Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρολόγων μηχανικών ξάνθη?


toketog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς να το προτείνω κατ' ανάγκη σαν τη καλύτερη δυνατή πρόταση μπορείς πάντα να τελειώσεις το πτυχίο σου και αν σε ενδιαφέρει ή ενέργεια να πας να κάνεις ένα μεταπτυχιακό (ιδανικά έξω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι λέτε μωρέ που κακώς πήγε ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ αν θέλει να γίνει προγραμματιστης.

 

Ο άλλος λέει το ΤΕΙ Αθήνας του δώσε περισσότερα σε λιγότερο χρόνο απ ότι το ΕΜΠ στον φίλο του.

Που δεν υπάρχει περίπτωση να γράψει πάνω από άσσο σε οποιαδήποτε μάθημα της Λ, άντε κάνα δυάρι σε κάποιο της Υ.

 

Κλασική περίπτωση Έλληνα που η δικιά του σχολή αν και με τα μισά μόρια είναι καλύτερη και ξέρει περισσότερα.

Ναι φίλε μου, πολύ αντιπροσωπευτικό το σύστημα των μορίων. Αν εγώ είμαι ο κλασσικός Έλληνας που παινεύει το σπίτι του, εσύ είσαι αυτός που κοιτάει τι γράφει στην ταμπέλα και ποιος έχει γράψει πιο πολλά μόρια, λες και έχει σημασία...

 

Ξέρω άτομα που δουλεύουν σε εταιρίες σαν lead developers (και όχι στην εταιρία του κυρ Μήτσου που φτιάχνει pda για καφετέριες σε χωριά) και έχουν τελειώσει ΤΕΙ Σπάρτης. Ξέρω επίσης πολλούς που τελείωσαν ΗΜΜΥ και δεν ξέρουν ούτε τι θέλουν να κάνουν, ούτε τι πρέπει να δηλώνουν πως είναι, και ψάχνουν σαν τρελοί για μέτριες δουλειές, με μέτριες ικανότητες και μέτριες απολαβές και προνόμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις καμία σχέση με ΗΜΜΥ ή με πληροφορική; Γιατί τα παιδιά που τα λένε έχουν. Εγώ όπως έγραψα έχω τελειώσει ΗΜΜΥ και από πάντα εργάζομαι στο χώρο της πληροφορικής (όταν μεγαλώσω θα γίνω προγραμματιστής φάση). Έχω προφανώς πάρα πολλούς φίλους που τελείωσαν ΗΜΜΥ, φίλους που τελείωσαν άλλο πολυτεχνείο, φίλους που τελείωσαν πληροφορική, φίλους που δουλεύουν πληροφορική, φίλους που δουλεύουν μηχανικοί.

 

Προσωπικά μου φαίνεται πως πολύ καλά τα λένε. Εσύ με τι δεδομένα κράζεις;

Perhaps.

Δλδ εσύ πιστεύεις ότι το ΤΕΙ παρέχει ίδιες γνώσεις με το ΕΜΠ; Σαν σχολή.

Η ότι το επίπεδο στα μαθηματικά που έχει η πλειοψηφία τους αρκεί;

Όσο για την άποψή μου γράφω από κάτω

 

Ναι φίλε μου, πολύ αντιπροσωπευτικό το σύστημα των μορίων. Αν εγώ είμαι ο κλασσικός Έλληνας που παινεύει το σπίτι του, εσύ είσαι αυτός που κοιτάει τι γράφει στην ταμπέλα και ποιος έχει γράψει πιο πολλά μόρια, λες και έχει σημασία...

 

Ξέρω άτομα που δουλεύουν σε εταιρίες σαν lead developers (και όχι στην εταιρία του κυρ Μήτσου που φτιάχνει pda για καφετέριες σε χωριά) και έχουν τελειώσει ΤΕΙ Σπάρτης. Ξέρω επίσης πολλούς που τελείωσαν ΗΜΜΥ και δεν ξέρουν ούτε τι θέλουν να κάνουν, ούτε τι πρέπει να δηλώνουν πως είναι, και ψάχνουν σαν τρελοί για μέτριες δουλειές, με μέτριες ικανότητες και μέτριες απολαβές και προνόμια.

