Προς το περιεχόμενο

εναν σωστο freddo espresso στο σπιτι θα μαθουμε ποτε αραγε?


smoke0man2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά είναι η καφετιέρα κάνει ίδιο καφέ με μια krups που έχω εγώ η οποία έχει τα 4πλασια χρήματα. Πήγαινε σε ένα coffe island και πάρε την δικιά του ποικιλία και δοκίμασε τις κοπες του καφέ. Θα πίνεις πολύ καλό καφέ. Το ότι συγκρίνεται με τους καφέδες που πουλάνε έξω τα μαγαζιά τα οποία από τα 10 τα 3 έχουν καλό καφέ δεν μπορώ να το καταλάβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω μια απορία ... αν πάρω σκόνη espresso και δεν έχω εσπρεσίερα, μπορώ να βάλω τη σκόνη στην ατομική συσκευή που έχω για καφέ φίλτρου;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε στα γρήγορα μάθημα περι Espresso:

 

Για να φτιάξεις σωστό Espresso πρέπει να υπάρχουν συγκεκριμένες σταθερές. Πίεση, θερμοκρασία νερού και εξαρτημάτων μηχανής, ποσότητα καφέ, τύπος καφέ, μέγεθος κοψίματος καφέ και χρόνος εκχείλισης .

 

Αυτή τη στιγμή οι μηχανές espresso που τα κάνουν αυτά έχουν απο 600€.

 

Επίσης ο καφές πρέπει να έχει κοπεί εκείνη την ώρα. Αυτό γίνεται μόνο με μύλο που κόβει σε μέγεθος για espresso. Αυτοί ξεκινούν απο 200€. Υπάρχουν και χειροκίνητοι που πλησιάζουν την ποιοτητα άλεσης και θεωρώ το ελάχιστο που πρέπει να έχει κάποιος που θέλει να κάνει το πρώτο βημα (ψάξε για hario skerton).

 

Εν ολίγοις με μηχανή των 100€ δεν υπάρχει καμία μα καμία πιθανότητα να πλησιάσεις καν την ποιότητα του σωστού espresso. Σε αυτά τα χρήματα αν θες να πίνεις καλουτσικο espresso, πας αποκλειστικά σε nespresso.

 

Παραδείγματα μηχανών και μύλων http://www.barista.gr/el/lelit-pl41-plust-pid-2

 

http://www.barista.gr/el/ascaso-imini-i2-conic-black-aluminium-mylos-aleshs-2

 

Με λιγότερα χρήματα δυστυχώς πίνεις τύπου espresso και όχι κανονικό espresso. Πήγαινε σε ένα καλό καφέ και ζήτα ένα espresso και σύγκρινε το με αυτό που σου βγαίνει σπίτι και θα καταλάβεις τι εννοω

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε στα γρήγορα μάθημα περι Espresso:

 

Για να φτιάξεις σωστό Espresso πρέπει να υπάρχουν συγκεκριμένες σταθερές. Πίεση, θερμοκρασία νερού και εξαρτημάτων μηχανής, ποσότητα καφέ, τύπος καφέ, μέγεθος κοψίματος καφέ και χρόνος εκχείλισης .

 

Αυτή τη στιγμή οι μηχανές espresso που τα κάνουν αυτά έχουν απο 600€.

 

Επίσης ο καφές πρέπει να έχει κοπεί εκείνη την ώρα. Αυτό γίνεται μόνο με μύλο που κόβει σε μέγεθος για espresso. Αυτοί ξεκινούν απο 200€. Υπάρχουν και χειροκίνητοι που πλησιάζουν την ποιοτητα άλεσης και θεωρώ το ελάχιστο που πρέπει να έχει κάποιος που θέλει να κάνει το πρώτο βημα (ψάξε για hario skerton).

 

Εν ολίγοις με μηχανή των 100€ δεν υπάρχει καμία μα καμία πιθανότητα να πλησιάσεις καν την ποιότητα του σωστού espresso. Σε αυτά τα χρήματα αν θες να πίνεις καλουτσικο espresso, πας αποκλειστικά σε nespresso.

