Προς το περιεχόμενο

Αυξημένη Cpk χωρίς γυμναστήριο;


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν σε χτυπήσει κάποιος και μελανιασεις και πας και κανείς εξετάσεις, η CPK μπορεί να είναι και 3.000. Η CPK δεν είναι δείκτης επιβεβαίωσης (ούτε αποκλεισμού) σοβαρής νόσου. Εάν κατά τα αλλά είσαι υγιής, το 260 είναι Κλάιν μαιν, ουτε που θα ενδιαφερθεί να το σχολιάσει ο γιατρός.

 

Επαναλαμβάνω, βασιζόμενος ΜΟΝΟ στην απόλυτη τιμή της CPK

 

ΥΓ: το ότι μπαίνετε εδώ μέσα για σοβαρές απαντήσεις και αν χλευάσει κάποιος του ζητάτε και τα ρέστα είναι απλά γελοίο. Αν δεν σου αρέσει κάποια απάντηση αγνόησε την. Τεχνολογικό φόρουμ και ρωτάνε αν θα πεθάνουν από την CPK..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε χτυπήσει κάποιος και μελανιασεις και πας και κανείς εξετάσεις, η CPK μπορεί να είναι και 3.000. Η CPK δεν είναι δείκτης επιβεβαίωσης (ούτε αποκλεισμού) σοβαρής νόσου. Εάν κατά τα αλλά είσαι υγιής, το 260 είναι Κλάιν μαιν, ουτε που θα ενδιαφερθεί να το σχολιάσει ο γιατρός.

 

Επαναλαμβάνω, βασιζόμενος ΜΟΝΟ στην απόλυτη τιμή της CPK

Αν είμαι λίγο Οκ δεν ξέρω... Έχω στο όριο χοληστερίνη 215, τριγλυκεριδια 140,ουρικο οξύ 8.6..λογικά κάτι παίζει μέσα.

 

Ναι Ρε συ δεν είπαμε ότι είναι ιατροί αλλά σίγουρα κάποιος θα έχει την ανάλογη περίπτωση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

690 cpk εδώ μόνιμα αλλά με γυμναστική. Τριγλυκεριδια 35 και χοληστερίνη 126. Μάλλον πρέπει να αρχίσω να ανεβάζω τα 2 τελευταία θα πάθω τίποτα τόσο λίγο που είναι.

 

Για την cpk μεγάλοι αθλητές βαράνε τετραψήφια νούμερα για πλάκα. Η καταπόνηση του σώματος είναι τρομερή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

690 cpk εδώ μόνιμα αλλά με γυμναστική. Τριγλυκεριδια 35 και χοληστερίνη 126. Μάλλον πρέπει να αρχίσω να ανεβάζω τα 2 τελευταία θα πάθω τίποτα τόσο λίγο που είναι.

 

Για την cpk μεγάλοι αθλητές βαράνε τετραψήφια νούμερα για πλάκα. Η καταπόνηση του σώματος είναι τρομερή.

Ναι αλλά στην περίπτωση μου κάτι άλλο συμβαίνει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντροφε κουλ,όλα ξεκινούν με έναν έμπιστο ΠΑΘΟΛΟΓΟ. :-)

Ξεκίνα τα σέρβις.

ναι ρε μαν παθολογος τα εδωσε αυτα για ΕΤΗΣΙΟ ελεγχο οπως παντα....περυσι ειχα 210 CPK δεν την εδωσε κανεις σημασια,

ουτε ο καρδιολογος που ειχα παει για πληρη ελεγχο( καθε 2 χρονια)

ΛΟγικα τωρα ειναι απο το φαγητο ολα αυτα που εχω.

 

Χολ.  220

CPK  264

SGOT  88 ( λογικα λοιπος στο συκωτι)

 

αυτα ειναι ανεβασμενα τα τριγλυκεριδια στο οριο ( ειχα φαει την νυχτα γλυκο και το πρωι εδωσα αιμα-θα ζητησω επαναληψη)

 

ΙΣως ειναι και θεμα καρδιας αν δεν γινει ο ελεγχος δεν θα βγει ακρη, απλα η CPK πρωτη φορα πηγε τοσο και ανοιξα θεμα πριν παρω τηλεφωνο τον καρδιολογο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε μαν παθολογος τα εδωσε αυτα για ΕΤΗΣΙΟ ελεγχο οπως παντα....περυσι ειχα 210 CPK δεν την εδωσε κανεις σημασια,

ουτε ο καρδιολογος που ειχα παει για πληρη ελεγχο( καθε 2 χρονια)

ΛΟγικα τωρα ειναι απο το φαγητο ολα αυτα που εχω.

 

Χολ.  220

CPK  264

SGOT  88 ( λογικα λοιπος στο συκωτι)

 

αυτα ειναι ανεβασμενα τα τριγλυκεριδια στο οριο ( ειχα φαει την νυχτα γλυκο και το πρωι εδωσα αιμα-θα ζητησω επαναληψη)

 

ΙΣως ειναι και θεμα καρδιας αν δεν γινει ο ελεγχος δεν θα βγει ακρη, απλα η CPK πρωτη φορα πηγε τοσο και ανοιξα θεμα πριν παρω τηλεφωνο τον καρδιολογο .

