Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρολόγων μηχανικών ξάνθη?


toketog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, η ιστορία μου έχει ως εξής. Πάω για 3ο έτος στο Μηχανικών Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών στην Κοζάνη. Στόχος μου ήταν κάποια σχολή Ηλεκτρολόγων μηχανικών, δυστυχώς δεν τα κατάφερα αλλά ωστόσο δεν έμεινα απογοητευμένος από την σχολή που είμαι εδώ και 2 χρόνια τώρα. 

 

Παρόλα αυτά, και περισσότερο για πλάκα έκανα ένα μηχανογραφικό 10% με τις σχολές των ηλεκτρολόγων μηχανικών και πέρασα στην Ξάνθη! Δεν το περίμενα φυσικά και έπεσα από το σύννεφα. Δεν είχα σκεφτεί ούτε καν την πιθανότητα να περάσω οπότε δεν είχα αναλογιστεί καθόλου το τι θα κάνω αν περάσω και τα λοιπά.

 

Οι 2 σχολές έχουν αρκετά κοινά μαθήματα και παρόμοια φιλοσοφία οπότε δεν θα δυσκολευτώ να προσαρμοστώ και ίσως καταφέρω να μεταφέρω και μερικά. Το πτυχίο είναι σαφώς ανώτερο, όπως και το πανεπιστήμιο και η πόλη κτλ.

 

Το θέμα όμως είναι ότι είμαι ήδη έχω διανύσει τα 2 από τα 5 έτη, και αν αποφασίσω να κάνω την αλλαγή σημαίνει ότι θα βρίσκομαι τουλάχιστον +2 χρόνια μακρύτερα για την απόκτηση του πτυχίου μου.

 

Οι γονείς μου και οι φίλοι μου μου λένε να αρπάξω την ευκαιρία και να πάω.

 

Αν υπάρχει κάποιος που να έχει τελειώσει αντίστοιχη σχολή θα με ενδιέφερε πολύ η άποψη του, όπως επίσης και η άποψη τον υπολοίπων. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δώσε μερικές πληροφορίες παραπάνω...

 

1. Τι σημαίνει πρακτικά για σένα το +2 χρόνια;

2. Τι έχεις να πεις για τη σχολή στην οποία φοιτείς ήδη;

3. Αύριο πες παίρνεις πτυχίο. Μετά τι λέει το πλάνο; Και για τις δύο περιπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση πως εχει νοημα να πας στο Ηλεκτρολόγων μηχανικών ξάνθης μονο αν εχεις αποφασισει να παρεις κατευθυνση σχετικά με την Ενεργεια και ασπουμε να γινεις αυθεντικος ηλεκτρολογος μηχανικός. Αν θελεις να ασχοληθεις με την πληροφορική ή με τηλεπικοινωνιες γιατι να μεταβεις σε τμημα ηλεκτρολογων μηχανικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε μερικές πληροφορίες παραπάνω...

 

1. Τι σημαίνει πρακτικά για σένα το +2 χρόνια;

2. Τι έχεις να πεις για τη σχολή στην οποία φοιτείς ήδη;

3. Αύριο πες παίρνεις πτυχίο. Μετά τι λέει το πλάνο; Και για τις δύο περιπτώσεις.

 

1. Πρακτικά σημαίνει +2 χρόνια για να θεωρούμαι επαγγελματίας και να μπορώ να βγω επίσημα στην αγορά εργασίας

2. Από θέμα μαθημάτων, καθηγητών και γνώσεων δεν έχω παράπονο. Ωστόσο υπάρχουν δεκάδες άλλα προβλήματα τα οποία δεν είναι επί του παρόντος 

3. Μου είναι λίγο δύσκολο να σου απαντήσω σε αυτή την ερώτηση για τον πολύ απλό λόγο ότι αν μείνει θέλω τουλάχιστον άλλα 3 χρόνια και σε περίπτωση που φύγω άλλα 5 τουλάχιστον. Υπάρχουν τομείς που ενδιαφέρουν και το ψάχνω παραπάνω αλλά είναι δύσκολο να απαντήσω με σιγουριά για το τι ίσως πιθανών να κάνω μετά από τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα 

 

Τι παραπάνω πιστεύεις πως θα σου προσφέρει το τμήμα των ΗΜΜΥ?

