Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρολόγων μηχανικών ξάνθη?


toketog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Αν είναι να δουλέψεις μόνος σου, και μόνο έτσι, καλύτερα καθόλου σχολή. Μιλώντας πάντα για software devs, τι να τα κάνω τα δικαιώματα μηχανικού; Γιατί να καίω το κεφάλι μου με άσχετα πράγματα από αυτό που θέλω να πετύχω;

 

Στον ίδιο χρόνο θα μπορούσες να πιάσεις 2 τεχνολογίες και να λιώσεις με όλη τη σημασία του λόγου, και να διαβάσεις θεωρία αλγορίθμων και πολυπλοκότητας και ότι άλλο θες. Και να δουλέψεις σε αυτό που θες και να μην έχεις τον καθένα πάνω από το κεφάλι σου να σου λέει ότι "αυτό είναι το μάθημα μου και πρέπει να το περάσεις για να δεις το πτυχίο".

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι σπαστικό για μένα, αλλά ακόμα πολλοί εργοδότες ακούνε ΗΜΜΥ και πέφτουν τα σάλια τους, ακόμα και γαμπρό στην κόρη τους τον έκαναν. Επειδή αυτή είναι η ελληνική πραγματικότητα ακόμη, ναι συμφέρει να πας ΗΜΜΥ και να μείνεις εδώ.

Θα μπορούσα να ποστάρω και αγγελία που έψαχναν ΗΜΜΥ και μάλιστα αυστηρά από Αθήνα,Πάτρα, Θεσσαλονίκη αλλά θα καρφωθώ που δουλεύω... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Αν είναι να δουλέψεις μόνος σου, και μόνο έτσι, καλύτερα καθόλου σχολή. Μιλώντας πάντα για software devs, τι να τα κάνω τα δικαιώματα μηχανικού; Γιατί να καίω το κεφάλι μου με άσχετα πράγματα από αυτό που θέλω να πετύχω; Δε θες να μάθεις να σκέφτεσαι σα μηχανικός.

 

Νομίζω πως θέλεις να μάθεις να σκέφτεσαι σα μηχανικός. Software engineering διάολε. Τι έχεις στο μυαλό σου και λες όχι;

 

 

Είναι σπαστικό για μένα, αλλά ακόμα πολλοί εργοδότες ακούνε ΗΜΜΥ και πέφτουν τα σάλια τους, ακόμα και γαμπρό στην κόρη τους τον έκαναν. Επειδή αυτή είναι η ελληνική πραγματικότητα ακόμη, ναι συμφέρει να πας ΗΜΜΥ και να μείνεις εδώ.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί με την καμία όμως... δηλαδή πήρε κάποιος πτυχίο ΗΜΜΥ και έγινε κάτι στη ζωή; Σιγά.

 

Θα μου πεις εδώ ο άλλος παίρνει πτυχίο από όπου του έκατσε και έχει την ανάγκη να λέει τον εαυτό του Πληροφορικό επειδή κατόρθωμα ξερωγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lanike πως βοηθάει το πτυχίο ΗΜΜΥ να μείνεις Ελλάδα;

 

Έχεις προβάδισμα έναντι άλλων, ειδικά αν χτυπήσεις πόρτες σε βιομηχανίες. Και ως γνωστό, ένας ΗΜΜΥ, ξέρει τα πάντα. Και αν του ξεφεύγει κάτι, το μαθαίνει πολύ εύκολα στην πορεία...Εντάξει, πλάκα κάνω. Απλά, ισχύει ότι οι εργοδότες τους σέβονται, που τελείωσαν αυτή τη σχολή, απεριόριστα.

Εκεί που δουλεύω, προσελήφθησαν πριν περίπου 3 χρόνια, 7 (εφτά) ΗΜΜΥ με τη μία, χωρίς να είναι απαραίτητη η παρουσία τους ως εκείνη τη στιγμή. Όλοι κατέλαβαν καίριες θέσεις, χωρίς να υπολογίζεται η (μηδενική) προϋπηρεσία τους. Μόνο ένας δικαιολογούσε την πρόσληψή του ως έμπειρος.Ως εκείνη τη στιγμή, τη δουλειά την έβγαζαν έμπειροι εργαζόμενοι, άλλοι με πτυχία και άλλοι χωρίς, αλλά με πολυετή προϋπηρεσία και καλοί στη δουλειά τους.