Όχι φίλε, δεν κατάλαβες.

Μιλάς για συγκεκριμένα παραδείγματα και δεν βλέπεις το σύνολο.

Γιατί εννοείται ότι υπάρχει καλύτερος προγραμματιστής μπορεί και  από την πλειοψηφία των ΗΜΜΥ ακόμα και στο ΤΕΙ Ανθοκομίας, αυτό δεν σημαίνει κάτι για το ΤΕΙ ανθοκομίας.

Αν πάρω 1000 ΗΜΜΥ και 1000 απόφοιτους ΤΕΙ Πληροφορικής Αθήνας ποια θα είναι η αναλογία πιστεύεις; Στο ποιος κατέχει περισσότερες γνώσεις;

Αν πάρω τώρα τους 1000 πρώτους από αυτές τις δύο σχολές ποια πιστεύεις ότι θα είναι η αναλογία;

Με τι μαθηματικό υπόβαθρο απ το ΤΕΙ θα κάνεις προγραμματισμό; Πες μου ότι έχει και υψηλότερο επίπεδο μαθηματικών το ΤΕΙ να τρελαθώ.

 

Μιλάω για απόφοιτους και το τι πήραν από την σχολή τους, όχι αν επαγγελματικά κάποιος εξελίχθηκε παραπάνω

 

Βάζω στοίχημα ότι ο φίλος σου δεν έχει καμιά σχέση με το ΜΥ κομμάτι (ΕΖΟ ίσως; )και είναι ίσως το μόνο που έχεις δίκιο, ότι όλοι έχουν τον τίτλο ανεξάρτητα από τις ροές που επιλέγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Αν θες να γίνεις προγραμματιστής γιατί να πας ΗΜΜΥ; Ποιος ο λόγος να κάνεις κάτι τα πρώτα 3 χρόνια που είναι τόσο μακριά από το στόχο σου; Το ότι το ΗΜΜΥ έχει πιο συνεπείς φοιτητές είναι πιο έγκυρο επειδή για να μπούν έλιωσαν. Ναι, θα βγάλει πιο μεγάλα ποσοστά έξυπνου κόσμου και με βαθμούς. Το να βγάζεις βαθμούς όμως δεν εγγυάται ούτε επιτυχία ούτε τίποτα.

 

Για το μαθηματικό υπόβαθρο, ναι έχεις δίκιο ότι έχουν πιο μεγάλο, και εγώ αν είχα επιλογή θα έκανα πρώτα μαθηματικό και μετά πτυχίο πληροφορικής. Όμως δεν αλλάζει ριζικά το πως προγραμματίζεις. Δηλαδή τι θα κάνεις με το μαθηματικό υπόβαθρο από τους ΗΜΜΥ; Θα γίνεις ο επόμενος Dijkstra;

 

Το είπες και μόνος σου, υπάρχει κόσμος χωρίς πτυχίο που κάνει παπάδες. Χρειάζεται ο άλλος να ξέρει να λύνει το πρόβλημα χρωματισμού κόμβων για να είναι καλός προγραμματιστής; Όχι. Τα μαθηματικά βοηθούν στη σκέψη, όμως η εμπειρία βοηθάει πιο πολύ. Ο εγκέφαλος κάνει adjust και προσεγγίζει τα προβλήματα καλύτερα όσο συνηθίζει σε τέτοια μοτίβα. Δεν είναι θέμα σχολής είναι θέμα self development και όρεξης για εξέλιξη.

 

Και κάτι ακόμα για την παράθεση που έκανες στον defacer. Το ΤΕΙ δεν παρέχει τις ίδιες γνώσεις.