Το επίπεδο της σχολής σου θεωρείται ικανοποιητικό?

 

Το κομμάτι της ηλεκτρολογίας και της ενέργειας με ενδιαφέρει αρκετά και θα ήθελα πέρα από το κομμάτι της πληροφορικής να έχω διέξοδο και προς τα εκείνη την μεριά.

 

Το επίπεδο της σχολής είναι αρκετά ικανοποιητικό αλλά σε περιορίζει στο κομμάτι της πληροφορικής και δεν σου δίνει αυτό το κάτι παραπάνω.

 

Εχω την εντυπωση πως εχει νοημα να πας στο Ηλεκτρολόγων μηχανικών ξάνθης μονο αν εχεις αποφασισει να παρεις κατευθυνση σχετικά με την Ενεργεια και ασπουμε να γινεις αυθεντικος ηλεκτρολογος μηχανικός. Αν θελεις να ασχοληθεις με την πληροφορική ή με τηλεπικοινωνιες γιατι να μεταβεις σε τμημα ηλεκτρολογων μηχανικών;

 

Με κάθε επιφύλαξη νομίζω ότι όποια κατεύθυνση και να διαλέξεις, είσαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ. Μέσω της κατεύθυνσης εξειδικεύεσαι πάνω σε αυτό το κομμάτι αλλά δεν νομίζω επαγγελματικά να σε περιορίζει στο μέλλον. Εννοώ ότι αν εξειδικευτείς στην Ενέργεια, μπορείς κανονικά αργότερα να ασχοληθείς και με την πληροφορική. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό βέβαια. Εξάλλου για τον λόγο αυτό ξεκίνησα αυτό το θέμα για να μου πει κάποιος που ίσως γνωρίζει. 

 

Πρεστίζ ;

 

Ούτε καν. Να κάνω το καλύτερο δυνατό για μένα προσπαθώ. Και εν πάση περιπτώσει δεν μπορώ να καταλάβω από όλα αυτά που έγραψα από που το συμπέρανες αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ποτέ δεν κατάλαβα γιατί γίνεται τόση φασαρία με τις σχολές ΗΜΜΥ. Τρως 3 χρόνια με φυσικές και μαθηματικά και πιάνεις αυτό που θες πραγματικά στο 4ο. Βλέπω εμένα που είμαι 3ο έτος ΤΕΙ Αθήνας και ένα φίλο που είναι 5ο ΗΜΜΥ ΕΜΠ, και οι δύο θέλουμε να γίνουμε software devs, η σχολή μου μου έδωσε πιο πολλά σε 4 εξάμηνα απ'οτι αυτού σε 8. Γνώμη μου, κάτσε εκεί που είσαι, εκτός αν θες να κάνεις focus άλλου, που δεν το προσφέρει η σχολή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάθε επιφύλαξη νομίζω ότι όποια κατεύθυνση και να διαλέξεις, είσαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ. Μέσω της κατεύθυνσης εξειδικεύεσαι πάνω σε αυτό το κομμάτι αλλά δεν νομίζω επαγγελματικά να σε περιορίζει στο μέλλον. Εννοώ ότι αν εξειδικευτείς στην Ενέργεια, μπορείς κανονικά αργότερα να ασχοληθείς και με την πληροφορική. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό βέβαια. Εξάλλου για τον λόγο αυτό ξεκίνησα αυτό το θέμα για να μου πει κάποιος που ίσως γνωρίζει. 

 

επαγγελματικά κάπως σε περιορίζει. αν πας πχ κατευθυνση ενέργεια και συ πας να δουλεψεις σα software developer θα σου πουνε κατσε ρε φιλαρακι απο που και ως που. βεβαια υπάρχει και η περίπτωση εσυ απ την καυλα σου και μονο να ξέρεις 10 γλώσσες και να κάνεις παπάδες. 

αρα καλό είναι η καυτεύθυνση να σχετίζεται με αυτό που θες στο μέλλον να κάνεις. οχι όμως οτι σε περιορίζει αυστηρά. εξαρτάται απο τις γνώσεις σου.