 

Παραδείγματα μηχανών και μύλων http://www.barista.gr/el/lelit-pl41-plust-pid-2

 

http://www.barista.gr/el/ascaso-imini-i2-conic-black-aluminium-mylos-aleshs-2

 

Με λιγότερα χρήματα δυστυχώς πίνεις τύπου espresso και όχι κανονικό espresso. Πήγαινε σε ένα καλό καφέ και ζήτα ένα espresso και σύγκρινε το με αυτό που σου βγαίνει σπίτι και θα καταλάβεις τι εννοω

Αα δεν γινετε  ε?

Γιατι παραπανω μας ειπαν πως ειναι μια χαρα ,ξεχασε τις 2 τρομαρες βεβαια .

Τι να κατσεις να πεις και τι να εξηγησεις ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε στα γρήγορα μάθημα περι Espresso:

 

Για να φτιάξεις σωστό Espresso πρέπει να υπάρχουν συγκεκριμένες σταθερές. Πίεση, θερμοκρασία νερού και εξαρτημάτων μηχανής, ποσότητα καφέ, τύπος καφέ, μέγεθος κοψίματος καφέ και χρόνος εκχείλισης .

 

Αυτή τη στιγμή οι μηχανές espresso που τα κάνουν αυτά έχουν απο 600€.

 

Επίσης ο καφές πρέπει να έχει κοπεί εκείνη την ώρα. Αυτό γίνεται μόνο με μύλο που κόβει σε μέγεθος για espresso. Αυτοί ξεκινούν απο 200€. Υπάρχουν και χειροκίνητοι που πλησιάζουν την ποιοτητα άλεσης και θεωρώ το ελάχιστο που πρέπει να έχει κάποιος που θέλει να κάνει το πρώτο βημα (ψάξε για hario skerton).

 

Εν ολίγοις με μηχανή των 100€ δεν υπάρχει καμία μα καμία πιθανότητα να πλησιάσεις καν την ποιότητα του σωστού espresso. Σε αυτά τα χρήματα αν θες να πίνεις καλουτσικο espresso, πας αποκλειστικά σε nespresso.

 

Παραδείγματα μηχανών και μύλων http://www.barista.gr/el/lelit-pl41-plust-pid-2

 

http://www.barista.gr/el/ascaso-imini-i2-conic-black-aluminium-mylos-aleshs-2

 

Με λιγότερα χρήματα δυστυχώς πίνεις τύπου espresso και όχι κανονικό espresso. Πήγαινε σε ένα καλό καφέ και ζήτα ένα espresso και σύγκρινε το με αυτό που σου βγαίνει σπίτι και θα καταλάβεις τι εννοω

 

εχεις απολυτο δικιο 

και συμφωνω απολυτα εχω δοκιμασει σχεδόν τα παντα με αυτή την καφετιερα και δεν κανει σωστη δουλεια.... μα εάν θελω 300+ για να φταξω καφε παραγγελνω με 1.30 και μου το φερνουν σπιτ...μαλλον πρεπει να το χωνεψω ...και ηθελα πολύ να πινβ σπιτικο καφε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δώσω μια προσωπική στατιστική αναλογία τι ποιότητας espresso πίνεις:

 

Με μηχανή 100€ και καφέ σακουλάκι 2/10

Με μηχανή 100€ και καφέ φρέσκο με μύλο 4/10

Nespresso 5/10

Espresso σε σωστή καφετέρια 7/10

Μηχανή και μύλος στα 800€ 8/10

Μηχανή και μύλος στα 3000€ 8,5/10

 

Στις 2 τελευταίες κατηγορίες μπορείς να ανέβεις βαθμολογία με άπειρο διάβασμα και δοκιμές.

 

Γενικά υπάρχουν άπειροι διαφορετικοί τύποι καφέ που μπορεί κάποιος να ασχοληθεί με λίγα χρήματα (πχ AeroPress). OXI ομως σωστό espresso

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις απολυτο δικιο 

και συμφωνω απολυτα εχω δοκιμασει σχεδόν τα παντα με αυτή την καφετιερα και δεν κανει σωστη δουλεια.... μα εάν θελω 300+ για να φταξω καφε παραγγελνω με 1.30 και μου το φερνουν σπιτ...μαλλον πρεπει να το χωνεψω ...και ηθελα πολύ να πινβ σπιτικο καφε...

