Προς το περιεχόμενο

εναν σωστο freddo espresso στο σπιτι θα μαθουμε ποτε αραγε?


smoke0man2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια

εχωντας καφετιερα εδω και καιρο

 δεν μπορω να μαθω να φτιαχνω καλο καφε σαν τους εξω

μια θα βγει αραιος μια πολυ πυκτος.... μηπως γνωριζει κανεις ?

αν εχεις μηχανη με καψουλες θελεις δυο καψουλες αν εχεις εσπρεσιερα (οι καφεδες του εμποριου ειναι λιγο πιο αδυνατοι στην γευση και το γκρουπ μικρο στις μηχανες σπιτιου) οποτε και παλι θα προτινα να κοψεις δυο φυσιολογικες δοσεις το γεμιζεις με παγο και λογικα θα ειναι κοντα σε καφε μαγαζιου.Αν δεν σου αρεσει δοκιμασε και αλλες μαρκες μεχρι να βρεις μια που να σου αρεσει

για τα μπρικια εσπρεσσο τι γνωμη εχετε τυποι?

ψαχνομαι κι εγω για να πινω εσπρεσσο σπιτι...

οτι και να παρω θα περνω κατ αποκλειστικοτητα Illy καφε, ειμαι εθισμενος χρονια..βλεπω στο σουπερ μαρκετ εχει αρκετες ποικιλιες, κοκκους, αλεσμενους κλπ...

λεω να παρω μπρικι ειδικο και να πειραματιστω με τι ιλλυ θα μου ταιριαξει για μονιμο...

τι λετε εσεις?

Προσωπικα οτι μπρικι και να δοκιμασα ο καφες μου φανηκε το λιγοτερο αηδια (και δοκιμασα οτι και αν μου ειπαν να το κανω σε χαμηλη φωτια για να μην καιγεται ο καφες) οποτε καλυτερα μηχανη νομιζω

Έχω ένα μπλέντερ http://www.skroutz.gr/s/5565997/Pitsos-GSB1400B.html που έχει ένα μικρό δοχείο που λέει ότι είναι για κοπή καφέ. Λέτε δε θα κάνει δουλειά ; Επειδή βλέπω να λέτε για μηχανές κοπής με 200 ευρώ μινιμουμ.

http://www.skroutz.gr/s/6069591/Clatronic-KSW-3306.html?keyphrase=%CE%BA%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%BA%CE%B1%CF%86%CE%B5

 

http://www.skroutz.gr/c/2432/Myloi-Kafe.html

 

 

 

 

 

 

Οτι και να λετε για τον καλο καφε(ναι οκ την γευση εκει την καταλαβαινεις παρολα αυτα) εσας που στην παραλια παραγγελνετε εσπρεσσο σας κοιταμε σαν ψυχακιες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χαχα ενταξει οχι εσπρεσσο ειναι λιγος, lungo πες,

επισης το ακουσα απ την καφετζου οτι πρεπει να βαζεις δυο καψουλες,

μπουρδες, μια εγω βαζω, ουτως ή αλλως πινω δυο καφεδες στην δουλεια,

εναν το πρωι και εναν τετοια ωρα, μεσημερι,

ε, βαλε κι ενα φραπε (μονοκουταλο κι αυτο) το πρωι σπιτι,

ε, καλα ειναι αυτοι, με φτανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μη βγάζετε υπερβολική ποσότητα καφέ.

Πολλοί βγάζουν να τον κάνουν χορταστικό αλλά χαλάει η γεύση.

5-6 παγάκια στο ποτήρι 2 στο σέϊκερ και ένα φλυτζάνι το πολύ από Ελληνικό καφέ από την καφετιέρα,χτύπημα

5-6 δευτερόλεπτα στο σέικερ..

 

Εγώ εκεί φτιάχνω με 100% αράμπικα που πάντα κόβω μόνος μου με απλή μηχανή σαν την bomman που

έχει ποστάρει κάποιος παραπάνω και πάντα έχω ικανοποιητική γεύση μέχρι την τελευταία γουλιά.

Φυσικά οι πρώτες γουλιές πάντα είναι καλίτερες γιατί έχουν περισσότερη γεύση,η οποία αλλοιώνεται

λιώνοντας σιγά σιγά τα παγάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγω είπα 40 μαξ, δεν διεκρίθησαν οτι πρόκειται για διπλό αφηρημένος, σορρυ, μια και εγω πίνω μόνο διπλό, ο μονός δεν μου κανει τίποτα  :-D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δοκίμασε jacobs και κρίνε αν είναι καλύτερος. Επίσης, δοκίμασε να είναι ζεστό το portafilter (καλά δε το λέω βρε παιδιά; ),μην κάνεις lugo τον espresso, να μην βάλεις στο μπρίκι παγάκι.