 

Εγώ ποτέ δεν κατάλαβα γιατί γίνεται τόση φασαρία με τις σχολές ΗΜΜΥ. Τρως 3 χρόνια με φυσικές και μαθηματικά και πιάνεις αυτό που θες πραγματικά στο 4ο. Βλέπω εμένα που είμαι 3ο έτος ΤΕΙ Αθήνας και ένα φίλο που είναι 5ο ΗΜΜΥ ΕΜΠ, και οι δύο θέλουμε να γίνουμε software devs, η σχολή μου μου έδωσε πιο πολλά σε 4 εξάμηνα απ'οτι αυτού σε 8. Γνώμη μου, κάτσε εκεί που είσαι, εκτός αν θες να κάνεις focus άλλου, που δεν το προσφέρει η σχολή σου.

 

πες στο φίλο σου οτι αν ήθελε να γίνει προγραμματιστής κακώς πήγε ημμυ.

τελευταία υπάρχει η λογική του θέλω να γίνω front/backend developer δε γαμιέται παω ημμυ αμα δε κάτσει κανα site να κάνω καμια HM μελέτη στο γραφείο το μπατζανάκη μου. οτι ναναι δηλαδή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες στο φίλο σου οτι αν ήθελε να γίνει προγραμματιστής κακώς πήγε ημμυ.

τελευταία υπάρχει η λογική του θέλω να γίνω front/backend developer δε γαμιέται παω ημμυ αμα δε κάτσει κανα site να κάνω καμια HM μελέτη στο γραφείο το μπατζανάκη μου. οτι ναναι δηλαδή.

That's my point. Τότε έγραψε τόσα μόρια, μπήκε εκεί που ήταν η καλύτερη που έπιανε μόρια-wise και έπηξε. Είναι που είναι ο προγραμματισμός κάτι που το ψάχνεις μόνος σου, εκεί τον πιέζει η σχολή και δεν του αφήνει τον χρόνο να ψάχνει.

 

Τον Φλεβάρη διεξάχθηκε το educational trip που πήρε 24 άτομα από όλη την Ελλάδα και τα πήγε στα καλύτερα πανεπιστήμια της Αμερικής. Υπάρχει τόση προκατάληψη(ότι είναι η καλύτερη σχολή και μαμάει βίδες) γύρω από τους ΗΜΜΥ που το 80% τον ατόμων που πήραν ήταν από ΗΜΜΥ. Πήραν άτομο που γνωρίζω σε πρώτο εξάμηνο στο ΕΜΠ, και δεν πήραν ούτε έναν από κάποιο ΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε μωρέ που κακώς πήγε ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ αν θέλει να γίνει προγραμματιστης.

 

Ο άλλος λέει το ΤΕΙ Αθήνας του δώσε περισσότερα σε λιγότερο χρόνο απ ότι το ΕΜΠ στον φίλο του.

Που δεν υπάρχει περίπτωση να γράψει πάνω από άσσο σε οποιαδήποτε μάθημα της Λ, άντε κάνα δυάρι σε κάποιο της Υ.

 

Κλασική περίπτωση Έλληνα που η δικιά του σχολή αν και με τα μισά μόρια είναι καλύτερη και ξέρει περισσότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου, καταρχήν.

Η διαφορά μιας σχολής ΗΜΜΥ έχει να κάνει ότι παίρνεις βασικές γνώσεις ΚΑΙ ηλεκτρολόγων, και ανάλογα με το πρόγραμμα σπουδών από το 4ο έτος εμβαθύνεις αν θες κάποια από τις κατευθύνσεις ηλεκτρολόγου ή μηχανικού υπολογιστών.

Το ότι είσαι ήδη στο 3ο έτος μην το βλέπεις κακό! Εγώ στους Μηχανολόγους ΕΜΠ, στο 3ο έτος (όταν έμπαινα δηλ. 5ο εξάμηνο), χρωστούσα τα μισά μαθήματα. Στο 4ο χρωστούσα και τα μισά του 3ου. Από εκεί και μετά έγινε η σκούπα.

