Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, coffeex είπε

memento 5+ GB ποιότητα 😎

Και με καλή ποιότητα δεν τη γλιτώνει τη μερική ξενέρα. Τουλάχιστον με ένα χάλια 720 mkv, μπορεί να επικαλείται την κακή ποιότητα του αρχείου. Άντε να τελειώσει και αυτό σιγά-σιγά να πάμε για άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για τον Σερ Davos που έχει επιζήσει όλες τις μεγάλες μάχες της σειράς και δεν έχει ματώσει ακόμη το σπαθί του δεν βλέπω να το σχολιάζει κανείς.

😛

Επίσης και ο Σαμ πιο πολύ θεατής ήταν στη μάχη.

Βέβαια όπως λένε και στο χωριό μου η μάνα του χεστη δεν έκλαψε ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, timos71 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Για τον Σερ Davos που έχει επιζήσει όλες τις μεγάλες μάχες της σειράς και δεν έχει ματώσει ακόμη το σπαθί του δεν βλέπω να το σχολιάζει κανείς.

😛

Επίσης και ο Σαμ πιο πολύ θεατής ήταν στη μάχη.

Βέβαια όπως λένε και στο χωριό μου η μάνα του χεστη δεν έκλαψε ποτέ.

Ναι αλλα ο χεστης θα κρυβοταν στις κατακομβες. Τον Σαμ τον βαλαν frontline,αλλα εχει plot armor,οπως σχεδον ολοι.Το οτι ειχαμε τοσες λιγες απωλειες major cast(ουσιαστικα ο Θεον μονο,αντε και η Μελισαντρε),στην μεγαλυτερη μαχη της σειρας,ηταν τουλαχιστον αστειο 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, timos71 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Για τον Σερ Davos που έχει επιζήσει όλες τις μεγάλες μάχες της σειράς και δεν έχει ματώσει ακόμη το σπαθί του δεν βλέπω να το σχολιάζει κανείς.

😛

Επίσης και ο Σαμ πιο πολύ θεατής ήταν στη μάχη.

Βέβαια όπως λένε και στο χωριό μου η μάνα του χεστη δεν έκλαψε ποτέ.

Spoiler

Για τον Σερ Ντάβος: Το έχει παραδεχτεί και ο ίδιος αρκετές φορές ότι είναι πολύ κακός πολεμιστής και επικεντρώνεται εκεί που είναι καλός, στη στρατηγική και σαν σύμβουλος.

 

Για τον Σαμ, τι να πει κανείς, μαμάκιας μπούλης. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Spoiler

Το οτι ειχαμε τοσες λιγες απωλειες major cast(ουσιαστικα ο Θεον μονο,αντε και η Μελισαντρε),στην μεγαλυτερη μαχη της σειρας,ηταν τουλαχιστον αστειο

Spoiler

Θα τους φτιάξει η Σερσει με τον ρουφιάνο που έστειλε να καθαρίσει τα αδέλφια της και με το υγρό πυρ.. αλλά μάλλον της διαφεύγει που η Ντανυιρις δεν καίγεται.

 

Επεξ/σία από mourouzis2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΌΣΟ ΔΕΝ ΤΟ ΈΧΕΤΕ ΔΕΙ ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΊΤΕ ΑΠΌ ΝΌΒΑ.. ΒΡΕΊΤΕ ΚΑΛΉ ΑΝΆΛΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΆΣΤΕ ΤΟ!!!!

Δυστυχώς για να αποφύγω σποιλερ δεν είχα μπει στο   thread και την είδα από Νόβα.

Οι παραγωγοί λένε να τη δούμε αε oled για να την ευχαριστηθουμε.. Εγώ που έχω 2500 Euro qled μάλλον μαλακας ειμαι.. 

Ξεσκιατηκα στη ρύθμιση και πάλι μαύρα σκοτάδια και με κακη ανάλυση μάλιστα στο μαυρο..Πρέπει να εχασα το 50% από αυτά που ήθελαν να δείξουν.

Πάει να βγάλει σπασμένα το HBO με Blue ray συλλογή μετά το τέλος της σειράς.

Ρε ΝΌΒΑ.. γαμω το σπίτι σου δηλαδή.. το on demand 720 είναι το μπου+×÷? Έχω ένα Tera dropbox..να σας το δανεισω να.μας ανεβάσετε καμία σειρά σε σωστή ανάλυση?