Παρέχει κάτι που λειτουργεί όμως. Και αυτό είναι το γαμάτο. Ξέρει τι είναι και που στοχεύει, ενώ οι ΗΜΜΥ είναι αφηρημένοι. Εγώ θα βγω από το ΤΕΙ και θα έχω δει, έστω και με λίγο outdated τρόπους και εργαλεία, ένα τεράστιο κομμάτι του software development. Ο φίλος μου θα βγει από το ΕΜΠ και θα ξέρει 5 βασικές γλώσσες και 100 αλγόριθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το ΗΜΜΥ έχει πιο συνεπείς φοιτητές είναι πιο έγκυρο επειδή για να μπούν έλιωσαν. Ναι, θα βγάλει πιο μεγάλα ποσοστά έξυπνου κόσμου και με βαθμούς. 

 

δεν ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ισχύει.

Ποιό κομμάτι; Εμείς παίζουμε με 13130 μόρια αυτή τη στιγμή, το ΕΜΠ με 19000+.

Για να μπεις πρέπει να λιώσεις, για να βγεις πρέπει να λιώσεις ^ 2

Όταν εμείς έχουμε άτομα που δίνουν C 2 φορές το χρόνο και δεν την περνάνε, καταλαβαίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα για την παράθεση που έκανες στον defacer. Το ΤΕΙ δεν παρέχει τις ίδιες γνώσεις.

Παρέχει κάτι που λειτουργεί όμως. Και αυτό είναι το γαμάτο. Ξέρει τι είναι και που στοχεύει, ενώ οι ΗΜΜΥ είναι αφηρημένοι. Εγώ θα βγω από το ΤΕΙ και θα έχω δει, έστω και με λίγο outdated τρόπους και εργαλεία, ένα τεράστιο κομμάτι του software development. Ο φίλος μου θα βγει από το ΕΜΠ και θα ξέρει 5 βασικές γλώσσες και 100 αλγόριθμους.

Αυτό που το βασίζεις; Στα εργαστήρια; Γιατί μια χαρά εργαστήρια έχει κι εκεί
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που το βαδίζεις; Στα εργαστήρια; Γιατί μια χαρά εργαστήρια έχει κι εκεί

Στα μαθήματα. Δες το πρόγραμμα σπουδών και θα καταλάβεις. Μέσα στη σχολή έχουμε κάνει, C, C++, Java + Swing, Android, MySQL, πολλά πράγματα πάνω στα δίκτυα + TCP/IP + επιθέσεις σε sites και πώς να μην είσαι ευάλωτος, Bash Scripting, AWK, Threads, Pipes, Sockets, HTML, CSS, JSP, Assembly, VHDL και είμαστε ακόμα στη μέση.

 

Ναι μερικά δεν είναι κάτι που θα κάνεις σαν προγραμματιστής (π.χ η VHDL) όμως σου δείχνουν τι υπάρχει ώστε να έχεις επιλογές. Και τώρα που παίρνουμε κατεύθυνση αρχίζει το καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό κομμάτι; Εμείς παίζουμε με 13130 μόρια αυτή τη στιγμή, το ΕΜΠ με 19000+.

Για να μπεις πρέπει να λιώσεις, για να βγεις πρέπει να λιώσεις ^ 2

Όταν εμείς έχουμε άτομα που δίνουν C 2 φορές το χρόνο και δεν την περνάνε, καταλαβαίνεις...

 

τα ατομα που γνωρισα γω στο έτος μου ολα με 18+ πολλοι δε ξεραν ουτε τα βασικα, αλλοι δε παταγανε καν, αλλοι χρωστουσαν 20 μαθηματα στο στο 2ο ετος, αλλοι δε τελειωσαν ποτε, αλλοι τελειωσαν σε 7 χρόνια και αλλοι σε 5.

αλλοι θα βγουνε και δε θα ξερουνε ουτε τα βασικα, αλλοι θα βγουν και θα ξερουνε την επιστημη τους.

 

όπως ολες τις άλλες σχολες δηλαδη.

 

καμια σχεση δηλαδη τα 18k μόρια που βγαζεις με το τι γινεται μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ατομα που γνωρισα γω στο έτος μου ολα με 18+ πολλοι δε ξεραν ουτε τα βασικα, αλλοι δε παταγανε καν, αλλοι χρωστουσαν 20 μαθηματα στο στο 2ο ετος, αλλοι δε τελειωσαν ποτε, αλλοι τελειωσαν σε 7 χρόνια και αλλοι σε 5.

