σου τονίσω να κρατάς χαμηλά το πήχη, περιπτώσεις στυλ σκρουτζ πέτυχαν γιατί κάλυπταν ένα κενό στην αγορά συν το γεγονός οτι εκείνη την εποχή το έδαφος ήταν πρόσφορο για site και δεν υπήρχε κορεσμός.

Έχεις απόλυτο δίκιο και το ξέρω... τώρα κάνω αυτό που με έτρωγε πολυ καιρό και εάν δεν το έκανα θα με έτρωγε μία ζωη! Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και κρατάω τις συμβουλές! 

@dpolal Εχω νομικό σύμβουλο και όταν σφίξουν τα πράγματα σίγουρα θα το κοιτάξω... οπως και το https... για να προλάβω μερικούς:D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο @kostasxiaomi! Αν και όταν είχες πρωτοποστάρει, δεν πίστευα ότι θα προχωρήσει και πολύ το project σου, εσύ τα κατάφερες και υλοποίησες αυτό που είχες σκεφτεί.
Συγχαρητήρια από εμένα και καλή επιτυχία στη συνέχεια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, vadou said:

Μπράβο @kostasxiaomi! Αν και όταν είχες πρωτοποστάρει, δεν πίστευα ότι θα προχωρήσει και πολύ το project σου, εσύ τα κατάφερες και υλοποίησες αυτό που είχες σκεφτεί.
Συγχαρητήρια από εμένα και καλή επιτυχία στη συνέχεια! :)

Δεν έκανα και κάτι τρελό αλλά θα το προσπαθήσω με νύχια και με δόντια :ph34r:... έκατσα κάτω και το προσπάθησα. Ασχολήθηκα με πράγματα και ανθρώπους που δεν ήξερα και θα συνεχίσω να το κάνω μέχρι να το κάνω να δουλέψει! Πιστεύω πάρα πολύ σε αυτό... και ας υπάρχει το google business, το skroutz ή όπου αλλού μοιάζει. Εγώ θα προσπαθήσω και ας τρυπήσω στο νερό! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν συγχαρητήρια για το rollout. Καλή προσπάθεια.

Αυτό που δεν βλέπω μέσα είναι: Monetization.

Πως σκοπεύεις να βγάλεις χρήματα από την υπόθεση;

Διαφημίσεις;

Συνδρομές;

Και τα δύο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ajaxmonkey4hire Η ιδέα του να δραστηριοποίουμαι στον χώρο του διαδικτύου και να έχω κάτι δικό μου το οποίο θα μπορώ να ανακοινώσω στον υδραυλικό στον δικηγόρο στον σερβιτόρο κλπ ήταν για εμένα ένα όνειρο... στο αρχικό μου ποστ εχω ανακοινώσει οτι εργάζομαι και δεν περιμένω να βιοποριστώ απο αυτό. Δεν θέλω να παρεξηγηθώ... είμαι και εγώ ενας Έλληνας στην Ελλάδα της κρίσης ο οποίος προτίμησε λίγα χρήματα που είχε  μαζέψει (με μεγάλο κόπο) για να παντρευτεί να τα διαθέσει εκεί! Φίλε μου, ο στόχος μου είναι (και εχω επικεντρωθεί μόνο εκεί) στο να έχω το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα σε εμφάνιση, λειτουργικότητα και παροχή υπηρεσιών (εχω μελλον ακόμα το ξέρω!). Έτσι εχω βάλει σε 2η μοίρα το κομμάτι των αποδοχών και θα το κοιτάξω λογικά με το καινούργιο έτος! Σίγουρα δεν θελω να εχω συνδρομές... μακάρι να καταφέρω να αποκτήσω ενα κοινό και να μπορέσω να προχωρήσω με κάποιες διαφημίσεις.

Οποιαδήποτε πρόταση και σε αυτό το κομμάτι είναι αναγκαία και καλοδεχούμενη! Σε ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή σου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...