 

Πες μας αν γεύεσαι διαφορά.

Δεν ειμαι δυσκολος ανθρωπος στον καφε δηλαδη και να μην τρελαινομαι θα πω ντεφι να γινει θα τον πιω.Ρε φιλε ο Jacobs ο θεος να τον κανει καφε ειναι οτι πιο εμετικο σιχαμα εχω πιει απο εσπρεσο και εχω πιει ακομα και rioba (7 ευρω το κιλο ξεφτιλα κοινος) και τοσο χαλια δεν ηταν...Αυτον βρηκες να προτινεις?(και δεν ειναι τοσο προσωπικη αποψη επειδη εχω φιλους μπαριστα που εχουν δουλεψει και εχουν δουλεψει καφεδες αυτον τον εχουν σαν αισχος)

χαχα ενταξει οχι εσπρεσσο ειναι λιγος, lungo πες,

επισης το ακουσα απ την καφετζου οτι πρεπει να βαζεις δυο καψουλες,

μπουρδες, μια εγω βαζω, ουτως ή αλλως πινω δυο καφεδες στην δουλεια,

εναν το πρωι και εναν τετοια ωρα, μεσημερι,

ε, βαλε κι ενα φραπε (μονοκουταλο κι αυτο) το πρωι σπιτι,

ε, καλα ειναι αυτοι, με φτανουν

και εγω με μια πινω γιατι πινουμε που πινουμε ενα σκασμο καφεδες στο τελος θα καταληξουμε πιεση και ντεκαφεινε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγω είπα 40 μαξ, δεν διεκρίθησαν οτι πρόκειται για διπλό αφηρημένος, σορρυ, μια και εγω πίνω μόνο διπλό, ο μονός δεν μου κανει τίποτα  :-D

 

Αχμ... Ο μονός είναι 9γρ. Ο διπλός είναι 18!

 

ο 40 δεν ξέρω τι καφές ειναι. Που βάζεις 40? Μετρας δηλαδή με ζυγαριά 40 γραμμάρια καφέ και τα βάζεις που?! Αρχικά δεν υπάρχει μηχανή που να χωράει 40 γραμμάρια!

 

Εκτός αν φτιάχνεις 2 διπλούς, τους ανακατεύεις και τα μυαλά στα κάγκελα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχμ... Ο μονός είναι 9γρ. Ο διπλός είναι 18!

 

ο 40 δεν ξέρω τι καφές ειναι. Που βάζεις 40? Μετρας δηλαδή με ζυγαριά 40 γραμμάρια καφέ και τα βάζεις που?! Αρχικά δεν υπάρχει μηχανή που να χωράει 40 γραμμάρια!

 

Εκτός αν φτιάχνεις 2 διπλούς, τους ανακατεύεις και τα μυαλά στα κάγκελα! 

και κατευθειαν στον απινιδωτη :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι δυσκολος ανθρωπος στον καφε δηλαδη και να μην τρελαινομαι θα πω ντεφι να γινει θα τον πιω.Ρε φιλε ο Jacobs ο θεος να τον κανει καφε ειναι οτι πιο εμετικο σιχαμα εχω πιει απο εσπρεσο και εχω πιει ακομα και rioba (7 ευρω το κιλο ξεφτιλα κοινος) και τοσο χαλια δεν ηταν...Αυτον βρηκες να προτινεις?(και δεν ειναι τοσο προσωπικη αποψη επειδη εχω φιλους μπαριστα που εχουν δουλεψει και εχουν δουλεψει καφεδες αυτον τον εχουν σαν αισχος)

 

Αν διάβαζες από την αρχή το τόπικ, ο ts στο #13 ρωτάει ποιον προτείνω ως έτοιμη λύση. Ως έτοιμη λύση, εκλαμβάνω κάτι που είναι εύκολα προσβάσιμο, άρα σούπερ μάρκετ και σε σούπερμαρκετ ο επόμενος καλύτερος από το ξέπλυμα που λέγεται lavazza είναι ο jacobs. Αν και με αυτό δεν δει διαφορά, σημαίνει πως είτε δεν τον καλύπτει η εσπρεσιέρα για τις απαιτήσεις του είτε δεν κάνει κάτι σωστά. Άρα, για ποιο λόγο να τα σκάσει για illy;

 

ΥΓ: Σε σούπερ μάρκετ, lavazza, jacobs, illy και δειλά-δειλά ξεκινάει να λανσάρεται ο dimello. Ως έτοιμη λύση (τα μαγαζιά τύπου coffee island δεν είναι σε όλη την επικράτεια) ο jacobs είναι πιο οικονομικός και δεν αξίζει κάποιος να δώσει 38-40/κιλό για illy από το σούπερμαρκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tamper τι ακριβώς ειναι?