αλλοι θα βγουνε και δε θα ξερουνε ουτε τα βασικα, αλλοι θα βγουν και θα ξερουνε την επιστημη τους.

 

όπως ολες τις άλλες σχολες δηλαδη.

 

καμια σχεση δηλαδη τα 18k μόρια που βγαζεις με το τι γινεται μετα.

Δυστυχώς παντού παίζουν τέτοια άτομα. Λογικά πήζουν όλο το λύκειο και ξαφνικά αράζουν. Δεν ξέρω...

 

Κοιτάω το πρόγραμμα σπουδών στο ΕΜΠ, έχει βάσεις όταν πάρεις ροή, wtf...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε μωρέ που κακώς πήγε ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ αν θέλει να γίνει προγραμματιστης.

 

Ο άλλος λέει το ΤΕΙ Αθήνας του δώσε περισσότερα σε λιγότερο χρόνο απ ότι το ΕΜΠ στον φίλο του.

Που δεν υπάρχει περίπτωση να γράψει πάνω από άσσο σε οποιαδήποτε μάθημα της Λ, άντε κάνα δυάρι σε κάποιο της Υ.

 

Κλασική περίπτωση Έλληνα που η δικιά του σχολή αν και με τα μισά μόρια είναι καλύτερη και ξέρει περισσότερα.

 

Ναι σας είδαμε και εσας που νομίζετε οτι είστε κάτι επειδή τελειώσατε ένα πολυτεχνείο και γράψατε περισσότερα μόρια από κάποιον άλλον στις πανελλήνιες ή που νομίζετε οτι έχετε την πιο παλούκι σχολή στην Ελλάδα. Για ξεκαβαλήστε λιγάκι το καλάμι λέω γω. Και ναι τα μόρια εισαγωγής δεν λένε τίποτα, άνετα μπορεί κάποιος με λιγότερα μόρια να ξέρει σε έναν συγκεκριμένο τομέα περισσότερα πράγματα από κάποιον άλλο. Όταν τελείωσα την σχολή μου ήξερα να κάνω μελέτες εγκαταστάσεων θέρμανσης ψύξης κλιματισμού γιατί είχαμε λιώσει στο εργαστήριο με τις μελέτες και σε αντίστοιχο πολυτεχνείο δεν ήξεραν να κάνουν γιατί μάθαιναν μόνο θεωρητικά τα μοντέλα υπολογισμού φορτίων και σχεδιασμού.

Επίσης πως ορίζεται η "καλύτερη" σχολή; Μόνο κριτήριο τα μόρια εισαγωγής και η δυσκολία/ύλη των μαθημάτων; Να μην μιλήσω για πολυτεχνεία της επαρχίας που οι εγκαταστάσεις τους είναι για κλάματα σε σχέση με αρκετά ΤΕΙ. Μόνο ένας ελληνάρας φοιτητής πολυτεχνείου θα κάτσει να πει οτι η δική του σχολή είναι καλύτερη επειδή έχει περισσότερα μόρια.

 

Όσο για το αν αξίζει να πάει κάποιος ΗΜΜΥ αν θέλει να γίνει προγραμματιστής, για μένα οχι, ας πάει σε τμήμα πληροφορικής ΑΕΙ-ΤΕΙ. Η ΗΜΜΥ είναι κυρίως αν θες να γίνεις ηλεκτρολόγος ή ηλεκτρονικός μηχανικός και δευτερευόντως να ασχοληθείς με προγραμματισμό.

Perhaps.

Δλδ εσύ πιστεύεις ότι το ΤΕΙ παρέχει ίδιες γνώσεις με το ΕΜΠ; Σαν σχολή.