 

 

Άλλη φορά να τρως κανά πιτόγυρο το βράδυ πριν δώσεις αίμα. Βοηθά στο καλύτερο αποτέλεσμα των εξετάσεων...

 

Αν ισχύει όντως το bold, τότε οι εξετάσεις σου είναι άκυρες. Να μιλήσεις με τον παθολόγο πρώτα και να σου πει, τι κάνουμε, τι τρώμε και μέχρι ποια ώρα, την μέρα πριν τις εξετάσεις.

Αφού τα μάθεις, να πας την ερχόμενη βδομάδα και να ξαναδώσεις αίμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη φορά να τρως κανά πιτόγυρο το βράδυ πριν δώσεις αίμα. Βοηθά στο καλύτερο αποτέλεσμα των εξετάσεων...

 

Αν ισχύει όντως το bold, τότε οι εξετάσεις σου είναι άκυρες. Να μιλήσεις με τον παθολόγο πρώτα και να σου πει, τι κάνουμε, τι τρώμε και μέχρι ποια ώρα, την μέρα πριν τις εξετάσεις.

Αφού τα μάθεις, να πας την ερχόμενη βδομάδα και να ξαναδώσεις αίμα.

Θα ξαναδώσω Πέμπτη γιστι Δευτέρα έχω τσεκ απ στον καρδιολόγο, τεστ κοπώσεως και όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα αποτελέσματα αίματος και μου βγήκε cpk στα 264 με όριο γύρω στα 200,δεν γυμνάζομαι.

Υπάρχει άμεσος κίνδυνος; έχω κλείσει ραντεβού με καρδιολόγο την επόμενη Δευτέρα δεν έχω πιο νωρίς, εκτός και αν είναι θέμα.

Βασικα δεν τον πήρα τηλέφωνο να το πω γιατί φοβάμαι μην γίνω ρεζίλι με 264.

 

Για πείτε;;

 

Να πας σε παθολόγο και θα κρίνει αυτός αν χρειάζεται να ρωτήσεις άλλη ειδικότητα γιατρού. Και σε εμένα 7 δείκτες ήταν εκτός ορίων στις τελευταίες εξετάσεις, 2 δείκτες ήταν αυτοί που απασχόλησαν τον γιατρό και μου είπε να πάω σε γαστρεντερολόγο μετά, για τους υπόλοιπους είπε δεν χρειάζεται να ανησυχώ ούτε απαιτείται περαιτέρω διερεύνηση.

 

Edit: Τώρα διάβασα που λες οτι έφαγες γλυκό το βράδυ, πριν τις εξετάσεις πρέπει να μένουνε νυστικοί κάποιες ώρες, άλλοι λένε 12 άλλοι 10, ρώτα τον γιατρό και βασίσου σε οτι σου πει, πάντως πρέπει να ξαναγίνουν εξετάσεις εφόσον έφαγες το βράδυ γιατί επηρεάζονται οι τιμές των δεικτών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας σε παθολόγο και θα κρίνει αυτός αν χρειάζεται να ρωτήσεις άλλη ειδικότητα γιατρού. Και σε εμένα 7 δείκτες ήταν εκτός ορίων στις τελευταίες εξετάσεις, 2 δείκτες ήταν αυτοί που απασχόλησαν τον γιατρό και μου είπε να πάω σε γαστρεντερολόγο μετά, για τους υπόλοιπους είπε δεν χρειάζεται να ανησυχώ ούτε απαιτείται περαιτέρω διερεύνηση.

 

Edit: Τώρα διάβασα που λες οτι έφαγες γλυκό το βράδυ, πριν τις εξετάσεις πρέπει να μένουνε νυστικοί κάποιες ώρες, άλλοι λένε 12 άλλοι 10, ρώτα τον γιατρό και βασίσου σε οτι σου πει, πάντως πρέπει να ξαναγίνουν εξετάσεις εφόσον έφαγες το βράδυ γιατί επηρεάζονται οι τιμές των δεικτών.

7; ήταν μέσα η CPK;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cpk ανεβαίνει με την κούραση γενικά πχ κ αν δεν κοιμήθηκες καλά την προηγούμενη νύχτα η αν έκοψες ιστούς του σώματος πρόσφατα πχ γδαρσιμο κόψιμο.. Εγώ έκανα εξέταση μετά από γυμναστήριο κ επέμβαση στην πλάτη κ είχα 9000 συν μετά από 5 μέρες ξανά έκανα κ είχα 800 αλλά δεν λέει τίποτα ανέβο κατεβαίνει πολύ γρήγορα κ αν έχεις για λίγη διάρκεια πολύ δεν σημαίνει κάτι αλλά αν έχεις μόνιμα πολύ τότε είναι θέμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...