Εννοειτε πως αυτο  επρεπε να κανεις .

Φιλοδοξιες οτι με 100 ευρω θα πινω  espresso  σπιτι σου  αντι   να πληρωνω σαν τα "κοροιδα" εξω ειναι εκτος πραγματικοτητας .Στην καλυτερη θα πιεις κατι σαν espresso   αλλα ολα αυτα εχουν να κανουν με τις παραστασεις που εχει ο καθενας και τις απαιτησεις .

Kαι τωρα θα αρχισουν οι  γραφικοι  να λενε καλα ρε φιλε πρεπει να δωσω κοντα στο χιλιαρικο για να εχω ολα τα απαραιτητα ωστε να πιω  ικανοποιητικο espresso?  H  απαντηση   ειτε σας αρεσει ειτε οχι ειναι ναι .

Καποιοι ειναι ικανοποιημενοι απο το νεροζουμι  ομως , απλα να ειναι συνειδητοποιημενοι στο τι πινουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις απολυτο δικιο 

και συμφωνω απολυτα εχω δοκιμασει σχεδόν τα παντα με αυτή την καφετιερα και δεν κανει σωστη δουλεια.... μα εάν θελω 300+ για να φταξω καφε παραγγελνω με 1.30 και μου το φερνουν σπιτ...μαλλον πρεπει να το χωνεψω ...και ηθελα πολύ να πινβ σπιτικο καφε...

 

Γενικά υπάρχουν άπειροι διαφορετικοί τύποι καφέ που μπορεί κάποιος να ασχοληθεί με λίγα χρήματα (πχ AeroPress). Ψάξε καλύτερα για άλλους τύπους καφέ να γουσταρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει παιδια ...απλα ηθελα να ρωτησω μην με περνετε απο τα μουτρα

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας 


μπορειτε να μου πειτε λιγα πραγματα για το nespresso ?

κανει freddo espresso ?

καψουλες παιρνει ?

 δεν εχω καμια επαφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να κάνω μια σύντομη οικονομική ανάλυση περι του καφέ απ' εξω.

 

Ο σωστός καφές θέλει 18γρ. Το κιλό σωστού καφέ έχει περίπου 30€. Ο κάθε καφές έχει δηλαδή αρχικό κόστος 0,55€. Σε αυτό προσθέτουμε ποτηράκι κλπ +0,5-0,10€

 

Έπειτα απο το θεωρητικό κέρδος αφαιρούμε 24% φπα, φόρος εισοδήματος αλληλεγγύης κλπ (άλλο 30+%) + αποσβέσεις και τρέχοντα έξοδα.

 

Τι σημαίνει αυτό? Όποιος πουλάει 1€ μπαίνει μέσα ακόμα και με τον πιο σάπιο καφέ του πλανήτη. Στο 1.30-1.50 έχουν οριακό κέρδος με σάπιο καφέ. Οριακό κέρδος με καλό καφέ, έχει τιμή >1.80€

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να κάνω μια σύντομη οικονομική ανάλυση περι του καφέ απ' εξω.

 

Ο σωστός καφές θέλει 18γρ. Το κιλό σωστού καφέ έχει περίπου 30€. Ο κάθε καφές έχει δηλαδή αρχικό κόστος 0,55€. Σε αυτό προσθέτουμε ποτηράκι κλπ +0,5-0,10€

 

Έπειτα απο το θεωρητικό κέρδος αφαιρούμε 24% φπα, φόρος εισοδήματος αλληλεγγύης κλπ (άλλο 30+%) + αποσβέσεις και τρέχοντα έξοδα.

 

Τι σημαίνει αυτό? Όποιος πουλάει 1€ μπαίνει μέσα ακόμα και με τον πιο σάπιο καφέ του πλανήτη. Στο 1.30-1.50 έχουν οριακό κέρδος με σάπιο καφέ. Οριακό κέρδος με καλό καφέ, έχει τιμή >1.80€

Πολυ σωστη παρατηρηση και αυτη .