Οπότε κι εσύ μπορείς στο 1ο έτος, 1ον να κυνηγήσεις να σου αναγνωριστούν όσα έχεις περάσει από 1ο-2ο στην Κοζάνη (πχ Μαθηματικά, Φυσικές, Υπολογιστές κλπ θα είναι κοινά), 2ον να εγγραφείς σε παραπάνω μαθήματα (πχ να γραφτείς από το 1ο εξάμηνο και στα μαθηματικά του 3ου) και αν τα κατέχεις να τα περάσεις κερδίζοντας χρόνο. Θα σε ζορίσουν λίγο μόνο ίσως τα εργαστήρια και το Σχέδιο, που θα πρέπει να τα παρακολουθήσεις, να παραδώσεις εργασίες και να τα ξεφορτωθείς από πάνω σου οπωσδήποτε μην σου μείνουν!

Επίσης να σε πληροφορήσω για κάτι που μεσομακροπρόθεσμα (λόγω κρίσης όχι άμεσα) θα έχει νόμημα και λέγεται επαγγελματικά δικαιώματα. Οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί έχουν δικαίωμα υπογραφής μελέτης για πάσης φύσεως Ηλεκτρολογικές και Μηχανολογικές εγκαταστάσεις. Έχεις πολύ περισσότερο πεδίο δηλαδή να κινηθείς, είτε σε ενέργεια, είτε σε βιομηχανία, είτε σε αυτοματισμό, είτε σε μελετητικό/αδειοδοτικό/τεχνικό γραφείο, είτε σαν Τεχνικός Ασφαλείας, κλπ.
Αν σε ενδιαφέρει να διευρύνεις σε αυτά τα πεδία τους ορίζοντές σου, προχώρα. Αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά και μόνο πληροφορική, δεν βλέπω κάποιο άλλο νόημα.

Και να σου πω και το άλλο. Αν δεν είχες σκοπό εξαρχής να πας, τότε κακώς το δήλωσες, γιατί έκοψες μια θέση από ένα παιδί που θα γούσταρε να πάει και θα πήγαινε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου, καταρχήν.

Η διαφορά μιας σχολής ΗΜΜΥ έχει να κάνει ότι παίρνεις βασικές γνώσεις ΚΑΙ ηλεκτρολόγων, και ανάλογα με το πρόγραμμα σπουδών από το 4ο έτος εμβαθύνεις αν θες κάποια από τις κατευθύνσεις ηλεκτρολόγου ή μηχανικού υπολογιστών.

Το ότι είσαι ήδη στο 3ο έτος μην το βλέπεις κακό! Εγώ στους Μηχανολόγους ΕΜΠ, στο 3ο έτος (όταν έμπαινα δηλ. 5ο εξάμηνο), χρωστούσα τα μισά μαθήματα. Στο 4ο χρωστούσα και τα μισά του 3ου. Από εκεί και μετά έγινε η σκούπα.

Οπότε κι εσύ μπορείς στο 1ο έτος, 1ον να κυνηγήσεις να σου αναγνωριστούν όσα έχεις περάσει από 1ο-2ο στην Κοζάνη (πχ Μαθηματικά, Φυσικές, Υπολογιστές κλπ θα είναι κοινά), 2ον να εγγραφείς σε παραπάνω μαθήματα (πχ να γραφτείς από το 1ο εξάμηνο και στα μαθηματικά του 3ου) και αν τα κατέχεις να τα περάσεις κερδίζοντας χρόνο. Θα σε ζορίσουν λίγο μόνο ίσως τα εργαστήρια και το Σχέδιο, που θα πρέπει να τα παρακολουθήσεις, να παραδώσεις εργασίες και να τα ξεφορτωθείς από πάνω σου οπωσδήποτε μην σου μείνουν!

Επίσης να σε πληροφορήσω για κάτι που μεσομακροπρόθεσμα (λόγω κρίσης όχι άμεσα) θα έχει νόμημα και λέγεται επαγγελματικά δικαιώματα. Οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί έχουν δικαίωμα υπογραφής μελέτης για πάσης φύσεως Ηλεκτρολογικές και Μηχανολογικές εγκαταστάσεις. Έχεις πολύ περισσότερο πεδίο δηλαδή να κινηθείς, είτε σε ενέργεια, είτε σε βιομηχανία, είτε σε αυτοματισμό, είτε σε μελετητικό/αδειοδοτικό/τεχνικό γραφείο, είτε σαν Τεχνικός Ασφαλείας, κλπ.

