Προς το περιεχόμενο

Age of Empires 4


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσο παιζω και το μαθαινω τοσο πιο πολυ θελω να παιζω.


Γενικα αυτο που με ενοχλει περισσοτερο και πιστευω δημιουργει προβλημα στο balance του παιχνιδιου ειναι η αναλογια των units σε σχεση με τα κτιρια.
Ειναι αρκετα μεγαλυτερα και σε κανει να χρειαζεσαι παραπανω zoom out. Ασε που τα trebuchet μπορει να ειναι εκτος "view" και να βαρανε σε κτιριο σε αλλη ακρη του χαρτη.
Επισης αν πας με 3-4 κανονια εχεις γ@μησει την πολη για πλακα.

Κατα τα αλλα εχουν πολλες βελτιωσεις. Μου αρεσει το στοιχειο που σε καποιους χαρτες εχει markets και μπορεις να τα χρησιμοποιησεις για trade χρυσου.
Βοηθαει αρκετα σε 1vs1 παιχνιδια.

Καλο ειναι επισης που τα trade carts δεν υπολογιζονται στο population. 
Δε ξερω αν θα παιξω campaign. Παντως αυτη τη στιγμη παιζω παιχνιδια με AI στο hard.

hardest δεν εχω επιχειρησει ακομα!
 

14 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Ρε κάνε add ρε! Θα έρθω να σου ρίξω τα τείχη!

image.png.0aa4de0e6424d0526074248202d33cbd.png

 

τί έχουν πει για τους λαούς; Θα βάλουν κιάλλους;


Που να σε κανω add μωρε και εσυ; Αφου σε εχω στο steam χρονια τωρα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 254
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παντως το ειδος ειναι σε τεραστια ανυποληψια,δεν βγαινουν ποιοτικα rts πλεον,θελω ενα παιχνιδι κατι σαν battle for the middle earth(ειχε την κορυφαια κινηση μοναδων καθως και φοβερα εφε) θελω ενα ακομα cossacks,θα παιξω φυσικα το aoe4,επαιξα το εξαιρετικο anno (ολα top class) γενικα δε βλεπω φως στο αγαπημενο μου ειδος -οπου συνηθιζω να παιζω με ενα πιατο φαι ή σνακ χαλαρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, 3DJIN είπε

παντως το ειδος ειναι σε τεραστια ανυποληψια,δεν βγαινουν ποιοτικα rts πλεον,θελω ενα παιχνιδι κατι σαν battle for the middle earth(ειχε την κορυφαια κινηση μοναδων καθως και φοβερα εφε) θελω ενα ακομα cossacks,θα παιξω φυσικα το aoe4,επαιξα το εξαιρετικο anno (ολα top class) γενικα δε βλεπω φως στο αγαπημενο μου ειδος -οπου συνηθιζω να παιζω με ενα πιατο φαι ή σνακ χαλαρα.

βάλε και το Generals, command and conquer αλλά και το Age of the Titans :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, GoMaR είπε

Ρε παιδια ξερει κανεις αν μπορεις να δειξεις ΜΟΝΟ τα military units στον χαρτη ;  Το αντιστοιχο "τσεκουρι" στο αοε2.

 

Νομίζω δεν έχει, μπορείς να δεις το vil & millitary count αλλά όχι που είναι στο map o στρατός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό χρυσό το AoE4, μου αρέσει πιο πολύ απότι μου άρεσε στην beta, αλλά είναι bugfest.
Μια βόλτα στο support forum του θα σας πείσει.

Ένα bug που αντιμετοπίσαμε πριν λίγο με έναν φίλο, ενώ έχουμε παίξει αρκετούς αγώνες ως τώρα και δεν βρήκαμε κάποια τρελά bugs.
Επίσης bugαρισμένη πρέπει να είναι και η δυσκολία του παιχνιδιου. 
Νταξ ξενερώσαμε κάπως αλλά κομπλέ αν το φτιάξουν.

 

Σίγουρα του λείπουν πολλά για να πετύχει ότι πέτυχε το 2, αλλά ευελπιστώ να τα βάλουν με τον καιρό,πχ τα maps είναι πολύ φτωχά φτιαγμένα(τα πιο πολλά και τα seeds φέρνουν ελάχιστες διαφορές).
Το campaign του είναι πολύ όμορφο και τα μίνι ντοκιμαντέρς που δείχνει πανέμορφα, δένουν και σε βάζουν στο κλίμα.