Αν κάποιον τον κυνηγήσουν για Πειρατεία επειδή το κατέβασε έρχομαι μάρτυρας υπεράσπισης.. και στο δικαστήριο θα φέρω την Τηλεόραση και το novabox..θα τους δώσω και κεράκι γιατί δεν θα βλέπουν τη τυφλα τους.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτάξτε το επεισόδιο λεγόταν the long night οποτε γιαυτό λογικά το κάνανε να μην πολύ φαίνεται καθαρά(το είδα στη μέγιστη δυνατή ανάλυση που μου προσφέρει ο φίλος) . Επίσης διαδραματιζεται το καταχείμωνο οπότε ήθελαν οι δημιουργοί να προσθέσουν την χειμώνα με τα χιόνια που δεν βλέπεις τίποτα. Πάντως εγω το είδα σχετικά άνετα, δεν παίζει μεγάλο ρόλο η τηλεόραση όλοι πάνω κάτω τι ίδιο είδαμε. Όσοι παραπονιουντε να δουν τις ρυθμίσεις τους. Εννοώ φωτισμό κλπ. Το τύπο εικόνας (δυναμική τυπική κλπ). Σαν επεισόδιο τώρα με είχε όλη την ώρα καθισμένος ενώ συνήθως ξαπλώνω στο καναπέ. Από την Την αγωνία όμως αυτή τη φορά δεν το έκανα. Ούτε που κατάλαβα πως πέρασε 1:30 ώρα.

Spoiler

Το τέλος με άφησε λίγο άφωνο και ξαφνιασμενο. Είχε μερικές τρύπες το επεισόδιο και προσωπικά πιστεύω πως ο κακός είχε δυνατότητα εξέλιξης.

. Τώρα στα τελευταία επεισόδια δεν ξέρω τι θα μας δίξουν που να ξεπερνάει αυτή τη μάχη γιατί σαν μάχη ήταν υπέροχη. Μια απορία έχω 

Spoiler

Η μάγισσα γιατί ήθελε να πεθάνει? Αφού έβγαλε το κολιέ, εάν το άφηνε δεν θα πέθαινε? Μήπως πιστεύει ότι τελείωσε ο σκοπός ύπαρξης της? 

 

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H Σερσει εχει πρασινα ματια

Ολο το κινγς λαντιγκ μπορει να εκραγει με πρασινο πυρ

Το μαχαιρι σε ποιον ανηκει....ποια ειναι η ποιο πλουσια γυναικα στα 5 βασιλεια..

Τι ωραιο να μη ξερει κανεις τι θα γινει...και ποσο τελοιο ειναι να προοικονομειται κατι 1 σεζον πισω

 

 

Επεξ/σία από avacan23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, avacan23 είπε

H Σερσει εχει πρασινα ματια

Ολο το κινγς λαντιγκ μπορει να εκραγει με πρασινο πυρ

Το μαχαιρι σε ποιον ανηκει....ποια ειναι η ποιο πλουσια γυναικα στα 5 βασιλεια..

Τι ωραιο να μη ξερει κανεις τι θα γινει...και ποσο τελοιο ειναι να προοικονομειται κατι 1 σεζον πισω

Spoiler

Η αρυα θα σκοτώσει την Σερσει μάλλον, γκριν eyes.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

SPOILER TAGS ΡΕ 

 

ΤΙ ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ ΤΙ ΕΠΟΣ Γ##ΜΗΣΕ! τα πρώτα 40 λεπτά μας είχε σηκωθεί η τρίχα, 200 σφυγμοί.

ΜΟΥΣΙΚΑΡΑ ( εκτός από ένα σημείο - σποιλερ )

 

Ξενέρωσα με το τρόπο που ψόφησε ο night King ήθελα τον Τζον να τον ξεπαστρεψει σε μια επική μονομαχία. Βέβαια είχανε δείξει κάτι παρόμοιο στην 5η σεζόν οπότε δικαιολογείται πιστεύω.

Έξυπνο τρικ το να μας κάνουν να πιστεύουμε ότι ο μεγάλος κακός ήταν ο Night King ενώ είναι η Σέρσεϊ. Την καλύτερη εξήγηση έδωσε ο Alithinos σε προηγούμενο ποστ του για τον NK.

Δικαιολογημένοι θάνατοι. Με ωραίο τρόπο μας το πλασαραν πολλές φορές μέσω της Μελισσανδρε ότι ο κάθε ένας εκπλήρωσε το σκοπό του ή έκανε μια τελευταία ηρωική πράξη λύτρωσης.

Στο  pc λόγω της ips κακιάς ώρας που έχω δεν φαινόταν ψυχή, φυσικά μεσα στο απόλυτο σκοτάδι το δωμάτιο.

Με έσωσε το κινητό με MXPlayer +16% φωτεινότητα ( ips+ xiaomi mi5 ). Ξανά μανα calibration την οθόνη και θα το δω ξανά αύριο.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, avacan23 είπε

 

Τι ωραιο να μη ξερει κανεις τι θα γινει...και ποσο τελοιο ειναι να προοικονομειται κατι 1 σεζον πισω

Spoiler

Σε ακόμα ένα κομβικό σημείο εμφανίζεται η δράση του Littlefinger. Ρε μήπως έχουν δίκαιο όλοι αυτοί που έφτιαξαν τη θεωρία? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ThReSh είπε

Νύχτα ftw, οικονομία στα visual effects και στους κομπάρσους. 😛

  Απόκρυψη περιεχομένων

Lyanna Mormont, BALLS OF THE YEAR, RIP

Rip Lord Friendzone.

