Προς το περιεχόμενο

εναν σωστο freddo espresso στο σπιτι θα μαθουμε ποτε αραγε?


smoke0man2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με 500€ που διαθέτεις κάτι γίνεται. Δεν κάνει 200 ώρες να σου φτιάξει καφέ, ο περισσότερος χρόνος που απαιτείται είναι τα 20 λεπτά πριν φτιάξεις καφέ για να φτάσεις όλα τα εξαρτήματα της καφετιέρας στη σωστή θερμοκρασία. Είναι πάντως μηδενικός χρόνος για εμένα γιατί ούτως ή άλλως εκείνα τα 20 λεπτά όλο και κάτι άλλο κάνεις παράλληλα και δεν περιμένεις απλά.

 

 

Πάντως ναι, με 500€ μπορείς να ξεκινήσεις με σχετικά καλές επιλογές.

 

έχε κατα νου και αυτό το site για τις αναζητήσεις σου https://www.maxicoffee.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα.
Έχω που λέτε ένα μπρίκι pezzetti, και έχω καταφέρει να φτιάχνω αξιοπρεπή καφέ, για τα δικά μου χαμηλά στάνταρ. Άπειρα βίντεο στο youtube για tips κτλ.

 

Τώρα είμαι στην φάση που δοκιμάζω διάφορους καφέδες.

Δεν νομίζω να αξίζει να πηγαίνω σε πανάκριβες λύσεις όπως Mrs rose και ipanema, κάποια στιγμή βέβαια θα δοκιμάσω.

Αλλά πλέον σκέφτομαι την λύση του μύλου. Μέχρι τώρα έπαιρνα απο sm illy και lavazza αλεσμένους.

Και ρωτάω:
Αξίζει να πάρω έναν φθηνό μύλο, όπως ο bosch mkm6003, ή καλύτερα να αγοράζω μικρές ποσότητες απο coffee island και να το κρατάω 7-10 μέρες (δεν ξέρω ακριβώς πόσο θα μου πάρει για τα 150γρ που έχουν ως ελάχιστη ποσότητα νομίζω).

Έχω δει οτι οι φθηνοί μύλοι είναι με λεπίδες και δεν κόβουν ομιόμορφα τον καφέ, αλλά μήπως για το μπρίκι που δεν χρειάζεται να είναι πολύ fined grinded, θα με καλύψουν;
Να πάω σε ακριβή λύση μύλου δεν θέλω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 500€ που διαθέτεις κάτι γίνεται. Δεν κάνει 200 ώρες να σου φτιάξει καφέ, ο περισσότερος χρόνος που απαιτείται είναι τα 20 λεπτά πριν φτιάξεις καφέ για να φτάσεις όλα τα εξαρτήματα της καφετιέρας στη σωστή θερμοκρασία. Είναι πάντως μηδενικός χρόνος για εμένα γιατί ούτως ή άλλως εκείνα τα 20 λεπτά όλο και κάτι άλλο κάνεις παράλληλα και δεν περιμένεις απλά.

 

 

Πάντως ναι, με 500€ μπορείς να ξεκινήσεις με σχετικά καλές επιλογές.

 

έχε κατα νου και αυτό το site για τις αναζητήσεις σου https://www.maxicoffee.com

20 λεπτά για να πιεις ένα εσπρεσακι;!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει οτι οι φθηνοί μύλοι είναι με λεπίδες και δεν κόβουν ομιόμορφα τον καφέ, αλλά μήπως για το μπρίκι που δεν χρειάζεται να είναι πολύ fined grinded, θα με καλύψουν;

Να πάω σε ακριβή λύση μύλου δεν θέλω.

υπάρχουν και χειροκίνητοι κεραμικοί μύλοι που κόβουν καλά και είναι φθηνοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Έχω που λέτε ένα μπρίκι pezzetti, και έχω καταφέρει να φτιάχνω αξιοπρεπή καφέ, για τα δικά μου χαμηλά στάνταρ. Άπειρα βίντεο στο youtube για tips κτλ.

 

Τώρα είμαι στην φάση που δοκιμάζω διάφορους καφέδες.

Δεν νομίζω να αξίζει να πηγαίνω σε πανάκριβες λύσεις όπως Mrs rose και ipanema, κάποια στιγμή βέβαια θα δοκιμάσω.

 

Αλλά πλέον σκέφτομαι την λύση του μύλου. Μέχρι τώρα έπαιρνα απο sm illy και lavazza αλεσμένους.

 

Και ρωτάω:

Αξίζει να πάρω έναν φθηνό μύλο, όπως ο bosch mkm6003, ή καλύτερα να αγοράζω μικρές ποσότητες απο coffee island και να το κρατάω 7-10 μέρες (δεν ξέρω ακριβώς πόσο θα μου πάρει για τα 150γρ που έχουν ως ελάχιστη ποσότητα νομίζω).

Έχω δει οτι οι φθηνοί μύλοι είναι με λεπίδες και δεν κόβουν ομιόμορφα τον καφέ, αλλά μήπως για το μπρίκι που δεν χρειάζεται να είναι πολύ fined grinded, θα με καλύψουν;

Να πάω σε ακριβή λύση μύλου δεν θέλω.