Αυτό από μόνο του, λέει πολλά σε μένα ότι τους δίνεται προβάδισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν καταλαβαίνω τι πας να πεις. Το επίπεδο στα μαθηματικά που έχει η πλειοψηφία ποιών, των φοιτητών ΤΕΙ; Προφανώς είναι άθλιο (και παρεμπιπτόντως, έχεις δει το επίπεδο των εισακτέων σε ΗΜΜΥ? Εγώ το είδα, θα έμενες έκπληκτος με την κακή έννοια, όπως έμεινα και γω).

 

Η μείωση των βάσεων στα τμήματα των ΗΜΜΥ και δη στο περιφεριακό τμήμα της Ξάνθης, οφείλεται στη μετατροπή των τμημάτων Βόλου και Χανιών σε ΗΜΜΥ. Η ζήτηση θαρρώ πως είναι σταθερή.

Η ένσταση μου στις τόσο χαμηλές βάσεις είναι η εξής: Ότι πολλοί δεν έχουν ικανοποιητικό μαθηματικό και φυσικό υπόβαθρο για να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις της ειδικότητας του μηχανικού. Και όταν εννοώ υπόβαθρο δεν εννοώ απαραίτητα την επίλυση διαφορικής εξίσωσης με τη μέθοδο Riccati(που μας έκανε η πολυαγαπημένη μας κ.Μειμαρίδου), αλλά την αναγκαία αναλυτική σκέψη που οφείλει να έχει ο μηχανικός.

 

@ts αν σε ενδιαφέρει μόνο το κομμάτι του software engineering μείνε εκεί που είσαι.

Δε βλέπω το λόγο να ξεκινήσεις από το μηδέν και να βρεθείς αντιμέτωπος με αντικείμενα αν όχι άχρηστα, το λιγότερο αδιάφορα.

Να σε ενημερώσω ότι ο τομέας Λογισμικού του τμήματος της Ξάνθης(δεν υπάρχει κατεύθυνση, απλά τομέας) υποστελεχώνεται αυτή τη στιγμή, λόγω εσωτερικών έριδων. Το αποτέλεσμα είναι να υπάρχουν σύνολο 4 τακτικοί καθηγητές στον τομέα.

Αν θες παραπάνω πληροφορίες σε pm, γιατί μπορεί να βρεθούμε σε κάποιο εξώφυλλο της Espresso. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Αν είναι να δουλέψεις μόνος σου, και μόνο έτσι, καλύτερα καθόλου σχολή. Μιλώντας πάντα για software devs, τι να τα κάνω τα δικαιώματα μηχανικού; Γιατί να καίω το κεφάλι μου με άσχετα πράγματα από αυτό που θέλω να πετύχω;

 

Στην σχολή θα πας για τις γνώσεις, τα δικαιώματα είναι συνέπεια και απορρέουν από το πτυχίο και την σχολή αν και όταν την τελειώσεις. Επίσης τα δικαιώματα δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο νόημα στον προγραμματισμό την ανάπτυξη εφαρμογών και το developing, έχουν χρήση και νόημα σε άλλα πράγματα που απαιτείται σφραγίδα/υπογραφή, κυρίως κτιριακά και ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και δίκτυα, μικρής ή μεγάλης κλίμακας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστάρω κάτι τετοια ποστ που τρωγόμαστε...

Οπως πολύ σωστά ειπώθηκε η ΗΜΜΥ σε βγάζει Ηλεκτρολόγο κυρίως...Βέβαια ανάλογα την ροή μπορεί τα ΣΗΕ( Συστηματα ηλεκτρικής ενέργειας) να τα έχεις δεί μια μόνο φορά.. Και όμως έχεις τα δικαιώματα για όλες τις ροές ..Αυτο δίνει το πολυτεχνείο..

Και το ''μηχανικάρες μου'' , μαζί με τα καλάμια στο αμφιθέατρο.

Τα ΤΕΙ έχουν κάνει τρομερή δουλειά και γι'αυτό και εξελίσσονται ..

Δεν κρίνει η βάση την σχολή ..Οσοι το πιστεύουν αυτό ειναι βλάκες γιατι δεν έχουν ακούσει την έννοια προσφοράς και ζήτησης..

ΤΟ πτυχίο ειναι ενα χαρτί, ένα βήμα για να συνεχίσεις και να εξελιχτείς.. Δεν ειναι πανάκεια

όπως και να έχει καλή αρχή φιλε μου και ζήσε το

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...