Η ότι το επίπεδο στα μαθηματικά που έχει η πλειοψηφία τους αρκεί;

Όσο για την άποψή μου γράφω από κάτω

 

Θα μιλήσω για τις σχολές των μηχανολόγων. Σε όσες μελέτες χρειάστηκε να κάνω δεν εφάρμοσα κάτι παραπάνω από βασικές μαθηματικές πράξεις γυμνασίου-λυκείου. Οπότε θα έλεγα οτι το επίπεδο μαθηματικών στα ΤΕΙ φτάνει και περισσεύει στον δικό μου τομέα. Στο πολυτεχνείο είναι πολύ δυσκολότερα, και για μένα μόνο κάποια από αυτά που διδάσκονται θα φανούν απαραίτητα στους φοιτητές αν θέλουν να γίνουν ερευνητές ή να κάνουν διδακτορικό σε κάποιο θεωρητικό θέμα με αρκετές υπολογιστικές διαδικασίες π.χ. CFD simulation, κατά τα άλλα, είναι απλά γνώση που οι περισσότεροι δεν θα χρησιμοποιήσουν πουθενά.

Μιλάω για απόφοιτους και το τι πήραν από την σχολή τους, όχι αν επαγγελματικά κάποιος εξελίχθηκε παραπάνω

 

Οχι θα μιλήσουμε και τι επάγγελμα βρήκε ο καθένας και αν εξελίχθηκε παραπάνω. Οχι μόνο τι συμφέρει τον καθέναν να λέει για την σχολή του που κατά τα άλλα νομίζει οτι είναι ο πιο γαμαουα της ελλάδος.

 

Χωρίς πλάκα πάντως, συνέχεια όλο και κάπου θα δω φοιτητές πολυτεχνείων να αντιδράνε ή να σπάζονται αν ακούσουν κάτι που θίγει την γαματοσύνη των σχολών τους. Παράλληλα δεν βλέπω τέτοιες αντιδράσεις ή αν υπάρχουν είναι σε πολύ ηπιότερο βαθμό από φοιτητές άλλων σχολών εξίσου δύσκολων που χρειάζεται και να αριστεύσεις για να περάσεις όπως ιατρικές νομικές ή μαθηματικά φυσικά χημικά κτλ. Αυτός που έχει την μύγα φαίνεται από χιλιόμετρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή που νομίζετε οτι έχετε την πιο παλούκι σχολή στην Ελλάδα. 

 

θα την εβαζα στις 5 πιο δυσκολες. ακριβως γιατι πρεπει ναχεις καλές γνώσεις απο διαφοτερικούς τομείς για να προχωρήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Perhaps.

Δλδ εσύ πιστεύεις ότι το ΤΕΙ παρέχει ίδιες γνώσεις με το ΕΜΠ; Σαν σχολή.

Νομίζω καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι δε μπορεί να παρέχει τις "ίδιες γνώσεις". Από κει και πέρα για να έχεις επιχείρημα πρέπει εσύ να στοιχειοθετήσεις λόγο για τον οποίο διαφορετικές γνώσεις σημαίνει ΗΜΜΥ καλύτερα.

 

Ορίστε το αρχικό quote:

 

Βλέπω εμένα που είμαι 3ο έτος ΤΕΙ Αθήνας και ένα φίλο που είναι 5ο ΗΜΜΥ ΕΜΠ, και οι δύο θέλουμε να γίνουμε software devs, η σχολή μου μου έδωσε πιο πολλά σε 4 εξάμηνα απ'οτι αυτού σε 8.

Νομίζω είναι φανερό πώς μιλάει για άτομα που θέλουν να γίνουν software devs. Το αν στους ΗΜΜΥ μαθαίνεις επιστήμη των υλικών, κβαντική φυσική, ηλεκτρονική, και μοντελοποίηση συστημάτων διακριτού χρόνου είναι στα πλαίσια αυτά παντελώς αδιάφορο.