Εκτος οτι στο 1.3 εσπρεσο   θα ειναι "σκουπιδι", σε καθε περιτπωση  θα ειναι καλυτερο" σκουπιδι "απο αυτο που θα πιεις σπιτι σου με <100 μηχανη .

Καποιοι μπερδευουν τον φραπε με τον εσπρεσο  ,σου  λεει αφου το σπιτι μου μπορω να κανω καλο φραπε  με  ενα μιξερακι  γιατι να μην μπορω και εσπρεσο .Τα χωριζει ποιοτικα αβυσσος αυτα τα  2 ειδη .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μπορειτε να μου πειτε λιγα πραγματα για το nespresso ?

κανει freddo espresso ?

καψουλες παιρνει ?

 δεν εχω καμια επαφη

 

Για NesPresso η κάθε κάψουλα είναι για μονο. Υπάρχουν και για 2πλό, αλλά και πάλι δεν υπάρχει τεράστια διαφορά. Εν ολίγοις θες 2 κάψουλες (1€ σύνολο). Οπότε οικονομικά δεν συμφέρει και αυτό. Μακροπρόθεσμα είναι χαμένα χρήματα.

 

Επίσης ο κρύος καφές κάνει τον καφέ να χάνει μοναδικά αρώματα που εχει κλπ.

 

Το μόνο που θα πρότεινα σε εσένα με λίγα χρήματα, είναι

 

*να πάρεις ένα χειροκίνητο μύλο που κόβει για espresso, https://www.baristatools.gr/el/-/1548-hario-skerton-coffee-mill.html

*να δεις μήπως κάνεις πατέντα το portafilter να το κάνεις non pressurized και

*να αρχίσεις να πειραματίζεσαι με στόχο κάποια στιγμή να ανέβεις κατηγορία.

*για αρχή καλούτσικος καφές για δοκιμή, είναι σε κόκκους του Coffee Island. Πονάει φυσικά η τιμή (ειδικά με την αυξηση που πήρε λόγω πριν λίγο καιρο λόγω φόρου στον καφέ + μετάβαση στο 24% απο 13%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να κάνω μια σύντομη οικονομική ανάλυση περι του καφέ απ' εξω.

 

Ο σωστός καφές θέλει 18γρ. Το κιλό σωστού καφέ έχει περίπου 30€. Ο κάθε καφές έχει δηλαδή αρχικό κόστος 0,55€. Σε αυτό προσθέτουμε ποτηράκι κλπ +0,5-0,10€

 

Έπειτα απο το θεωρητικό κέρδος αφαιρούμε 24% φπα, φόρος εισοδήματος αλληλεγγύης κλπ (άλλο 30+%) + αποσβέσεις και τρέχοντα έξοδα.

 

Τι σημαίνει αυτό? Όποιος πουλάει 1€ μπαίνει μέσα ακόμα και με τον πιο σάπιο καφέ του πλανήτη. Στο 1.30-1.50 έχουν οριακό κέρδος με σάπιο καφέ. Οριακό κέρδος με καλό καφέ, έχει τιμή >1.80€

 

Δεν ξέρω από που αγοράζεις χονδρική, αλλά μέχρι και πριν ένα χρόνο έπαιρνα dimello με 14 ευρώ το κιλό, 11 το lavazza. Πριν 3 χρόνια, όταν ο ipanema κόστιζε λιανική μέχρι και 35 ευρώ, εγώ τον αγόραζα με 17 ευρώ το κιλό (χονδρική).

 

Πιστεύω πως υπερβάλλεις λίγο με τις τιμές.

ποιον προτείνεις από ετοιμες επιλογες?

 

Δοκίμασε jacobs και κρίνε αν είναι καλύτερος. Επίσης, δοκίμασε να είναι ζεστό το portafilter (καλά δε το λέω βρε παιδιά; ),μην κάνεις lugo τον espresso, να μην βάλεις στο μπρίκι παγάκι.

 

Πες μας αν γεύεσαι διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...