Tα mods πότε θα μπουν;

Για λαούς έχουν πει αν βάλουν άλλους;;

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το μοναδικο προβλημα που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι να μου κρασαρει σε late games.
Μου εχει συμβει βεβαια 2 φορες αλλα δε θα το ελεγα "buggy" το παιχνιδι.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fever25 είπε

Καλημέρα. 

Το παιχνίδι που κάνει κάποια σπασίματα καθώς μετακινούμαι με το ποντίκι στο χάρτη. Είναι νορμάλ με 3900χ και 2070s σε high?

δεν ειναι νορμαλ

Θελει φτιαξιμο το game

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βεβαια!!
Ο κοσμος περιμενε καλυτερα γραφικα και ξενερωσαν αρκετοι επειδη τα γραφικα του ειναι κατωτερα της εποχης. 
Λογικο απο την μια. Για μενα ομως, απο ενα σημειο και μετα σταματας να κοιτας τα γραφικα και παιζεις. 
Εχει καποια θεματακια λογω πρωτης εκδοσης αλλα ειναι πολυ υποσχομενο σε βαθος χρονου.

Μη περιμενεις αλλο ενα "ΑΟΕ2" ομως.
Τετοιες παιχνιδαρες δεν ξανα βγαινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, billvwrulez είπε

Παιδια περιμενα τοσα χρονια να βγει, αλλα απο οτι βλεπω μαπα το καρπουζι ???

 

ασε τους να γκρινιαζουν και παιξε το. μονο μαπα δεν ειναι. εχω μολις εκλεισα 30 ωρες και οπως παει το πραγμα, θεωρω τις 300 θα τις ξεπερασω μεσα στα Χριστουγεννα.
Εξαισιο παιχνιδι, ειχαμε χρονια να δουμε τοσο καλο RTS.
Ναι, δεν ειναι τελειο και ναι του λειπουν πραγματα αλλά περναω τοσο μα τοσο καλά που δε με πειραζει :)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω, όσο πιο πολύ θα το παίξετε, τόσο θα σας αρέσει.

Περιμένουμε μεγάλο patch που λογικά θα λύσει Balance issues και ελπίζω αρκετά από τα bugs

Σίγουρα θα έχει σταδιακά και expansions, περιμένουμε Βυζαντινούς εναγωνίως

Επίσης περιμένουμε και τα seasons - και αυτά πιθανότατα προς το τέλος της χρονιάς.

Αν είστε rating freaks βρείτε το unofficial rating σας εδώ https://aoeiv.net/

Για την ώρα βλέπουμε το Genesis Tournament που παίζουν οι pro από το 2 και το AoM για να παίρνουμε ιδέες για στρατηγικές :) με τον δικό μας TheMista να είναι στα φαβορί να το κερδίσει :)

Αυτό που είναι το ζητούμενο είναι να αποκτήσει τη δική του προσωπικότητα, αυτό θα κρίνει πολλά. Τα updates, τα expansions και τα mods θα το διαμορφώσουν και θα το καθορίσουν ως προς την προσωπικότητα. 

AoC ή Age2DE δεν θα γίνει ποτέ και μάλλον δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Πολλοί όμως παίκτες του 2 του δίνουν όλο και περισσότερο χρόνο ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα μερικές ώρες από μια δοκιμαστική έκδοση από τον θείο (τελευταίο build με όλα τα DLC-extra). 

Το παιχνίδι είναι προβληματικό με πολλά bugs.
Αυτά βέβαια μπορεί να φτιαχτούν.
Αυτό που με προβλημάτισε πολύ είναι το περίεργο AI/pathfinding που κάνει κουλά και δεν είναι καλός αντίπαλος.
Επίσης ότι από άποψη gameplay δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικά νέο. 
Πέρα φυσικά από τα καρτουνίστικα γραφικά που είναι χειρότερα - κατ' εμέ - από τα sprites των AoE2.
Γενικά είναι ένα παιχνίδι που έχει τα φόντα να γίνει τίμιο, αλλά όχι πολλές πιθανότητες για κάτι παραπάνω.

Εάν δεν είχε το βαρύ όνομα, θα είχε περάσει στα ψιλά και στο sales bin πολύ γρήγορα θαρρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...