Αν σε ενδιαφέρει να διευρύνεις σε αυτά τα πεδία τους ορίζοντές σου, προχώρα. Αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά και μόνο πληροφορική, δεν βλέπω κάποιο άλλο νόημα.

Και να σου πω και το άλλο. Αν δεν είχες σκοπό εξαρχής να πας, τότε κακώς το δήλωσες, γιατί έκοψες μια θέση από ένα παιδί που θα γούσταρε να πάει και θα πήγαινε.

 

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση!

 

Έχω όμως κάποιες απορίες οι οποίες δεν μου έχουν λυθεί. Έστω ότι επιλέγω την κατεύθυνση του Ενεργειακού Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, αυτό με περιορίζει στο μέλλον να ασχοληθώ ας πούμε με προγραμματισμό; Φέρνω τον προγραμματισμό σαν παράδειγμα γιατί είναι σε διαφορετική κατεύθυνση. Οπότε η ερώτηση μου γενικεύεται στο αν επιλέγοντας μια κατεύθυνση αποκλείεσαι από τα πεδία που καλύπτουν οι υπόλοιπες ή αν το όριο είναι οι δικές σου γνώσεις πάνω σε ένα τομέα.

 

Και επειδή ακριβώς δεν μου αρέσει μόνο πληροφορική αλλά μου αρέσει και το ψάχνω με ηλεκτρολογία κτλ θέλω τις παραπάνω γνώσεις που θα μου προσφέρει η ΗΜΜΥ, αλλά όποια κατεύθυνση και να επιλέξω δεν θέλω να περιοριστώ σε ένα από τα 2.

 

Ήταν στόχος και θέλω να πάω, απλά δεν το περίμενα γιατί γνωρίζοντας τα μόρια μου και τις βάσεις το θεωρούσα εξαιρετικά απίθανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πρακτικά σημαίνει +2 χρόνια για να θεωρούμαι επαγγελματίας και να μπορώ να βγω επίσημα στην αγορά εργασίας

2. Από θέμα μαθημάτων, καθηγητών και γνώσεων δεν έχω παράπονο. Ωστόσο υπάρχουν δεκάδες άλλα προβλήματα τα οποία δεν είναι επί του παρόντος 

3. Μου είναι λίγο δύσκολο να σου απαντήσω σε αυτή την ερώτηση για τον πολύ απλό λόγο ότι αν μείνει θέλω τουλάχιστον άλλα 3 χρόνια και σε περίπτωση που φύγω άλλα 5 τουλάχιστον. Υπάρχουν τομείς που ενδιαφέρουν και το ψάχνω παραπάνω αλλά είναι δύσκολο να απαντήσω με σιγουριά για το τι ίσως πιθανών να κάνω μετά από τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα

1. Άρα καταλαβαίνω πως δεν έχεις βιοποριστικό ή άλλο παρόμοιο θέμα για τα +2 χρόνια.

 

2. Δεν εννοούσα μόνο αυτό. Σ' ενδιαφέρει η σχολή; Θες να ασχοληθείς με το αντικείμενο; Αν ναι πώς το φαντάζεσαι; Αν όχι με ποιά προοπτική την παρακολουθείς; Πρέπει να τα βάλεις αυτά στο τραπέζι για να πάρεις απόφαση.

 

3. Κατανοητό αυτό που λες, αλλά πραγματικά προσπάθησε. Πιστεύω (μαντεψιά) πως δε μπορείς να καταλάβεις σ' αυτή τη φάση πόσο βοηθητικό θα είναι (θα σε καθοδηγήσει να κάνεις πράγματα που θα έχουν αξία για σένα) το πλάνο. Ακόμα κι αν αργότερα έρθουν τα πάνω κάτω για οποιοδήποτε λόγο.

 

Το κομμάτι της ηλεκτρολογίας και της ενέργειας με ενδιαφέρει αρκετά και θα ήθελα πέρα από το κομμάτι της πληροφορικής να έχω διέξοδο και προς τα εκείνη την μεριά.

Κοίτα, γενικά η "διέξοδος" που λες δεν είναι κακό πράγμα, αλλά ας είμαστε ρεαλιστές. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις έναν επιτεύξιμο και αξιόλογο στόχο, να τον πετύχεις, και να μη χρειαστεί plan B.