 

 

Η ότι το επίπεδο στα μαθηματικά που έχει η πλειοψηφία τους αρκεί;

Όσο για την άποψή μου γράφω από κάτω

Δεν καταλαβαίνω τι πας να πεις. Το επίπεδο στα μαθηματικά που έχει η πλειοψηφία ποιών, των φοιτητών ΤΕΙ; Προφανώς είναι άθλιο (και παρεμπιπτόντως, έχεις δει το επίπεδο των εισακτέων σε ΗΜΜΥ? Εγώ το είδα, θα έμενες έκπληκτος με την κακή έννοια, όπως έμεινα και γω).

 

Γενικά μιλώντας το να κάνεις επιτυχημένη καριέρα στην πληροφορική δεν έχει καμία σχέση με το πόσα μαθηματικά ξέρεις. Καλό είναι να μην είσαι άσχετος, και πολύ καλό είναι να ξέρεις, αλλά απο κει και πέρα πρώτον δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις και δεύτερον μαθαίνεις -- και στη σχολή, και μόνος σου.

 

 

Γιατί εννοείται ότι υπάρχει καλύτερος προγραμματιστής μπορεί και  από την πλειοψηφία των ΗΜΜΥ ακόμα και στο ΤΕΙ Ανθοκομίας, αυτό δεν σημαίνει κάτι για το ΤΕΙ ανθοκομίας.

Αν πάρω 1000 ΗΜΜΥ και 1000 απόφοιτους ΤΕΙ Πληροφορικής Αθήνας ποια θα είναι η αναλογία πιστεύεις; Στο ποιος κατέχει περισσότερες γνώσεις;

Αν πάρω τώρα τους 1000 πρώτους από αυτές τις δύο σχολές ποια πιστεύεις ότι θα είναι η αναλογία;

Με τι μαθηματικό υπόβαθρο απ το ΤΕΙ θα κάνεις προγραμματισμό; Πες μου ότι έχει και υψηλότερο επίπεδο μαθηματικών το ΤΕΙ να τρελαθώ.

 

Μιλάω για απόφοιτους και το τι πήραν από την σχολή τους, όχι αν επαγγελματικά κάποιος εξελίχθηκε παραπάνω

 

Βάζω στοίχημα ότι ο φίλος σου δεν έχει καμιά σχέση με το ΜΥ κομμάτι (ΕΖΟ ίσως; )και είναι ίσως το μόνο που έχεις δίκιο, ότι όλοι έχουν τον τίτλο ανεξάρτητα από τις ροές που επιλέγουν.

 

Αυτό που διαβάζω εγώ στην άποψή σου είναι ότι μιλάς με γενικότητες, στις οποίες μέσες άκρες έχεις δίκιο, αλλά καταλήγεις σε τελείως λάθος πρακτικά συμπεράσματα επειδή (εμένα μου μοιάζει προφανές) δεν έχεις ασχοληθεί με τίποτα από τα δύο και γι' αυτό δεν ξέρεις πως να ζυγίσεις αυτά που σκέφτεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πτυχίο των σχολών μηχανικών είναι ενιαίο και αδιάσπαστο, ανεξάρτητα τι κατεύθυνση ειδίκευσης θα επιλέξεις έχεις τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.

Κατεύθυνση διαλέγεις ανάλογα τι ενδιαφέρει περισσότερο εσένα και πώς το βλέπεις μελλοντικά.

Πχ στους μηχανολόγους, είχαμε κατασκευαστές, ενεργειακούς, αεροναυπηγούς και μηχανικούς παραγωγής. Εγώ διάλεξα το τελευταίο, γιατί ως παραγωγής θα αδλσχολουμουν (και γιατί χρωστούσα πολλά κατασκευαστικά και ενεργειακά μαθήματα δεν θα έπαιρνα πτυχίο ποτέ).

 

Τώρα για τις εξειδικευμένες γνώσεις, μην περιμένεις τίποτα από καμία σχολή. Πιστεύω ότι θα πάρεις πολύ καλές βασικές θεωρητικές γνώσεις, ώστε να αποκτήσεις την βάση να δουλέψεις μόνος σου και να εξειδικευτεις. Επίσης θα διευρύνεις τους ορίζοντες σου μαθαίνοντας να σκέφτεσαι σαν μηχανικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...