 

Το κανουν αυτοι που βγαζουν τον καφε απο δικο τους μυλο ή πρεπει να γινεται και με ετοιμο αλεσμενο καφε?

Για όλους τις espressιερες χρειάζεται

post-94199-0-94226700-1504793878_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχμ... Ο μονός είναι 9γρ. Ο διπλός είναι 18!

 

ο 40 δεν ξέρω τι καφές ειναι. Που βάζεις 40? Μετρας δηλαδή με ζυγαριά 40 γραμμάρια καφέ και τα βάζεις που?! Αρχικά δεν υπάρχει μηχανή που να χωράει 40 γραμμάρια!

 

Εκτός αν φτιάχνεις 2 διπλούς, τους ανακατεύεις και τα μυαλά στα κάγκελα!

 

Λοιπον επανέρχονται, εχεις δίκιο, λέω δεν μπορεί κάπου κάνω λάθος, κατεβάζω όλα τα συμπράγκαλα και μετραω 40, παρα κατι, ειναι τα ml της δόσης μου και τα γραμμάρια 11

Απο την αρχή εκανα εγώ λαθος, αντί για ml έγραφα γρ, η αλήθεια είναι οτι ποτέ δεν είχα ασχοληθεί με γραμμάρια τώρα πως μου κόλλησε;

 

 

Εδώ είναι ολη η αλήθεια χαχαααα

 

post-165560-0-56289000-1504806741_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω αρκετά από τα οποία έχουν γραφτεί αν και πολύ ενδιαφέροντα και σημαντικά σε συνεισφορά, έχουν αξία μόνο για κάποιον που έχει σκοπό να επενδύσει στο να απολαμβάνει πολύ ποιοτικό εσπρέσο στο σπίτι.

Για όσους (σαν εμένα ) θέλουμε απλά έναν κρύο φρέντο να ρουφάμε για 2-3 ώρες με τσιγαράκι δε πιστεύω αξίζει να μπει κάποιος στη διαδικασία να χαλάσει 1000 ευρώ κλπ.

 

Είναι σαν κάποιος να έχει σκοπό να πιει το ουίσκι του με πάγο και κοκα κόλα - πάρε ένα φθηνό blended δεν έχει νόημα να τα σκάσεις για ένα καλό single malt.

 

Εγώ έχω τη Dolce Gusto και απλά παίρνω κάψουλες lungo, Βάζω μια βαθμίδα λιγότερη από τη προτεινόμενη νερό (λόγω της επικείμενης αραίωσης με πάγο) , το χτυπάω σε μίξερ με μια κουταλιά ζάχαρη (αλλά όχι με πάγο) και το ρίχνω σε ποτήρι γεμάτο πάγο. Προφανώς τπτ το συγκλονιστικό αλλά φθηνότερο από το να πάρεις απ έξω και σίγουρα όχι τόσο βόμβα όσο ο φραπές.

Με τη πτώση της θερμοκρασίας επιλέγω ελληνικό καφέ.

 

Έχω πάρει κάψουλα που μπορείς να γεμίσεις με καφέ της αρεσκείας σου, αν και δεν το έχω επιχειρήσει ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επανέρχονται, εχεις δίκιο, λέω δεν μπορεί κάπου κάνω λάθος, κατεβάζω όλα τα συμπράγκαλα και μετραω 40, παρα κατι, ειναι τα ml της δόσης μου και τα γραμμάρια 11

Απο την αρχή εκανα εγώ λαθος, αντί για ml έγραφα γρ, η αλήθεια είναι οτι ποτέ δεν είχα ασχοληθεί με γραμμάρια τώρα πως μου κόλλησε;

 

 

Εδώ είναι ολη η αλήθεια χαχαααα

Μας κούφανες η αλήθεια είναι, αλλά έμαθες κάτι. Ευτυχώς που δεν πήγε κανείς να μετρήσει 40g να φτιάξει καφέ.  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...