Καημένε Beric...

GG Theon, rip

Ο Ghost έφυγε άκλαφτος ή μου φαίνεται?

Daenerys, ο καλύτερος στόκος για το σπίτι. Τσάμπα τραυματισμένος ο δράκος...

Τόσο cannon fodder δεν έχω ξαναδει σε σειρά/ταινία, μιλάμε για 90+% ψόφοι κομπάρσων.

Arya MVP! MVP! MVP!

Ωραία η μάχη και ιδίως στην αρχή η υποβλητική/καθηλωτική σιωπή καθώς και η όλη σκηνή με τους Ντοθράκι. Ωστόσο την περίμενα αρκετά πιο λογικόφανή και ιδίως πιο "ξεκούραστη" κι απολαυστική οπτικά.

Spoiler

Εξαιρετική η ιδέα με τα φλεγόμενα όπλα όπως και η υλοποίηση του charge που έπεσε σε τοίχο και οι ψυχολογικές επιδράσεις που επέφερε.

Στο πρώτο μισό και υποτίθεται απολαυστικό μέρος της μάχης με τα μαζικά ντου, η ταινία πολύ χρήγορα έκανε ...κοιλιά.

 

Spoiler

Τολμώ να πω πως μόλις έριξε ο NK την χιονοθύελλα απογοητεύτηκα παντελώς με την θολούρα και τον ορυμαγδό της συνεχούς αλλαγής κάμερας και εναλλαγών σκηνής σε ένα θεοσκότεινο περιβάλλον που δεν διακρίνονταν καλά-καλά οι χαρακτήρες. Ζοριζόσουν να παρακολουθήσεις, βασανιστήριο για τα μάτια η όλη φάση. Μία μονότονη γκλινκιγκλίνκι αιματοβαμένη βαβούρα. Ελάχιστη έμφαση στους χαρακτήρες (ιδίως Jaime, "Big Woman", Tormound). 

Από την άλλη, η Lyanna Mormont έδωσε πολλά + με την παρουσία/δράση της. Η Melisandre επίσης.

Η συνέχεια καλύτερη για τα μάτια μεν αλλά αρκετά cheesy η εκτέλεση.

Spoiler

Εξαιρετική ιδέα η σκηνή με την Δρακομάνα και τον Night King. Το χαμογελάκι του στο τέλος θα γίνει meme εις τον αιώνα....

Κάποιοι πρωταγωνιστές φύγαν με άδοξο και γελοίo τρόπο, βάση της προπαρασκεύης τόσες σεζόν και του hype.
 

Spoiler


Ιδίως ο 7ψυχος Beric. Σαν Hodor από τα Lidl, κράταγε την κάσα της πόρτας, της εισόδου whatever χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα ή τόσο σημαντική/θεματική αυτοθυσία...

Επίσης στην φάση πριν υποκύψει ο Jorah στα τραύματα του, η Δρακομάνα που κρατάει ξίφος αλλάζει  θέση σε επερχόμενη επιθεση και κρύβεται πίσω από τον γονατιστό Jorah  ο οποίος προβάλει το στήθος του λες και τους το δείχνει για να τον σημαδέψουν ευκολότερα. Η Δρακομάνα αφού τον καρφώσουν, μόνο τότε αντεπιτίθεται. ...Αφότου τον έχει ήδη χρησιμοποιήσει σαν ασπίδα. Meh σκηνή.

Τέλος, περίμενα πιο καθηλωτική την σχέση του Bran με τον NK. Σκουπίστε , ξεβγάλτε, τελειώσατε.

Επίσης σχετικά "φτηνός" ο τρόπος με τον οποίο η Άρια κατάφερε να εισχωρήσει ανάμεσα από εκατοντάδες wight και Nightwalkers χωρίς να την αντιληφθούν και μάλιστα να επιτεθεί σαν ταρζάν ή παρκουράς χωρίς κανείς από τα τσιράκια του NK να μην αντιληφθεί ή αντιδράσει/ειδοποιήσει την παρουσία της.

Καλές/χρυσές οι ταινίες Deadpool αλλά το G.o.T. μας έχει συνηθίσει σε πιο αληθοφανείς εκβάσεις/ανατροπές κι όχι σε κλισέ χολιγουντιανά πρότυπα.

 

Ελπίζω η επόμενη μάχη από την "μεγάλη μάχη" να γίνει μέρα!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2019 στις 5:46 ΜΜ, totalius είπε

Το Night King πιστεύω θα 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

τον φάει λάχανο η Αρυα με το δόρυ που της έφτιαξε ο αγαπητικός της

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Επίσης 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Απο τη παρέα που τα έπινε στο τζάκι δε θα μείνει κανείς

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Κ εδώ εμφανίζεται ο #ταλεγαεγω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...