Τα αιλαντ εχουν δύο ποικιλίες. Τα άλλα που βλέπεις είναι για γαλλικούς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμόμουν οτι έχουν 3 ποικιλίες, αλλά έστω, θα έπαιρνα τον 100% arabica που έχουν.
Το είδα οτι έχει και γαλλικό και για ελληνικό.

Απλά ρωτάω αν ο μύλος ο φθηνός θα αξίζει για να το κόβω κάθε φορά πριν φτιάλω καφέ, ή θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα απο αυτούς, ακόμα και αν πάει ενα 10ήμερο απο την κοπή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά για να πιεις ένα εσπρεσακι;!

 

 

20 λεπτά θέλει να ζεσταθεί η καλή καφετιέρα. Δεν περιμένεις πάνω απο την καφετιέρα. Απλά την ανοίγεις λίγη ώρα πριν πιεις. 

 

Σκέφτομαι να πάρω μια μηχανή για espresso «σπιτική». Καμία με 90€+ θα αξίζει λέτε; Τι καφέ να αγοράζω μετά;

 

 

Σε κάθε περίπτωση, ότι και να πάρεις, να πάρεις μαζί και μύλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ, δεν κατάλαβα ότι αναφέρεσαι στο ζέσταμα :)


Σκέφτομαι να πάρω μια μηχανή για espresso «σπιτική». Καμία με 90€+ θα αξίζει λέτε; Τι καφέ να αγοράζω μετά;

Δες και τη λύση με κάψουλες πάντως. Εγώ τώρα χρησιμοποιώ μια dolce gusto κυρίως. Φτηνή και βγάζει μια χαρά καφέ, εύκολα, γρήγορα, καθαρά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρω μια μηχανή για espresso «σπιτική». Καμία με 90€+ θα αξίζει λέτε; Τι καφέ να αγοράζω μετά;

Έχω πει και παραπάνω εγώ έχω την φτηνή με 60 ευρώ και ένα μύλο κοπής απλό με 17 ευρώ.

 

Μετά από 2+ χρόνια έχω μάθει και φτιάχνω αξιοπρεπή  φρέντο εσπρέσο που είναι η αδυναμία μου.

Καφέ δεν παίρνω κάποιο ακριβό.Συνήθως παίρνω έναν από mart (πρώην makro ) με 16,5 το κιλό 

100% αράμπικα riba  νομίζω.

 

Εάν δεν έχεις την υπομονή μπορείς να πάρεις έναν με έτοιμες κάψουλες (π.χ. νεσπρέσο) που είπε

και ο zio10.Φτιάχνει αξιοπρεπή εσπρέσο απλά για φρέντο θέλει διπλή δόση και δεν θέλει μεγάλη

φασαρία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλεψα το καλοκαίρι λίγο σε επαγγελματική μηχανή και μετά από κάποιες αρκετές δοκιμές έφτιαχνα αξιοπρεπέστατο καφέ για πάρτυ μου πρώτα και ύστερα σε ορισμένους πελάτες όταν έλειπε ο μπαριστας σπάνια βέβαια. Ήμουν στο σέρβις βασικά εγώ. Είχαμε καφέ Lavazza αν θυμάμαι καλά.

Απλά ρωτάω αν αξίζουν αυτές οι «μινιατούρες» μηχανηες που πουλάνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν υπάρχει καμιά σύγκριση με τις επαγγελματικές μηχανές.Τι να λέμε τώρα.Ψέματα.Άλλο επίπεδο.

 

Στο σπίτι μου καταρχήν το κάναμε από ανάγκη γιατί σαν οικογένεια θέλαμε τουλάχιστον 7-8 φρέντο την ημέρα.

 

Τώρα μας έγινε συνήθεια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι "σωστος" εσπρεσσο, αλλα εχετε δοκιμασει τον καινουργιο nescafe azera? στιγμιαιος, που φτιαχνεται με ζεστο νερο, και μετα βαζεις παγακια κλασσικα...

νομιζω η καλυτερη προσπαθεια για στιγμιαιο , ευκολο, και γρηγορο, και φτηνο (βασικο) εσπρεσσο στο σπιτι....

ειναι καινουργιος οποτε δεν τον εχουν ολα τα σουπερ μαρκετ, αλλα νομιζω αξιζει μια προσπαθεια..

τον πινω γραφοντας αυτα τα λογια :P

 

-εννοειται σκετος -

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν και χειροκίνητοι κεραμικοί μύλοι που κόβουν καλά και είναι φθηνοί

Μου διέφυγε η απάντηση σου προχθές.

Έχεις να πρότεινεις κάποιον που κοστίζει το πολύ 40€? Αξίζει τον κόπο;

 

Είδα στον amazon αυτόν

https://www.amazon.com/KRUPS-Professional-Electric-Grinder-Selection/dp/B0161Q2RUM/ref=sr_1_1?s=kitchen&ie=UTF8&qid=1508775405&sr=1-1&refinements=p_n_shipping_option-bin%3A3242350011%2Cp_72%3A1248916011%2Cp_36%3A1000-4000

 

ο οποίος δεν είναι με λεπίδες, και έχω ακούσει καλά λόγια γενικά για Krups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...