 

Κι εγώ σκεφτόμουν με τέτοιους γενικούς όρους εκεί γύρω στα 20. Τελείωσα ΗΜΜΥ (στην Ξάνθη καλή ώρα) ενώ ήξερα από πάντα ότι θα ασχοληθώ με την πληροφορική. Το μετανιώνω; Όχι. Μου χρειάστηκε σε κάτι; Ούτε. Αλλά δε φοίτησα σε άλλη σχολή πριν, οπότε οι σπουδές μου κόστισαν μεν σε χρόνο + χρήμα αλλά όχι τόσο όσο αυτό που περιγράφεις. Επίσης, παρόλο που δε μετανιώνω με τίποτα, οι γνώσεις που πήρα από εκεί δεν ήταν χρήσιμες επαγγελματικά. Η εμπειρία ήταν, το ταξίδι ήταν, το χαρτί ήταν, οι γνώσεις όμως όχι, αυτές ήταν απλά ενδιαφέρουσες για μένα.

 

Το επίπεδο της σχολής είναι αρκετά ικανοποιητικό αλλά σε περιορίζει στο κομμάτι της πληροφορικής και δεν σου δίνει αυτό το κάτι παραπάνω.

 

Τι εννοείς η σχολή δε σου δίνει το κάτι παραπάνω; Γενικά μιλώντας, μη το περιμένεις αυτό από καμία σχολή. Μόνος σου πρέπει να το κάνεις.

 

Με κάθε επιφύλαξη νομίζω ότι όποια κατεύθυνση και να διαλέξεις, είσαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ. Μέσω της κατεύθυνσης εξειδικεύεσαι πάνω σε αυτό το κομμάτι αλλά δεν νομίζω επαγγελματικά να σε περιορίζει στο μέλλον. Εννοώ ότι αν εξειδικευτείς στην Ενέργεια, μπορείς κανονικά αργότερα να ασχοληθείς και με την πληροφορική. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό βέβαια. Εξάλλου για τον λόγο αυτό ξεκίνησα αυτό το θέμα για να μου πει κάποιος που ίσως γνωρίζει.

 

Λες "μπορείς κανονικά αργότερα να ασχοληθείς και με την πληροφορική". Πώς το σκέφτεσαι αυτό; Κανονικά μπορείς να ασχοληθείς με την πληροφορική και με πολλά άλλα πτυχία, ή χωρίς πτυχίο. Αυτό που πρέπει να σκέφτεσαι είναι, θέλω πρώτα απ' όλα να κάνω καριέρα σα μηχανικός; Αν ναι, να πας ΗΜΜΥ. Αν όχι, τι θέλεις να κάνεις; Πληροφορική; Κάτσε εκεί που είσαι.

 

 

Τι λέτε μωρέ που κακώς πήγε ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ αν θέλει να γίνει προγραμματιστης.

 

Ο άλλος λέει το ΤΕΙ Αθήνας του δώσε περισσότερα σε λιγότερο χρόνο απ ότι το ΕΜΠ στον φίλο του.

Που δεν υπάρχει περίπτωση να γράψει πάνω από άσσο σε οποιαδήποτε μάθημα της Λ, άντε κάνα δυάρι σε κάποιο της Υ.

 

Κλασική περίπτωση Έλληνα που η δικιά του σχολή αν και με τα μισά μόρια είναι καλύτερη και ξέρει περισσότερα.

 

Έχεις καμία σχέση με ΗΜΜΥ ή με πληροφορική; Γιατί τα παιδιά που τα λένε έχουν. Εγώ όπως έγραψα έχω τελειώσει ΗΜΜΥ και από πάντα εργάζομαι στο χώρο της πληροφορικής (όταν μεγαλώσω θα γίνω προγραμματιστής φάση). Έχω προφανώς πάρα πολλούς φίλους που τελείωσαν ΗΜΜΥ, φίλους που τελείωσαν άλλο πολυτεχνείο, φίλους που τελείωσαν πληροφορική, φίλους που δουλεύουν πληροφορική, φίλους που δουλεύουν μηχανικοί.

 

Προσωπικά μου φαίνεται πως πολύ καλά τα λένε. Εσύ με τι δεδομένα κράζεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...